Spis Treści
Istnieje wiele powodów, dla których warto zainteresować się świerkiem serbskim. Rośnie on wysoki i okazały, ma niezwykłe cechy i niepowtarzalny wygląd. Warto wiedzieć, jak dbać o to drzewo, aby móc się nim cieszyć przez wiele lat.
Pielęgnacja świerka serbskiego
Nowo przesadzone świerki serbskie należy podlewać trzy razy w tygodniu przez dwa miesiące, jeśli nie ma opadów. Przez resztę pierwszego roku częstotliwość podlewania można zmniejszyć do dwóch razy w tygodniu. Od drugiego roku należy je podlewać raz lub dwa razy w tygodniu. Świerki serbskie nie są odporne na suszę i najlepiej rosną w glebie, która jest wilgotna, ale nie błotnista.
Za każdym razem należy je obficie podlewać, aby pobudzić korzenie do głębszego wzrostu. Należy uważać na mszyce świerkowe i iglaste, które są małymi owadami o miękkich ciałach, a także na skalnice, które wyglądają jak małe łuskowate twory na pniu i gałęziach. Wydzielają one lepką spadź, która przyciąga mrówki i powoduje wzrost grzyba pleśniowego.
Natychmiast po ich wykryciu spryskaj drzewo silnym strumieniem wody. Zrzuca to mszyce z drzewa i zmywa spadź. Mszyce nie są w stanie wpełznąć z powrotem na drzewo. Poważne infestacje zgorzelin mogą być zwalczane za pomocą środków owadobójczych, jednak należy zidentyfikować rodzaj zgorzeli, aby określić właściwy środek owadobójczy i dawkę jego stosowania.
Tempo wzrostu Wolne do średniego
Drzewo rośnie powoli lub średnio szybko, przy czym przyrost wysokości może wynosić od mniej niż 30 cm do 60 cm rocznie.
Preferencje słoneczne
Najlepsze dla tego drzewa jest pełne słońce i półcień, co oznacza, że preferuje co najmniej cztery godziny bezpośredniego, niefiltrowanego światła słonecznego dziennie.
Zobacz też:Pielęgnacja roślin Bananowca
Preferencje glebowe
Świerk serbski rośnie na glebach kwaśnych, gliniastych, wilgotnych, bogatych, piaszczystych, dobrze zdrenowanych i gliniastych.
Wielkość i kształt
Z czasem drzewo osiąga wysokość od 12 m do 18 m i szerokość od 4 m do 7 m. W optymalnych warunkach w swoim rodzimym regionie osiąga wysokość ponad 39 m. Naturalnie tworzy wąski, piramidalny pokrój, który zazwyczaj nie wymaga zbyt częstego, jeśli w ogóle, przycinania.
Liście/kwiaty/owoc
Każda igła ma do 3 cm długości i posiada dwa białe paski na spodniej stronie. Są one połączone z łodygą za pomocą małego kołka, który jest formalnie znany jako pulvinus. Niewielkie kwiaty są jednopienne, co oznacza, że na jednej roślinie można znaleźć kwiaty męskie i żeńskie.
Produkowane owoce to owalne szyszki, które mają do 5 cm długości. Początkowo są one fioletowe, a po dojrzeniu stają się czerwonobrązowe.
Wskazówki dotyczące projektowania
Jeśli przez pierwszy sezon będziemy go regularnie podlewać, aby korzenie dobrze się zakorzeniły, w kolejnych sezonach będzie dobrze znosił suszę.
Mały świerk serbski posadzony w pojemniku może być wykorzystany jako żywa choinka, a po zakończeniu sezonu posadzony w krajobrazie.
Zobacz też:Pielęgnacja Oliwka wąskolistna
Instrukcja sadzenia
- Sadzić wiosną lub wczesną jesienią, aby zapewnić roślinom jak najlepszy start.
- Wybierz miejsce, które pozwoli korzeniom się rozprzestrzeniać, a gałęziom swobodnie rosnąć.
- Rozmieść rośliny wystarczająco daleko od fundamentów budynków, ścian i pokładów, aby rosnące liście nie zagłuszały konstrukcji.
- Zastanów się, czy wysokie drzewa lub krzewy nie będą zasłaniać okien, kolidować z dachem lub liniami energetycznymi.
- Aby przygotować miejsce do sadzenia, wykop dołek o głębokości równej bryle korzeniowej i trzykrotnie większej szerokości. Po usunięciu gleby wymieszaj ją z kompostem lub mchem torfowym. Wzbogaca to glebę i rozluźnia istniejące zabrudzenia, dzięki czemu nowe korzenie mogą się łatwo rozprzestrzeniać.
- Aby wyjąć roślinę z pojemnika, należy delikatnie usztywnić podstawę rośliny, przechylić ją na bok i postukać w zewnętrzną część doniczki, aby ją rozluźnić. Obróć pojemnik i kontynuuj stukanie, rozluźniając ziemię, aż roślina gładko wysunie się z doniczki. Pojemnik może być również usunięty przez ostrożne cięcie w dół z boku.
- Umieść roślinę w dołku. Jeśli bryła korzeniowa jest owinięta w tkaninę burlap to musi być teraz usunięty wraz z wszelkich sznurka lub drutu zabezpieczającego burlap. Jeśli korzenie są ciasno upakowane, delikatnie rozgarnij je palcami.
- Przywróć glebę do obszaru sadzenia pakując ją mocno wokół bryły korzeniowej. Wypełnij otwór, aż linia gleby jest tuż przy podstawie rośliny, gdzie korzenie zaczynają się wysuwać z głównej łodygi.
- Podlej roślinę dobrze, a następnie dodaj 5 cm warstwę ściółki, np. rozdrobnionej kory, wokół obszaru sadzenia. Trzymaj mulcz co najmniej 10 cm z dala od pnia rośliny, ponieważ może to utrzymywać korę zbyt wilgotną i powodować jej gnicie.
Instrukcja podlewania
W zależności od opadów deszczu, nowe rośliny muszą być podlewane co tydzień przez pierwszy sezon wegetacyjny. Powolny, jednogodzinny strumień wody powinien załatwić sprawę. Podczas gorących okresów lepsze jest dokładne moczenie ziemi do 20 cm co kilka dni, niż codzienne podlewanie po trochu. Głębokie podlewanie sprawia, że korzenie wrastają głębiej w ziemię, dzięki czemu roślina jest bardziej wytrzymała i odporna na suszę.
Aby sprawdzić wilgotność gleby, wykop palcem lub ręczną packą mały dołek i zbadaj glebę. Jeśli pierwsze 5 cm – 10 cm gleby jest sucha, to czas na podlewanie.
Monitoruj nowe rośliny przez pierwsze dwa lata, aby upewnić się, że otrzymują potrzebną im wilgoć. Po tym czasie powinny być wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać na własną rękę.
Instrukcje dotyczące nawożenia
Ustabilizowane drzewa powinny być nawożone co 2-3 lata. Nawozić należy wczesną wiosną, gdy rośliny zaczynają rosnąć.
Nawozy są dostępne w wielu formach: granulowane, o spowolnionym uwalnianiu, płynne, organiczne lub syntetyczne. Należy ustalić, która metoda stosowania jest najlepsza w danej sytuacji i wybrać produkt przeznaczony do drzew i krzewów lub wybrać zrównoważony pod względem odżywczym nawóz uniwersalny.
Należy zawsze przestrzegać zaleceń podanych na opakowaniu nawozu dotyczących dawek i harmonogramu stosowania. Nadmierne nawożenie roślin lub stosowanie nawozów w niewłaściwym momencie sezonu wegetacyjnego może spowodować uszkodzenie roślin.
Instrukcje dotyczące przycinania
Przycinanie może być konieczne w celu usunięcia martwych gałęzi, pobudzenia do bujniejszego wzrostu, zwiększenia ilości kwiatów lub utrzymania określonego rozmiaru, lub kształtu.
Martwe gałęzie powinny być usuwane blisko pnia, równo z korą. Podczas przycinania w celu kontroli wielkości lub kształtu rośliny, cięcia powinny być wykonane tuż nad pąkiem liści i pod lekkim kątem. Pąk ten będzie miejscem, w którym wykiełkuje nowy wzrost.
Wiele krzewów można regularnie przycinać, aby utrzymać ich kształt jako żywopłotu, obrzeża lub formalnej rośliny fundamentowej.
Do przycinania należy zawsze używać ostrych, czystych narzędzi. W zależności od rodzaju pracy dostępnych jest wiele narzędzi. Do większości krzewów doskonale nadają się nożyce ręczne, sekatory i nożyce do gałęzi. W przypadku dużych, dojrzałych krzewów lub drzew lepiej sprawdzają się sekatory tyczkowe i piły do drzew. Jeśli drzewo jest tak duże, że nie można go bezpiecznie przyciąć za pomocą sekatora tyczkowego, najlepiej jest wezwać profesjonalny serwis drzew.
To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową. Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!