Pielęgnacja Wiciokrzewu: Jak uprawiać wiciokrzew w ogrodzie?

Każdy rozpoznaje piękny zapach wiciokrzewu i słodki smak jego nektaru. Wiciokrzewy są odporne na wysokie temperatury i bardzo atrakcyjne w każdym ogrodzie. Wiciokrzew jest wspaniałym dodatkiem do każdego krajobrazu i przyciąga mnóstwo dzikich zwierząt swoimi słodkimi, żółtymi lub jaskrawoczerwonymi kwiatami.

 

 

Istnieje ponad 180 różnych odmian wiciokrzewów. Niektóre z nich są liściaste, a niektóre, w cieplejszych regionach, są wiecznie zielone. Ze względu na ich wszechstronność i obfitość, uprawy i opieki dla wiciokrzewu winorośli jest bardzo łatwa.

 

 

Kiedy sadzić Wiciokrzew?

Wiosną lub jesienią. Gdy korzenie wiciokrzewu się rozrastają, preferują one chłodne i wilgotne warunki. Z sadzeniem wiciokrzewu należy poczekać do ostatnich przymrozków wiosną.

 

 

Rozstawa sadzenia roślin Wiciokrzewu.

Wiciokrzewy sadzimy w dobrze zdrenowanej glebie z dodatkiem kompostu. Rozstaw rośliny w odległości 90 cm do 1,5 metra od siebie. Rośliny wiciokrzewu pnącego należy dobrze podlewać i ściółkować ściółką z kory, aby utrzymać stałą wilgotność gleby i nie dopuścić do zachwaszczenia.

 

wiciokrzew uprawa

Kiedy Wiciokrzewy kwitną?

Pora kwitnienia krzewów i pnączy, a zwłaszcza wiciokrzewu, jest różna w zależności od gatunku. Większość odmian kwitnie wiosną, ale niektóre kwitną jeszcze przez całe lato do wczesnej jesieni. Pszczoły i motyle uwielbiają nektar z ich pachnących kwiatów.

 

 

Jak dbać o wiciokrzew?

Rośliny wiciokrzewu pnącego należy dobrze podlewać i ściółkować ściółką z kory, aby utrzymać stałą wilgotność gleby i nie dopuścić do pojawienia się chwastów. Każdej wiosny należy dodać warstwę kompostu i organicznego nawozu dla roślin. Przycinaj wiciokrzew pnący po kwitnieniu, aby utrzymać go w ryzach i zachować atrakcyjny wygląd.

 

 

pH gleby dla Wiciokrzewu.

Wiciokrzew najlepiej rośnie w glebie o odczynie od kwaśnego do lekko zasadowego w zakresie od 5,5 do 8,0 w skali pH. Większość przeciętnych gleb ogrodowych mieści się w przedziale pH od 6,0 do 7,0. Wiciokrzewy preferują glebę stal wilgotną, jednak po założeniu tolerują okresy suche.

 

 

Jaki nawóz jest najlepszy dla wiciokrzewu?

W naszym klimacie wiciokrzew wymaga nawożenia raz lub dwa razy w roku na wiosnę, począwszy od około lutego. Nawóz nie musi być niczym wyszukanym. Wystarczy uniwersalny nawóz. Upewnij się, że dostaje wystarczająco dużo wody do produkcji nowego wzrostu.

 

 

Czy wiciokrzew można uprawiać w doniczkach?

Wiele odmian wiciokrzewu dobrze radzi sobie w doniczkach, pod warunkiem, że na początku sezonu wegetacyjnego będą regularnie podlewane i zasilane nawozem. Zapewnij pnączom w doniczce kratę lub pozwól im zwisać w koszu.

 

wiciokrzew owoce

Czy wiciokrzew potrzebuje dużo słońca?

Aby wiciokrzew kwitł, upewnij się, że roślina znajduje się w miejscu, które jest w pełni nasłonecznione. W miejscach zacienionych wiciokrzew będzie nadal rósł, ale nie będzie tak obficie kwitł. Pełne słońce oznacza 6 lub więcej godzin światła słonecznego każdego dnia.

 

 

Podlewanie Wiciokrzewu.

Wiciokrzewy preferują stale wilgotną glebę, jednak po zadomowieniu się tolerują okresy suszy. Podobnie jak w przypadku wielu innych roślin ozdobnych, stale wilgotna lub mokra gleba może być problematyczna, powodując gnicie korzeni i inne szkodliwe choroby roślin.

 

 

Zapach Wiciokrzewu.

Wiciokrzewy to małe, pachnące kwiaty, które rosną na odpornych krzewach. Wypełnią one Twój dom swoim słodkim, słodkim aromatem. Wiciokrzew ma ostry, niemal gęsty zapach, ale jest owocowy i ciepły, z nutami miodu i dojrzałych cytrusów.

 

 

Przesadzanie roślin Wiciokrzewu.

Wiciokrzew jest rośliną drzewiastą i powinien być przesadzany jak każdy drzewiasty krzew. Jesień, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, to najlepszy czas na przesadzanie. Przed przesadzeniem należy przyciąć go z powrotem o około 1/3 jego obecnej wielkości.

 

 

Kiedy można przesadzić krzew wiciokrzewu?

Upewnij się tylko, że działasz we właściwym czasie. Wiciokrzew, mimo że ma pokrój pnącza, jest krzewem drzewiastym. W klimacie chłodnym do umiarkowanego jest to roślina liściasta, która przechodzi w stan spoczynku jesienią. Jest to idealny czas na przesadzanie.

Zobacz też:Pielęgnacja Pigwowca: Jak uprawiać Pigwowiec w ogrodzie?

 

Jak głęboko sięgają korzenie wiciokrzewu?

Korzenie wiciokrzewu mogą rosnąć zaskakująco głęboko, czasami sięgają ponad 30 cm w głąb ziemi.

 

 

Czy można przesadzać dzikie wiciokrzewy?

Przesadzanie dzikich wiciokrzewów jest najbardziej efektywne wczesną wiosną przed pęknięciem pąków lub późną jesienią, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku. Młode egzemplarze są zazwyczaj bardziej żywotne i łatwiejsze do przesadzania. Należy zasadzić roślinę w dołku mniej więcej dwa razy większym niż masa korzeniowa i zapewnić jej dużo wody.

 

wiciokrzew kwiaty

Czy wiciokrzew potrzebuje kratki lub rusztowania dla pnączy?

Należy zapewnić im solidne ramy, po których będą mogły się wspinać, takie jak kraty lub siatki druciane.

 

 

Przycinanie Wiciokrzewu.

Krzewy wiciokrzewu powinny dobrze reagować na agresywne przycinanie w celu odmłodzenia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy poczekać do późnej zimy następnego roku i przyciąć je przed rozpoczęciem wiosennego wzrostu. Wiele przerośniętych krzewów można drastycznie przyciąć, gdy są w stanie spoczynku, aby pobudzić je do nowego wzrostu od podstawy.

 

 

Jak przycinać krzewy wiciokrzewu?

Jeśli krzew kwitnie tylko wczesną wiosną, należy go przyciąć tuż po zakończeniu kwitnienia, wycinając część kwitnących drzew i przerzedzając słabe przyrosty. Jeśli krzew kwitnie późno, należy go przycinać w okresie spoczynku, tuż przed rozpoczęciem wzrostu.

 

 

Czy można rozmnażać sadzonki wiciokrzew w wodzie?

Jeśli planujesz ukorzenić sadzonki wiciokrzewu w wodzie, najlepiej użyć sadzonek z miękkiego drewna. Po pobraniu sadzonek należy usunąć wszystkie liście z dolnej części sadzonki, pozostawiając dwa liście na górze. Umieść odcięty koniec w wodzie do ukorzeniania. Zwykle potrzeba około dwóch tygodni, aby zobaczyć wzrost korzeni.

 

 

Czy można uprawiać wiciokrzew z sadzonek?

Liściaste odmiany wiciokrzewu można rozmnażać przez sadzonki z drewna miękkiego latem i twardego jesienią, przy czym odmiany wiecznie zielone najlepiej rozmnażają się z sadzonek letnich z drewna miękkiego. Sadzonki wierzchołkowe z pędów wiciokrzewu należy pobierać za pomocą sekatora, pobierając co najmniej 10 cm wzrostu z liśćmi.

 

Zobacz też:Pielęgnacja kwiatu Orlika jak uprawiać w ogrodzie?

Czy wiciokrzew można uprawiać z nasion?

Wiciokrzew można również rozmnażać z nasion, zachowując nasiona z własnego pnącza lub kupując je. Nasiona potrzebują zimna, aby wykiełkować, więc można je wysiać jesienią lub rozpocząć w domu, mieszając nasiona z kompostem i przechowując w lodówce przez około 12 tygodni.

 

 

Jak długo kiełkują nasiona wiciokrzewu?

Powinny zacząć kiełkować w ciągu 30 dni. Sadzonki wymagają stale wilgotnej gleby i dużej ilości światła słonecznego.

 

 

Czy wiciokrzew jest łatwy w uprawie?

Wiciokrzew jest zarówno pnączem, jak i krzewem. Pochodzi z rodzaju obejmującego około 120 wiecznie zielonych i liściastych krzewów oraz pnączy. Wiciokrzew jest łatwy w uprawie, ale tylko w odpowiednim miejscu, ponieważ jest on szczególnie wymagający, jeśli chodzi o sadzenie go we właściwym miejscu.

 

Wiciokrzewy naprawdę potrzebują chłodnego systemu korzeniowego w glebie zatrzymującej wilgoć.

 

 

Kiedy można pobierać sadzonki z wiciokrzewu?

Sadzonki wiciokrzewu do przesadzania to kolejny sposób na rozmnażanie pnączy. Najlepiej robić to późną wiosną lub wczesnym latem, wcześnie rano, kiedy w pnączu jest dużo soków. Odetnijcie około 15 cm od końca dwuletniej winorośli.

 

 

Jak długo sadzonki ukorzeniają się w wodzie?

Kilka sadzonek może być umieszczonych razem w jednym pojemniku. Pamiętaj, aby dodawać świeżą wodę w miarę potrzeb, aż sadzonki będą w pełni ukorzenione. Ukorzenienie się następuje zazwyczaj w ciągu 3-4 tygodni, ale niektóre rośliny potrzebują więcej czasu. Gdy korzenie mają do 5 cm długości lub więcej, sadzonka jest gotowa do posadzenia w doniczce.

 

 

Pielęgnacja Wiciokrzewu zimą.

Jeśli zima okazała się wyjątkowo mroźna lub wietrzna, a także jeśli wiciokrzew został niedawno posadzony, należy go luźno owinąć pokrowcem lub nawet chustą. Jeśli wiciokrzew jest młodym krzewem, a nie pnączem, można go przykryć. Wraz z nadejściem wiosny należy usunąć zabezpieczenia.

 

 

Czy przycinać wiciokrzewy na zimę?

Zimą krzewy i pnącza wiciokrzewu znajdują się w stanie spoczynku, a ostrzejsze przycinanie nie zaszkodzi roślinie. Najlepiej wybrać wczesną zimę, aby uniknąć okresu kwitnienia, ale dopuszczalne jest także przycinanie późną zimą, o ile roślina nie ma jeszcze nowych przyrostów.

 

Zobacz też:Hiacynty: Sadzenie i pielęgnacja kwiatów hiacyntów

 

Czy jagody wiciokrzewu są szkodliwe dla ptaków?

Jest to atrakcyjna roślina, więc ludzie początkowo sadzili ją dla jej pięknych kwiatów i obfitych czerwonych, półprzezroczystych jagód. Należy jednak pamiętać, że jagody są lekko trujące, jeśli zostaną zjedzone przez ptaki.

 

 

Jak bardzo trujące są jagody wiciokrzewu?

Toksyczność zależy od gatunku i waha się od nietrujących do lekko toksycznych. Objawy łagodnego zatrucia jagodami wiciokrzewu obejmują wymioty, biegunkę, poty, rozszerzone źrenice i przyspieszone bicie serca. Przy spożyciu dużych ilości może dojść do niewydolności oddechowej, drgawek i śpiączki.

 

 

Dlaczego mój Wiciokrzewu umiera?

Tendencja wiciokrzewu do rozrastania się w gęstwinę może powodować, że w kolejnych latach, będzie on słabiej kwitł, aż w końcu jego ogólny wzrost spowolni się i zacznie sprawiać wrażenie zamierającego. Niedobór azotu lub żelaza może powodować żółknięcie liści, co prowadzi do ich opadania i zamierania.

 

 

Jak ożywić wiciokrzew po ataku mączniaka?

Wiciokrzewy odradzają się po mączniaku prawdziwym dzięki konsekwentnemu podlewaniu, ściółkowaniu i stosowaniu nawozów. Po przycięciu porażonych liści i spryskaniu rośliny, wiciokrzew powinien odrodzić się w następnym roku.

 

 

Dlaczego liście wiciokrzewu żółkną?

Żółknące liście wiciokrzewu, zwane też chlorozą liści, mogą wskazywać na niedobór składników odżywczych. Zanim liście zżółkną i zaczną więdnąć, mogą pojawić się na nich plamki. Z biegiem czasu, poważnie niedobór powoduje obumieranie rośliny.

 

Zobacz też:Lubczyk jak uprawić te niezwykłe zioło.

 

Dlaczego moje wiciokrzewy brązowieją?

Zarazy liści są powodowane przez choroby grzybowe. Aby zwalczyć ten problem, należy przestrzegać zasad higieny, usuwać porażone liście przy pierwszych oznakach choroby, grabić opadłe liście i przycinać martwe gałęzie zaraz po ich odkryciu, a także stosować suchą pogodę.

 

 

Co to jest to białe coś na moim wiciokrzewie?

Zarodniki grzybów mączniaka rzekomego przenoszą się na rośliny wiciokrzewu przez wiatr, owady, narzędzia lub sprzęt zanieczyszczony przez zainfekowane rośliny. Zarodniki te, w przeciwieństwie do zarodników wielu innych grzybów atakujących liście, rosną bez wilgoci. Silne światło słoneczne i temperatura powyżej 35℃ mogą zabić zarodniki.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!