Prymulka i Pierwiosnek uprawa i pielęgnacja roślin.

Kwiaty pierwiosnków Prymulki kwitną wczesną wiosną, oferując różnorodność form, rozmiarów i kolorów. Nadają się do stosowania na ogrodowych rabatach i obwódkach, a także w pojemnikach lub do naturalizacji obszarów trawnika.

 

W rzeczywistości, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki wzrostu, te pełne wigoru rośliny będą się rozmnażać każdego roku, wzbogacając krajobraz o oszałamiające kolory.

 

Nasiona prymuli kiedy wysiewać?

Nasiona można wysiewać w dowolnym momencie od stycznia do końca marca. Wypełnij małe doniczki wilgotną mieszanką do wysiewu nasion, do wysokości 35 cm od góry. Następnie należy wysiać nasiona w niewielkiej ilości i przykryć je cienką warstwą wermikulitu.

 

 

Jak sadzić nasiona prymulki?

  • Nasiona są bardzo małe i do zakończenia procesu kiełkowania potrzebna jest inwestycja czasu.
  • Umieść tackę z nasionami na płaskiej powierzchni.
  • Rozłóż nasiona prymuli na torfie, aż powstanie cienka warstwa.
  • Posyp siewki cienką warstwą wermikulitu, aż nasiona zostaną lekko przysłonięte.

 

 

W jakiej odległości od siebie sadzić prymulki?

W przypadku sadzenia otwartego należy wykopać kielnią dołek tej samej wielkości, co bryła korzeniowa rośliny, a następnie umieścić roślinę w odpowiednim miejscu. Wypełnij dołek i delikatnie ugnieć glebę. Natychmiast podlać, pozostawiając 10 cm odstępu między roślinami. Sadzonki pierwiosnków należy sadzić tak, aby ich korona znajdowała się na poziomie gleby.

prymulka biale kwiaty na lace

 

Kiedy sadzić prymulki?

Wszystkie gatunki prymulki, poza wymienionymi odmianami, powinny wyrastać z nasion. Nasiona należy wysiewać, gdy tylko dojrzeją, mniej więcej od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Nie należy przykrywać nasion kompostem, ponieważ do kiełkowania potrzebują one światła.

 

 

Jak długo kiełkują nasiona prymulki?

Pierwiosnek kiełkuje w ciągu trzech tygodni, ale może potrzebować sześciu tygodni.

 

Zobacz też:Jak sadzić i uprawiać cukinię?

Czy pierwiosnki powracają co roku?

Kwiaty pierwiosnków kwitną wczesną wiosną, oferując różnorodność form, rozmiarów i kolorów. W rzeczywistości, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki wzrostu, te pełne wigoru rośliny będą się rozmnażać co roku, dodając oszałamiających kolorów do krajobrazu.

Pielęgnacja Prymulki.

Aby zapewnić właściwą pielęgnację pierwiosnków w pomieszczeniach, należy je podlewać, gdy tylko wierzchnia warstwa gleby stanie się sucha, ale nie wolno dopuścić do wyschnięcia gleby, ponieważ w suchej ziemi szybko więdną i obumierają.

 

Pierwiosnki w pomieszczeniach wymagają również wysokiej wilgotności powietrza. Można zwiększyć wilgotność wokół rośliny wiesiołka, umieszczając ją na tacy z kamykami.

 

 

Wymagania świetlne Pierwiosnki.

Pierwiosnki potrzebują ochrony, należy je sadzić w półcieniu lub półcieniu, a także ściółkować, aby zachować wilgoć w glebie i uchronić grube liście przed poparzeniem. W łagodnych rejonach nadmorskich, gdzie mogą tolerować większe nasłonecznienie, powinny być wystawione tylko na łagodniejsze poranne promienie słoneczne.

 

prymulka rozowa

Czy pierwiosnki mogą być uprawiane w pełnym słońcu?

Pierwiosnki preferują klimaty o chłodnym lecie, aby uniknąć intensywnych letnich upałów, należy sadzić je w półcieniu. Wiele pierwiosnków może być uprawianych w pełnym słońcu, ale zazwyczaj wymagają stałego lub co najmniej dobrego poziomu wilgoci.

 

 

Czy prymulki mogą rosnąć w cieniu?

Większość pierwiosnków i prymul najlepiej radzi sobie w półcieniu, w glebie zapewniającej odpowiednią wilgotność. Niektóre z nich są bardziej odpowiednie do uprawy w ogrodach bagiennych, a inne odmiany tolerują nieco bardziej suche warunki, pod warunkiem, że podczas sadzenia do gleby zostanie wprowadzona duża ilość próchnicy.

 

 

Jak długo kwitną prymulki?

W zależności od odmiany pierwiosnki kwitną od wczesnej wiosny do późnego lata. Uprawa różnych odmian pierwiosnków znacznie wydłuży okres ich kwitnienia w ogrodzie nawet do 6 miesięcy wspaniałych kolorów!

 

Zobacz też:Hiacynty: Sadzenie i pielęgnacja kwiatów hiacyntów

Czy należy przycinać pierwiosnki?

Rośliny najlepiej uprawiać w grupach i pozwolić im na samosiew, dlatego nie należy ich przycinać po kwitnieniu. Pierwiosnki tworzą rozety liści, z których środka późną wiosną i wczesnym latem wyrastają wyprostowane kłosy drobnych kwiatów, zebranych w luźne, wielowarstwowe grona.

 

 

Czy prymulki kwitną więcej niż raz?

Przy odpowiedniej pielęgnacji pierwiosnki mogą kwitnąć nieprzerwanie przez cały rok, choć w okresie zimowym mogą przechodzić krótką przerwę w kwitnieniu, po czym wiosną w pełni się rozkwitają.

 

 

Jak uprawiać prymulki w doniczkach?

Sadzimy je do pojemników pojedynczo lub z innymi roślinami kwitnącymi wiosną, albo wykorzystujemy je do wypełnienia luk na rabatach kwiatowych. Zawsze ważny jest też drenaż, zwłaszcza podczas wilgotnej wiosennej pogody. Dno doniczki należy wyłożyć warstwą grubego żwiru lub podobnego materiału drenażowego.

 

 

Wymagania glebowe Prymulki.

Należy je sadzić w chłodnym, częściowo zacienionym miejscu w ogrodzie, na bogatej, dobrze zdrenowanej, lekko kwaśnej glebie pH 6,5. Pierwiosnki należy sadzić tak, aby ich korona znajdowała się na poziomie gleby, w odległości co najmniej sześciu cali od siebie.

 

 

Czy prymulki lubią kwaśną glebę?

Prymulki najlepiej czują się w glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Lubią stanowisko częściowo zacienione i dużą ilość materii organicznej.

 

prymulka kwiaty

Czy prymulki wymagają dokarmiania?

Wybierz miejsce wilgotne, ale dobrze zdrenowane. Jeśli prymule znajdują się w pojemnikach, upewnij się, że podlewasz kompost, a nie kwiaty, ponieważ może to uszkodzić nowe pąki. Podlewaj co dwa tygodnie, począwszy od momentu, gdy pąki zaczynają się rozwijać, aż do pojawienia się pierwszych kwiatów.

 

Zobacz też:Miskant Trawa Ozdobna Uprawa i Pielęgnacja Poradnik.

 

Przesadzanie pierwiosnki.

Wiosną przesadzamy pierwiosnki, jeśli są to młode rośliny. Jeśli prymule są starsze, przesadzamy je po zakończeniu kwitnienia. Upewnij się, że dołek jest wystarczająco głęboki, aby pomieścić korzenie pierwiosnków. Jeśli są to młode prymulki, dołek powinien mieć około od 10 cm do 12 cm głębokości i 15 cm szerokości.

 

 

Kiedy można przesadzać prymulki?

Najlepszą porą na ich dzielenie jest lato i jesień, ale można to robić także z nowo zakupionymi roślinami. Pierwiosnki trzeba dzielić dość często, a pojedyncze korony o ładnej, masywnej bryle dobrze się przyjmują. Po kilku latach można je ponownie podzielić.

 

 

Przycinanie pierwiosnki.

Późną jesienią, po obumarciu liści lub po pierwszych przymrozkach, należy przyciąć roślinę do samej ziemi, aby zapewnić obfite pojawienie się nowych liści na wiosnę. Alternatywnie można pozostawić roślinę nienaruszoną zimą, a następnie przyciąć ją do ziemi przy pierwszych oznakach wiosny, ale zanim zaczną się tworzyć kwiaty.

 

 

Co należy zrobić z pierwiosnkami po kwitnieniu?

Podnieś roślinę z ziemi lub wyjmij ją z doniczki. Najlepiej robić to w chłodny, wilgotny dzień. Delikatnie rozdzielaj kępy, wyrzucając stary, nieproduktywny środek.

 

 

Jaka jest różnica między pierwiosnkami a prymulkami?

Główna różnica między nimi polega na tym, że u pierwiosnków kwiaty znajdują się blisko liści, natomiast u prymulki na dłuższych łodygach. Zostały one wyhodowane z dzikich form pierwiosnka lekarskiego i pierwiosnka pospolitego.

 

 

Czy pierwiosnki zawsze są żółte?

Są to ładne kolory z masą kwiatów pomarańczowo-czerwone z żółtymi środkami, a także białe z różowymi lub fioletowymi falbankami, lub wypustkami na brzegach płatków i standardowym żółtym środkiem.

 

 

Nawadnianie Prymulki.

Podczas kwitnienia obfite regularne podlewanie około 2-3 razy w tygodniu, gleba nie powinna wyschnąć, ale woda nie powinna się zbierać pod rośliną. Po kwitnieniu podlewanie pierwiosnka powinna być umiarkowana, nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

 

 

Jak podlewać pierwiosnki w doniczkach?

Pierwiosnki w pomieszczeniach są bardzo podatne na gnicie korzeni, dlatego ważne jest, aby utrzymywać je w stanie wilgotnym, ale nie za wilgotnym. Aby zapewnić właściwą pielęgnację pierwiosnków w pomieszczeniach, należy je podlewać, gdy tylko wierzchnia warstwa gleby stanie się sucha, ale nie wolno dopuścić do wyschnięcia gleby, ponieważ w suchej ziemi szybko więdną i obumierają.

 

 

Problemy z nadmiernym podlewaniem

Gdy pierwiosnki otrzymują zbyt dużo wody, korzenie rośliny często obumierają, co wpływa na inne części rośliny. Liście stają się przebarwione i również obumierają. Zbyt duża ilość wilgoci może prowadzić do chorób bakteryjnych i grzybiczych, a powtarzające się podlewanie może doprowadzić do śmierci roślin.

 

Zobacz też:Jak dbać o rośliny paproci w domu

 

Pierwiosnki - prymule w donicach na balkony i tarasy

Pielęgnacja zimą pierwiosnki.

Pozostawcie pierwiosnki na zimę w pozycji stojącej. Badania wykazały, że stojące byliny są bardziej wytrzymałe i lepiej znoszą surowe warunki zimowe. Po zamarznięciu ziemi można okryć rośliny zimozielonymi konarami, aby zapewnić im dodatkową izolację i ochronę przed wahaniami temperatury zimą.

 

 

Czy pierwiosnki przetrwają zimę?

Te tradycyjne, w pełni mrozoodporne rośliny przetrwają najsurowsze zimy, a wiosną odwdzięczą się feerią barw. Prymulki należą do rodziny prymulowatych, a ich nazwa pochodzi od łacińskiego primus oznaczającego pierwszy, czyli pierwsze kwiaty pojawiające się wiosną.

 

 

Rozmnażanie Prymulki.

Prymulki dzieli się jesienią, po opadnięciu kwiatów. Podnieś całą roślinę za pomocą łopaty lub szpadla i strząśnij z niej tyle luźnej ziemi, ile zdołasz. Wytnij lub podziel roślinę na kawałki, każdy z nich z dużą ilością wierzchołka wzrostu i korzeni.

 

 

Czy łatwo wyhodować prymulki z nasion?

Prymulki bardzo łatwo wyhodować z nasion, co jest zdecydowanie najtańszą metodą i pod wieloma względami najbardziej satysfakcjonującą, ponieważ z jednej paczki można uzyskać wiele roślin.

 

 

Czy prymulki są roślinami jednorocznymi, czy wieloletnimi?

Faktem jest, że są to rośliny wieloletnie, które powracają w następnym roku, zwłaszcza jeśli posadzone są w sprzyjających warunkach. Aby utrzymać je przez kilka lat, najlepiej sadzić je w miejscach, gdzie jest dobre oświetlenie zimą i wiosną, ponieważ właśnie wtedy rosną i kwitną.

 

 

Dlaczego prymulka umiera?

Tak jak prymulki na zbyt mokrych glebach mogą więdnąć z powodu gnicia korzeni, tak te na glebach suchych i silnie nasłonecznionych często więdną z braku wilgoci. Rośliny te potrzebują dobrze zdrenowanej, stale wilgotnej gleby i filtrowanego światła słonecznego przez cały dzień.

 

 

Jak ożywić pierwiosnki?

Jeśli roślina jest wilgotna, a na jej powierzchni znajdują się cząstki ziemi, oznacza to, że gleba jest zbyt mokra. Pozostaw mokrą ziemię do całkowitego wyschnięcia i podlewaj dopiero wtedy, gdy oznaki więdnięcia się poprawią. Użyj konewki, nasycając glebę równomiernie wokół podstawy na głębokość 3 cm.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!