Spis Treści
Obok róż, gipsówka dzięki swojemu wdzięcznemu wyglądowi jest jedną z najbardziej charyzmatycznych roślin. Roślina ta nie tylko zdobi każdy bukiet w swój szczególny sposób, ale także upiększa każdą rabatę kwiatową.
Gipsówka są idealne do ogrodów przydomowych, białych ogrodów, ogrodów żwirowych i oczywiście ogrodów przycinanych — wystarczy zapewnić im dużo słońca i miejsca do rozprzestrzeniania się. Około pięciu łodyg jest idealnych do dobrej ekspozycji w bukiecie lub wazonie, a kwiaty powinny przetrwać w wodzie co najmniej siedem dni. Kwiaty bardzo łatwo wysychają i nadają się także do aranżacji.
Alpejskie i miniaturowe formy gipsówki są niskie i przydatne w skalniakach, korytach alpejskich i na obwódkach.
Pielęgnacja Gipsówki
Umieść gipsówkę w miejscu w ogrodzie, które będzie nasłonecznione przez co najmniej sześć godzin dziennie. Co dwa lub trzy tygodnie podlewaj go głębokim strumieniem wody.
Zbadaj odczyn gleby za pomocą zestawu do pomiaru pH w lokalnym sklepie, aby sprawdzić, czy gleba jest lekko zasadowa, co jest preferowane przez dychawicę.
Sadzenie gipsówka
Kupione w doniczkach w szkółce gipsówka lepiej sadzić jesienią, ale można je sadzić aż do następnego lata, o ile nie zamarzną.
W przypadku sadzenia wiosną lub latem gipsówka musi być podlewana bardziej regularnie w ciągu pierwszego roku niż gdyby została posadzona jesienią.
Zobacz też:Pielęgnacja Dzielżan
Gipsówka najlepiej kwitnie posadzona w miejscu nasłonecznionym.
Jest to roślina, która wymaga dobrze zdrenowanej gleby i gardzi ciężkim i zwartym podłożem.
Po posadzeniu należy ją regularnie podlewać, zwłaszcza latem.
Siew gipsówka
Wiosna i lato to zwyczajowe pory wysiewu, najlepiej na szerokiej patelni, z przeniesieniem do małych doniczek wkrótce po wykiełkowaniu, aby siewka mogła rosnąć aż do momentu, gdy będzie można ją przenieść na miejsce.
W przypadku roślin jednorocznych można je wysiewać bezpośrednio na miejsce, począwszy od kwietnia.
Przycinanie i pielęgnacja gipsówka
Zawsze jest możliwe regularne usuwanie zwiędłych kwiatów w celu zwiększenia kwitnienia, ale jest ich tak dużo, że praca ta szybko staje się uciążliwa.
Bardziej rozsądne jest po prostu wyrównanie kształtu jesienią, tak aby łożysko pozostało gęste i zwarte.
Rozmiar i wzrost
Roślina ta osiąga zazwyczaj wysokość od 58 cm do 119 cm i podobnie się rozrasta.
Łodygi są smukłe, a liście szarawe i wąskie.
Kwitnienie i zapach
Wytwarza wczesnym latem obfite, podwójne, śnieżnobiałe kwiaty na mocnych łodygach.
Kwiaty są trwałe i cieszą się długim okresem kwitnienia.
Przycinanie kwiatów powoduje ich obfitsze kwitnienie.
Światło
Najlepiej rosną w pełnym słońcu, co oznacza co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego przez większość dni. Tolerują one jednak odrobinę cienia, zwłaszcza w gorące popołudniowe słońce. Zbyt dużo cienia spowoduje jednak, że rośliny staną się wątłe i będą słabo kwitły.
Zobacz też:Pielęgnacja Floksów
Gleba
Rośliny mogą rosnąć w różnych typach gleby, pod warunkiem, że mają dobry drenaż. Dobrze sprawdza się gleba piaszczysta, natomiast nie sprawdza się wilgotna gleba gliniasta. Jeśli więc gleba jest ciężka, warto rozważyć zasadzenie odmiany w podniesionych grządkach lub pojemnikach. Rośliny te lubią także lekko zasadowy odczyn gleby, więc jeśli gleba jest kwaśna, można ją osłodzić, stosując wapno ogrodowe.
Woda
Rośliny mają niewielkie zapotrzebowanie na wodę i dobrze rozwijają się w suchej glebie. W przypadku młodych roślin należy utrzymywać umiarkowanie wilgotną glebę. Ale wtedy zazwyczaj nie będziesz musiał podlewać roślin o ustalonej pozycji, chyba że będziesz miał do czynienia z dłuższym okresem suszy. Nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni i zabić roślinę.
Temperatura i wilgotność
Oddech dziecka toleruje szeroki zakres temperatur w swojej strefie wzrostu. Niektóre gatunki mają większą tolerancję na zimno niż inne. Rośliny te wolą suchy klimat niż wilgotny. Jeśli więc masz wysoką wilgotność, koniecznie upewnij się, że roślina ma doskonały drenaż gleby i nie siedzi w ciągłej wilgoci.
Nawożenie
Rośliny te nie są ciężkostrawne, a zbyt duża ilość nawozów może spowodować ich kruchy wzrost. Aby zapewnić im zdrowy wzrost i obfite kwitnienie, wystarczy każdej wiosny rozrzucić trochę kompostu w miejscu sadzenia.
Jak rozmnażać gipsówkę?
Roślinę tę rozmnaża się przez nasiona lub szczepienie i sadzonki.
- Nasiona wysiewa się w kwietniu i maju, a nowe rośliny należy przenieść na miejsce stałe w okresie jesiennym.
- Wszystkie gatunki bylin rosną na jednym obszarze przez około 25 lat.
- Gleba musi być odpowiednio przepuszczalna.
- Sadzonki służą jako młode rośliny, które dojrzewają w maju i czerwcu.
- Sadzonki należy przyciąć na długość 2,5 cm – 5 cm i umieścić w zimnej ramie z odpowiednią warstwą srebrnego piasku.
- Piasek musi być wilgotny i umieszczony w zacienionym miejscu.
Zobacz też:Pielęgnacja Gwiazda Betlejemskia
Szkodniki i choroby
Ta roślina nie ma wielu chorób lub problemów ze szkodnikami.
Jednak w rzadkich przypadkach, może stać się podatna na pasożyty.
- Liście mogą opadać, co nie jest znaczącym problemem.
- W sezonie wiosennym młode rośliny mogą przyciągać ślimaki.
- Najlepiej jest szybko usunąć ślimaki, zanim zaczną żerować na roślinie.
- Choroby rzadko dotykają Gipsówkę, ale w przypadku dużej wilgotności i wilgoci mogą pojawić się zgniłe korzenie i łodygi.
- Aby rozwiązać ten problem, ziemia musi być wystarczająco luźna przez dodanie wystarczającej ilości piasku przed jej posadzeniem.
- Suszone kwiaty mogą powodować zapalenie skóry lub astmę alergiczną w niektórych przypadkach.
- Może to spowodować podrażnienie zatok, nosa i oczu, gdy roślina jest w ciągłym kontakcie ze skórą.
- Podrażnienie to nie jest jednak silne i trwa kilka minut.
To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową. Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!