Pielęgnacja Oliwka wąskolistna

Oliwka wąskolistna to wytrzymały krzew, który toleruje niekorzystne warunki, takie jak piaszczysta, sucha, zasadowa lub słona gleba oraz słoną mgłę. Naturalnie rośnie jako krzew o wysokości od 3 m do 4,5 m, ale można go również uprawiać jako drzewo.

 

Jeśli chcemy uprawiać oliwkę w formie drzewiastej, przycinanie należy rozpocząć, gdy krzew jest jeszcze młody. Należy usunąć wszystkie silne pędy, z wyjątkiem jednego wyrastającego z ziemi, oraz dolne gałęzie boczne.

 

Pielęgnacja Oliwka wąskolistna

Oliwka wąskolistna rośnie w pełnym słońcu lub na stanowiskach pół cienistych. Są odporne na sporadyczne i lekkie przymrozki. Może być uprawiany na każdym rodzaju gleby, ale preferuje gleby chłodne, lekkie. Podlewać umiarkowanie przez cały rok, lekko zwiększając nawadnianie w lecie; dobrze znoszą suszę.

 

 

Sadzenie Oliwek wąskolistnych

Drzewka oliwne, choć najlepiej sadzić je jesienią, doskonale radzą sobie z sadzeniem przez cały rok, jeśli zostały zakupione w doniczkach.

Jeśli sadzisz drzewka oliwne zimą lub latem, unikaj odpowiednio mrozu i mrozów oraz fal upałów.

 

Aby stworzyć żywopłot, należy rozstawić pnie w odległości około 1 metra od siebie.

Wybierz dobrze zdrenowaną glebę i postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi sadzenia krzewów.

 

 

Przycinanie Oliwki wąskolistnej

Aby zwiększyć liczbę gałęzi i sprawić, że krzewy lub żywopłoty będą bardziej nieprzezroczyste, w ciągu pierwszych kilku lat można je lekko przycinać, wycinając około ⅓ przyrostu z poprzedniego roku.

Oliwkę wąskolistną można przycinać na początku wiosny lub jesienią.

Krzewy te odrastają po wszystkich rodzajach przycinania, nawet jeśli były one drastyczne.

Można więc nadawać im różne kształty, takie jak duża kula lub inne, nie hamując ich rozwoju.

Drzewa oliwne mają ostre ciernie lub kolce, dlatego należy nosić rękawice i grubą odzież.

Zapoznaj się z naszymi radami dotyczącymi przycinania krzewów.

Oliwka wąskolistna roslina

 

Uprawa Oliwek Wąskolistnych

Drzewo to może być uprawiane na suchych, jałowych glebach, czego nie można powiedzieć o wielu popularnych drzewach i dużych krzewach.

Młode rośliny rosną szybko przy dużym nasłonecznieniu i umiarkowanie żyznej, dobrze zdrenowanej glebie.

Po dwóch lub trzech latach od zasadzenia wyniki będą zadowalające.

 

Zobacz też:Jak uprawiać roślinę Kocanki?

Ostrożność przy przesadzaniu

Niestety, słowo ostrożności jest potrzebne: Nie przesadza się jej z największą łatwością.

Małe rośliny powinny być zakupione. Im większa roślina przesadzana, tym większa powinna być kula ziemi wokół korzeni.

Przy wyborze miejsca dla niej w ogrodzie, należy upewnić się, że nie będzie musiał być przeniesiony później.

W każdym ogrodzie najlepiej jest używać go tam, gdzie srebrzystoszare liście będą kontrastować z normalną zielenią otaczających drzew.

Czasami udaje się to osiągnąć na tle zimozielonego tła, ale częściej roślina ta musi znaleźć swoje miejsce wśród liściastych nasadzeń. W tym przypadku powinna być posadzona z przodu.

 

 

Nawożenie dla młodych roślin

Młode rośliny potrzebują dodatkowego fosforu, aby zachęcić do dobrego rozwoju korzeni. Szukaj nawozu, który ma fosfor, P. Zastosuj zalecaną ilość dla zakładu na etykiecie wskazówki w glebie w momencie sadzenia lub co najmniej w pierwszym sezonie wegetacyjnym.

 

Oliwka wąskolistna lisc

Nawożenie roślin zadomowionych

Ustanowione rośliny mogą korzystać z nawożenia. Zrób wizualną inwentaryzację swojego krajobrazu. Drzewa wymagają nawożenia co kilka lat. Krzewy i inne rośliny w krajobrazie mogą być nawożone corocznie. Badanie gleby może określić istniejący poziom składników odżywczych w glebie. Jeśli jeden lub więcej składników odżywczych jest niski, może być wymagany konkretny nawóz zamiast uniwersalnego.

 

Nawozy, które są wysokie w N, azotu, będzie promować zielony wzrost liści. Nadmiar azotu w glebie może powodować nadmierny wzrost wegetatywny roślin kosztem rozwoju pąków kwiatowych. Najlepiej jest unikać nawożenia późno w sezonie wegetacyjnym. Aplikacje wykonane w tym czasie może wymusić bujny, wzrost wegetatywny, który nie będzie miał szansy, aby utwardzić się przed nadejściem zimnej pogody.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Topoli

Warunki świetlne

O ile miejsce nie jest całkowicie odsłonięte, warunki świetlne będą się zmieniać w ciągu dnia, a nawet w ciągu roku. Północna i wschodnia strona domu otrzymuje najmniej światła, a północna ekspozycja jest najbardziej zacieniona. Zachodnie i południowe strony domu otrzymują najwięcej światła i są uważane za najgorętsze ekspozycje ze względu na intensywne popołudniowe słońce.

 

Można zauważyć, że wzorce słońca i cienia zmieniają się w ciągu dnia. Zachodnia strona domu może być nawet zacieniona z powodu cienia rzucanego przez duże drzewa lub strukturę z sąsiedniej nieruchomości. Jeśli właśnie kupiłeś nowy dom lub dopiero zaczynasz uprawiać ogród w starszym domu, poświęć czas na stworzenie mapy słońca i cienia w ciągu dnia. Uzyskasz dokładniejsze wyczucie prawdziwych warunków świetlnych w Twojej witrynie.

 

 

Rodzaje przycinania

  • Przycinanie polega na usuwaniu końcówek łodyg młodych roślin w celu pobudzenia ich do rozgałęziania się. W ten sposób unika się konieczności poważniejszego przycinania w późniejszym czasie.
  • Przerzedzanie polega na usuwaniu całych gałęzi aż do pnia. Można to zrobić, aby otworzyć wnętrze rośliny, aby wpuścić więcej światła i zwiększyć cyrkulację powietrza, które mogą zmniejszyć choroby roślin. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przerzedzania jest rozpoczęcie od usunięcia martwego lub chorego drewna.
  • Ścinanie to wyrównywanie powierzchni krzewu za pomocą nożyc ręcznych lub elektrycznych. Wykonuje się je w celu utrzymania pożądanego kształtu żywopłotu lub topiary.
  • Odmładzanie polega na usuwaniu starych gałęzi lub ogólnym zmniejszaniu rozmiaru krzewu w celu przywrócenia mu pierwotnej formy i wielkości. Zaleca się, aby nie usuwać jednorazowo więcej niż jedną trzecią rośliny. Należy pamiętać o usuwaniu gałęzi zarówno z wnętrza rośliny, jak i z zewnątrz. Przy odmładzaniu roślin z pędami, takich jak nandina, należy przycinać pędy na różnych wysokościach, aby roślina miała bardziej naturalny wygląd.

 

Podlewanie

Woda, gdy normalne opady deszczu nie zapewniają preferowaną 3 cm wilgoci, którą większość roślin preferuje. Średnia woda jest potrzebna podczas sezonu wegetacyjnego, ale należy uważać, aby nie przesadzić z wodą. Pierwsze dwa lata po roślinie jest zainstalowany, regularne podlewanie jest ważne. Pierwszy rok jest krytyczny. Lepiej jest podlewać raz w tygodniu i podlewać głęboko, niż podlewać często przez kilka minut.

 

 

Sadzenie krzewów

Wykop dołek dwa razy większy od bryły korzeniowej i na tyle głęboki, aby można było posadzić krzew na tym samym poziomie, na którym znajdował się w pojemniku. Jeśli gleba jest uboga, wykop jeszcze szerszy dołek i wypełnij go mieszanką składającą się w połowie z oryginalnej gleby, a w połowie z kompostu lub dodatku do gleby.

 

Ostrożnie wyjmij krzew z pojemnika i delikatnie oddziel korzenie. Umieść krzew na środku dołka, najlepszą stroną do przodu. W razie potrzeby wypełnij otwór oryginalną glebą lub zmienioną mieszanką w sposób opisany powyżej. W przypadku większych krzewów należy zbudować studnię wodną. Na koniec ściółkuj i dobrze podlej.

 

Jeśli roślina jest zwinięta w kłębek, po ustawieniu krzewu usuń zapięcia i złóż górną część naturalnej folii, chowając ją do dołka. Upewnij się, że cała chusta jest zakopana, aby nie odprowadzała wody z bryły korzeniowej w gorących, suchych okresach. W przypadku zastosowania syntetycznej zakładki usuń ją, jeśli to możliwe. Jeśli nie jest to możliwe, wytnij ją lub zrób szczeliny, aby umożliwić korzeniom rozwój w nowej glebie. W przypadku większych krzewów należy zbudować studnię wodną. Na koniec ściółkuj i dobrze podlej.

 

Jeśli krzew jest z odkrytym korzeniem, poszukaj przebarwienia gdzieś u podstawy; jest to prawdopodobnie miejsce, w którym znajdowała się linia gleby. Jeśli gleba jest zbyt piaszczysta lub zbyt gliniasta, dodaj substancji organicznych. Pomoże to zarówno w drenażu, jak i w utrzymaniu wody. Wypełnij glebę, usztywniając ją tylko na tyle, by mogła utrzymać krzew. Zakończ, ściółkując i dobrze podlewając.

 

 

Jak to zrobić Tworzenie żywopłotu.

Żywopłoty można formować tak, aby miały nieformalny kształt i były formowane tylko od czasu do czasu, lub aby miały bardziej formalny kształt dzięki rozsądnemu przycinaniu.

 

W ciągu pierwszych dwóch sezonów należy kilkakrotnie ścinać wierzchołki na wysokości od 5 cm do 15 cm. Ścinanie wierzchołków i boków będzie promować rozgałęzianie. Częstym błędem popełnianym przez ludzi jest przycinanie boków pod kątem 90 stopni. W tym przypadku górny wzrost zacienia dolną część, co skutkuje otwartym baldachimem w kształcie nogi. Najlepiej jest przycinać boki pod kątem, tak aby wysuwały się u dołu. Zapewni to zdrowy i zwarty wzrost aż do samej podstawy krzewu.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!