Pielęgnacja Palmy Areka

Jeśli chcesz nadać swojemu domowi tropikalny klimat, nic nie może się równać z palmą areka. Choć palmy mają ograniczony zasięg na zewnątrz, gdy tylko ich poszukasz, zaczniesz zauważać palmy areka we wnętrzach wszędzie, od biur po centra handlowe. Są one powszechnie dostępne, łatwe w uprawie, a ich bujne liście pomagają nawet usuwać niektóre toksyny z powietrza. Nic dziwnego, że są tak popularne! Jeśli jesteś gotowy, aby uprawiać własne, oto podstawy.

 

 

Pielęgnacja palmy areka

Kiedy uprawiane na zewnątrz, ważne jest, aby rozpocząć palmę areka wybierz w miejscu sadzenia, które ma dobry drenaż. Mokra gleba może łatwo spowodować gnicie korzeni na palmie. Jako roślina domowa, dobrze osuszający pojemnik jest niezbędny.

 

Jeśli chodzi o regularną pielęgnację, należy podlewać palmę areka, gdy tylko gleba zaczyna wysychać. Jest to szczególnie ważne w przypadku palm rosnących na zewnątrz w gorące dni, aby utrzymać je w zdrowiu. Ponadto, palmy w pomieszczeniach często nie otrzymują wystarczającej ilości światła, chyba że mają bardzo jasne okno. Dlatego w ciepłe dni korzystne jest wystawienie palmy na zewnątrz na działanie rozproszonego światła słonecznego.

 

Przez cały sezon wegetacyjny dokarmiaj zarówno palmy rosnące w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Palmy te nie potrzebują zbyt wiele w sposobie przycinania lub przycinania. Należy poczekać z usuwaniem obumierających liści, aż staną się brązowe, gdyż wciąż mogą one odgrywać rolę w fotosyntezie.

Zobacz też:Pielęgnacja Dieffenbachia

 

Gdzie uprawiać palmę areka?

Palmy areka wymagają jasnego, pośredniego światła, ale bezpośrednie światło słoneczne może poparzyć liście. Temperatura w domu pomiędzy 16°C a 24°C jest w porządku, ale nagłe spadki temperatury lub zimne przeciągi mogą prowadzić do brązowych plam na liściach. Wewnątrz, należy spodziewać się tej rośliny do 2 do 3 metrów wysokości.

 

Rośliny te mogą przetrwać cały rok na zewnątrz, gdzie zimą niskie temperatury utrzymują się powyżej zera. Na zewnątrz mogą uzyskać 4 do 9 metrów wysokości.

 

 

Światło

Na zewnątrz rośliny te lubią jasne, przefiltrowane światło słoneczne, ale tolerują też pełne słońce. Idealnie, powinny być chronione przed silnym popołudniowym słońcem, ponieważ zbyt ostre światło może przypalić liście. Wewnątrz pomieszczeń, palmy areka najlepiej radzą sobie z jasnym światłem z okna wychodzącego na południe lub zachód.

Areka palma

 

Gleba

Dla roślin doniczkowych w pomieszczeniach zamkniętych idealna jest dobrze zdrenowana, torfowa mieszanka doniczkowa. Okazy rosnące na zewnątrz najlepiej radzą sobie z bogatą, lekko kwaśną glebą, która ma bardzo dobry drenaż. Konieczne może być dodanie piasku i mchu torfowego, aby poprawić porowatość i obniżyć pH gleby.

 

 

Woda

Jak wiele palm, palmy areka lubią wilgotną glebę, ale są wrażliwe na podlewanie i nie tolerują zalewania wodą lub siedzenia w przesiąkniętej wodą mieszance doniczkowej. Pozwól więc ziemi lub mieszance doniczkowej lekko przeschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Palmy areka są także wrażliwe na wodę fluorowaną, dlatego należy używać wody destylowanej lub deszczówki.

 

 

Temperatura i wilgotność

Wewnątrz lub na zewnątrz, ta roślina robi najlepiej w średnich temperaturach od 18℃ do 23℃. Dobrze posadzone w ogrodzie w regionach, gdzie temperatury na zewnątrz nie spadają się poniżej około 10℃. Gdy uprawiane jako roślina wewnętrzna, trzymać liście z dala od zimnych okien, klimatyzatorów i źródeł ciepła. A jeśli umieścisz rośliny doniczkowe na zewnątrz w lecie, pamiętaj, aby przynieść je w zanim temperatura spadnie poniżej 10℃.

 

Nagłe mrozy mogą powodować ciemne plamy na liściach. Ponadto, wysoka wilgotność powietrza jest niezbędna, aby palma areka wyglądała jak najlepiej. Roślina aklimatyzuje się do normalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jednak powietrze jest zbyt suche, końcówki liści często stają się brązowe.

 

 

Nawożenie

Palma areka jest ciężkim pożywieniem i wymaga nawożenia od wiosny do wczesnej jesieni nawozem płynnym, zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Nie należy podawać podczas późnej jesieni i zimy, kiedy roślina jest w stanie uśpienia.

 

 

Rozmnażanie palmy areka

Możesz rozmnażać palmę areka przez podział korzenia, który da ci bujną roślinę szybciej niż z nasion, ale nie będzie sukcesem to zrobić z sadzonek. Podział korzeni może być wykonany w dowolnym momencie w ciągu roku, ale roślina będzie najsilniejsza na wiosnę. Aby podzielić palmę areka przez podział korzeni z doniczki:

  1. Wybierz dojrzałą roślinę z wieloma łodygami.
  2. Podlej dobrze dzień przed podziałem, aby rozluźnić korzenie z gleby.
  3. Wyjmij palmę z doniczki, pocierając boki pojemnika, aby rozluźnić bryłę korzeniową.
  4. Otrząśnij ziemię z korzeni. Wypłucz glebę z korzeni, aby można było zobaczyć, które korzenie prowadzą do których łodyg.
  5. Wybierz cztery do pięciu łodyg i za pomocą ostrego noża odetnij je od rośliny macierzystej.
  6. Delikatnie umieść podzielone łodygi razem w doniczce z mieszanką zwykłej ziemi doniczkowej i gruboziarnistego piasku w proporcji 2 do 1.

 

Areka lisc

Doniczkowanie i przesadzanie palm areka

Palmy areka lubią nieco ciasne pojemniki z dużą ilością otworów drenażowych, a stłoczone korzenie pomogą utrzymać wielkość palmy w ryzach, aby mogła rosnąć jako roślina domowa. Jednak nadal idealnym rozwiązaniem jest przesadzanie co drugi rok lub tak, aby odświeżyć mieszankę doniczkową i usunąć osady soli nawozowej, które nagromadziły się w pojemniku. Można użyć tej samej doniczki, jeśli bryła korzeniowa palmy nadal dobrze się w niej mieści. W przeciwnym razie należy użyć pojemnika o jeden rozmiar większego. Przesadź palmę na taką samą głębokość, na jakiej była poprzednio.

 

 

Jak duże są palmy areka?

W pomieszczeniach zamkniętych, palmy areka mogą osiągnąć od 1,8 m do 3 m wysokości. W uprawie na zewnątrz mogą osiągnąć 4 m do 6 m. Palmy areka mają pierzaste, łukowate fronty, które mają tendencję do bycia szerszymi na górze, więc ich średnica może wynosić od dwóch do trzech stóp. Palmy areka rosną osiem do dziesięciu centymetrów rocznie i zazwyczaj żyją około dziesięciu lat.

 

Czy powinienem używać filtrowanej wody dla mojej palmy areka?

Najlepiej jest używać przefiltrowanej wody zamiast wody z kranu dla palmy areka. Rośliny te są wrażliwe na minerały, zwłaszcza fluorki, które zazwyczaj znajdują się w wodzie z kranu i mogą powodować przebarwienia. Jeśli mieszkasz na obszarze o wysokiej zawartości fluorków w wodzie z kranu, najlepiej jest używać wody filtrowanej lub destylowanej, lub, jeśli to możliwe, wystawiać palmę arekową na zewnątrz podczas opadów deszczu, aby podlewać roślinę.

Zobacz też:Krwawnica Uprawa

 

Jak często należy przesadzać palmę areka?

Zalecamy przesadzanie palmy areka co dwa do trzech lat. Pomoże to ograniczyć rozmiar rośliny, co jest przydatne, jeśli masz mało miejsca. Przesadzanie do świeżej ziemi może pomóc, jeśli twoja palma areka ma problemy z powodu nagromadzenia minerałów. Aby przesadzić, usuń palmę z obecnej gleby, uważając, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej, i umieść ją w nowej doniczce, o jeden rozmiar większej niż obecna. Zakop bryłę korzeniową na tej samej wysokości, na której była w poprzedniej doniczce.

 

 

Jak rozmnażać palmę arekową?

Palmę areka można rozmnażać z nasion lub odrostów. Nasiona mogą być trudno dostępne, ale jeśli masz do nich dostęp, wybierz starsze nasiona, które mają pomarańczowy kolor i mają wyższy wskaźnik kiełkowania niż młodsze nasiona. Sadzić nasiona w klastrze, i zachować je w średniej temperaturze 26℃ z wysoką wilgotnością. Aby wyrosnąć z odrostu, usuń odrost z podstawy rośliny, zachowując korzenie nienaruszone, i zasadzić w dobrze przepuszczalnej glebie.

 

 

Czy palmy areka są toksyczne?

Ponieważ palmy areka są zazwyczaj uprawiane w pomieszczeniach zamkniętych, warto wiedzieć, czy mogą zaszkodzić domowym zwierzętom, takim jak psy i koty. Na szczęście, tego typu rośliny są nietoksyczne dla psów i kotów, co sprawia, że jest to jedna z najlepszych opcji na palmy domowe dla właścicieli zwierząt. Palmy areka są również nietoksyczne dla ludzi.

 

 

Potencjalne problemy z palmami areka

Gnicie korzeni jest największym problemem, ale można go uniknąć poprzez odpowiednie podlewanie patrz wyżej i nieutrzymywanie gleby w stanie wilgotnym. Jeśli powietrze jest zbyt suche, mogą pojawić się brązowe końcówki liści, co sprawia, że roślina ta jest bardziej podatna na szkodniki, takie jak przędziorki i mączliki. Jeśli zauważysz infestację, użyj mydła owadobójczego, aby wyeliminować oba te szkodniki i rozważ przeniesienie rośliny do bardziej wilgotnego miejsca lub w inny sposób zwiększyć wilgotność.

 

Najczęstsze problemy

 

Żółknące liście

Żółte liście nie są normalne dla palm areka, i zazwyczaj wskazują, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wody. Zaradzić temu, dając roślinie częstsze podlewania, a roślina powinna odzyskać bardzo szybko.

 

 

Żółte plamy

Jeśli liście palmy żółkną tylko w małych miejscach, to jest to prawdopodobnie spowodowane przez poziom potasu w glebie jest zbyt niski, lub poziom kwasowości gleby może być zbyt wysoki. Dostosuj nawóz, aby zrównoważyć poziom potasu, a jeśli to konieczne, przesadź roślinę do nowej doniczki i użyj świeżej ziemi.

 

 

Brązowe końcówki

Brązowe końcówki nie są zazwyczaj problem podlewania, ale zamiast tego są spowodowane przez zimne przeciągi, lub powietrze jest zbyt suche. Użyj procesu eliminacji, aby dowiedzieć się, co powoduje, że końcówki rośliny, aby włączyć brązowy, i zająć się tym odpowiednio. Może chcesz przenieść roślinę do bardziej zaciszne miejsce z dala od zimnych przeciągów, lub spryskać go z mgiełką wody w celu zwiększenia wilgotności.

 

 

Brązowe liście lub plamy

Brązowe liście na spodzie rośliny nie stanowią problemu; jest to zjawisko naturalne, a usunięcie ich przez przycięcie lub pozostawienie do opadnięcia spowoduje nowy wzrost. Brązowe liście w innych miejscach na roślinie są powodem do niepokoju i są zazwyczaj spowodowane nadmiernym podlewaniem. Jeśli podejrzewasz, że tak jest w tym przypadku, po prostu podlewaj roślinę rzadziej, a powinna szybko wrócić do zdrowia. Przed podlaniem sprawdźcie, czy gleba jest sucha w dotyku, a problem nie powinien się powtórzyć.

 

Jeśli nie uważasz, że roślina została nadmiernie podlana, przyczyną brązowych liści lub brązowych plam na liściach może być nagły spadek temperatury, zbyt duża ilość nawozu lub reakcja na podlewanie twardą wodą. Jeśli mieszkasz w obszarze twardej wody, można spróbować użyć wody butelkowanej na rośliny, lub zbierać deszczówkę, i zobaczyć, czy to pomaga. Korzystanie z bardziej rozcieńczony nawóz do karmienia roślin, lub przeniesienie zakładu z dala od zimnych przeciągów może rozwiązać problem.

Zobacz też:Jak uprawiać rośliny Koronę Cesarska?

 

Zgnilizna korzeni lub różowa zgnilizna

Te problemy są poważne i są spowodowane po prostu przez nadmierne podlewanie. Zgnilizna korzeni może szybko zabić roślinę lub uszkodzić ją do tego stopnia, że nie będzie można jej uratować. Zapobieganie jest najlepszym lekarstwem na zgniliznę korzeni, i może być osiągnięty bardzo prosto, upewniając się, że masz dobry system odwadniania w miejscu, i uważając, aby nie podlewać zbyt wiele Palm.

 

Użyj dobrze drenaż gleby i upewnij się, że doniczka ma otwory w dnie, gdzie niewykorzystana woda może spływać. Taca ociekowa powinna być opróżniana regularnie, tak że roślina nie musi siedzieć w wodzie. Zawsze sprawdzaj glebę przed dodaniem większej ilości wody, to zapewni, że roślina nie będzie nadmiernie podlewana.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!