Pielęgnacja krzewu Kaliny Koralowej

Kalina Koralowa to jedna z wielu nazw tego krzewu, który wypełnia każdy ogród i balkon wspaniałym kwitnieniem. Jesienią, dzięki swoim jagodom, wnosi świeży kolor do coraz bardziej nudnego otoczenia. Ta roślina wieloletnia jest odporna i będzie się rozwijać przez wiele lat, jeśli stworzysz dla niej kilka warunków, które są szczegółowo wyjaśnione w tej instrukcji pielęgnacji

 

 

Pielęgnacja krzewu Kaliny Koralowej

Kalina Koralowa jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Można ją sadzić wiosną lub jesienią, pamiętając o wykopaniu płytkiego i szerokiego dołka, który będzie tak głęboki jak bryła korzeniowa, ale dwa do trzech razy szerszy. Dołek należy wypełnić usuniętą ziemią, przy czym korona krzewu powinna znajdować się około dwóch centymetrów nad poziomem gleby. Nowo posadzony krzew należy dobrze podlać, a wokół niego umieścić ściółkę na głębokość około 10 cm.

 

Wybierając miejsce dla rośliny, należy pamiętać, że będzie ona rosła dość duża. Wybierz miejsce, które zapewni dużo słońca i pozwoli na osiągnięcie dojrzałych rozmiarów krzewu. Ponieważ ten liściasty krzew może konkurować z rodzimymi roślinami o składniki odżywcze gleby i przestrzeń siedliskową, wiele państw uznało tę roślinę za inwazyjną, stanowiącą zagrożenie ekologiczne.

 

W związku z tym umieszczenie krzewu w odosobnieniu może pomóc w zapewnieniu, że kalina nie będzie przeszkadzać innym rodzimym roślinom. Po zadomowieniu się krzew ten nie wymaga dużych nakładów na pielęgnację. Należy go nawozić tylko raz w roku i może być konieczne jego przycinanie.

 

 

Światło

Najlepszym miejscem dla tego krzewu jest miejsce w pełnym słońcu, zwłaszcza w chłodniejszych stanach północnych. Aby krzew Kalina Koralowej mógł wytwarzać największe masy kwiatów, potrzebuje co najmniej sześciu godzin światła słonecznego dziennie. Miejsce w półcieniu może być wskazane dla ogrodników w miejscach, w których pogoda jest stale cieplejsza.

 

 

Gleba

Krzew Kalina Koralowa preferuje dobrze zdrenowaną, gliniastą glebę, ale nie jest zbyt wybredny i będzie dobrze rósł na wielu różnych rodzajach podłoża. Toleruje także szeroki zakres pH gleby, ale najlepsze jest lekko kwaśne.

 

Zobacz też:Jak zabić mszyce za pomocą ekstraktów i naparów roślinnych?

Podlewanie

Krzew Kalina Koralowa należy podlewać tak, aby gleba była równomiernie wilgotna, ponieważ nie lubi on suchej ziemi. Sugerowany harmonogram to podlewanie co tydzień, ale w przypadku ekstremalnych upałów należy zaplanować częstsze podlewanie. Ponadto wilgotność gleby można zachować, rozkładając wokół krzewu 7 cm warstwę ściółki, która dodatkowo hamuje rozwój chwastów.

Kaliny Koralowej kwiaty

 

Temperatura i wilgotność

Krzew Kalina Koralowej znosi dość surowe zimy, a po posadzeniu jest odporny na suszę. Nie ma też specjalnych wymagań co do wilgotności powietrza.

 

 

Nawożenie

Kalina Koralowa należy nawozić wiosną nawozem o spowolnionym działaniu lub w dowolnym momencie rozsypać kompost w ziemi wokół rośliny. Uważaj, aby nie przesadzić z nawożeniem — zbyt obfite nawożenie może zahamować kwitnienie rośliny.

 

 

Rozmnażanie

Aby udekorować ogród, taras lub balkon pięknym kwitnieniem, opłaca się samodzielnie rozmnożyć. Dzięki odpowiednim wskazówkom nawet nieprofesjonalistom uda się osiągnąć sukces.

 

 

Uprawa Kaliny Koralowej z sadzonek pędowych

Aby rozmnażać sadzonki, weź miękkie sadzonki z w pełni rozwiniętych drzew Kalina Koralowej, zrób to wcześnie rano. Lepiej jest pobierać sadzonki między listopadem a lutym. Weź co najmniej 15 cm długości pnia z 2 zestawami liści.

 

Usuń liście z dolnej części łodygi i zanurz koniec w hormonie ukorzeniającym i posadź je w mieszance doniczkowej. Upewnij się, że węzły końcowe liści znajdują się pod glebą. Przykryj sadzonki plastikową torbą, upewnij się, że plastikowe torby nie dotykają górnej części sadzonki. Sadzonki wykształcą korzenie po 4-6 tygodniach i zaczną wypuszczać nowe przyrosty. Usuń plastikowe torebki i przesadź sadzonki.

 

Kaliny Koralowej

Sadzonki

Gdy latem drzewo Kalina Koralowej silnie kiełkuje, jest to doskonały czas na rozmnażanie przez sadzonki.

Oto jak należy postępować:

  1. oddziel nowe cięcie lub co najmniej 25 cm od rośliny macierzystej
  2. odłam dolne liście do połowy sadzonki
  3. umieść ją w przezroczystej szklance wypełnionej wodą
  4. umieść ją w jasnym miejscu, osłoniętym od wiatru i pozbawionym bezpośredniego światła słonecznego
  5. idealna temperatura: 21 do 25 stopni Celsjusza
  6. wymieniać wodę najpóźniej co dwa dni
  7. jeśli korzenie się rozwiną, można sadzić sadzonkę do gleby
  8. wzbogacić glebę specjalną ziemią uprawną
  9. utrzymuj glebę w stanie wilgotnym, ale unikaj zastoisk wody
  10. w przypadku wystąpienia przymrozków młode rośliny należy umieścić w ciepłym miejscu lub zabezpieczyć workiem jutowym
  11. od następnej wiosny młode rośliny można traktować tak samo jak dorosłe.

Zobacz też:Pielęgnacja Ketmia Syryjska

 

Choroby

Kalina Koralowa nie jest stosunkowo podatna na choroby. Jedynie zbyt mała lub zbyt duża ilość wilgoci może doprowadzić do brązowienia liści. W takim przypadku należy dostosować ilość wody do zapotrzebowania, jak opisano powyżej w rozdziale „Podlewanie”.

 

Zobacz też:Kliwia

Infestacje szkodników

Z przebarwienia lub kalectwo liści i gdy kwiaty nie dojrzewają, Kalina Koralowa najprawdopodobniej ma wszy roślin.

Szybka ulga jest tradycyjny domowy środek, który składa się z wysoko skoncentrowanego roztworu mydła i kilka kropli spirytusu. Następnie dobrze spłucz roślinę wężem ogrodowym. W ten sposób pozbędziesz się już większości wszy roślinnych. Następnie spryskaj krzew równomiernie roztworem mydła. Teraz znikną nawet ostatnie wszy roślinne i nie będziesz musiał się obawiać kolejnej inwazji.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!