Pielęgnacja Kaktusa Bożonarodzeniowego

Rośliny z lasów deszczowych są różnorodne i wyjątkowe tak jak kaktus bożonarodzeniowy. Został on nazwany na cześć słynnego hodowcy kaktusów Frédérica kaktus bożonarodzeniowy i prezentuje się dużymi, dzwonkowatymi kwiatami w okresie bożego narodzenia. Ten gatunek kaktusa jest dość odporny. Musisz jednak spełnić pewne wymagania, aby ta egzotyczna roślina mogła być uprawiana na twoim parapecie.

 

 

Pielęgnacja Kaktusa bożonarodzeniowego

To fascynująca roślina. Cechą uderzającą tej brazylijskiej rośliny są jej pędy, które są podzielone na segmenty. Trywialna nazwa kaktus bożonarodzeniowy nie powstała przypadkowo, ponieważ roślina ta rozwija swoje efektowne kwiaty od listopada do grudnia.

 

 

Kaktus bożonarodzeniowy to niezwykła roślina

W naszych salonach można najczęściej znaleźć hybrydowe hodowle tego odpornego gatunku kaktusa. Ze względu na swoje tropikalne pochodzenie, kaktus bożonarodzeniowy ma pewne wymagania dotyczące miejsca i pielęgnacji. Ta roślina jest odpowiednia dla początkujących, jeśli spełniają wymagania kaktusa bożonarodzeniowego.

 

 

Sadzenie

Sadzenie kaktusów bożonarodzeniowych w doniczce

Wybierając doniczkę dla świątecznego kaktusa, należy pamiętać, aby wybrać taką, która ma otwór drenażowy w dnie. Dzięki temu gleba nie będzie zbyt wilgotna.

Kaktusy bożonarodzeniowe dobrze rosną w większości mieszanek doniczkowych przeznaczonych dla sukulentów. Ważne jest, aby gleba w doniczce dobrze się drenuje.

 

kaktus Bożego Narodzenia uprawa

Gdzie umieścić kaktus bożonarodzeniowego

Rośliny powinny być trzymane w jasnym, pośrednim świetle. Idealne jest okno wychodzące na wschód lub jasna łazienka. Zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego może wybielić wrażliwe liście.

Preferowana jest temperatura w ciągu dnia 21°C i temperatura wieczorem 15-18°C.

 

 

Kaktusy bożonarodzeniowe preferują bardziej wilgotne środowisko, dlatego dobrym miejscem do ich uprawy jest jasna łazienka lub kuchnia.

Latem kaktusy bożonarodzeniowe można umieścić w zacienionym miejscu w ogrodzie lub na nieogrzewanej werandzie, dopóki temperatura nie spadnie poniżej 10°C. Należy chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

 

 

Temperatura

Ta roślina może przetrwać zakres od 1℃ do 37℃, ale najzdrowszy zakres leży między 18℃ a 26℃. Przynieś małe piękności wewnątrz, jeśli na zewnątrz temperatura spada do skrajności.

 

Zobacz też:Zawilec japoński Pielęgnacja

Światło

W przeciwieństwie do ich kuzynów pustyni kaktus bożonarodzeniowy nie są fani zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego. Jasne, pośrednie światło będzie dobre dla najlepszych kwiatów, choć będą tolerować niskie ilości światła, jak również.

 

kaktus Bożego Narodzenia kwiat

Woda

Większość z nas myśli o kaktusach, że są odporne na suszę, co niekoniecznie ma miejsce w przypadku tego konkretnego gatunku. Choć przechowuje niewielką ilość wilgoci w liściach, najlepiej jest podlewać, gdy pierwszy centymetr powierzchni gleby jest suchy.

 

Ze względu na wahania wilgotności i temperatury może to oznaczać rezygnację z regularnego podlewania, a zamiast tego regularne sprawdzanie suchości gleby. Zapracowani ogrodnicy cieszą się z posiadania rośliny, która nie potrzebuje ciągłego natrysku wody!

 

 

Gleba

Świąteczną ziemię do kaktusów można przygotować samemu, używając jednej części piasku i dwóch części ziemi doniczkowej, można też kupić mieszanki przeznaczone specjalnie dla sukulentów. Tak długo, jak jest ona dobrze zdrenowana, oczywiście nie potrzeba wiele, aby mieć szczęśliwego kaktusa.

 

 

Nawożenie

Plan nawożenia dwa do czterech razy w roku przy użyciu wysokiej jakości nawozu to wszystko, czego potrzebujesz, aby nakarmić te maleństwa. Po poznaniu wzorca kwitnienia rośliny pomiń nawożenie na miesiąc przed pojawieniem się pąków.

 

 

Przesadzanie

Często, gdy roślina ozdobna jest zakupiony, to przychodzi w małej doniczce i może przerosnąć puli. Jeśli czytelnik musi przesadzić roślinę, jak to zrobić?

 

 

Przycinanie

Przycinanie po przekwitnięciu zachęci do rozgałęziania się łodyg. Wystarczy usunąć kilka odcinków ostrym nożem. Co zrobić z tymi odciętymi częściami? Do tego dojdę w następnej kolejności.

 

 

Rozmnażanie kaktus bożonarodzeniowy

Rozmnażanie świątecznych kaktusów jest bardzo łatwym i satysfakcjonującym procesem, a najlepsze jest to, że można zaoferować rośliny swoim bliskim jako prezenty na święto dziękczynienia lub boże narodzenie.

Pierwszym krokiem w procesie rozmnażania jest pobranie małego wycinka w kształcie litery y z końcówki łodygi kaktus bożonarodzeniowy. Najlepiej jest pobrać wycinek z dwóch lub trzech połączonych segmentów i upewnić się, że są one zdrowe.

Aby uniknąć nadmiaru wilgoci i gnicia korzeni, należy pozwolić sadzonkom odpocząć i wyschnąć przez kilka godzin. Gdy sadzonki są już suche, należy umieścić je w doniczce z dobrze przepuszczalną ziemią mieszanka ziemi dla sukulentów i kaktusów.

Zobacz też:Pielęgnacja Kalocefalus

 

Świeżo posadzone w doniczce sadzonki ukorzenią się, jeśli zostaną umieszczone w dobrze oświetlonym miejscu z dużą ilością pośredniego światła. Na początku zaleca się oszczędne podlewanie, aż roślina przyzwyczai się do nowego środowiska. Pierwszym znakiem, że sadzonki przystosowują się do nowego domu jest świeży wzrost na końcach liści.

Nie martwcie się, jeśli na początku roślina trochę zwiędnie. Jest to zupełnie naturalne i często roślina zacznie wyglądać lepiej, gdy tylko przyzwyczai się do nowego środowiska.

Mamy szczegółowy przewodnik ujawniający, jak rozmnażać kaktusy bożonarodzeniowe. Warto przeczytać!

 

 

Jak sprawić, aby kaktus bożonarodzeniowy zakwitł?

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, by świąteczny kaktus zakwitł, nie martw się. Jest to całkowicie możliwe i wcale nie takie trudne, jeśli tylko zrozumiesz zmiany, jakie przechodzą te kaktusy, gdy nadchodzi zima w ich naturalnym środowisku.

Zima oznacza krótsze dni, chociaż w naszych domach światła będą często włączone wieczorem, co może zdezorientować twojego świątecznego kaktusa. Warto więc umieścić go w miejscu, gdzie noc jest rzeczywiście ciemna, najlepiej 12 godzin nieprzerwanej ciemności.

Zima oznacza także niższe temperatury, choć w środowisku dżungli, w którym żyje ta roślina, nigdy nie jest zbyt chłodno. Coś pomiędzy 10-15 °C powinno być w porządku. Jeśli masz szopę lub garaż, możesz umieścić tam roślinę.

 

Należy zmniejszyć ilość wody, jaką otrzymuje kaktus bożonarodzeniowy. Jak wspomniano w rozdziale o podlewaniu, warto przejść z utrzymywania gleby w stanie lekko wilgotnym przez cały czas na pozostawienie górnej warstwy gleby do wyschnięcia przed ponownym podlaniem. Sprzyja to spoczynkowi.

 

Możesz przenieść kaktusa bożonarodzeniowego z powrotem na jego zwykłe miejsce, gdy zobaczysz kilka dobrych formacji pąków. W ciągu kilku tygodni powinieneś być w stanie cieszyć się tymi wspaniałymi kolorowymi kwiatami!

 

 

Szkodniki i choroby

Szkodniki domowe są rzadko zauważane na sukulentach lub kaktusach. W wielu przypadkach przyczyną występowania szkodników jest podłoże, ponieważ pluskwiaki, takie jak mączlik, mogą wykorzystywać je do składania jaj.

 

Jeśli w sąsiedztwie znajduje się wiele roślin, nawet dość wybredne motyle nie ominą kaktusa bożonarodzeniowego. Znalezienie tych wysysających soki komórkowe owadów na pędach kaktus bożonarodzeniowy jest wyjątkowym przypadkiem. Aby zapobiec rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się motyli zielonych, musisz działać szybko.

 

 

Jedyny sposób na pozbycie się zgnilizny korzeni jest następujący:

Jeśli choroba nie rozwinęła się zbyt mocno, kaktus bożonarodzeniowy może wyzdrowieć. W tym celu cała roślina musi zostać umieszczona w świeżym i suchym podłożu. Przez pierwsze dni nie wolno jej podlewać i przez kilka tygodni nie należy jej nawozić. Inna możliwość: jeśli główne pędy nie zostały porażone, można użyć jej do uzyskania sadzonek. Dezynfekcja doniczek i podłoża nie ma żadnego sensu. Patogen grzybowy powstaje wszędzie, ale potrzebuje idealnych warunków do rozwoju.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!