Pielęgnacja Skrętnik

Jeśli kochasz wygląd fiołków afrykańskich, ale uważasz, że są one zbyt trudne w uprawie, wypróbuj doniczkę lub dwie z ich bardziej wytrzymałych kuzynów, Skrętnik lub wiesiołka. Mówi się, że uprawa Skrętników jest dobrym treningiem dla fiołków afrykańskich, ponieważ ich wymagania są podobne, ale Skrętnik nie jest tak delikatny.

 

Ich kwiaty wyglądają bardzo podobnie do fiołków afrykańskich z ich purpurowymi, różowymi i białymi odcieniami, ale przylądkowe pierwiosnki posiadają również czerwone odmiany w olśniewających kolorach. Liście są pomarszczone, grube, o rozmytej fakturze i same w sobie stanowią atrakcyjną roślinę domową.

 

 

Pielęgnacja Skrętnik wewnątrz pomieszczeń.

Nauka pielęgnacji Skrętnik jest kwestią dopasowania rośliny do środowiska. Lubią, gdy powietrze wokół nich jest stosunkowo chłodne, około 21 C w ciągu dnia i około 10 stopni chłodniejsze w nocy. Ta roślina kocha światło, ale bezpośrednie światło słoneczne może ją spalić liście.

 

Dom w oknie wychodzącym na wschód lub zachód jest idealny, ale jeśli południowy widok to wszystko, co masz, możesz wsunąć czystą zasłonę między rośliną a szybą, aby rozproszyć najgorsze z blaskiem.

 

 

Światło:

Większość gatunków Skrętnik rośnie na skalistych, nieco zacienionych zboczach lub brzegach rzek, czasami rosnąc na powalonych pniach drzew lub nawet skałach. Dlatego też najlepiej lubią światło słoneczne. Uprawiaj je w oknie wychodzącym na wschód lub pod lampami fluorescencyjnymi.

 

 

Podlewanie:

Gleba powinna być pozostawiona do wyschnięcia pomiędzy podlewaniami. Skrętnik jest podatny na gnicie korzeni. Ze względu na ich delikatne liście, rozważ podlewanie od dołu podlewanie knotem, ale nigdy nie pozwól roślinie siedzieć w wodzie. Pozwól, aby gleba stała się raczej sucha między podlewaniami.

 

Zobacz też:Uprawa Surfinii

Temperatura:

Umiarkowana do chłodnej. Intensywne ciepło może powodować więdnięcie i upadek roślin.

 

 

Gleba:

Luźne, bardzo dobrze odsączone, bardzo bogata mieszanka doniczkowa.

 

Streptocarpus parviflorus 1

Nawożenie:

Nawożenie słabym płynnym nawozem fiołek afrykański podczas wzrostu i kwitnienia. Wydają się rozwijać się z ciągłym dostawie słabego nawozu.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Smagliczki Nadmorskiej.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie odbywa się przez nasiona lub sadzonki liściowe. Aby rozmnażać nasiona Skrętnik, należy rozsypać małe nasiona na sterylnej mieszance do rozsady i umieścić w dobrze oświetlonym i ciepłym miejscu. Nasiona potrzebują światła do kiełkowania.

 

Rośliny te są częściej rozmnażane przez sadzonki liściowe, podobnie jak fiołki afrykańskie. Należy wziąć pojedynczy liść z łodygą i zakopać go w mieszance startowej, a następnie umieścić doniczkę w ciepłym, wilgotnym miejscu, aż do pojawienia się nowego wzrostu. Wreszcie, starsze, bardziej dojrzałe rośliny mogą być podzielone podczas przesadzania.

 

 

Sadzonki liściowe

Sadzonki liściowe pobiera się wiosną lub wczesnym latem, wybierając zdrowe, młode liście ze środka rośliny.

 1. Należy przeciąć liść w poprzek w odstępach co 5 cm, aby uzyskać kilka części.
 2. Wypełnij tackę na nasiona mieszanką złożoną w równych częściach z kompostu bez torfu i perlitu.
 3. Umieść podstawowy koniec w kompoście na głębokość około 2,5 cm.
 4. Dobrze podlać
 5. Umieścić w dobrze oświetlonym miejscu w propagatorze, najlepiej ogrzewanym, lub przykryć plastikową torbą.
 6. Nowe sadzonki powinny rozwinąć się w ciągu czterech do sześciu tygodni wzdłuż przeciętych krawędzi segmentu liścia.
 7. Po dobrym ukorzenieniu się przesadzić do pojedynczych doniczek o średnicy 10 cm

.

 

Nasiona

 1. Nasiona należy wysiewać na powierzchni tacy lub doniczki z kompostem do nasion o drobnej strukturze.
 2. Nie przykrywać, choć w celu zatrzymania wilgoci można użyć folii przylegającej do doniczki.
 3. Przechowywać w temperaturze 21-24°C w szklarni lub na parapecie, najlepiej w ogrzewanym propagatorze. Kiełkowanie może trwać 10-14 dni.
 4. Wzrost może być początkowo bardzo powolny.
 5. Gdy siewki się rozkrzewią i wypuszczą prawdziwy liść, należy je przesadzić do pojedynczych doniczek.
 6. Karmić zbilansowanym płynnym nawozem uniwersalnym.
 7. Z siewu późnowiosennego rośliny mogą zakwitnąć po 16-20 tygodniach.

Streptocarpus lilliputana

 

Przesadzanie

Przesadzać większe rośliny na wiosnę, na początku sezonu wegetacyjnego. Podobnie jak fiołki afrykańskie, mają płytki system korzeniowy, więc nie potrzebują szczególnie głębokiej donicy, ale lubią mieć miejsce do rozprzestrzeniania się ich korzeni w całej górnej części podłoża.

 

Przy przesadzaniu dojrzałej rośliny należy uważać, aby nie zniszczyć zbyt wielu drobnych korzeni znajdujących się przy powierzchni gleby. Podczas przesadzania należy pamiętać o zastosowaniu gleby o bardzo szybkim drenażu — Skrętnik dobrze rozwija się w warunkach szybkiego drenażu i nie korzysta z ciężkiej gleby torfowej, która zatrzymuje wodę.

Zobacz też:Smagliczka

 

Jesienią i zimą

Umieść rośliny na parapecie skierowanym na południe, aby uzyskać maksymalną ilość światła, ale usuń je z drogi wszelkich nocnych przeciągów. Przestań je karmić i podlewaj tylko wtedy, gdy kompost jest suchy, ponieważ rośliny mogą zgnić, jeśli kompost jest zbyt mokry. Spodziewaj się, że niektóre liście obumrą i usuń je, wycinając je u podstawy. Po ich zakończeniu należy wyciąć łodygi, aby zachęcić rośliny do większej produkcji.

 

 

Wiosną i latem

Nie wystawiaj ich na silne działanie promieni słonecznych. Idealnym miejscem jest parapet skierowany na wschód lub zachód. Jeśli umieścisz rośliny w szklarni lub oranżerii, pamiętaj, że w gorące dni będą potrzebowały cienia, a także wentylacji.

 

Podlewaj je regularnie od marca i upewnij się, że nie przemoczysz ich i nie zostawisz w wodzie, czego nie znoszą. Od marca do września należy co kilka tygodni zasilać je nawozem o wysokiej zawartości potasu w połowie mocy lub specjalistycznym pokarmem dla Skrętników.

 

 

Szkodniki

Roztocza i mszyce mogą stanowić problem w uprawie. Roztocza cyklamenowe atakują najmłodsze liście powodując brązowienie lub zniekształcenie wzrostu. Mszyce dostają się na kwiaty, ale tylko wtedy, gdy w pobliżu znajduje się inna zainfekowana roślina. Najlepiej jest również odizolować wszystkie zainfekowane rośliny podczas leczenia, aby szkodniki nie rozprzestrzeniały się na inne rośliny.

 

 

Choroby korzeni

Choroby korzeni mogą stanowić problem dla skrętnika w okresie wysokich temperatur. Ponieważ korzenie nie mogą pobierać wystarczającej ilości wody podczas upałów, nadwyrężony system korzeniowy jest idealnym miejscem do rozwoju chorób. Jeśli zauważysz, że rośliny nie radzą sobie z więdnięciem w gorące dni, wykop je z doniczek.

 

Chore korzenie będą martwe i rozpadną się po dotknięciu. Może również wpływać na koronę na powierzchni gleby odcinając przepływ wody. Jeśli twój dom jest klimatyzowany podczas letnich upałów, to rośliny są w stanie lepiej wytrzymać wysokie temperatury.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!