Pielęgnacja Kalocefalus

Kalocefalus to gatunek kwitnących, wiecznie zielonych krzewów z rodziny astrowatych. Srebrne krzewy są powszechnie uprawiane w Australii, gdzie są endemitami. Występują głównie w regionach nadmorskich, takich jak południowe wybrzeże Australii i wyspy przybrzeżne, rosnąc na odsłoniętych obszarach wydm i klifów.

 

Dzięki swojemu śnieżnemu wyglądowi i wysokiej tolerancji na ekstremalne warunki środowiskowe te urocze krzewy stały się bardzo popularnymi ozdobnymi roślinami domowymi na całym świecie. Zazwyczaj uprawia się je na zewnątrz, ale niektórzy ogrodnicy wolą, aby były obecne w ich domach. Ich srebrzyste liście doskonale sprawdzają się w różnych aranżacjach świątecznych i dekoracjach krajobrazu, wraz z poinsecją, czerwonymi różami, drobnymi gałązkami jodły lub szyszkami sosnowymi.

 

Jeśli szukasz pięknej rośliny ozdobnej, którą mógłbyś zaskoczyć swoich gości w Boże Narodzenie, koniecznie kup srebrny krzew.

Pielęgnacja Kalocefalus

Kalocefalus może rosnąć w pełnym słońcu lub półcieniu; jest odporna na mróz. Rośnie w każdej dobrze zdrenowanej glebie, nawet w wapiennych, piaszczystych i kamienistych. Rośliny bardzo odporne na suszę, podlewać umiarkowanie, czekając aż podłoże przeschnie. Nie wymagają nawożenia.

 

 

Jak uprawiać krzew Kalocefalusa?

Srebrny krzew Kalocefalusa pochodzi z południowego wybrzeża Australii, co oznacza, że bardzo dobrze radzi sobie w słonym powietrzu i suchej, ubogiej glebie. W rzeczywistości jednym z kluczowych elementów pielęgnacji krzewu jest nieprzejmowanie się nim zbytnio.

Idealne warunki do uprawy krzewu to bardzo dobrze zdrenowana gleba, pełne słońce i niewielka ilość wody. Jednak w gorących, suchych okresach i podczas pierwszego zasiedlania krzewu korzystne będzie podlewanie go raz w tygodniu.

 

Krzew Kalocefalusa nie wymaga nawożenia i dobrze radzi sobie w ubogiej glebie, która jest uboga w składniki odżywcze.

Przy całym swoim pięknie, roślina ta ma jednak stosunkowo krótką żywotność i krzewy mogą wymagać wymiany co kilka lat.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Filodendronów

Światło

Słońce jest zdefiniowane jako ciągła, bezpośrednia ekspozycja na 6 godzin lub więcej światła słonecznego dziennie.

 

O ile miejsce nie jest całkowicie odsłonięte, warunki świetlne będą się zmieniać w ciągu dnia, a nawet w ciągu roku. Północna i wschodnia strona domu otrzymuje najmniej światła, a północna ekspozycja jest najbardziej zacieniona. Zachodnie i południowe strony domu otrzymują najwięcej światła i są uważane za najgorętsze ekspozycje ze względu na intensywne popołudniowe słońce.

 

Można zauważyć, że wzorce słońca i cienia zmieniają się w ciągu dnia. Zachodnia strona domu może być nawet zacieniona z powodu cienia rzucanego przez duże drzewa lub strukturę z sąsiedniej nieruchomości. Jeśli właśnie kupiłeś nowy dom lub dopiero zaczynasz uprawiać ogród w starszym domu, poświęć czas na stworzenie mapy słońca i cienia w ciągu dnia. Uzyskasz dokładniejsze wyczucie prawdziwych warunków świetlnych w Twojej witrynie.

 

 

Przycinania

Przycinanie polega na usuwaniu końcówek łodyg młodych roślin w celu promowania rozgałęziania. W ten sposób unika się konieczności poważniejszego przycinania w późniejszym czasie.

 

Leucophyta brownii

Przerzedzanie

Polega na usuwaniu całych gałęzi aż do pnia. Można to zrobić, aby otworzyć wnętrze rośliny, aby wpuścić więcej światła i zwiększyć cyrkulację powietrza, które mogą zmniejszyć choroby roślin. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przerzedzania jest rozpoczęcie od usunięcia martwego lub chorego drewna.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Pierisa japońskie

Ścinanie

To wyrównywanie powierzchni krzewu za pomocą nożyc ręcznych lub elektrycznych. Wykonuje się je w celu utrzymania pożądanego kształtu żywopłotu lub topiary.

 

 

Odmładzanie

Polega na usuwaniu starych gałęzi lub ogólnym zmniejszaniu rozmiaru krzewu w celu przywrócenia mu pierwotnej formy i wielkości. Zaleca się, aby nie usuwać jednorazowo więcej niż jedną trzecią rośliny. Należy pamiętać o usuwaniu gałęzi zarówno z wnętrza rośliny, jak i z zewnątrz. W przypadku odmładzania roślin z pędami takich jak nandina należy przycinać pędy na różnych wysokościach, aby roślina miała bardziej naturalny wygląd.

 

Leucophyta brownii IMG 20180203 142608 (40020426882)

Podlewanie

Nawadnianie może być stosowane jako uzupełnienie podlewania, ale przybiera kreatywną postać systemów kroplowych i recyklingu wody z odzysku. W celu zatrzymania jak największej ilości wody stosuje się również ściółkę organiczną w postaci kompostu, słomek i kory. W wyjątkowo suchych obszarach nie jest niczym niezwykłym, że żwir i skały służą jako ściółka.

 

Krajobraz kserofityczny to taki, który bierze pod uwagę konkretne miejsce. Roślina, która może być uważana za niskie zużycie wody w jednym obszarze kraju, nie może być w innym obszarze, z powodu stresów klimatycznych.

 

 

Rozmnażanie Kalocefalusa

Kalocefalus to doskonały prezent na święta, więc dlaczego by go nie rozmnożyć? Nie martwcie się, nie powiemy Waszym przyjaciołom, jeśli chcecie zachować te śnieżne okazy do dekoracji krajobrazu! Ponadto, udane rozmnażanie może być osiągnięte w bardzo prosty sposób przez każdego ogrodnika, zarówno przy użyciu sadzonek łodygowych, jak i nasion.

 

Jeśli chcesz rozmnażać krzewy Kalocefalusa przez sadzonki, jest to najczęstszy sposób, aby to zrobić. Aby uzyskać lepsze wyniki, sadzonki należy pobrać w styczniu w miejscu, w którym krzew jest chroniony przed zimnem, np. w szklarni lub w dowolnym pomieszczeniu. Należy szukać na wpół stwardniałych gałęzi, które zawierają kilka nasion, i przycinać je pod kątem.

 

Wypełnij doniczkę świeżą, odpowiednią ziemią i posadź sadzonki. Trzymaj je w ciepłym pomieszczeniu i zapewnij im regularne podlewanie. Po zauważeniu silnego rozwoju korzeni, sadzonkę można przesadzić na nowe podłoże lub pozostawić w niezmienionej postaci.

 

Chociaż rośliny Kalocefalusa są zwykle rozmnażane przez sadzonki, można również użyć nasion znajdujących się w ich kwiatach. Można je łatwo zebrać w lecie i zasadzić w świeżej ziemi doniczkowej. Jeśli zostaną umieszczone w jasnym i ciepłym miejscu, kiełkowanie powinno nastąpić po około 10-30 dniach od wysiania nasion i pielęgnacji jak zwykle.

 

 

Problemy:

Gleba nasiąknięta wodą i rozwiązania

Podmokła gleba występuje, gdy więcej wody jest dodawana do gleby niż może spłynąć w rozsądnym czasie. Może to być poważny problem, gdy lustra wody są wysokie lub gleby są zagęszczone. Brak przestrzeni powietrznej w podmokłej glebie praktycznie uniemożliwia jej osuszanie.

 

Niewiele roślin, z wyjątkiem roślin bagiennych, może tolerować takie warunki. Jeśli nie jesteś zadowolony z uprawy na torfowisku, musisz poprawić drenaż. Nadmiernie podlewane rośliny mają tak samo zwiędłe liście jak rośliny niedostatecznie podlewane. Grzyby takie jak Phytophthora i Pythium atakują systemy naczyniowe, co powoduje więdnięcie.

 

Jeśli problem jest tylko na powierzchni, może być skierowany do rowu odwadniającego. Jeśli odwadnianie jest słabe, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, należy zainstalować podziemny system odwadniający. W tym celu należy skontaktować się z wykonawcą. Jeśli podziemne dreny już istnieją, należy sprawdzić, czy nie są zablokowane.

 

Inną opcją są dreny francuskie. Są to rowy, które zostały wypełnione żwirem. Można na nich zasadzić trawę. Bardziej uciążliwe, ale dobre rozwiązanie, gdy wygląd nie jest tak ważny, pomyśl o drenażu francuskim jako o rowie wypełnionym żwirem.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!