Pielęgnacja Hebe Andersona

Większość krzewów Hebe pochodzi z Nowej Zelandii. Ich wielkość waha się od małych krzewów o wysokości około 1 metra do większych odmian przypominających drzewa, osiągających wysokość do 2 metrów. Dostępne są również odmiany o dużych i małych liściach. Choć z natury są to rośliny zimozielone, ich liście są interesujące przez cały rok, a dodatkowe kolory to bordowy, brązowy.

 

Większość hebanowców kwitnie latem i przez całą jesień. Niektóre odmiany kwitną nawet zimą. Te kolczaste kwiaty są dostępne w wielu kolorach — od białego, przez różowy i purpurowy, po niebieski i fioletowy.

 

 

Pielęgnacja Hebe Andersona.

Hebe najlepiej rośnie w pełnym lub niepełnym słońcu i na dobrze zdrenowanej, piaszczystej glebie. W zbyt dużym cieniu roślina staje się wątła i może przestać kwitnąć. Krzew ten jest stosunkowo odporny na suszę, ale latem wymaga około 3 cm wody tygodniowo, aby zachować zdrowe, mocne liście i duże, kolorowe kwiaty.

 

 

Wielkość i wzrost

Rośliny Hebe, których jest około 100 gatunków, różnią się wielkością i wzrostem.

 • Karłowe krzewy osiągają wysokość kilku metrów i rozprzestrzeniają się na kilka metrów.
 • Hebe speciosa jest popularną odmianą, powszechnie nazywaną Hebe nowozelandzkim.
 • Roślina osiąga około 90 cm do 180 cm wysokości i wytwarza ciemnozielone liście.
 • Inne odmiany obejmują małe drzewa rosnące do 6 m lub więcej.
 • Większość gatunków Hebe ma cztery rzędy prostopadłych liści rosnących w przeciwległych parach.
 • Gatunki przybrzeżne często mają duże liście.
 • Rośliny znalezione na większych wysokościach są bardziej prawdopodobne, aby mieć mniejsze liście.
 • Liście są zazwyczaj zielone i zimozielone, utrzymują się przez całą zimę.
 • Liście są często wąskie i grube, mierząc około 2,5 cm do 5 cm.

 

 

Kwitnienie i zapach

Wiele roślin Hebe produkować kolorowe kwiaty pojawiające się w lecie lub jesienią.

Kwiaty są często ułożone w kolczaste kwiatostany z dwoma pręcikami.

Kolory kwiatów wahają się od niebieskiego do fioletowego i od czerwonego do różowego.

Kwiaty nie są uważane za aromatyczne, ale mają tendencję do przyciągania motyli.

Zobacz też:Kiedy sadzić Kanny?

 

Światło

Krzewy Hebe najlepiej radzą sobie w pełnym słońcu lub półcieniu. Zbyt duży cień może jednak sprawić, że krzewy będą wyglądały nisko i mogą przestać kwitnąć.

 

Hebe

Gleba

Większość krzewów hebe musi mieć dobrze zdrenowaną glebę. Lubią one glebę wilgotną, ale nigdy niemokrą. Rodzaj Hebe nie radzi sobie dobrze z ekstremalnymi wartościami pH gleby. Większość krzewów wytrzymuje warunki glebowe od lekko kwaśnych do lekko zasadowych, ale na ogół najlepsza jest gleba o odczynie obojętnym.

 

 

Podlewanie

Choć krzewy hebe są znane ze swojej odporności na suszę, nadal wymagają odpowiedniej ilości wody, aby utrzymać optymalny wzrost i zdrowe liście. Cotygodniowy harmonogram podlewania sprawi, że krzew będzie szczęśliwy, pełny i jasny.

 

 

Temperatura i wilgotność powietrza

Rodzaj Hebe jest dość odporny i dobrze znosi niskie temperatury. Jednak silne mrozy lub głębokie przymrozki mogą naprawdę zaszkodzić tym krzewom. Przed nadejściem mrozów należy je zabezpieczyć, owijając lub przykrywając. Krzewy te najlepiej radzą sobie w klimacie, w którym lato jest ciepłe, a zima łagodna.

 

 

Nawożenie

Ze względu na łatwość pielęgnacji krzewy hebe nie wymagają dużego nawożenia. Aby pobudzić rośliny do wzrostu, późną zimą lub wczesną wiosną należy dodać substancji organicznych, lub kompostu, który pobudzi je do wzrostu i kwitnienia.

 

 

Kiedy przycinać hebe?

Lekkie, coroczne przycinanie pozwala zachować schludny, zwarty pokrój hebe i zapewnia jej dobre kwitnienie. Natychmiast po zakończeniu kwitnienia należy po prostu wyciąć martwe kwiaty. Po ostrej zimie niektóre pędy mogły zostać poparzone przez mróz. Pod koniec marca należy skontrolować rośliny i usunąć uszkodzone pędy, przycinając je aż do żywego pąka. Widziałem hebe drobnolistne ciasno przycięte w kule jako alternatywę dla skrzynek. Wygląda to atrakcyjnie, ale oznacza, że kwiaty są poświęcane.

Hebe kwiat

 

Jak pobierać sadzonki hebe?

Na ironię zakrawa fakt, że roślina nazwana na cześć greckiej bogini młodości powinna być krótkotrwała. Choć niektóre hebe po kilkunastu latach wciąż wyglądają dobrze, większość z nich osiąga najlepsze wyniki przez krótszy czas, po czym trzeba je wymienić. Heby są jednymi z najłatwiejszych do sadzenia krzewów, dlatego, zamiast kupować rośliny zastępcze, warto spróbować rozmnożyć własne. Rozpocznij ten proces, gdy tylko hebe zacznie wyglądać smutno, a gdy trzeba będzie ją usunąć, będziesz mieć już gotową nową roślinę.

 

 

Sadzonki można pobierać od połowy lipca do początku września. Za pomocą ostrego sekatora należy odciąć pędy o długości około 15-20 cm, które wyrosły w bieżącym sezonie. Natychmiast włóżcie je do plastikowej torby i trzymajcie w cieniu do czasu, gdy będziecie w domu i będziecie gotowi do posadzenia ich w doniczkach.

 

Wypełnij pojemniki kompostem do sadzonek lub mieszanką 50% kompostu i 50% żwiru ogrodniczego, a następnie podlej doniczkę i pozostaw do wyschnięcia. W doniczce o średnicy 9 cm zmieszczą się trzy lub cztery sadzonki. Przygotuj sadzonki, skracając je do około 10-15 cm długości, tnąc tuż poniżej miejsca, w którym rośnie zestaw liści. Usuń dolne liście i odetnij końcówkę sadzonki. Wciśnij sadzonkę do kompostu, blisko krawędzi doniczki.

 

Jeśli chcesz zabezpieczyć sadzonkę w formie paska, możesz zanurzyć jej koniec w hormonalnym proszku ukorzeniającym lub żelu ukorzeniającym. Jeśli masz szklarnię lub zimną ramę, przechowuj tam sadzonki, w przeciwnym razie przykryj doniczkę i sadzonki plastikową torbą w jasnym, ciepłym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Regularnie zdejmuj torbę, aby zmniejszyć wilgotność wokół sadzonek. Następnej wiosny sadzonki ukorzenią się i będzie można je przesadzić do pojedynczych doniczek wypełnionych kompostem na bazie gliny.

 

 

Jak rozmnażać rośliny Hebe?

Większość roślin Hebe można łatwo rozmnażać za pomocą nasion lub sadzonek.

Nasiona należy wysiewać na zewnątrz w ogrodzie na początku wiosny lub w pomieszczeniach zamkniętych na tacach startowych na kilka tygodni przed rozpoczęciem wiosny.

Sadzonki pobiera się jesienią.

 1. Wybierz zdrową gałąź z kilkoma parami liści.
 2. Usuń dolne liście, pozostawiając górny zestaw liści.
 3. Zanurz koniec sadzonki w proszku hormonalnym, aby pobudzić ją do zdrowszego wzrostu.
 4. Sadzić sadzonki w pojedynczych doniczkach 10 cm.
 5. Wetknij końcówkę do dokładnie nawilżonej gleby.
 6. Młode rośliny powinny się ukorzenić przed zimą.
 7. Przechowywać w pomieszczeniach zamkniętych do ostatniej groźby mrozu przed przesadzeniem na zewnątrz na początku wiosny.

 

Zobacz też:Fasolinka chińska uprawa

Hebe Problemów roślin szkodników lub chorób

Chociaż te rośliny są w większości wolne od szkodników i chorób, mogą cierpieć z powodu wspólnych szkodników, takich jak mszyce.

Inwazja mszyc zazwyczaj powoduje żółknięcie liści.

Na spodniej stronie liści może pojawić się czarna, spadziowa substancja.

Aby usunąć szkodniki, należy spryskać rośliny wodą lub mydłem owadobójczym.

 

 

Hebe i toksyczność

Oprócz szkodników i chorób należy zwrócić uwagę na toksyczność rośliny.

Większość gatunków Hebe zawiera co najmniej kilka toksycznych związków chemicznych.

Nasilenie objawów jest różne.

Bez względu na gatunek, należy pamiętać o trzymaniu rośliny z dala od dzieci i zwierząt domowych.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!