Pielęgnacja Smagliczki Nadmorskiej.

Uprawa smagliczka nadmorskiej z nasion jest o wiele tańsza niż kupowanie sadzonek co roku. Uwielbiam wszechstronność tej odpornej rośliny jednorocznej należącej do rodziny kapustowatych, która jest doskonałym wypełniaczem do aranżacji pojemników.

 

Dojrzałe rośliny wytwarzają mnóstwo delikatnych kwiatów, które spływają kaskadami na boki doniczki. W ogrodzie można go sadzić jako piękną jednoroczną roślinę okrywową lub obrzeżową. Rośliny smagliczka nadmorskiej rosną tak gęsto, że pomagają ograniczyć zachwaszczenie!

 

 

Pielęgnacja smagliczka nadmorskejgo.

Słodkie smagliczka nadmorska jest prawie niezrównane, jeśli chodzi o łatwość pielęgnacji. Jest odporne zarówno na upały, jak i na suszę. Kwiaty mają żywy, miodowy zapach i należą do rodziny gorczykowatych. Samodzielnie się rozsiewają i z roku na rok są coraz bardziej kolorowe, zwłaszcza w łagodniejszym klimacie. Smagliczka nadmorska jest generalnie bezproblemowy, choć mszyce mogą stać się szkodnikiem, zwłaszcza gdy rośliny są pod wpływem stresu.

 

Gdy rośliny się rozsiewają, tworzą żywą ściółkę pod wyższymi roślinami. Można je stosować wzdłuż krawędzi, w ogrodzie lub do wypełniania zakamarków na chodnikach i ścianach. Te zwarte, swobodnie kwitnące rośliny doskonale sprawdzają się także w wiszących koszach i pojemnikach.

 

 

Światło

Smagliczka nadmorska uwielbia pełne słońce, ale nie lubi długich okresów suszy. Jeśli w Twoim regionie jest szczególnie gorąco i sucho, najlepszym miejscem dla tej rośliny będzie lekko zacienione miejsce, choć należy pamiętać, że może ona ulec zgniliźnie łodygi lub zarazie liści, jeśli zbyt duży cień uniemożliwi całkowite wyschnięcie liści i gleby. Ogólnie rzecz biorąc, należy dążyć do posadzenia smagliczka nadmorska w miejscu, w którym roślina będzie miała zapewnione od sześciu do ośmiu godzin światła słonecznego dziennie.

 

Brassicaceae - Lobularia maritima-3

 

Zobacz też:Jak pielęgnować Złotokap?

Gleba

Rośliny smagliczka nadmorska preferują gleby o średniej wilgotności i dobrze zdrenowane. Są tolerancyjne w stosunku do wielu różnych miejsc sadzenia, można je nawet znaleźć na piaszczystych plażach i wydmach, choć mogą też rosnąć na polach uprawnych, murach, zboczach, a nawet w szczelinach chodników lub ścian. Rośliny słabo radzą sobie w glebie bagnistej lub tam, gdzie drenaż jest szczególnym problemem.

 

 

Podlewanie

Należy zapewnić roślinom smagliczka nadmorska co najmniej 2,5 cm wody tygodniowo, podlewając je częściej w gorących lub suchych okresach. Upewnij się, że woda dobrze odpływa, ponieważ w przeciwnym razie roślina jest podatna na gnicie. Jeśli posadzisz rośliny smagliczka nadmorska na szczycie kamienia lub w miejscu, które szybko wysycha, będziesz musiał zapewnić dodatkową ilość wody — to samo dotyczy gorącej lub suchej pogody.

 

 

Temperatura i wilgotność

Przy umiarkowanej pogodzie ogrodnicy mogą uprawiać smagliczka nadmorska przez cały rok, choć same rośliny są krótkowieczne. Zazwyczaj samosiewy są tak duże, że choć wydaje się, że te same rośliny przetrwały cały rok, to w rzeczywistości pojawiają się nowe siewki. Rośliny smagliczka nadmorskiej powtarzają kwitnienie, choć wiele odmian ma tendencję do przerywania kwitnienia w upały, aby często ponownie rozpocząć kwitnienie jesienią. W miejscach o wysokiej wilgotności powietrza należy zrekompensować to zmniejszeniem ilości wody podawanej roślinom.

 

Zobacz też:Gdzie sadzić rodgersję?

Nawożenie

Zazwyczaj rośliny gruntowe nie wymagają nawożenia, chyba że gleba jest uboga. Rośliny uprawiane w pojemnikach będą wymagały comiesięcznego nawożenia przy użyciu nawozu rozpuszczalnego w wodzie dla roślin doniczkowych.

 

 

Jak sadzić smagliczka nadmorska?

Nauka sadzenia smagliczka nadmorska jest łatwa. W łagodnym klimacie kwiaty smagliczka nadmorska można sadzić z nasion prosto do ogrodu. Wybierz miejsce, które jest w pełni nasłonecznione, choć rośliny smagliczka nadmorskiej tolerują także półcień.

 

Przed sadzeniem przygotuj glebę, odchwaszczając ją, wprowadzając organiczne poprawki i wygrabiając wszelkie przeszkody. Przed przesadzeniem sadzonek sprawdź drenaż w glebie, kopiąc dołek i napełniając go wodą. Jeśli gleba nie przesycha szybko, należy dodać kompost, ściółkę z liści lub żwir, na przykład piasek, aby zwiększyć porowatość gleby. Utrzymuj grządkę wolną od chwastów, aby zmniejszyć konkurencję o zasoby i zapewnić równomierną wilgotność.

 

 

Czy smagliczka nadmorska odrasta co roku?

Z technicznego punktu widzenia jest to bylina, ale w większości regionów jest uprawiana jako roślina jednoroczna. W cieplejszych strefach, gdzie jest uprawiana jako bylina, nie jest tak długowieczna jak inne rośliny wieloletnie.

 

Smagliczka nadmorska 1

Gdzie uprawiać smagliczka nadmorską?

Smagliczka nadmorska to fenomenalna roślina uniwersalna. Jest łatwa w utrzymaniu, korzystnie wpływa na rośliny towarzyszące i może być z powodzeniem uprawiana w wielu miejscach. Warto wypróbować niektóre lub wszystkie z tych sugerowanych miejsc do sadzenia roślin smagliczka nadmorska.

 

 • Podwyższone rabaty — między roślinami lub na obrzeżach
 • Ogrody skalne
 • Skrzynki okienne
 • Wiszące donice
 • Pojemniki
 • Na szczycie kamiennych murów
 • Pomiędzy schodami

 

Zobacz też:Pielęgnacja roślin Rącznik pospolity.

Wspólne szkodniki i choroby smagliczka nadmorska.

Większość problemów z roślin pochodzi od słabo drenującej gleby i nieodpowiedniej odległości, a także gnicie i wzrost grzybów.

 

 1. Mączniak rzekomy — szare zarodniki tworzą się na spodniej stronie liści. Prawidłowe rozstawienie roślin i odpowiedni przepływ powietrza powinny powstrzymać tę chorobę grzybową.
 2. Gnicie korzeni i koron — rośliny mogą gnić i obumierać, gdy gleba gromadzi wodę i nie odprowadza jej.
 3. Kiełki — oślizgły grzyb, który powoduje deformację łodyg, żółknięcie liści i zahamowanie wzrostu.
 4. Mszyce — ostry natrysk z węża lub żółte pułapki lepowe, które wiszą w ogrodzie, mogą pomóc w utrzymaniu mszyc na dystans.

 

 

Jak przycinać smagliczka nadmorską?

Rośliny smagliczka nadmorskiej nie wymagają przycinania, ale po pierwszym kwitnieniu można je przyciąć mniej więcej do połowy. Dzięki temu roślina będzie pełniejsza w miarę upływu sezonu. Niektóre kwiaty można pozostawić w stanie nienaruszonym, aby wydały nasiona, ponieważ smagliczka nadmorska samo się rozsiewa i produkuje więcej roślin. Zrób to jeszcze raz w sierpniowym upale, aby rośliny odrodziły się i pięknie zakwitły jesienią.

 

 

Jak wyhodować smagliczka nadmorska z nasion?

Sadzonki smagliczka nadmorska można wysiewać zarówno z nasion, jak i z roślin, które są powszechnie dostępne w szkółkach, choć niektóre nowe odmiany nie są dostępne w postaci nasion. Aby rozpocząć uprawę z nasion, wystarczy rozsypać je na powierzchni gleby i lekko docisnąć, tak aby miały dobry kontakt z ziemią, ale jednocześnie były wystawione na działanie światła. Utrzymuj glebę wilgotną do momentu kiełkowania, a następnie podlewaj ją, gdy poczujesz, że jest sucha.

 

Nasiona można wysiewać bezpośrednio na zewnątrz, gdy gleba stanie się ciepła w dotyku, lub w pomieszczeniach zamkniętych na około osiem tygodni przed nastaniem ostatnich przymrozków nie przesadzać po ustąpieniu zagrożenia mrozem. Smagliczka nadmorska jest w pewnym stopniu odporne na mróz, ale delikatne sadzonki nie są wystarczająco wytrzymałe na mróz.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!