Pielęgnacja Róż i przycinanie

Kiedy Przycinać Róże?

Najlepszą porą na przycinanie róż jest późna zima lub wczesna wiosna, mniej więcej wtedy, gdy zaczyna się nowy wzrost. W zależności od klimatu może to być już styczeń lub nawet maj.

 

Wiosna:

Główne przycinanie należy przeprowadzić wczesną wiosną, po ostatnich przymrozkach w chłodniejszym klimacie.

Można także pozwolić różom na samodzielne podpowiadanie – gdy zaczynają wypuszczać pąki lub liście, to jest to odpowiedni moment.

 

Lato:

Obumarłe kwiaty można przycinać w dowolnym momencie lata. W okresie kwitnienia usuwanie obumarłych kwiatów zachęca do ich ponownego kwitnienia i pozwala zachować atrakcyjny wygląd krzewu.

 

Jesień:

Po pierwszych morderczych mrozach należy przyciąć dłuższe pędy, aby nie łamały się podczas zimowych burz. Krzewy róż nie powinny być zbyt ciężkie, aby nie zostały wyrwane z korzeniami podczas silnego wiatru.

Należy także przycinać gałęzie krzyżujące się, które mogłyby ulec uszkodzeniu w wyniku ocierania się o siebie.

 

Nie przycinaj zbyt mocno, aby nie uszkodzić Róż.

Należy jednak zachować umiar, ponieważ zbyt intensywne przycinanie może stymulować wzrost, a nowy wzrost może zostać uszkodzony przez mroźną pogodę.

 

Należy usunąć wszystkie martwe lub chore gałęzie i liście oraz dobrze wyczyścić narzędzia do cięcia, aby zapobiec przeniesieniu choroby na inną roślinę.

 

Jak uprawiać róże z sadzonek?

Usunąć kwiatostan i końcówkę łodygi. Tnij pod kątem 45 stopni, tuż nad pierwszym zestawem liści na górze i ponownie nad ostatnim zestawem liści na dole łodygi. Natychmiast włożyć odcięte łodygi do wody.

 

Potnij każdą łodygę na odcinki o długości od 15 cm do 20 cm, tak aby każdy z nich miał cztery (węzły), czyli miejsca, w których na łodygach pojawiają się liście.

 

Jak uratować róże w ogrodzie?

Należy napełnić wiadro o pojemności 18 litrów lub pojemnik wystarczająco duży, aby umieścić w nim różę i pozostawić na jeden dzień, aby dobrze się nawodniła. Należy przyciąć pędy róży na długość od 15 cm do 20 cm.

 

Należy również usunąć wszystkie liście. Jeśli nie masz własnej mieszanki, wypełnij częściowo doniczkę lub puszkę dobrą ziemią doniczkową.

 

Jak przycinać różę?

Z pewnością zaskoczy Cię fakt, że nowoczesne róże nie wymagają tak częstego przycinania, jak myślisz. Wykonaj poniższe kroki, aby Twoje róże dobrze się rozwijały:

roża sadzonki

1. Usuń wszystkie pozostałe liście.

W ten sposób można obejrzeć strukturę krzewu i wyraźnie zobaczyć wszystkie pędy. W ten sposób można także usunąć wszelkie szkodniki i choroby, które mogły ukryć się w liściach przez zimę.

 

2. Zacznij od martwego drewna.

Skąd wiesz, że jest martwe? Nacinaj je – brązowe jest martwe, zielone – żywe. Przycinaj martwe drewno aż do podstawy.

 

3. Otwórz środek rośliny.

Usuń krzyżujące się gałęzie, które mogą się ocierać, powodując uszkodzenia i sprzyjając rozwojowi chorób.

 

Celem jest posiadanie sięgających w górę gałęzi o otwartej strukturze w kształcie przypominającym wazon.

 

4. Usuń wszystkie cienkie, słabe przyrosty.

Podstawową zasadą jest, aby usunąć wszystko cieńsze niż ołówek.

 

5. Przycinaj pozostałe pędy.

Przycinaj, wycinając 60 mm do 1,20 cm powyżej skierowanego na zewnątrz oka pąka – małego zgrubienia znajdującego się w miejscu, gdzie liść spotyka się z łodygą.

Nowe pędy rosną w kierunku oka pąka i celem jest zachęcenie ich do wzrostu na zewnątrz, a nie do wewnątrz. Wykonaj cięcia pod kątem 45 stopni, nachylone z dala od pąka, pozwalając wodzie spływać.

 

6. Uszczelnianie świeżych cięć.

Świeżo ścięte pędy należy chronić przed zgnilizną i omacnicą prosowianką, uszczelniając rany preparatem.

 

7. Posprzątaj.

Po zakończeniu przycinania należy uporządkować teren wokół rośliny. Należy pozbyć się wszystkich liści i ściętych gałęzi, ponieważ mogą się na nich czaić choroby i szkodniki.

 

8. Dokarmiaj róże.

Róże to wielcy zjadacze i potrzebują odpowiedniego odżywiania, dlatego zasilaj je długotrwałym nawozem.

Zobacz też:Borówka Amerykańska Uprawa

Jak przycinać róże po przekwitnięciu ?

Raz kwitnące róże pnące należy przycinać bezpośrednio po letnim kwitnieniu. Stare i słabe pędy należy usuwać od zawiązków pąków. W zimie należy skoncentrować się wyłącznie na usuwaniu odrostów oraz martwych lub chorych pędów.

Róże pnące o ciągłym lub sporadycznym kwitnieniu należy przycinać jesienią, po zakończeniu kwitnienia w danym sezonie.

roża jak pielegnować

Uprawa róż ciętych.

Użyj patyczka lub ołówka, aby zrobić dołek do sadzenia o głębokości od 7 cm do 10 cm w ukorzeniając środku lub doniczce. Zrób go na tyle duży, aby można było włożyć sadzonkę bez usuwania hormonu.

 

Włóż sadzonkę do dołka tak, aby jej dolna połowa i co najmniej dwa węzły były przykryte, a następnie ubij glebę wokół niej.

 

 

Pielęgnacja róż pnących.

1. Wybierz słoneczne miejsce.

Zasadź pnącza w miejscu, które będzie miało dużo słońca.

Niektóre pnącza dobrze sobie radzą w półcieniu, nawet do pół dnia, ale większość potrzebuje dużo światła. Ogólnie rzecz biorąc, róże pnące o jaśniejszych kolorach będą bardziej tolerancyjne na cień niż róże o ciemniejszych kolorach.

 

2. Popraw glebę.

Należy poprawić glebę gliniastą i piaszczystą za pomocą kompostu, obornika, ściółki lub mchu torfowego, albo posadzić róże w miejscu o bogatej, gliniastej glebie z dobrym drenażem.

 

3. Ściółka wokół róż pnących.

Przykryj glebę 5 cm do 10 cm organicznej ściółki, takiej jak słoma, igły sosnowe, łuski gryki, zmielone kolby kukurydzy, mech torfowy, wióry drzewne, rozdrobniona kora, posiekane liście, bryłki torfu lub ścinki trawy.

 

Dzięki temu gleba pozostanie wilgotna, a korzenie będą chłodne. Ściółkę należy stosować wiosną, gdy krzew róży jest jeszcze w stanie uśpienia.

 

4. Podlewanie róż pnących.

W razie potrzeby należy podlewać róże pnące, tak aby otrzymywały co najmniej 2,5 cm wody tygodniowo, a w przypadku sadzenia ich na piaszczystej glebie – 5 cm wody. Aby zapobiec problemom z grzybami, należy podlewać je rano i unikać moczenia liści.

 

5. Nawożenie roślin.

Nawożenie należy przeprowadzić wiosną po przycinaniu. Użyj suchego, komercyjnego nawozu do róż, który ma wolno uwalniającą się formę azotu. Zastosuj około 1/2 szklanki nawozu do gleby.

 

Latem co trzy lub cztery tygodnie, aż do sześciu tygodni przed spodziewanym pierwszym mrozem, należy spryskiwać liście rozcieńczonym nawozem płynnym.

 

6. Zamontowanie konstrukcji podtrzymującej.

Róże pnące należy podeprzeć, przywiązując ich pędy do kraty, ramy lub podobnej konstrukcji.

 

Przywiąż je luźno za pomocą sznurka, miękkiej tkaniny lub plastiku.

Róże pnące nie mają pnączy ani odrostów, jak winorośl, dlatego wymagają zewnętrznych podpór, aby rosnąć bujnie. Jeśli to możliwe, pozwól różom rosnąć poziomo, a następnie pionowo, ponieważ wytworzą one więcej kwiatów.

 

7. Przycinanie róż pnących.

Róże pnące należy przycinać, gdy osiągną wiek co najmniej 3 do 4 lat. Wiosną usuń martwe drewno, słabe pędy i wszystkie pędy, które nie mogą się przeplatać lub krzyżować.

Przycinanie wystarczy wykonywać co drugi rok, choć odporne pnącza można przycinać co roku.

Celem przycinania jest utrzymanie róż w pożądanym miejscu i zapewnienie, że pozostaną tylko silne pędy, a nie ograniczenie ich wzrostu.

Należy używać tylko ostrych, czystych sekatorów i wykonywać ukośne cięcia około 60 mm nad pąkiem wzrostu.

 

8. Usuwanie zbędnych kwiatów.

Usuwając opadłe kwiaty, należy pozbawić róże główek. Łodygę należy przyciąć do listka lub pąka z 5 liśćmi.

 

9. Zapewnienie ochrony na zimę.

Zabezpiecz róże pnące na zimę. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy usunąć pędy z podpór i przysypać je ziemią.

 

Jeśli nie można ich usunąć z podpór, należy upewnić się, że są dobrze związane i przykryć je siatką. Należy również przykryć podstawę rośliny ziemią lub ściółką.

Zobacz też:Storczyk podlewanie, uprawa, rozmnażanie

Jak dbać o róże?

Róże należy sadzić w słonecznym miejscu z dobrym drenażem. Aby uzyskać efektowne kwiaty, należy je regularnie nawozić.

Podlewaj je równomiernie, aby utrzymać wilgotną glebę. Wczesną wiosną należy przycinać krzewy róż, które się przyjęły.

 

Pielęgnacja róż w wazonie.

  • Usuń liście z łodyg i płatki ochronne, które otaczają kwiaty.
  • Umieść końce róż w dużej misce wypełnionej świeżą wodą.
  • Wypełnij wazon świeżą wodą i odżywką dla kwiatów.
  • Ułóż pędy róż w wazonie.
  • Powtórz ten proces za kilka dni.

 

Róże dzikie i historyczne / #rosarium cz. 1

Nawozy naturalne dla Róż.

Nawozy syntetyczne dostarczają różom potrzebnych składników odżywczych, ale nadmierne nawożenie może spowodować poparzenie liści lub szybki wzrost, który może przyciągnąć szkodniki.

 

Nawozy domowej roboty zawierają naturalne lub organiczne składniki i rozkładają się wolniej niż nawozy chemiczne. Wytwarzanie nawozów domowej roboty pozwala ogrodnikowi na recykling resztek kuchennych, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone.

 

  • Fusy z kawy można je ponownie wykorzystać jako domowy nawóz, który zapewni różom kwaśne środowisko, niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dostarczają one także niewielkich ilości potasu, azotu i magnezu. Wystarczy posypać garść suchych fusów z kawy na powierzchnię gleby wokół krzewów róż.
  • Skórki bananów również zawierają potas i są bogatym źródłem tego minerału. Aby wykorzystać je jako nawóz do róż, ogrodnicy mogą zakopać skórki bananów na głębokości od 10 cm do 15 cm u podstawy roślin.
  • Skorupki jajek to kolejne kuchenne resztki, które idealnie nadają się do wykorzystania w ogrodzie. Zawierają one duże ilości węglanu wapnia, składnika występującego w wapnie rolniczym. Stanowią doskonały dodatek do kompostu, a po rozdrobnieniu na drobne kawałki mogą być stosowane bezpośrednio do gleby wokół róż. Rozdrobnienie skorupek jaj w blenderze zmienia je w drobny proszek ułatwiający stosowanie.
  • Biały ocet dodaje kwasowości glebie, ale nie dostarcza wielu składników odżywczych, dlatego najlepiej stosować go jako nawóz uzupełniający. Aby sporządzić roztwór zakwaszający dla róż, należy połączyć 1 łyżkę stołową białego octu z 4 litrami wody. Roztwór octu powinien zastąpić jedno regularne podlewanie co trzy miesiące.

 

roza jak przycinac

Czy róże pnące się przycina?

 

Róże pnące o pojedynczym kwitnieniu należy przycinać tylko tuż po przekwitnięciu. Róże pnące o powtarzających się kwitnieniach wymagają częstego przycinania główek, aby pobudzić je do ponownego kwitnienia.

 

Róże pnące można przycinać w celu nadania im odpowiedniego kształtu lub przywiązania do kraty późną zimą, lub wczesną wiosną.

 

Jak podlewać różę?

Najlepiej jest podlewać rośliny jak najbliżej podstawy róży. Jeśli woda zaczyna spływać z podstawy, należy zatrzymać się na chwilę, aby woda mogła wsiąknąć, a następnie kontynuować podlewanie.

Nie należy podlewać kwiatów ani liści.

Podlewanie liści może sprzyjać rozwojowi chorób, zwłaszcza jeśli woda pozostaje na liściach przez całą noc.

 

Co ile czasu podlewać różę?

Należy uważać na szczególnie długotrwałe okresy suszy. Róże nowo posadzone podlewaj co dwa lub trzy dni.

 

Róże ugruntowane podlewaj raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb, aby utrzymać wilgotność gleby wokół róż.

 

Przygotowanie róż do zimy.

Właściwa pielęgnacja róż zimą zaczyna się właściwie już latem. Po 15 sierpnia nie podaję moim różom żadnych nawozów granulowanych.

 

Nie chcę, aby krzew róży nadal silnie rósł, gdy nadejdą pierwsze silne mrozy, ponieważ może to spowodować jego śmierć. Zaprzestanie nawożenia to rodzaj zimowej ochrony dla róż.

 

Do końca sierpnia przestaję też usuwać stare kwiaty. Dzięki temu krzewy róż otrzymują sygnał, że nadszedł czas, aby zwolnić tempo i przeznaczyć trochę energii na zimowe rezerwy.

Zobacz też:Cyprysik

Dlaczego róża umiera?

Jeśli Twoja róża umiera, może to być spowodowane kilkoma czynnikami – więdnącymi liśćmi lub zwiotczałymi kwiatami. Upewnij się, że róża otrzymuje dużo światła, wody i pożywienia, które pomogą jej wrócić do pełni zdrowia i kwitnienia.

 

Róże miniaturowe mają płytki system korzeniowy, zwłaszcza gdy są uprawiane w doniczkach w pomieszczeniach, dlatego wymagają częstego podlewania.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!