Pielęgnacja roślin Rącznik pospolity.

Rącznik pospolity lubią pełne słońce i wilgotne warunki. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zapewnić gliniastą, wilgotną, ale nie mokrą glebę. Namocz nasiona przez noc, aby ułatwić ich kiełkowanie. W cieplejszych rejonach lub gdy tylko gleba może być uprawiana i minie zagrożenie mrozem, nasiona rącznika można wysiewać bezpośrednio do ogrodu.

 

 

Pielęgnacja roślin Rącznik pospolity.

Rośliny rącznika są zwykle uprawiane latem w większości środowisk i szybko osiągają rozległe wysokości, dzięki czemu przyciągają wzrok w krajobrazie lub są świetną opcją dla żywego ogrodzenia prywatności, jeśli rosną razem. Jednak wysokość to tylko jeden atrybut, który sprawia, że Rącznik pospolity wyróżniają się w Twoim krajobrazie. Ich grubo teksturowane liście tworzą dramatyczne kontrasty teksturalne, gdy są umieszczone obok roślin o mniejszych liściach.

 

Podczas gdy kwiaty na rącznika pospolitego są nieistotne, czerwone kapsułki z nasionami pokryte kolcami mają wartość dekoracyjną. Kiedy strąki wysychają, eksplodują, zamieniając uwięzione w nich nasiona w pociski. Nawet same nasiona są atrakcyjne, mają nieskończoną ilość kolorów i wzorów.

 

Wiele osób jest zaznajomionych z faktem, że olej rycynowy, dawny środek przeczyszczający i oczyszczający, jest tłoczony z nasion rącznika pospolitego. Ponadto, niektórzy ogrodnicy używają rącznika w nasadzeniach towarzyszących, aby służyć jako środek odstraszający krety.

 

Rośliny należą do rodziny Euphorbiaceae, co czyni je krewnymi roślin poinsecji i ostrokrzewu paragwajskiego. Ponieważ rączniki są wysokimi, smukłymi roślinami o dużych liściach, które zachowują się jak żagle na wietrze, pamiętaj o ich palikowaniu, chyba że umieścisz je w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny nie mają poważnych problemów ze szkodnikami lub chorobami.

Rącznik

 

Wielkość i wzrost

To silny krzew, który w uprawie osiąga wysokość do 3 m. W warunkach naturalnych osiąga jednak nawet 32 metry wysokości. Ponieważ rośnie szybko, często wymyka się spod uprawy i może zacienić rodzimą florę, tworząc zarośla.

 

Z tego powodu w wielu częściach świata roślina ta została uznana za szkodliwy chwast. W okresie wegetacji roślina potrzebuje ciepłych temperatur przez około 140 do 180 dni, aby uzyskać dobre plony strąków nasion rącznika pospolitego.

 

Zobacz też:Słonecznik uprawa

Kwitnienie i zapach

Kwiaty roślin rącznika są duże, wydłużone, jednopłciowe i są produkowane w klastrach lub wiechach w pobliżu czubków gałęzi.

W każdym klastrze znajdują się zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie jednopienne — żółtawe kwiaty męskie lub pręcikowe znajdują się u podstawy klastra, natomiast czerwonawe kwiaty żeńskie lub słupkowe są obecne na szczycie.

 

 

Mała, kolczasta zalążnia kwiatu żeńskiego po zapyleniu przekształca się w owoc lub jasnoczerwoną, czasem różową kapsułkę nasienną wielkości piłki golfowej.

Męskie kwiaty mają kiście wielu kremowych lub żółtych pręcików, które rozsiewają duże ilości pyłku przenoszonego przez wiatr.

Kwiaty mają zazwyczaj od 3 do 5 małych działek, ale nie mają żadnych płatków.

Uprawne odmiany roślin tropikalnych mogą mieć czarno-purpurowe, ciemnoczerwono-metaliczne, brązowo-zielone lub bordowe liście, lub jasnozielone liście z białymi żyłkami.

 

 

Światło i temperatura

10° C – 18° C to idealny zakres temperatur gleby do kiełkowania kapsułek nasion rycyny, podczas gdy 20° C – 26° C to zakres średnich dziennych temperatur dla prawidłowego wzrostu.

Rącznik pospolity preferuje pełne słońce, ale może rosnąć w półcieniu. Nie toleruje jednak pełnego cienia i mrozu.

 

Rącznik pospolity nasiona

Podlewanie i odżywianie

Rącznik pospolity preferuje lekką wilgotność, dlatego latem należy go regularnie podlewać.

Zimą należy ograniczyć podlewanie. Roślina nie toleruje zalania wodą, dlatego należy uważać, aby jej nie podlewać zbyt obficie.

Dodaj uniwersalny nawóz płynny do zakładu raz w miesiącu i rozprzestrzeniania,5 cm warstwa wieku kompostu u podstawy, gdy roślina zaczyna produkować pąki.

 

 

Gleba i przesadzanie

Rośnie najlepiej w głębokich, dobrze odsączone, wilgotne gliny piaszczyste w zakresie pH od 5 do 6,5.

Roślina toleruje jednak również gleby półsuche, jałowe, ubogie w składniki odżywcze, kwaśne lub zasadowe.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Wiciokrzewu: Jak uprawiać wiciokrzew w ogrodzie?

Pielęgnacja i utrzymanie

Rącznik pospolity rośnie szybko, więc może rozprzestrzeniać się poza obszar uprawy.

Dlatego należy ją regularnie przycinać, aby zapobiec zbytniemu rozprzestrzenianiu się rośliny.

Rośliny są przycinane, aby ograniczyć ich rozmiar lub mogą wymagać palikowania, jeśli są zbyt ciężkie; poza tym roślina ta wymaga bardzo niewielkiej konserwacji.

 

 

Jak rozmnażać rącznik pospolity?

Jest rozmnażany przez nasiona.

 1. Przed sadzeniem namocz nasiona w oczyszczonej lub przefiltrowanej wodzie w małym garnku przez 24 godziny.
 2. Siać nasiona około cala głęboko w glebie, pozostawiając około 3 stóp przestrzeni między nimi.
 3. Aby uzyskać lepsze wyniki, dodaj trochę dobrze zgniecionego kompostu w ładowni podczas sadzenia.
 4. W przypadku uprawy w doniczkach upewnij się, że używasz mieszanki do uprawy doniczek i dużych pojemników.
 5. Jest rośliną szybko rosnącą — w odpowiednich warunkach nasiona kiełkują w ciągu 15 do 20 dni.
 6. Wiosna to najlepszy czas na sadzenie na zewnątrz.
 7. W przypadku sadzenia w domu w doniczce, nasiona należy wysiać na około 6 do 8 tygodni przed ostatnimi przymrozkami.
 8. Przed przesadzeniem do gruntu należy poczekać na ocieplenie pogody.

 

 

Szkodniki i choroby rącznika pospolitego

Rącznik pospolity staje się celem szkodników i chorób tylko wtedy, gdy jest uprawiany słabo i w wilgotnych warunkach.

 • W takich przypadkach najczęstszą chorobą jest rdzewienie liści spowodowane przez rodzaj grzybów.
 • Mszyce są jednym ze szkodników, które atakują kwiatostany i mogą wyrządzić znaczne szkody.
 • Różne rodzaje zgnilizny mogą atakować siewki i powodować ich zamieranie.
 • Mszyce są przyciągane do rośliny. Biedronki zjadają je, ale spróbuj zmyć mszyce z rośliny silnym strumieniem wody. Powtarzaj ten proces, aż szkodniki znikną.

 

Zobacz też:Skrzydłokwiat pielęgnacja

Toksyczne ziarno rycyny.

Cała ta roślina jest uważana za trującą, a jedną z jej trzech trujących substancji jest rycyna. Typowe objawy po spożyciu surowych nasion to biegunka, wymioty i bóle brzucha. W kilku przypadkach u ofiar wystąpiły problemy z nerkami lub wątrobą. Objawy neurologiczne mogą wystąpić po zjedzeniu kapsułek z nasionami lub liści.

 

Podczas gdy olej rycynowy jest nietoksyczny, surowe nasiona są szkodliwe. Wiele gatunków zwierząt doświadczyło objawów zatrucia nasionami rącznika, które zazwyczaj nie są śmiertelne. Wśród dotkniętych tym problemem są drób, kozy, owce, bydło, świnie, króliki, konie i zwierzęta domowe. Kontakt z liśćmi i nasionami może u niektórych osób wywołać wysypkę skórną. Można tego uniknąć nosząc długie rękawy, spodnie i gumowe rękawice podczas pracy w pobliżu roślin.

 

 

Pożyteczne ziarno rącznika pospolitego

Roślina ta była wykorzystywana jako źródło środków owadobójczych. Mimo to liśćmi karmi się jedwabniki, które wydają się być odporne na substancje toksyczne zawarte w roślinie. Miazga z łodyg była wykorzystywana do produkcji papieru. Wytłoki z nasion są wykorzystywane jako nawóz naturalny.

 

Nasiona zawierają około 50% oleju w masie. Olej ten jest od dawna stosowany w celach leczniczych — głównie jako środek przeczyszczający. Ponadto znajduje zastosowanie w produkcji różnych wyrobów. Należą do nich smary, mydła, olej do lamp, środki do pielęgnacji włosów i skóry, świece, kosmetyki, tworzywa sztuczne, tekstylia, guma, linoleum, farby, lakiery i inne środki wykończeniowe, atrament, chłodziwa, ceraty olejowe, maści, woski i pasty.

 

W niektórych przypadkach olej jest używany jako dodatek smakowy do niektórych produktów spożywczych, takich jak wypieki, słodycze, mrożone desery i napoje. Dodaje się go również do masła. W Nigerii sfermentowane nasiona są spożywane w postaci gotowanej w gulaszach i zupach.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!