Pielęgnacja Lwiej Paszczy

Uprawa lwiej paszczy na rabacie kwiatowej zapewnia kolor w chłodnych porach roku i średniej wielkości roślinę, która równoważy wysokie rośliny tła i krótsze rośliny rabatowe z przodu. Dowiedz się, jak uprawiać lwiej paszczy, aby zakwitła wczesną wiosną.

 

Istnieją liczne odmiany lwiej paszczy o karłowych, pośrednich i wysokich pędach kwiatowych, które zapewniają całą gamę kolorów do wykorzystania w ogrodzie. Lwiej paszczy dostępne są w większości kolorów, z wyjątkiem niebieskiego, i współgrają lub kontrastują z innymi wczesnowiosennymi roślinami kwitnącymi. Wysokość lwiej paszczy może osiągnąć 1 m lub tak krótki, jak 15 cm.

 

Sadzenie lwiej paszczy może być jednym z pierwszych zadań ogrodniczych późną zimą. Ten pachnący okaz jest odporny na mróz, dlatego sadzenie lwiej paszczy należy rozpocząć na początku sezonu ogrodniczego, aby uzyskać jak najobfitsze kwitnienie i wydajność.

 

 

Pielęgnacja lwiej paszczy

Lwiej paszcze są raczej wolno rosnące, gdy sadzi się je z nasion, dlatego zwykle sadzi się je z zakupionych sadzonek, które są powszechnie sprzedawane. Można je także dość łatwo uprawiać z nasion wysiewanych w pomieszczeniach na kilka tygodni przed ostatnim mrozem.

 

Lwiej paszcze najlepiej rosną na bogatej, dobrze przepuszczalnej glebie w słonecznym miejscu, choć tolerują też półcień. Przycinanie końcówek łodyg u młodych roślin sprawi, że będą grubsze i bardziej krzaczaste, a usuwanie przekwitłych kwiatów wydłuży okres kwitnienia, często aż do pierwszych przymrozków późną jesienią lub wczesną zimą. Lwiej paszcze mogą kwitnąć przez cały sezon, ale najlepiej sprawdzają się w chłodnych okresach wiosny i jesieni. W chłodniejszym klimacie kwitną przez całe lato, a w łagodniejszym czasem przez całą zimę.

 

Te krótkowieczne byliny są zwykle uprawiane jako rośliny jednoroczne. Nawet jeśli przezimują, lwiej paszczy nigdy nie kwitną tak obficie jak w pierwszym roku. W pierwszym roku powinny jednak wytworzyć strąki nasion, a przy odrobinie szczęścia mogą się nawet same rozsiewać w ogrodzie.

 

lwia paszcza

Gleba

Lwiej paszcze lubią glebę o neutralnym pH pomiędzy 6,2 a 7,0, bogatą w składniki odżywcze i dobrze zdrenowaną. Jako rośliny krótkowieczne nie są ciężkostrawne, ale dodanie substancji organicznych pomoże im zachować zdrowie i kwitnienie.

 

Zobacz też:Jak uprawiać kufliki?

Podlewanie

Lwiej paszcze wymagają odpowiedniego podlewania. Utrzymuj siewki wilgotne przez pierwsze kilka tygodni. Będzie potrzebował około 3 cm wody na tydzień w czasie bez opadów. Podlewaj w pobliżu korony rośliny i unikaj podlewania nad głową, aby zachować zdrowy stan rośliny. Po ustanowieniu niech górny cm gleby całkowicie wyschnie przed podlewaniem.

 

 

Temperatura i wilgotność

Lwia paszcza to delikatne byliny. Jednak lwiej paszczy preferują chłodniejsze temperatury i najlepiej czują się, gdy temperatura w nocy wynosi około 4℃, a w ciągu dnia — około 21 Celsjusza. Z tego powodu zwykle uprawia się je jako rośliny jednoroczne, aby zapewnić im kolor w ogrodzie w chłodniejszych miesiącach wiosny i jesieni.

 

Po zadomowieniu się w glebie i zahartowaniu lwiej paszczy wytrzymują temperatury poniżej zera. Jeśli zadbamy o ich dobre nawodnienie w czasie chłodów i dodamy warstwę ściółki ze słomy sosnowej, mogą przetrwać dość długo i przetrwają dość niskie temperatury, dopóki nie miną chłody.

 

Sadzonki uprawiane w pomieszczeniach muszą być hartowane przez około 10 dni do dwóch tygodni przed posadzeniem w ogrodzie.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Barwinka

Nawożenie

Nawóz należy zastosować, gdy rośliny po raz pierwszy zaczną wypuszczać kwiaty. Użyj standardowego, dobrze zbilansowanego nawozu uniwersalnego, takiego jak produkt 10-10-10. Podlewaj dobrze, aby zminimalizować ryzyko poparzenia azotem i ułatwić nawozowi dotarcie do korzeni.

 

 

Rozmiar i wzrost

Lwia paszcza roślina występuje w wielu odmianach, począwszy od 15 cm do 1 m wysokości. Oczywiście, odstępy między roślinami będzie się różnić w zależności od gatunku wybranego.

Nie należy umieszczać żadnej odmiany bliżej niż 15 cm od siebie. 25 cm rozprzestrzeniania jest optymalny dla dobrej cyrkulacji powietrza.

 

 

Kwiaty i zapach

Rośliny produkują piękne, płatkowe lub dzwonkowate kwiaty w szerokiej gamie kolorów, z wyjątkiem niebieskiego. Popularne kolory to fioletowy, żółty, biały, czerwony i szeroki zakres jasnych pasteli.

Kwiaty są efektowne i pachnące i zrobić bardzo dobrze jako kwiaty cięte w aranżacjach. Pachnące kwiaty są niezwykle atrakcyjne dla motyli.

 

 

W większości przypadków kwiaty kwitną przez całą wiosnę i lato. Jednak w bardzo łagodnym klimacie mogą kwitnąć także zimą.

 

 

Pielęgnacja i utrzymanie

Roślinę należy regularnie przycinać, szczypać i usuwać główki, aby uzyskać bardziej krzaczastą roślinę i więcej kwiatów. Przy usuwaniu kwiatostanu nie należy po prostu odrywać kwiatów, ale przyciąć około jednej trzeciej łodygi.

Pod koniec sezonu wegetacyjnego, kwiaty lwiej paszczy mogą zacząć blaknąć, a rośliny mogą stać się wrzecionowate w letnim upale. Kiedy tak się stanie, wyciąć roślinę z powrotem ostro pozostawiając tylko około połowy lub jednej trzeciej rośliny.

 

 

Postępuj zgodnie z tym z zastosowaniem nawozu, aby zachęcić go do odrodzenia i więcej produkcji kwiatów przed jesienią.

Bardzo wysokie odmiany trzeba palikować, aby zapobiec ich przewróceniu.

 

 

Jak rozmnażać rośliny lwiej paszczy?

Lwiej paszczy kwiaty są łatwe do rozmnażania. Rosną z nasion wysiewane bezpośrednio do gleby lub rozpocząć nasiona wewnątrz kilka tygodni przed ostatnim oczekiwanym mrozem. Sadzonki należy przesadzić na zewnątrz po ustąpieniu wszelkich niebezpieczeństw związanych z mrozem.

Po wysianiu nasion lwiej paszczy należy utrzymywać glebę w stałej wilgotności do czasu wykiełkowania roślin i ich dobrego przyjęcia się.

Gdy rośliny osiągną wysokość od 3 cm do 10 cm, uszczypnij z powrotem górną do 3 cm rosnących końcówek. To zachęca roślinę do tworzenia oddziałów i rozwijać się w bardziej krzaczasty moda.

Zobacz też:Hippeastrum

 

Lwiej paszczy również rosną z podziału korzenia lub sadzonek. Aby zachować swoje rośliny przez zimę, podzielić rośliny corocznie pod koniec sezonu wegetacyjnego.

Pokryć rozebraną część cięcia z hormonem zakorzenienia i umieścić cięcia w doniczce z bogatej, wilgotnej gleby.

Przechowywać nowo doniczkowych roślin w ciepłym miejscu z jasnym oświetleniem pośrednim, aż cięcia zakorzenia się i zaczynają produkować nowe liście.

Po założeniu trzymaj sadzonkę jako roślinę domową w jasnym, słonecznym oknie przez miesiące zimowe.

 

lwia paszcza roslina

Najlepsze zastosowania

Lwiej paszcze dodaje tęczę kolorów do krajobrazu i przyciąga mnóstwo zapylaczy, takich jak pszczoły, motyle i kolibry, które są w stanie zręcznie negocjować jej rurkowate kwiaty.

Karłowe odmiany doskonale nadają się do pojemników, skrzynek okiennych oraz na fronty rabat i obwódek.

Rośliny średniej wielkości wypełniają środkową przestrzeń, pomiędzy kotwicami z tyłu rabaty a niskimi okazami z przodu.

Uprawa ROŚLIN na świecie (Rolnictwo/ Geografia)

Najwyższe odmiany należy stosować jako kotwice za roślinami środkowymi i przednimi, gdzie ich odważne odcienie i pionowe pędy usztywniają aranżację i przyciągają wzrok ku górze.

Od starych odmian do najnowszych mieszańców, od wspaniałych kwiatów przyciągających wzrok do bajecznych kompozycji kwiatowych, lwia paszcza stanowi odważne, strukturalne oświadczenie, gdziekolwiek się pojawi!

 

 

Problemy szkodników i chorób

Jeśli posadzone w jasnym, pełnym słońcu z dobrze przepuszczalnej gleby i podlewane prawidłowo szkodników lub problemów chorobowych powinny być minimalne.

Rośliny w stanie zagrożonym są narażone na infekcje przez kilka różnych odmian mszyc.

Inne potencjalne szkodniki obejmują roztocza i gąsienice, takie jak ćma pióropusznik.

 

 

Nadmiernie podlewane i w inny sposób zagrożone lwiej paszczy mogą zachorować na choroby grzybicze, takie jak mączniak rzekomy, mączniak rzekomy, zaraza, zgnilizna twardzikowa i korzeniowa i tym podobne.

Wirusy, takie jak plamistość pomidora, wirus nekrotycznej plamistości niecierpka i wirus mozaiki ogórka mogą być również problematyczne dla zagrożonych roślin.

Aby uniknąć problemów ze szkodnikami i chorobami, należy sadzić Lwiej paszcze w miejscu, w którym otrzymują one dużo światła, ciepła i wentylacji.

Pamiętaj o niskiej wilgotności powietrza, dlatego zapewnij roślinom dobrze przepuszczalną glebę i pamiętaj o odpowiednim podlewaniu, aby kwiaty i liście pozostały suche.

 

 

Zapewnij dużo miejsca wokół roślin, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.

Usuń wszystkie resztki roślin, takie jak zużyte kwiaty i sadzonki szybko, aby zapobiec rozwojowi grzybów. Jeśli wystąpią problemy z infekcjami grzybiczymi, konieczne może być zastosowanie środka grzybobójczego.

Lwiej paszcze są całkowicie nietoksyczne, ale są odporne na jelenie i są dobrym wyborem do ogrodów na obrzeżach, gdzie jelenie mogą być bardziej prawdopodobne.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!