Pielęgnacja Werben Cytrynowych

Dzięki kwiatom, które kwitną przez kilka tygodni lub dłużej, werbeny są doskonałym sposobem na wprowadzenie koloru do krajobrazu. W przypadku werben należy pamiętać, że wielkość poszczególnych odmian jest bardzo różna.

 

Większość z nich jest znana z szybkiego rozprzestrzeniania się daleko i szeroko, co czyni je doskonałą osłoną gruntu, podczas gdy inne rosną wysoko. Większość werben rośnie gdzieś pomiędzy 15 cm a 91 m wysokości, i są powszechnie sadzone w tradycyjnych ogrodach, skrzynkach okiennych, ścianach oporowych, ogrodach pionowych i pojemnikach.

 

 

Pielęgnacja Werben Cytrynowych

Mimo że werbeny są odporne na suszę, należy je regularnie podlewać podczas dłuższych okresów suszy, zwłaszcza rośliny uprawiane w pojemnikach. Równie ważne jest zapewnienie werbenom dobrego drenażu zarówno w pojemnikach, jak i na rabatach ogrodowych, aby ich korzenie nie znajdowały się w grząskim gruncie.

 

 

Jak uprawiać werbenę?

Kiedy jesteś gotowy, aby dowiedzieć się, jak uprawiać werbenę, będziesz chciał zlokalizować ten trudny okaz, gdzie dostaje osiem do dziesięciu godzin słońca każdego dnia. Kwiat werbeny nie jest szczególny wybredny jeśli chodzi o glebie, z wyjątkiem tego, że musi być dobrze odwadniające. Słaba gleba jest akceptowalna dla warunków uprawy werbeny.

 

Odmiany wieloletnie werbeny są często tracone, gdy są sadzone w glebie, która staje się mokra po ciężkich zimowych opadach śniegu lub wiosennych deszczach. Dobry drenaż może zniwelować ten problem. Przed posadzeniem werbeny należy poprawić drenaż, stosując dobrze przekompostowany materiał organiczny.

 

Zobacz też:Krwawnica Uprawa

A werbena cytrynowa?

Werbena cytrynowa, popularny członek rodziny werbenowatych, w rzeczywistości należy do innego rodzaju. Jej liście wydzielają cytrynowy zapach podczas pocierania i są szeroko stosowane w produktach aromaterapeutycznych, perfumach, medycynie i jako zioło kulinarne.

 

verbena kwiaty

A co z błękitną werbeną?

Werbena niebieska, znana głównie jako zioło lecznicze, dorasta od 60 cm do 180 cm wysokości i kwitnie od lipca do września. W warunkach naturalnych tworzy kolonie z wolno rozprzestrzeniających się kłączy i samosiewów.

 

 

A co z werbeną purpurową?

Istnieją także odmiany werbeny wysokiej, zwanej także werbeną brazylijską lub werbeną purpurową. Rośliny mają wysokość od 120 cm do 150 cm, zwykle są uprawiane jako rośliny jednoroczne i mają 5 cm kiście kwiatów na smukłych, ale mocnych łodygach.

 

 

Wymagania wodne:

Choć zadomowione werbeny są tolerancyjne na suszę, w dłuższych okresach suszy należy je regularnie podlewać, zwłaszcza rośliny uprawiane w pojemnikach. Równie ważne jest zapewnienie werbenom dobrego drenażu zarówno w pojemnikach, jak i na rabatach ogrodowych, aby korzenie nie zalegały w podmokłej glebie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, werbeny należy łączyć z innymi roślinami o podobnych wymaganiach wodnych.

Zobacz też:Warunki uprawy Żagwin

 

Światło

Werbenę należy sadzić w pełnym słońcu. W miejscach zacienionych kwitnienie będzie znacznie ograniczone. Jest to roślina, która wymaga od ośmiu do dziesięciu godzin słońca dziennie.

 

Verbena

Gleba

Rośliny te lubią dość suchą glebę o kwaśnym pH. Werbena nie ma szczególnych wymagań co do gleby, z wyjątkiem tego, że musi być ona dobrze zdrenowana. Ciężka glina prowadzi do gnicia korzeni, należy więc dodać kilka garści kompostu lub pleśni z liści, aby rozjaśnić glebę.

 

 

Podlewanie

Rośliny należy utrzymywać w równomiernej wilgotności do czasu ich zasadzenia. Po osiągnięciu dojrzałości rośliny te mają średnie zapotrzebowanie na wodę, ale z łatwością znoszą krótkie okresy suszy. Wiele gatunków rodzicielskich tych mieszańców pochodzi z regionów śródziemnomorskich lub suchych prerii, a ich potrzeby wodne przypominają warunki panujące w tych regionach.

 

Mokre rośliny ulegają zarazie botrytis, natomiast rośliny zestresowane suszą mogą przyciągać przędziorki.1 werbenę należy podlewać tak samo jak trawnik, czyli co tydzień jednym centymetrem deszczu lub nawadniać.

 

 

Temperatura i wilgotność

Werbeny hybrydowe, sadzone jako rośliny jednoroczne, sprawdzają się praktycznie w każdym klimacie, ale w najgorętszym okresie lata mogą tracić na wartości.

Zobacz też:Pielęgnacja i utrzymanie Bakopy

 

Nawożenie

Werbeny nie są ciężkostrawne, ale docenią comiesięczne stosowanie zbilansowanego, wolno uwalniającego się nawozu do kwiatów, który pomoże im utrzymać kwitnienie, które może trwać od wiosny do mrozów.

W przypadku grządek ogrodowych zwykle wystarczy dodanie nawozu o stałym uwalnianiu składników pokarmowych i wzbogacenie gleby w substancje organiczne w momencie sadzenia. W pozostałych przypadkach rośliny uprawiane w pojemnikach należy regularnie nawozić nawozem rozpuszczalnym w wodzie.

 

 

Przycinanie i przycinanie główek:

Choć większość werben nie wymaga przycinania główek, aby utrzymać kwitnienie, warto przyciąć ich zwisające odmiany, jeśli zaczynają przerastać pojemniki lub wypierać inne rośliny w ogrodzie. Od czasu do czasu lekko przycinaj werbeny, aby uzyskać pełniejsze rośliny i obfitsze kwitnienie.

 

 

Radzenie sobie z problemami

Podobnie jak większość roślin, werbena może być podatna na problemy z grzybami w wilgotnych warunkach. Aby tego uniknąć, należy stosować przemyślane techniki podlewania i zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Używaj węża zraszającego lub podlewaj rano, aby rośliny mogły wyschnąć przed nadejściem nocy.

Jeśli twoje rośliny nie są zainfekowane problemem grzybiczym, takim jak mączniak rzekomy, ogólnego zastosowania fungicyd powinien zrobić sztuczkę, aż warunki wyschną.

Owady wydają się powodować więcej problemów dla tego kwiatu niż cokolwiek innego, i niestety lista potencjalnych szkodników jest obszerna.

Mszyce, gąsienice, muszki żółciowe, miniarki liściowe, mączniki, roztocza, skala i mączliki są najczęstsze przykrości. Jeśli nie możesz tolerować tych szkodników na swojej roślinie, można użyć mydła owadobójczego lub sugerowany fungicyd powyżej może być stosowany na owady, jak również. Ale zanim zaczniesz oprysk, należy wziąć pod uwagę, że szkodniki mogą nie być wielkim problemem.

 

Akceptowalny poziom strat powinien być czymś, czego każdy ogrodnik jest świadomy, po prostu dlatego, że nasze środowisko jest przesiąknięte pestycydami i innymi szkodliwymi opryskami. Jeśli możemy pozwolić, aby kilka mszyc jadło na naszych roślinach jednorocznych, zanim zaczniemy spryskiwać je chemikaliami, na koniec będzie lepiej.

Poza tym owady są częścią zdrowego ogrodu, nawet jeśli te owady od czasu do czasu niszczą nasze ulubione rośliny ozdobne!

 

 

Rozmnażanie werben

Werbeny są tak tanie jako sadzonki szkółkarskie, że ogrodnicy rzadko czują potrzebę ich rozmnażania. Można jednak pobrać sadzonki łodygowe i ukorzenić się je w mieszance ziarnistej. Oto jak to zrobić:

 1. Weź 7 cm sadzonki łodygowe.
 2. Odetnij dolne liście.
 3. Zasadź je w mieszance startowej.
 4. Zwilż glebę.
 5. Umieść doniczkę w szczelnie zamkniętej plastikowej torbie, aby utrzymać wilgoć.
 6. Po kilku tygodniach powinien pojawić się nowy wzrost, wskazujący na to, że sadzonka się ukorzeniła i może zostać przesadzona do ogrodu lub większego pojemnika.

 

 

Jak uprawiać werbenę z nasion?

Choć zwykle sadzi się je z pakietów sadzonek w szkółkach, werbeny są łatwe w uprawie z zakupionych nasion. Rośliny te często same wysiewają się w ogrodzie, a wolontariusze rosną zgodnie z prawdą z roślinami macierzystymi. Oto proste instrukcje:

 1. Przed sadzeniem namocz nasiona w letniej wodzie przez 24 godziny.
 2. Posadź nasiona w pojemnikach startowych wypełnionych mieszanką doniczkową na bazie torfu, lekko wciskając nasiona w mieszankę.
 3. Nasiona należy posypać mchem torfowym.
 4. Przykryj tacę gazetą lub plastikiem z wyciętymi otworami wentylacyjnymi nasiona potrzebują ciemności, aby wykiełkować.
 5. Gdy siewki wykiełkują, odkryj tacę i przesadź je do ogrodu.

 

 

Doniczkowanie i przesadzanie werbeny

Werbena jest często spotykana w wiszących koszach z mieszankami kwiatów, w których tworzy dobre rozlewiska zwisające po bokach pojemnika. Do sadzenia w pojemnikach należy stosować dowolną mieszankę doniczkową na bazie torfu ogólnego przeznaczenia, w dobrze zdrenowanym pojemniku. Werbenę rosnącą w gruncie można też przezimować w doniczce.

 

 

Przezimowanie

Werbenę doniczkową można zimować. Werbena bez doniczki prawdopodobnie zginie przed pierwszymi silnymi mrozami gdy temperatura spadnie znacznie poniżej zera, jeśli nie przesadzi się jej do doniczki, wykopując roślinę za bryłę korzeniową. Oto co należy zrobić:

 1. Jeśli sadzisz roślinę w doniczce, przytnij ją do mniej niż połowy jej wielkości.
 2. Po wykopaniu go przyciąć korzenie o połowę, jak również.
 3. Znajdź pojemnik, w którym pozostanie kilka centymetrów wokół bryły korzeniowej i wypełnij go ziemią doniczkową.
 4. Umieść nowo posadzoną roślinę, lub roślinę już w pojemniku, w nasłonecznionym miejscu.
 5. Przez pierwsze kilka tygodni w pomieszczeniu spryskaj roślinę mgiełką wody.
 6. Przed ostatnimi przymrozkami i przed ponownym wyjściem na zewnątrz przycinaj rośliny, aby pobudzić je do wzrostu.
 7. Wynieść pojemnik na zewnątrz lub przesadzić do gruntu wczesną wiosną, lub po ostatnich silnych mrozach.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!