Pielęgnacja Ketmia Syryjska

Ketmia syryjska to bardzo piękny, wolno rosnący krzew liściasty, bujnie kwitnący latem, uprawiany w ciepłym klimacie. Osiąga maksymalną wysokość od 2 m do 3 m, jest doskonałym wyborem jako ozdobny żywopłot prywatność od wczesnej wiosny do późnego lata. Jest łatwy w uprawie i naturalnie odporny na większość szkodników.

 

To sprawia, że jest doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników. Dzięki bujnemu, tropikalnemu wyglądowi i licznym odmianom kolorystycznym kwiatów, może dostarczyć satysfakcji nawet najmniej doświadczonym ogrodnikom.

 

 

Pielęgnacja Ketmia syryjska

Krzew ten jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, upały, wilgoć, ubogie gleby i suszę. Stosowany jest głównie jako roślina ozdobna, żywopłot lub roślina fundamentowa. Łatwo ulega samosiewom, dlatego część pielęgnacji polega na usuwaniu siewek, jeśli nie chcemy, aby róża Sharon się rozprzestrzeniała.

 

Młode rośliny wymagają regularnego podlewania i odżywiania, aby ułatwić im start. Ale dojrzałe krzewy zazwyczaj nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zaplanuj podlewanie podczas dłuższych okresów suszy. Przycinaj krzewy, aby utrzymać ich pożądany kształt.

 

Łatwo jest sadzić krzewy Ketmia syryjska, aby stworzyć żywopłot składający się z kwiatów w jednym kolorze lub mieszankę i kolekcję fioletów, błękitów, różów i różnych odcieni bieli. W tym artykule omówimy kroki niezbędne do udanego sadzenia i pielęgnacji zachwycającej rośliny Ketmia syryjska. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

 

Zobacz też:Frizea Pielęgnacja

Szkodniki

Generalnie Ketmia syryjska jest krzewem wytrzymałym i odpornym na choroby. Choroby grzybowe i inwazje mszyc to częste przypadłości tej rośliny. Mączniaka rzekomego jako powszechne patogeny grzybowe.

 

Fungicydy mogą złagodzić te choroby, ale kontrola środowiska jest najbardziej skuteczne zarządzanie. Podlewanie na poziomie gleby, mulczowanie, aby zapobiec rozpryskiwaniu patogenów przenoszonych przez glebę na rośliny i unikanie nadmiernego nawożenia w znacznym stopniu ograniczają występowanie chorób. Silny strumień wody z węża ogrodowego skierowany na spodnią stronę liści usuwa mszyce.

 

Ketmia syryjska

Jak sadzić Ketmia syryjska?

Po wybraniu lokalizacji i przygotowaniu dołka jesteś gotowy do posadzenia krzewu.

 1. Zacznij od delikatnego stukania w boki doniczki, w której zasadzono roślinę. Można stukać młotkiem lub młotkiem po zewnętrznej stronie, można też stukać pojemnikiem o ziemię, aby rozluźnić bryłę korzeniową.
 2. Ostrożnie wyjmij krzew kwitnący z pojemnika. Może być konieczne wyrwanie go za pomocą małej łopatki. Nie wyciągaj go za pień, ponieważ może to spowodować uszkodzenie rośliny i korzeni.
 3. Rozmasuj bryłę korzeniową, aby rozluźnić korzenie i ułatwić im przyjęcie się po przesadzeniu krzewu.
 4. Jeśli korzenie wydają się być splątane i poskręcane, oznacza to, że są związane korzeniami. Być może trzeba będzie je nieco przyciąć, aby zapewnić im jak najlepszy start.
 5. Umieść młodą roślinę w przygotowanym dołku i napełnij go wodą. Poczekaj, aż woda zostanie całkowicie wchłonięta przez roślinę i otaczającą ją glebę, zanim zaczniesz dodawać glebę do otworu.
 6. Użyj przygotowanej mieszanki gleby, aby całkowicie wypełnić otwór. Ubijać gleby w dół delikatnie, uważając, aby nie zagęścić go. Powierzchnia gleby powinna być twarda, ale nie zbita.
 7. Daj nowemu krzewowi jeszcze jedno kompletne moczenie i dodać więcej ziemi w razie potrzeby, aby upewnić się, że korzenie są pokryte do poziomu, że były one w oryginalnej doniczce.
 • Wykop dołek tak głęboki, jak bryła korzeniowa i 2 razy szerszy.
 • Wyjmij delikatnie roślinę z doniczki i rozluźnij glebę wokół korzeni.
 • Ustaw roślinę w dołku z górną częścią bryły korzeniowej na poziomie gleby lub nieco powyżej.
 • Wypełnij dół ziemią i lekko ubij, aby usunąć kieszenie powietrzne. Dobrze podlać.
 • Ściółkować warstwą rozdrobnionej kory, aby utrzymać wilgoć i ograniczyć zachwaszczenie.

 

Zobacz też:Liść Laurowy Uprawa

Chroń korzenie za pomocą ściółki

Wokół nowych liści rozłóż grubą warstwę ściółki. Upewnij się, że mulcz całkowicie przykrywa wykopany otwór. Możesz przedłużyć warstwę mulczu nieco dalej, aby zapewnić większą ochronę glebie otaczającej nowy krzew.

 

 

Mulcz zatrzymuje wilgoć w glebie i pomaga chronić korzenie przed zamarzaniem w zimie. Pozostaw trochę miejsca wokół pnia nowego krzewu, aby umożliwić dobrą cyrkulację powietrza.

Jeśli ściółka zostanie przyciśnięta do pnia, przyczyni się to do gnicia i zabije twój nowy dodatek.

 

Ketmia syryjska uprawa

Światło

Preferuje pełne słońce, czyli co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego przez większość dni. Może jednak rosnąć również w półcieniu. Zbyt dużo cienia może jednak ograniczyć kwitnienie i przyczynić się do rozwoju chorób, takich jak choroby grzybowe.

 

 

Gleba

Krzew ten może rosnąć na wielu rodzajach gleby, w tym na glebach gliniastych, piaszczystych i gliniastych. Preferuje gleby bogate w składniki odżywcze, dobrze przepuszczalne, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego, choć toleruje także gleby lekko zasadowe.

 

 

Woda

Lubi glebę wilgotną, ale dojrzałe krzewy tolerują także suszę. Nie sprawdzi się w bardzo suchych lub bardzo wilgotnych warunkach. Należy więc zaplanować podlewanie, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby, i upewnić się, że krzew nie siedzi w glebie podmokłej.

 

 

Temperatura i wilgotność powietrza

Krzewy te są miłośnikami ciepła, ale zniosą też zimy z temperaturami poniżej zera do -28℃. Znoszą także wysoką wilgotność powietrza, o ile mają dobrą cyrkulację powietrza. W przeciwnym razie wilgotne warunki mogą sprzyjać rozwojowi grzybów.

 

 

Nawożenie

Nawożenie jest zalecane, choć nie jest obowiązkowe w przypadku krzewów o ugruntowanej pozycji, chyba że mają one słabą glebę. Późną zimą lub wczesną wiosną zastosuj nawóz o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych do krzewów i drzew, zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie. Jeśli chcesz prowadzić uprawę ekologiczną, wiosną rozłóż kompost na glebie wokół strefy korzeniowej krzewu.

 

 

Rozmnażanie

Łatwo rozmnaża się przez sadzonki wiosną.

Wystarczy trzymać ucięte łodygi w wazonie z wodą i sadzić, gdy tylko pojawi się kilka korzeni.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Chryzantem

Wymieniaj wodę co kilka dni, aby uniknąć gnicia.

Roślina ta również obficie wydaje nasiona, które w niektórych rejonach stają się inwazyjne. Bardzo często zdarza się, że z nasion powstają rośliny i kwiaty, które różnią się od roślin macierzystych. Z każdą partią nasion będziesz hodować nowe niespodzianki!

 

 

Jak przycinać?

Ketmia syryjska może być uprawiana jako krzew lub formowana w bardzo atrakcyjne małe drzewo.

 

Formowanie:

Aby nadać roślinie ogólny kształt, można użyć ostrych nożyc ręcznych do przycinania gałęzi, które przerosły resztę krzewu i psują jego kształt. Gałęzie te należy przyciąć do punktu znajdującego się kilka centymetrów nad główną formą rośliny. Przyssawki wyrastające u podstawy rośliny lub liście rosnące wzdłuż pnia można usuwać o każdej porze roku.

 

 

Formowanie drzewek:

Aby uformować drzewko, należy poczekać, aż krzew osiągnie wysokość około 90 cm do 120 cm. Wówczas należy zacząć od podstawy rośliny, usuwając gałęzie boczne, gałązki i liście wyrastające z pnia. Kontynuuj usuwanie gałęzi, aż osiągniesz pożądaną wysokość i będziesz zadowolony z wyglądu. Przed wykonaniem cięcia należy upewnić się, że usunięcie gałęzi nie zepsuje kształtu baldachimu. Między kolejnymi cięciami należy zrobić kilka kroków w tył, aby przyjrzeć się roślinie.

 

 

Przezimowanie

Odmiany odporne na mróz w chłodniejszych regionach zamierają zimą, ale w połowie lub późną wiosną z wierzchołków korzeni wyrastają nowe pędy. W chłodniejszym klimacie należy przykryć bryłę korzeniową ściółką, aby ją odizolować.

 

 

Powszechne szkodniki

Głównym szkodnikiem tego krzewu jest chrząszcz japoński. Chrząszcze japońskie są nieco łatwiejsze do zwalczenia niż wiele innych szkodników, ponieważ ich duże rozmiary sprawiają, że są zauważalne. Oznacza to, że prawdopodobnie zauważysz je, zanim wyrządzą wiele szkód w roślinie.

 

Najprostszym sposobem, aby je zabić jest wybrać lub potrząsnąć je z rośliny ręcznie i upuścić je do pojemnika wypełnionego wodą z mydłem. Owad oddycha przez skórę, więc powłoka mydła nad jego ciałem skutecznie go dusi.

 

 

Jak sprawić, by Ketmia syryjska zakwitła?

Kwitnie w ogrodzie rok po roku, o ile ma zapewnione pełne słońce, odpowiednie składniki odżywcze i wilgotność gleby. Efektowne kwiaty zaczynają się pojawiać na początku lub w połowie lata i mogą utrzymywać się do połowy jesieni, a nawet do mrozów.

 

Pięć wyróżniających się płatków jest lekko potarganych, a rurkowaty pręcik w centrum jest bardzo widoczny. Kwiaty przyciągają pszczoły, motyle, kolibry i inne zapylacze. Usuwanie przekwitłych kwiatów nie jest konieczne, aby zapewnić ciągłość kwitnienia. Zapobiega ono jednak tworzeniu się strąków z nasionami, dlatego jest zalecane, jeśli chcemy ograniczyć rozprzestrzenianie się krzewu.

 

 

Najczęstsze problemy

Krzew ten jest na ogół wytrzymały w preferowanym środowisku. Jednak nieodpowiednie warunki mogą powodować pewne typowe problemy.

 

 

Żółknięcie liści

Nadmierne podlewanie jest częstym powodem żółknięcia liści krzewu. Upewnij się, że krzew jest posadzony w glebie o prawidłowym drenażu i że nigdy nie znajduje się w warunkach zalewowych. Jeśli krzew znajduje się w miejscu o słabym drenażu, konieczne może być jego przesadzenie.

 

 

Brak kwitnienia

Kilka problemów może spowodować, że krzew nie kwitnie dobrze lub wcale. Możliwe, że wiosną zbyt późno przycięto krzew i przez przypadek usunięto pąki kwiatowe. Susza także może ograniczyć kwitnienie, dlatego w czasie bardzo gorących i suchych okresów należy zapewnić krzewom dodatkową ilość wody. Ponadto gleba uboga w fosfor może powodować słabe kwitnienie i mniejsze kwiaty. Wykonaj test gleby, aby sprawdzić, czy nie występują w niej niedobory, i w razie potrzeby zastosuj nawóz.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!