Pielęgnacja Gwiazda Betlejemskia

Gwiazda betlejemska jest popularną rośliną świąteczną ze względu na swoje kolorowe przylistki liście. Istnieje również gatunek, który jest używany jako kwiat cięty. Są one najczęściej używane do dekoracji podczas ferii zimowych, ale są również atrakcyjne jako rośliny zielone przez cały rok.

 

Gwiazda Betlejemska zmieniają kolor w odpowiedzi na krótsze zimowe dni. Kwiaty gwiazdy składają się z przylistków, które wyglądają jak płatki, oraz z małych żółtych kwiatów w środku, zwanych cyathia. Kolorowe przylistki przyciągają owady do kwiatów i opadają po zapyleniu.

 

 

Pielęgnacja Gwiazdy Betlejemskiej

Gwiazda Betlejemska należy chronić przed zimnem podczas transportu ze sklepu do domu, który powinien być jak najkrótszy. Na czas wakacji należy umieścić Gwiazdy Betlejemska w jasnym, pośrednim oświetleniu. Między kolejnymi podlewaniami gleba powinna umiarkowanie przeschnąć, aby korzenie nie stały w wodzie.

 

 

Nie ma potrzeby wyrzucać swojego gwiazdego liścia w styczniu — dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz zachować jego zdrowie i wigor przez cały sezon wakacyjny i później.

Sztuczka: Zapewnijcie jej wystarczająco dużo słońca, ciepła i wody, a Wasza gwiazda betlejemska będzie doskonałym sezonowym źródłem koloru i radości. Jeśli jesteś szczególnie zmotywowany, możesz nawet podjąć działania, aby uratować roślinę i doprowadzić ją do ponownego rozkwitu w przyszłym roku.

 

 

Czy gwiazda betlejemska jest łatwa w pielęgnacji?

Jeśli chcesz, aby Twoja gwiazda betlejemska przetrwała do przyszłorocznych świąt i dłużej, będziesz musiał się nią trochę zaopiekować. Jest to zadanie dla ogrodnika, który ceni sobie wyzwania.

 

Gwiazda Betlejemskia uprwa

Jak długo może żyć gwiazda betlejemska ?

Jeśli poświęcisz się utrzymaniu rośliny w domu według ścisłego harmonogramu kwitnienia, może ona żyć do dwóch lat, całkiem możliwe, że do trzech, a nawet dłużej.

Zobacz też:Facelia Błękitna uprawa

 

Jak szybko rośnie gwiazda betlejemska ?

Kryta gwiazda betlejemska niekoniecznie rośnie, ale może zakwitać. Jednak w warunkach naturalnych, gwiazda betlejemska rośnie średnio szybko i może osiągnąć od 3 m do 4 m wysokości.

 

 

Światło

Lubią światło, więc umieść swoje w pobliżu słonecznego okna na co najmniej sześć do ośmiu godzin dziennie. Rośliny te preferują jasne, pośrednie światło, choć poradzą sobie także w półcieniu. Nie pozwól jednak, aby bezpośrednie promienie padały na liście, ponieważ mogą one łatwo ulec poparzeniu.

 

 

Gleba

Wybierz dobrze przepuszczalną glebę na bazie torfu.

 

 

Podlewaj

Podlewaj gwiazdę, gdy tylko powierzchnia gleby wyda się sucha w dotyku. Nasycaj roślinę aż do momentu, gdy woda wycieknie przez otwory drenażowe w dnie, ale nie pozwól, by roślina siedziała w wodzie.

Zobacz też:Pielęgnacja Gazanii

 

Temperatura i wilgotność powietrza

Aby gwiazda betlejemska kwitła jak najdłużej, należy utrzymywać temperaturę od 18℃ do 23℃ w ciągu dnia. Niewielki spadek temperatury w nocy nie zaszkodzi roślinie. Jednak zimne przeciągi, pozwalając liściom dotykać zimnego okna, lub co ważniejsze, brak odpowiedniego światła, może zranić liście i spowodować przedwczesne opadanie liści.

 

Brak wilgoci w suchych porach roku, szczególnie w zimie, jest stałym problemem dla większości roślin domowych, w tym dla meksykańskich roślin płomienistych. Jeśli Twój dom ma tendencję do przesuszania się, rozważ zainwestowanie w niewielki nawilżacz powietrza, aby zwiększyć poziom wilgotności w otoczeniu gwiazdy.

Gwiazda Betlejemskia

 

Nawożenie

Nie należy nawozić gwiazdy meksykańskich w okresie ich kwitnienia. Jeśli roślina jest hodowana przez cały rok, możesz zacząć nawozić ją wiosną w połowie dawki, gdy nie ma jeszcze wzrostu, ale nie wcześniej. Podawaj nawóz co trzy do czterech tygodni, aż roślina się odrodzi.

 

 

Wspólne szkodniki i choroby roślin

Jak wiele roślin domowych, gwiazdę są podatne na różne choroby i szkodniki, w tym gnaty, mączliki, wciornastki, mączniaki i mączniaka rzekomego. Jeśli zauważysz oznaki infestacji lub choroby, natychmiast usuń dotkniętą część rośliny i stosuj środki owadobójcze lub grzybobójcze, aż wszystkie oznaki problemów znikną.

 

 

Najczęstsze problemy gwiazdy betlejemskiej

Dbając o Gwiazdę Betlejemska, aby mogła ponownie zakwitnąć, należy uważać na problemy z liśćmi i zgnilizną korzeni. Problemy te można rozpoznać po następujących objawach.

 

Zobacz też:Uprawa Kwiatów Sasanki

Żółknięcie liści

Jeśli roślina jest zestresowana, liście całkowicie żółkną lub żółkną wokół żyłek dolnych liści. Istnieje wiele powodów żółknięcia liści:

  • Roślina nie dostaje wystarczającej ilości magnezu.
  • Roślina nie dostaje wystarczającej ilości molibdenu i potrzebuje pH gleby, aby dostosować się do powyżej 5,5.
  • Roślina jest nadmiernie nawożona.
  • Mączniak zaczyna się tworzyć na liściach i potrzebujesz fungicydów.
  • Mieszanka doniczkowa jest zbyt kwaśna.
  • Roślina jest nadmiernie podlewana podczas gdy w słabym świetle i niskiej temperaturze.
  • Jeśli liście mają małe plamki z żółtymi aureolami, roślina ma parcha, który wymaga zastosowania fungicydów.

 

Brązowienie łodyg i liści

Brązowe plamy tworzą się na roślinie w różnych miejscach, jeśli ma raka, co może być pomocne przez usunięcie dotkniętych części gwiazdy. Łodygi staną się brązowe lub czarne, jeśli roślina ma zgniliznę korzeni. Usuń zainfekowane części rośliny i spróbuj przesadzić pozostałe zdrowsze części do czystej gleby i czystych doniczek przy użyciu sterylnych narzędzi ogrodniczych. Zastosuj fungicyd do rośliny dla ochrony.

 

 

Odpadanie liści roślin

Może prowadzić do śmierci rośliny. Oznacza to, że gwiazda betlejemska ma poważny rak lub ciężką zgniliznę korzeni z bycia podwodnym, podlewanym lub przenawożonym. Jeśli niektóre liście opadają, roślina może również potrzebować nieco więcej światła.

 

 

Gwiazda betlejemska i jej trująca reputacja

Gwiazdy Betlejemkę nie są trujące dla ludzi. Zjedzenie wielu liści może spowodować dyskomfort żołądkowy podobnie jak w przypadku wielu innych nieżywnościowych produktów. Jeśli liście lub łodygi zostaną zjedzone, należy przepłukać usta wodą. Sok może być drażniący dla skóry, więc po kontakcie z nim należy umyć dotknięte miejsce wodą z mydłem. Jak w przypadku każdej rośliny lub materiału, jeśli wystąpi ciężka reakcja jakiegokolwiek rodzaju, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

Są one lekko toksyczne dla zwierząt domowych, więc najlepiej trzymać je poza zasięgiem.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!