Pielęgnacja Topoli

Topola to duża rodzina szybko rosnących drzew, do której należą topole lombardzkie , wawrzynki , osiki oraz topole białe lub srebrne. Większość z tych drzew ma wyprostowaną, kolumnową formę, atrakcyjną korę i trójkątne liście, które drżą na wietrze.

 

Liście zwykle przebarwiają się jesienią na żółto. Topole osiągają wysokość co najmniej 15 m w ciągu zaledwie kilku lat, chociaż ich skłonność do chorób i szkodników często skraca ich życie. Te pospolite drzewa, wymagają niewielkiej opieki poza regularnym podlewaniem, corocznym przycinaniem oraz zwalczaniem owadów i chorób.

 

 

Pielęgnacja topoli

Topole potrzebują żyznej gleby, o odczynie kwaśnym lub obojętnym, a także bezpośredniego słońca i wystarczającej ilości wody, aby ich korzenie były wilgotne. Jednym z najważniejszych faktów dotyczących topoli jest jej wielkość. Wznosi się ono na wysokość od 15 do 50 m.

Światło

Topole lombardzkie należy uprawiać w pełnym słońcu.

 

 

Gleba

Topola lombardzka dobrze radzi sobie w glebie piaszczystej, gliniastej lub bardzo gliniastej, która powinna być dobrze zdrenowana.

 

 

Woda

To drzewo ma średnie zapotrzebowanie na wodę. Wystarczy około 3 cm wody co dwa tygodnie poprzez opady deszczu lub nawadnianie.

 

Topola w lesie

Temperatura i wilgotność

Topola lombardzka może być uprawiana w wielu różnych klimatach umiarkowanych, w tym w takich, gdzie zimą niska temperatura jest znacznie poniżej zera. W gorącym i wilgotnym klimacie drzewo to jest jeszcze bardziej podatne na raka Cytospora.

 

 

Sadzenie topoli lombardzkiej

Aby służyć jako ekran prywatności, topole lombardzkie sadzi się w rzędzie, w odległości około 2,4 m od siebie. Należy postępować zgodnie z tą strategią, aby zapewnić prywatność, wykorzystując ich szybki wzrost, a jednocześnie rekompensując ich tendencję do szybkiego zamierania:

W miejscu, w którym ma stanąć ostateczna żywa ściana, należy posadzić rząd długowiecznych roślin ekranujących na przykład świerków niebieskich lub arborwitów.

Następnie należy posadzić za nimi tymczasowy rząd topoli lombardzkich, aby nie pozbawiać światła słonecznego roślin o dłuższej żywotności. Topole lombardzkie wkrótce zapewnią Twojej przestrzeni zewnętrznej trochę prywatności, podczas gdy Ty będziesz czekać, aż rośliny o dłuższym okresie życia osiągną dojrzałość.

 

 

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się korzeni topoli lombardzkich, wykop dla nich rów do sadzenia i wyłóż jego boki 40-milimetrową barierą z wysokoudarowego poliuretanu podobnie jak w przypadku bambusa.

Zanim topola lombardzka zacznie się psuć i zanim jej system korzeniowy zbyt dobrze się zakorzeni, należy ją usunąć, pozwalając roślinom o dłuższym życiu przejąć zadanie ochrony przed ciekawskimi spojrzeniami.

 

 

Rozmnażanie topoli lombardzkiej

Rzadko zdarza się, abyś chciał rozmnażać topolę lombardzką, ale jeśli masz taką potrzebę, możesz to zrobić przez ukorzenienie sadzonki z twardego drewna:

  • Późną wiosną, weź 15 cm cięcie z segmentu łodygi o średnicy około 60 mm, wykonując cięcie około 30 mm poniżej pary liści. Oderwij wszystkie liście z dolnej połowy sadzonki, pozostawiając 4 lub 5 liści na górze. Zakop goły koniec sadzonki w 15 cm doniczce wypełnionej mieszanką perlitu i gruboziarnistego piasku. Podlej doniczkę i szczelnie wypełnij mieszanką wokół sadzonki.
  • Umieść doniczkę w zacienionym miejscu na zewnątrz i zamgławiaj ją kilka razy dziennie, aby liście były wilgotne. Podlewaj doniczkę za każdym razem, gdy mieszanka wydaje się sucha.
  • Po około dwóch tygodniach sadzonka powinna się ukorzenić, należy ją przesadzić do 15 cm doniczki i kontynuować uprawę w cienistym miejscu przez dwa lub trzy miesiące, aż do pojawienia się obfitych nowych przyrostów. Jesienią sadzonkę można przesadzić do stałego miejsca w ogrodzie.

 

Zobacz też:Aechmea Pielęgnacja

Powszechne szkodniki i choroby

Drzewa te są podatne na omacnicę prosowiankę, raka Cytospora i bakteryjną mokrość drewna, co skraca ich żywotność. Prawie wszystkie te drzewa zapadają na raka pnia do 15 roku życia. Na długo przed śmiercią mogą zostać oszpecone przez te szkodniki i choroby, co czyni je nieatrakcyjnymi jako rośliny krajobrazowe i powoduje konieczność ich usunięcia. Podobne drzewo, wyprostowana osika europejska Populus tremula 'Erecta’, jest podobno bardziej odporne na choroby.

 

 

Usuwanie topoli lombardzkiej

Gdy nadchodzi czas usuwania topoli lombardzkich, należy dokładnie usunąć jak najwięcej systemu korzeniowego. Topole lombardzkie wysyłają odrosty przez całe życie, nawet z pniaków po ich ścięciu. Niektórzy wynajmują profesjonalistów ze szlifierkami do pniaków, aby się ich pozbyć, ale jeśli posadziłeś długi rząd topoli lombardzkich, może to być kosztowne, a i tak nie usuwa całkowicie systemu korzeniowego.

 

 

Liście

Topole mają liście w kształcie owalnym do trójkątnego, czasami sercowatego kształtu. Tylko osika (Populus tremula) ma zaokrąglone liście. Liście klonu przypominają liście topoli białej (Populus alba). Są one klapowane. Inne gatunki, takie jak topola czarna, mają ząbkowane brzegi.

 

Szelest topoli jest jej cechą wyróżniającą. Każdy powiew wiatru może tak łatwo poruszyć liśćmi topoli, ponieważ liście zwisają na długim, spłaszczonym ogonku. Łodyga liścia pomaga odróżnić rodzimą topolę czarną od mieszańców topoli czarnej kanadyjskiej (Populus x canadensis). Mieszańce mają gruczoły na przejściu do liścia, topola czarna nie. U niektórych gatunków, spodnia strona liścia jest lekko owłosiona. Widoczne jest to u topoli białej (Populus alba 'Nivea’), która od spodu jest biała.

 

Zobacz też:Jak dbać o roślinę Guzmania?

Kwiaty

Topola kwitnie w marcu i kwietniu. Mają kwiaty kotkowe. Kotki, mimo że zwisają w dół, są prawie niezauważalne, ponieważ zazwyczaj kwitną wysoko na drzewie. Kotki żeńskie mają jajniki z krótkimi szypułkami, są żółtozielone i często nieco dłuższe od kwiatów męskich. Kotki męskie mają od 2 cm do 10 cm długości i, podobnie jak u topoli czarnej, mogą mieć czerwonofioletowy kolor.

 

Kwiaty są przeważnie dwupienne. To znaczy: Istnieją rośliny męskie z wyłącznie męskimi kwiatami i rośliny żeńskie z wyłącznie żeńskimi kwiatami. Na przykład topola berlińska (Populus x berolinensis) lub topola lombardzka (Populus nigra 'Italica’) są wyłącznie męskie. Topole są z reguły ważnym źródłem składników odżywczych dla owadów.

 

 

Owoce

Z żeńskich kotków owocowych powstają dwu- lub czteroklapowe kapsuły owocowe. Jeśli kapsułki otworzą się w maju i czerwcu, uwalniają wełnisto-białe nasiona. Wiatr może przenieść nasiona, które są wyposażone w jedwabiste włoski, które pomagają w ich przenoszeniu, na odległość do kilku kilometrów.

 

 

Gdzie sadzić Topole?

Ze względu na swoje rozmiary, topole sadzi się głównie na otwartym terenie i w parkach. W ogrodnictwie i architekturze krajobrazu wykorzystuje się je do umacniania brzegów i nasypów. Jako drzewa przyuliczne i alejowe chętnie sadzi się topole o pokroju kolumnowym, takie jak topola lombardzka 'Italica’. Formy o wąskiej koronie są również stosowane w szpalerach jako wiatrochrony do zamykania sadów.

 

Topolę brzozową (Populus simonii) można czasem spotkać na terenach miejskich. Ze swoimi długimi, zwisającymi pędami i błyszczącymi, zielonymi liśćmi gatunek ten jest szczególnie malowniczy. Bardzo dobrze znosi upały i jest odporna na skutki zmian klimatycznych.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!