Pielęgnacja Przetacznika

Przetacznik w ogrodzie to świetny sposób na cieszenie się długotrwałymi kwiatami przez cały sezon letni. Te łatwe w pielęgnacji rośliny nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych po ich założeniu, dzięki czemu są idealne dla zapracowanych ogrodników. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o uprawie przetaczników.

 

 

Pielęgnacja Przetacznika

Podlewać latem, jeśli opady deszczu są mniejsze niż 3 cm na tydzień.

Wysokie odmiany należy palikować.

Przykryj cienką warstwą kompostu, a następnie 5 cm warstwą ściółki, aby zatrzymać wilgoć.

Przycinanie główek przedłuża na czas kwitnienia.

Po pierwszych przymrozkach należy przyciąć łodygi do wysokości 3 cm lub 5 centymetrów nad linią gleby.

 

 

Sadzenie

  • Rośnie w umiarkowanie żyznej, dobrze zdrenowanej glebie, w pełnym słońcu.
  • Sadzić wiosną. Przetacznik można wysiewać jesienią z nasion w pojemnikach w zimnej ramie, ale większość osób zaczyna uprawiać tę bylinę jako przeszczep ze szkółki.
  • Spulchnić glebę i wymieszać z kompostem. Należy wykopać dołek o średnicy dwa razy większej niż średnica pojemnika z rośliną.
  • Umieszczając roślinę w dołku, należy upewnić się, że górna część bryły korzeniowej znajduje się na równi z powierzchnią gleby.
  • Podlej dokładnie.

 

 

Kiedy sadzić:

Przesadzaj podczas chłodniejszych miesięcy wiosną lub jesienią, aby uniknąć stresu cieplnego. Nasiona wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych późną zimą lub wczesną wiosną, 4 do 6 tygodni przed ostatnim przeciętnym dniem bez przymrozków. Wysiewaj nasiona bezpośrednio na zewnątrz w połowie późnej wiosny, po tym jak minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Zobacz też:Pielęgnacja Lilii wodnych i Lotosów

Przetacznik pedy

Gdzie sadzić:

Wybierz słoneczne stanowisko z bogatą, dobrze zdrenowaną glebą. Weronika toleruje różne warunki glebowe i jest odporna na suszę, gdy już się zadomowi. Sadzenie w zbyt dużym cieniu może skutkować mniejszą liczbą kwiatów.

 

 

Jak sadzić:

Spulchnij glebę do głębokości pojemnika i dwukrotnej średnicy, a następnie wymieszaj z kompostem. Wyjmij roślinę z pojemnika i delikatnie wyrwij korzenie, jeśli jest związana z doniczką. Wykop dołek i umieść roślinę tak, aby górna część bryły korzeniowej była równa z powierzchnią gleby. Delikatnie ubij glebę wokół podstawy i dobrze podlej. Rozstawa będzie się wahać od 25 cm do 50 cm w zależności od odmiany.

 

W przypadku uprawy z nasion należy delikatnie wcisnąć nasiona do gleby, ale nie przykrywać, ponieważ światło pomoże w kiełkowaniu. Należy utrzymywać wilgoć do momentu wykiełkowania nasion, co trwa około 14-21 dni.

 

 

Pielęgnacja przetacznika

Ta niewymagająca roślina dobrze sprawdza się w ogrodach skalnych, wzdłuż fundamentów, na rabatach i w każdym innym słonecznym miejscu w krajobrazie. Świetnie nadaje się do aranżacji na świeżo ścięte kwiaty. Kwiaty Przetacznika przyciągają motyle i pszczoły, ale rośliny nie są zbyt interesujące dla jeleni i królików.

 

 

Aby przedłużyć okres kwitnienia, kwiaty Przetacznika należy przycinać. W przypadku żurawki kolczastej występuje bardzo niewiele problemów związanych ze szkodnikami i chorobami, ale wilgotne gleby mogą powodować gnicie korzeni. Rośliny można dzielić co kilka lat, aby ograniczyć wielkość kęp lub po prostu w celu rozmnażania.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Aglaonema

Wielkość i wzrost

Przetacznik jest rośliną odporną, dobrze znosi zimno i rośnie w różnych regionach.

Rośliny te rosną szybko wytwarzając lancetowate liście w kolorze zielonym lub szarym.

Roślina rośnie pionowo i może osiągnąć wysokość do trzech stóp. Jednak w przypadku uprawy w pomieszczeniach zamkniętych może nie osiągnąć tej samej wysokości.

Przetacznik kwitnienie

 

Kwitnienie i zapach

Kłosy kwiatów są najbardziej interesującą cechą tej rośliny w czasie kwitnienia.

Jak wspomniano, są one dostępne w różnych kolorach.

Najczęściej spotykana jest odmiana niebieska.

Jednak niebieskie kwiaty żurawki są bardziej zbliżone do koloru purpurowego.

Wytwarza kwiaty osiągające około 12 cm długości. Ich czas kwitnienia to późna wiosna i lato. Nie mają one zapachu i wyglądają uroczo.

Skórka bananowa - najlepszy nawóz dla storczyków do zakwitnięcia

Światło

Przetacznik najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje też lekki cień.

 

Zobacz też:Pielęgnacja i utrzymanie Bakopy

Podlewaj

Mimo że są to rośliny odporne na suszę, gdy są już dojrzałe, w młodym wieku należy je regularnie podlewać. Nawet jako starsze rośliny będą kwitły lepiej, gdy dostaną umiarkowaną ilość wody. Zazwyczaj potrzebują 3 cm wody na tydzień.

 

 

Temperatura i wilgotność

Przetacznik jest tolerancyjny na praktycznie wszystkie warunki klimatyczne w zakresie jego zakresu odporności. Należy jednak uważać, aby chronić rośliny przed silnymi wiatrami, ponieważ mogą one łatwo ulec uszkodzeniu.

 

 

Nawożenie

Przetacznik dobrze kwitnie nawet wtedy, gdy jest rzadko zasilany. Wystarczy co najwyżej jednorazowe zasilanie raz w roku; wielu ogrodników całkowicie rezygnuje z zasilania lub nawozi rośliny raz na dwa lata.

 

 

Przycinanie

Należy obcinać zanikające pędy, aby zmaksymalizować kwitnienie. Najprostszą metodą przycinania jest ścinanie wierzchołków roślin, aby usunąć wiele kwiatów w tym samym czasie. Nie jest problemem, jeśli część liści zostanie odcięta; górne liście i tak mają tendencję do stawania się szczątkowe. Po pierwszych przymrozkach należy przyciąć wszystkie liście do wysokości kilku centymetrów od ziemi.

 

 

Rozmnażanie Przetacznik

Roślinę tę można rozmnażać przez podział, sadzonki lub wysiew nasion.

Rośliny należy podnosić i dzielić co trzy lub cztery lata wczesną wiosną, lub wczesną jesienią. Pozwoli to utrzymać rośliny witalne, a zewnętrzne części mogą być przesadzane. Weź swoje podziały z zewnętrznych krawędzi rośliny. Są one bardziej prawdopodobne, aby korzeń niż wewnętrzne części rośliny.

 

Weź miękkie sadzonki drewna późną wiosną lub latem. Ukorzeniaj się je w podłożu do uprawy doniczkowej i hoduj w doniczkach, aż będą wystarczająco duże, aby przesadzić je do ogrodu.

 

 

Jak wyhodować Przetacznik z nasion?

Przetacznik rzadko uprawia się z nasion. Można ją jednak wysiewać bezpośrednio w ogrodzie wiosną do połowy lata. Kiełkowanie może trwać dwa lub trzy tygodnie. Rośliny te czasami rozprzestrzeniają się przez samosiew w ogrodzie. Można też zebrać główki nasion i zasadzić je w wybranym miejscu.

 

 

Uprawa i przesadzanie Przetacznik kolczastego.

Przetacznik dobrze wygląda w ogrodach pojemnikowych. Dobrze rośnie w doniczkach z dobrze przepuszczalną glebą. Wysokie kolczaste kwiaty mogą wymagać palikowania, nawet w doniczce. Nie należy zbyt często przesadzać rośliny, aby nie naruszyć jej systemu korzeniowego, w przeciwnym razie roślina może zacząć więdnąć.

 

 

Przezimowanie

Zimą należy ograniczyć podlewanie, ale starać się utrzymywać glebę lekko wilgotną. Aby chronić żurawki przed mokrą zimą, należy okryć je folią. Nadmiernie wilgotna gleba zimą może spowodować śmierć rośliny.

 

 

Szkodniki i choroby występujące u Przetacznika

Przetaczniki są zazwyczaj łatwe w pielęgnacji, ale nadmierne podlewanie może prowadzić do pleśni i grzybów.

Spróbuj rozwiązać ten problem, stosując środek grzybobójczy. Jeśli liście nadal obumierają, należy je przyciąć i spalić.

Ślimaki, ślimaki i mszyce również stanowią problem dla zdrowia Przetacznika.

Wypróbuj jedną z naturalnych metod kontroli lub zastosuj przynętę na ślimaki, aby pozbyć się ślimaków. W przypadku mszyc należy zastosować środek owadobójczy.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!