Pielęgnacja Pigwowca: Jak uprawiać Pigwowiec w ogrodzie?

Kwitnąca pigwa (Pigwowiec) to ciernisty, krzew liściasty o nieco nieporządnym pokroju, ale o pięknych czerwonych, pomarańczowych, białych lub różowych kwiatach i błyszczących, ciemnozielonych liściach.

 

Ze względu na ciernisty pokrój i łatwość uprawy pigwa kwitnąca jest spokrewniona z różami, co czyni ją dobrym wyborem do obsadzania barier i granic.

 

 

Krzew tworzy gęsty kopiec szarobrązowych, kolczastych gałązek z pięciopłatkowymi kwiatami o średnicy około dwóch centymetrów. Kwiaty utrzymują się przez około 10-14 dni, a po nich pojawiają się żółtozielone owoce, które można wykorzystać do produkcji przetworów i galaretek.

 

Owalne liście o ząbkowanych brzegach są błyszczące, ciemnozielone. Kwitnącą pigwę sadzi się zwykle w miesiącach zimowych i stale podlewa do czasu zapuszczenia korzeni.

 

 

Jak pielęgnować Pigwowca?

Sadzić w dobrze zdrenowanej, żyznej glebie, w słońcu lub półcieniu. Nadaje się do uprawy na słonecznej obwódce lub jako roślina ścienna. Na otwartych, słonecznych stanowiskach najlepiej kwitnie i owocuje. Pokrój Pigwowca może być nieco splątany i nieuporządkowany, ale dobrze reaguje na przycinanie.

 

 

Czy można uprawiać Pigwowca w doniczkach?

Nie jest to roślina powszechnie uprawiana w doniczkach, ale jest to możliwe, pod warunkiem, że użyje się wystarczająco dużej donicy i wystarczająco małej odmiany drzewa. Należy wybrać odmianę karłową lub przynajmniej drzewo zaszczepione na karłowej podkładce, aby uzyskać pigwę, która prawdopodobnie pozostanie mała i będzie dobrze rosła w doniczce.

 

 

Odpowiednie gleby dla pigwowca.

Gleba lekkie piaszczyste, średnie gliniaste i ciężkie gliniaste, preferuje gleby dobrze zdrenowane, może rosnąć na ciężkich glebach gliniastych.

Zobacz też:Pielęgnacja kwiatu Orlika jak uprawiać w ogrodzie?

 

Odpowiednie pH gleby dla pigwowca.

Gleby kwaśne, obojętne i zasadowe alkaliczne. Może rosnąć w pełnym cieniu głębokie lasy, półcieniu lekkie lasy lub bez cienia. Preferuje gleby wilgotne.

 

 

Jak podlewać Pigwowca?

Podlewaj rano, aby nadmiar wilgoci zdążył wyschnąć przed wieczorem. Ściółkuj podstawę krzewów, aby ograniczyć zachwaszczenie i zatrzymać wilgoć w glebie. Choć są to krzewy dość odporne na suszę, gdy już się rozrosną, młode rośliny trzeba będzie czasem podlewać.

 

 

Wymagania świetlne Pigwowca.

Pigwowca, znana także pod nazwą Kwitnąca pigwa, to krzew liściasty z rodziny różowatych. Pochodzi z Chin i jest stosunkowo łatwy w uprawie w miejscach o dobrze zdrenowanej glebie i średniej wilgotności. Toleruje cień, ale najobficiej kwitnie w pełnym słońcu.

 

 

Czy Pigwowca może rosnąć w cieniu?

Pigwowca jest odporna i toleruje półcień. Nadaje się do tego w miarę żyznych gleb.

Zobacz też:Pielęgnacja Wiciokrzewu: Jak uprawiać wiciokrzew w ogrodzie?

 

Czy pigwowiec potrzebuje pełnego słońca?

Rośnie w pełnym słońcu do półcienia, choć najlepiej kwitnie w pełnym słońcu. Toleruje większość rodzajów gleby, nawet gliniastą, o ile jest dobrze zdrenowana, ale woli rosnąć w ziemi, która jest co najmniej lekko kwaśna.

Jak powstrzymać pigwę przed rozprzestrzenianiem się?

Należy przyciąć gałęzie u podstawy krzewu za pomocą sekatora. Pigwa jest gęstym krzewem o rozłożystym pokroju. Należy zacząć od góry i w razie potrzeby przesuwać się w dół. Jeśli łodygi są zbyt grube, aby użyć sekatora, należy użyć nożyc lub piły do cięcia.

 

 

Dlaczego moja pigwa nie kwitnie?

Powodem, dla którego pigwa nie kwitnie teraz, a pigwa innych osób kwitnie, może być kilka czynników: pigwa została przycięta po czerwcu, kiedy powstały pąki kwiatowe, i nie ma już kwiatów; pigwa może być zbyt zacieniona zbyt bardzo.

 

 

Czy pigwa kwitnąca szybko rośnie?

Uprawa pigwy kwitnącej nie jest trudna, ponieważ krzewy te są wytrzymałe i mało wymagające. Rosną w słońcu lub półcieniu i akceptują większość gleb, z wyjątkiem bardzo wilgotnych. Będą rosły szybciej i lepiej kwitły, jeśli zapewnimy im nawadnianie w okresach suszy.

 

 

Jak długo pigwowiec owocuje?

Można rozsądnie oczekiwać, że pigwowiec zacznie owocować, gdy osiągnie wiek 5-6 lat.

 

Zobacz też:Jak uprawiać i pielęgnować Awokado?

Jak przycinać drzewo owocowe pigwy?

Rozpocznij od podstawy i usuń wszystkie odrosty oraz gałęzie skierowane w dół.

Usuwa się gałęzie krzyżujące się w środku i wszystkie bijące odrosty z wierzchołka drzewa. Jeśli gałęzi nie da się przyciąć sekatorem lub nożycami, należy ją pozostawić.

 

 

Kiedy przycinany Pigwowca?

Kwitnącą pigwę należy przyciąć w okresie od jesieni do wiosny, przed pojawieniem się liści. Podobnie jest w przypadku większości innych krzewów kwitnących wiosną. Większość lekkich przycięć wykonuje się zwykle tuż po kwitnieniu. Ciężkie przycinanie strukturalne wykonuje się zimą, gdy roślina jest w stanie spoczynku.

 

 

Jak przycinać krzewy Pigwowca?

Po zakończeniu kwitnienia należy usunąć martwe lub uszkodzone pędy, a nowe przyrosty przyciąć do czterech do sześciu liści. Jest to szczególnie ważne w przypadku krzewów przyściennych, ale sprawdza się także w przypadku egzemplarzy wolnostojących. Dzięki takiemu przycinaniu powstają pędy kwitnące.

 

 

Rozmnażanie Pigwowca.

Pigwowca, czyli pigwa kwitnąca, kwitnie na zeszłorocznym drewnie. Jak większość krzewów, można ją rozmnażać przez sadzonki lub nasiona. Rozmnażanie bezpłciowe pigwy z sadzonek daje rośliny będące dokładnymi replikami rośliny macierzystej.

 

 

Jak rozmnażać nasiona pigwy?

Nasiona należy umyć w czystej wodzie, osuszyć i pozostawić do wyschnięcia na ręczniku papierowym przez około jeden dzień w chłodnym miejscu, z dala od słońca.

 

Umieść suche nasiona w torebce z zamkiem błyskawicznym, która została wypełniona w około 2 cm czystym, wilgotnym piaskiem lub mchem torfowcem. Uszczelnij torbę i delikatnie podrzuć nasiona dookoła w torbie wypełnionej piaskiem.

 

 

Jak długo trwa uprawa pigwowca?

Drzewo potrzebuje 25 lat, aby wydać owoce. Ze względu na to, jak zimna pogoda wpływa na pigwę, będzie to trwało dłużej niż przy cieplejszej pogodzie.

 

 

Kiedy można przesadzić drzewo Pigwowca?

Jesień to najlepsza pora na przesadzanie pigwy. Gdy owoce opadną, można rozpocząć przenoszenie pigwy, ale należy pamiętać, aby działać na kilka tygodni przed pierwszym spodziewanym przymrozkiem.

 

 

Jak przesadzić pigwę kwitnącą?

Najlepiej przesadzać ją w okresie spoczynku, późną zimą lub wczesną wiosną, po ustąpieniu zagrożenia mrozem. Przed usunięciem pigwy kwitnącej ze starego miejsca należy przygotować otwór w nowym miejscu.

 

 

Kwitnąca pigwa zimą.

Kwitnące pigwy to jedne z pierwszych krzewów, które zakwitają późną zimą lub wczesną wiosną i są mile widzianym dodatkiem do ogrodu zimowego. Kwiaty, osadzone na ciernistych, splątanych gałęziach, kwitną przez wiele tygodni i zwykle pojawiają się przed błyszczącymi, jajowatymi, zielonymi liśćmi.

 

 

Czy wszystkie kwitnące pigwy rodzą owoce?

Jedną z pierwszych roślin, które zakwitają każdego roku jest pigwa kwitnąca. W przeciwieństwie do swojej kuzynki, pigwy owocującej, pigwa kwitnąca jest uprawiana głównie dla kwiatów, a nie owoców. Niektóre odmiany wydają jednak jesienią małe, twarde, rozkosznie aromatyczne owoce, które można wyczuć z daleka.

 

 

O zarazie liści pigwy.

Zaraza liści pigwy to najczęstsza przyczyna brązowienia liści pigwy. Pierwszą oznaką choroby są małe plamki na liściach. Z drobnych plamek powstają większe plamy, a wkrótce liście brązowieją i opadają z rośliny.

Zobacz też:Bazylia: jak sadzić, uprawiać i zbierać bazylię?

 

Dlaczego moja pigwa robi się żółta?

Liście tracą jesienią i żółkną przed opadnięciem, ale pigwa jest trochę przed czasem. Stres cieplny lub wodny może powodować te objawy na początku sezonu. Stresowi wodnemu zbyt dużemu lub zbyt małemu można zaradzić, stosując regularny harmonogram podlewania.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!