Pielęgnacja Pierisa japońskie

Pieris japonica nosi wiele nazw, takich jak andromeda japońska, krzew konwalii czy pieris japoński. Niezależnie od tego, jak ją nazwiemy, ta roślina nigdy się nie znudzi. Liście zmieniają kolor przez cały rok, a późnym latem lub jesienią pojawiają się długie, zwisające kiście kolorowych pąków kwiatowych.

 

Wiosną pąki otwierają się w dramatyczne, kremowobiałe kwiaty. Stale zmieniające się oblicze tego krzewu to atut każdego ogrodu. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uprawiać andromedę japońską.

 

 

Pielęgnacja Pierisa japońskiego

Krzewy należy podlewać na tyle często, aby gleba była zawsze lekko wilgotna. Podlewaj powoli, pozwalając, aby gleba wchłonęła jak najwięcej wilgoci. Nawożenie zimą i wczesnym latem nawozem przeznaczonym dla roślin kwasolubnych, w ilości zalecanej na opakowaniu.

 

Pieris japońska jest uwielbiany za łatwość pielęgnacji i całoroczną atrakcyjność. Jeśli tylko zapewnimy krzewowi odpowiednią ilość światła i wody, będzie dobrze się rozwijał w większości miejsc. Japońskie rośliny pieris lubią być częściowo osłonięte przed szczególnie trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak silny wiatr lub deszcz. Gdy krzew już się rozrośnie, nie powinno być konieczne zbyt częste przycinanie — jego naturalny wzrost jest najbardziej atrakcyjny, a po przekwitnięciu trzeba będzie jedynie usuwać przekwitłe kwiaty, aby uzyskać czystszy wygląd.

 

 

Światło

Japońskie rośliny pieris wolą rosnąć w pełnym słońcu, przez co najmniej sześć do ośmiu godzin dziennie. W cieplejszym klimacie można sobie pozwolić na sadzenie pierisa japońskiego w miejscu częściowo zacienionym, które osłania go przed ostrym światłem popołudniowym.Pieris japoński odmiana

 

Gleba

Pieris japoński należy sadzić w glebie bogatej w substancje organiczne, wilgotnej i dobrze zdrenowanej. Roślina nie radzi sobie dobrze w wilgotnych mieszankach i może być podatna na gnicie korzeni, jeśli jej gleba zachowuje zbyt dużo wilgoci.

 

Ponadto rośliny pierisa japońskiego lubią glebę o lekko kwaśnym odczynie. Przed posadzeniem należy sprawdzić odczyn gleby — jeśli okaże się, że trzeba zwiększyć jej kwasowość, można dodać specjalistyczny nawóz do azalii, kamelii i rododendronów, który zawiera siarkę zwiększającą odczyn.

 

 

Woda

Japońskie rośliny pieris wymagają regularnego, głębokiego podlewania około raz w tygodniu, zarówno z naturalnych opadów, jak i metodą ręczną. Ogólnie rzecz biorąc, należy dążyć do utrzymania stałej wilgotności gleby na głębokości około 7 cm. Górna warstwa ściółki z igieł sosnowych o grubości około 5 cm do 7 cm może również pomóc w utrzymaniu wilgoci.

Zobacz też:Kocimiętka uprawa

 

Temperatura i wilgotność

Pieris japoński nie ma specjalnych wymagań temperaturowych, o ile zostanie posadzony w odpowiedniej strefie klimatycznej. Należy chronić roślinę przed zimnem lub szczególnie silnymi wiatrami, które mogą powodować brązowienie lub zamieranie liści.

 

 

Nawożenie

W połowie lutego i w połowie maja należy dodać nawóz przeznaczony do azalii, kamelii i rododendronów, stosując się do instrukcji podanych na opakowaniu.

 

Pieris japoński kwiat

Gdzie sadzić Pieris?

Rośliny te najlepiej radzą sobie w pełnym słońcu lub półcieniu, a bez dostępu światła słonecznego nie dadzą sobie rady. Aby zapewnić im najlepsze szanse na zdrowy wzrost, należy wybrać miejsce, które jest zwrócone na wschód lub zachód, aby być bezpiecznym.

 

Niektóre odmiany z powyższej listy poradzą sobie z miejscem skierowanym na południe, ale żadna z nich nie powinna być sadzona w kierunku północnym.

 

 

Kiedy sadzić Pieris?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy sadzić rośliny japońskie wiosną lub jesienią.

 

W przypadku Pieris można spodziewać się czerwonego wzrostu wokół liści w lutym, a następnie najbardziej intensywnego okresu wzrostu w marcu. W kwietniu i maju pojawiają się kwiaty — zwykle białe, ale nie zawsze. Jako roślina zimozielona, liście pozostają na roślinie przez cały rok.

 

 

Sadzenie Pierisów

W glebie należy rozłożyć warstwę bogatego kompostu, aby ją odżywić, a następnie zasadzić roślinę Japonica w dołku o głębokości odpowiadającej rozległości systemu korzeniowego. W przypadku sadzenia kilku krzewów jednocześnie należy pozostawić około dwóch metrów odstępu między poszczególnymi krzewami.

 

Utrzymywanie gleby w stanie wilgotnym pomoże japonice rosnąć jak najlepiej. Zalecamy także nawożenie rośliny zimą, aby zapewnić jej wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje w okresie zimowym. Stosowany nawóz powinien być dostosowany do wymagań roślin preferujących kwaśną glebę.

 

 

Przycinanie roślin Pieris

Podstawowym zadaniem przycinania roślin Pieris jest regularne usuwanie starych, zużytych kwiatów.

Jeśli roślina Pieris wymaga formowania lub zmniejszenia rozmiarów, należy ją przycinać natychmiast po zakończeniu kwitnienia.

 

Zobacz też:Tawuła japońska uprawa

Rozmnażanie roślin Pierisa i ich uprawa z nasion

Rośliny Pieris mogą być rozmnażane przez sadzonki wierzchołkowe pobierane wiosną lub z sadzonek półtwardych pobieranych latem.

  • Sadzonki Pierisa wolno się ukorzeniają, dlatego zalecane jest ogrzewanie od spodu.
  • Łatwym sposobem na rozmnażanie nowych roślin Andromedy jest także sadzonkowanie.
  • Po prostu przypnijcie do ziemi końcówkę rośliny
  • i poczekajcie, aż korzenie się rozwiną, zanim odetniecie nową roślinę od rośliny matecznej.
  • Nasiona Pieris japonica powinny być wysiewane wczesną wiosną bezpośrednio do ogrodu.

 

 

Ochrona Pieris przed szkodnikami i chorobami

Choć Pieris japonica jest bardzo wytrzymały, nie jest odporny na szkodniki i choroby. Chociaż nie ma szczególnie poważnych zagrożeń, zawsze warto zwracać uwagę na potencjalne problemy. Jeśli zauważysz przebarwienia na liściach, martwe plamy lub inne skazy, roślina może czuć się źle.

Oto, na co należy zwracać uwagę:

 

Pluskwiak koronkowy Pieris

Szkodnik ten może zaatakować niektóre odmiany Pieris, ale nie wszystkie są na niego tak samo podatne. Z powyższej listy najbardziej zagrożone są odmiany Bonfire i Carnaval.

 

Koronkowa pluskwa wysysa soki z roślin Pieris, co prowadzi do bladych i cętkowanych liści. Pozostawiają także plamy odchodów — nie zgadniecie, czym jest ten brązowy materiał…odchody.

 

Pieris japoński będzie w stanie tolerować małe porażenie, ale należy przycinać mocno zaatakowane. Do usuwania plag można stosować różne organiczne i syntetyczne pestycydy, ale należy uważać, aby nie stosować ich w czasie kwitnienia rośliny. Takie środki chemiczne mogą zaszkodzić owadom zapylającym, które odwiedzają Twój ogród.

 

Pluskwa ta jest godna uwagi ze względu na swój charakterystyczny koronkowy wzór.

 

Phytophthora

Greckie korzenie tego słowa malują wyraźny obraz: „phyton” oznacza roślinę; „phthora” – zniszczenie. Zainfekowana roślina będzie doświadczać gnicia i butwienia korzeni, spowodowanego przez mikroskopijne organizmy.

 

Jednym z najbardziej znaczących czynników ryzyka dla phytophthory jest zalana wodą gleba, co jest jednym z powodów, dla których dobrze zdrenowana gleba jest tak istotna dla Pieris Japonica. W rzeczywistości, dobry drenaż jest niezawodnym sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji.

 

Często prezentowane objawy są podobne do innych chorób uszkadzających system korzeniowy rośliny, dlatego mogą być trudne do zidentyfikowania. Niestety, zniszczenie zainfekowanych roślin jest uważane za najlepszy sposób zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.

 

 

Plamistość liści

Ta zaraza jest najbardziej prawdopodobna, gdy rośliny są słabe lub nadmiernie zagęszczone. Jest to także ryzyko w wilgotnym klimacie, choć niestety w Wielkiej Brytanii nie stanowi to większego problemu!

 

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia plamistości liści, pamiętaj, aby sadzić krzewy Pieris w odległości co najmniej kilku metrów od siebie. Zapewni im to przestrzeń, w której będą mogły się rozwijać i rosnąć w siłę.

 

Jeśli pojawią się szare lub brązowe plamy, należy przyciąć zainfekowaną część i zniszczyć przycięte liście uwaga: nigdy ich nie kompostuj!. Zwracaj uwagę na nowe przyrosty, które zastępują przycięte części, ponieważ są one bardziej podatne na plamistość liści niż silne i ugruntowane części rośliny.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!