Pielęgnacja Lilii wodnych i Lotosów

Lilie wodne mogą wydawać się egzotyczne i tropikalne, ale rosną w różnych strefach mrozoodporności. Klasyfikowane jako byliny wodne, lilie wodne mają kwiaty w odcieniach bieli, żółci, różu i czerwieni, które rosną na powierzchni wody lub ponad liśćmi na sztywnych łodygach.

 

Niektóre kwiaty są również pachnące. Lilie wodne najlepiej rosną w pełnym słońcu lub półcieniu. Kwiaty wielu odmian kwitną od maja do pierwszych przymrozków.

 

Pielęgnacja lilii wodnych i lotosów

Lilie wodne i lotosy należy sadzić w dużych plastikowych pojemnikach lub koszach przeznaczonych specjalnie dla roślin wodnych. W razie potrzeby kosze można wyłożyć tkaniną, aby gleba nie przedostawała się przez szczeliny. Kilka arkuszy gazety mogą być umieszczone na dnie pojemników w tym samym celu.

 

Upewnij się, że przed zakupem zbadasz ostateczny rozmiar rośliny. Lilia wodna o rozpiętości kilku metrów nie będzie się dobrze rozwijać w beczce. Na rynku dostępnych jest wiele opcji we wszystkich kolorach i rozmiarach.

 

 

Światło

Upewnij się, że Twoja lilia wodna lub lotos dostaje wystarczająco dużo światła słonecznego — co najmniej cztery godziny, a najlepiej sześć lub więcej. Niektóre lotosy nie zakwitną, jeśli nie będą miały sześciu godzin światła słonecznego dziennie.

 

Zobacz też:Strelicja królewska uprawa

Gleba

Zawsze używaj wierzchniej warstwy gleby, która jest wolna od herbicydów i pestycydów. Nie używaj ziemi doniczkowej, która ma elementy, które będą pływać. Pojemniki powinny być na tyle duże, aby kłącza miały miejsce do rozprzestrzeniania się. Ponieważ kłącza pełzają po powierzchni gleby, lepiej jest użyć szerszej doniczki niż głębszej.

 

Lilie wodne i lotosy

Podlewanie

Należy zachować równowagę między roślinami a powierzchnią stawu; rośliny powinny zajmować około 65 procent powierzchni. Podczas sadzenia roślin wodnych należy również zwrócić uwagę na głębokość. W przypadku nowych nasadzeń należy początkowo umieścić doniczkę tuż pod powierzchnią wody i stopniowo obniżać ją w miarę wzrostu rośliny. Gdy roślina jest już zadomowiona, doniczka może pozostać na pożądanej głębokości.

 

Zbyt wysokie sadzenie spowoduje przemarzanie roślin zimą, a zbyt niskie uniemożliwi młodym roślinom otrzymanie wystarczającej ilości światła słonecznego. Lilie wodne zaleca się sadzić nie niżej niż 10 cm i nie wyżej niż 45 cm pod powierzchnią ziemi; lotos powinien znajdować się od 15 cm do 45 cm pod powierzchnią ziemi.

 

 

Temperatura i wilgotność

Lotosy i odporne lilie wodne będą odporne, jeśli ich bulwiaste kłącza nie przemarzną. Pojemniki należy sadzić tak, aby linia gleby znajdowała się poniżej poziomu zamarzania wody w basenie. Kwiaty lotosu późno pojawiają się na wiosnę, ponieważ wolą ciepłą pogodę i zaczną rosnąć, gdy temperatura wody wzrośnie powyżej 21℃.

 

Tropikalne lilie wodne można przechowywać przez zimę, wyjmując roślinę z pojemnika i umieszczając kłącze w plastikowej torbie wypełnionej wilgotnym piaskiem lub mieszanką wilgotnego piasku i mchu torfowego w temperaturze 10℃ do 12℃.

 

 

Nawóz

Nawozić rośliny tabletkami, które wciska się w glebę wokół rośliny. Nie nawoź bezpośrednio do wody, ponieważ zmienisz pH wody i zaszkodzisz zarówno roślinom, jak i rybom. Rośliny należy nawozić raz w miesiącu. Tropikalne lilie wodne są ciężko duchami i powinny być obficie nawożone przez cały sezon wegetacyjny.

 

 

Sadzenie lilii wodnych i lotosów w doniczkach

Instrukcje sadzenia różnią się dla tropikalnych i mrozoodpornych lilii wodnych. Tropikalne lilie wodne należy sadzić tak jak rośliny jednoroczne. Często są one dostępne jako rośliny z gołym korzeniem. Umieść je w środku pojemnika i pozwól, aby korona rośliny spoczywała tuż nad powierzchnią gleby. W przypadku mrozoodpornych lilii wodnych kłącze należy posadzić pod kątem 45 stopni, z końcówką wzrostu skierowaną w stronę środka doniczki, nieco powyżej poziomu gleby. Przykryj glebę żwirem lub cienką warstwą piasku.

 

Sadzić lotosu w plastikowej doniczce wielkości dla funkcji wody i ostateczny rozmiar rośliny, lotosu rośnie do wielkości jego pojemnika. Zacznij od około 5 cm piasku, a następnie 5 cm do 7 cm wierzchniej warstwy gleby, która ma trochę zawartości gliny.

 

Wykopać mały rów z ręką, a następnie umieścić bulwy roślin lotosu do rowu tak, że liście są skierowane do góry. Delikatnie przykryć bulwy z niewielką ilością gleby, ale nie zagęszczać go. Bądź bardzo ostrożny, aby nie uszkodzić bulwy lub bieguny, które rozciągają się od bulwy. Dodawaj wody, aż gleba będzie nasycona błotem, bez tworzenia się kałuż na wierzchu.

Lilie wodnna lisc

 

Przycinanie

Każdy kwiat na lilii wodnej trwa od trzech do pięciu dni. Otwierają się one w ciągu dnia i zamykają w nocy, chyba że są to rośliny nocne. Po zakończeniu kwitnienia kwiat powoli zanurza się w wodzie. Tworzą się strąki nasienne, a dojrzałe nasiona spadają do gleby poniżej.

 

Produkcja nasion jest kosztowna dla rośliny. Aby zapewnić liczne kwitnienia, należy ścinać obumierające kwiaty, gdy opadają pod powierzchnię. Należy podążać za łodygą tak daleko, jak sięga; albo ją odciąć, albo odłamać palcami. W ten sam sposób usuwaj także martwe lub obumierające liście.

 

Lotosy umierają z powrotem na koniec roku. Przycinamy je na kilka centymetrów nad kłączem.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Ketmia Syryjska

Uprawa lilii wodnych w pomieszczeniach

Lilie wodne można uprawiać w pojemnikach o średnicy zaledwie 30 cm i głębokości co najmniej 22 cm. Można do tego celu wykorzystać salaterkę lub miskę do mieszania, a nawet małe akwarium.

 

Zacznij od mieszanki roślinnej na bazie gleby, przeznaczonej do stosowania w akwariach. Opłucz mieszankę pod bieżącą wodą, aby zmyć luźne zanieczyszczenia. Umieść mieszankę w pojemniku i posadź lilię zgodnie z instrukcją sadzenia. Ostrożnie wypełnić pojemnik z wodą do głębokości około 15 cm. Umieść pojemnik, gdzie lilia może dostać co najmniej cztery godziny słońca każdego dnia lub uzupełnić z energooszczędnego światła wzrostu, w razie potrzeby.

 

Jeśli roślina nie zakwitnie, prawdopodobnie nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Dodaj wody w razie potrzeby, aby utrzymać oryginalny poziom wody lub cokolwiek roślina wydaje się lubić. Wiosną i latem, nawozić z niewielką ilością płynnego nawozu dla roślin wodnych, co dwa tygodnie, postępuj zgodnie z zaleceniami produktu dla ilości.

Zobacz też:Liść Laurowy Uprawa

 

Jak sadzić wytrzymałe lilie wodne?

Niezależnie od tego, czy interesuje Państwa uprawa lilii wodnych w pojemniku, w ogrodzie wodnym czy w oczku wodnym, czynności związane z sadzeniem są takie same. Jeśli są Państwo nowicjuszami w dziedzinie lilii wodnych lub nie dysponują wystarczającą ilością miejsca, proszę spróbować uprawy w pojemniku będzie to łatwiejsze niż cały staw z liliami wodnymi. Każda odmiana może być uprawiana w doniczce, ponieważ urosną one tylko do rozmiaru pojemnika, w którym się znajdują.

 

 

Jak przezimować lilie wodne?

Przygotowanie lilii wodnych do zimy należy rozpocząć od usunięcia wszystkich martwych i obumarłych liści. Jeśli staw zamarznie na stałe lub jeśli opróżnimy go na zimę, należy usunąć lilię, doniczkę i wszystko. Całą doniczkę należy przechowywać w chłodnym i wilgotnym miejscu w plastikowej torbie. Jeśli nie można przechowywać całej doniczki, należy usunąć i oczyścić rosnącą bulwę i przechowywać ją w mchu torfowym lub trocinach w temperaturze 4℃ do 10℃.

 

Jeśli staw nie zamarznie na stałe, nie usuwaj doniczki. Po prostu opuść ją do najgłębszej części stawu, gdzie woda nie zamarznie. Na wiosnę należy ponownie ustawić doniczkę na właściwym poziomie w stawie. Jeśli wykopałeś i przechowałeś bulwę, przesadź ją tak, jakby to była nowa roślina.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!