Przylaszczka pielęgnacja

Ważne jest, aby odtworzyć warunki, jakie Przylaszczka lubi w swoim naturalnym środowisku. Tolerują one zarówno warunki kwaśne, jak i zasadowe, dlatego należy je sadzić na słonecznym, dobrze zdrenowanym zboczu, w lekkiej, puszystej, żyznej glebie, bogatej w pleśń liściową, z dużą ilością szybko odprowadzanej wiosną wilgoci. Kwitną znacznie lepiej, gdy są wystawione na działanie wczesnowiosennego słońca, choć bezpośrednio po kwitnieniu, a zwłaszcza w okresie letnich upałów, należy zapewnić im dużo cienia.

 

 

  • Kwitnienie: Od późnej zimy do wiosny.
  • Szczegóły dotyczące kwiatów: Biały, fioletowy, niebieski, różowy. Podobne do anemonów. Pojedyncze.
  • Ulistnienie: Wiecznie zielone. Klapowane. Skórzaste.
  • Wysiew na zewnątrz: 6 mm. Późną wiosną lub wczesnym latem, ze świeżych nasion. Rozstawa od 15 do 30 cm.
  • Wysiew do wewnątrz: Czas kiełkowania: od jednego miesiąca do jednego roku.
  • Temperatura: 10 do 13°C. Wymieszać nasiona w wilgotnym podłożu, umieścić w torebce do zamrażania, a następnie stratyfikować przez trzy tygodnie w warunkach chłodniczych. Następnie należy wysiać nasiona na około trzy miesiące przed przesadzeniem ich jesienią na zewnątrz.

 

 

Pielęgnacja roślin

Jeśli w ogrodzie panują odpowiednie warunki, Przylaszczka nie wymaga wiele uwagi, gdy już się zadomowi.

 

 

Kluczowe znaczenie dla tych roślin ma ilość cienia, jaki otrzymują, oraz zapewnienie, że są posadzone w dobrze zdrenowanej, lekkiej i żyznej glebie o dobrych właściwościach zatrzymywania wilgoci.

Nie lubią być przenoszone, więc należy starannie wybrać miejsce i upewnić się, że inne rośliny ich nie zagłuszają.

Zobacz też:Pielęgnacja Chryzantem

 

Światło

Zapewnienie odpowiedniego światła dla Przylaszczka jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem. Powinno ono ściśle naśladować ich rodzime środowisko leśne.

Lubią one wczesnowiosenne słońce — bez niego kwiaty nie otworzą się w pełni. Jednak w miarę ocieplania się pogody w kierunku lata, należy chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

 

Przylaszczka kwiat

Dlatego dobrze sprawdza się sadzenie ich pod drzewami liściastymi. Latem baldachim wypełni się liśćmi, zapewniając cień i wytchnienie od upału, którego potrzebują.

 

 

Gleba

Gdy gleba jest zbyt ciężka, spowoduje to problem, zwłaszcza w zimie, kiedy wymagany jest dobry drenaż.

Jeśli są one sadzone pod drzewami, ich korzenie powinny pomóc w zapewnieniu odpowiedniego drenażu.

 

 

Podlewanie Przylaszczka

W okresie wzrostu na wiosnę Przylaszczka doceniają dużą ilość wody. Dodanie pleśni liściowej lub innego dobrze zgniecionego kompostu może pomóc w zapewnieniu im dużej ilości wilgoci.

 

 

Po wejściu w okres letni, jeśli gleba będzie utrzymywana w stanie lekko wilgotnym, powinno to wystarczyć.

Nowe rośliny wymagają dobrego nawodnienia zwłaszcza w okresie ich rozwoju.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Lilii wodnych i Lotosów

Temperatura i wilgotność powietrza

Przylaszczka lubią chłodny, umiarkowany klimat — nie jest to zaskoczeniem, ponieważ wiele z nich pochodzi z europejskich lasów. Przystosowały się one nawet do tego, że ich łodygi pokryte są miękkimi włoskami, które pomagają im izolować się od zimna.

Nie są przystosowane do nadmiernego ciepła i wilgotności, a ulewne deszcze w lecie mogą powodować gnicie liści.

 

 

Niektórzy entuzjaści decydują się na usuwanie liści pod koniec zimy. Zapobiega to problemom z gniciem liści w następnym sezonie i pozwala kwiatom bardziej się wyróżnić, gdy zakwitną wiosną.

Jeśli rośliny Przylaszczka są umieszczone pod drzewem, opadłe liście można wykorzystać jako ochronną ściółkę na zimę. Nie ulegaj pokusie, aby je po prostu zgrabić.

 

 

Nawożenie

Przylaszczka, która została posadzona w żyznej glebie, może nie potrzebować dodatkowego nawożenia.

Jednak jesienią korzystne może być zasilanie organiczną mieszanką krwi, ryb i kości, a nawet zwapnionymi wodorostami.

 

 

Obcinanie liści i kończenie kwiatów

Tuż po okresie kwitnienia należy usunąć stare liście i zakończone kwiaty, aby lepiej rosły nowe liście. Użyjcie nożyczek i pamiętajcie o ich sterylizacji, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zakażeniem wirusami itp. z jednej rośliny na drugą ja używam alkoholu. Oczywiście, musisz zachować łodygi z nasionami, które chcesz potem wykorzystać.

 

 

Sprawdzajcie rośliny stale pod kątem obecności szkodników i chorób.

Przesadzajcie rośliny co jeden lub drugi rok, i przycinajcie korzenie. Usuńcie stare, obumarłe korzenie, przytnijcie i przerzedźcie. Ponadto sprawdzajcie korzenie pod kątem obecności szkodników i chorób, np. nicieni.

Dbaj o grzyby i opryskuj dwa lub trzy razy w roku.

 

Przylaszczka uprawa

Rozmnażanie

Rozmnażanie może odbywać się przez nasiona, podział lub sadzonki korzeniowe.

 

 

Krzyżowanie

Wielu pewnie zgodzi się ze mną, gdy powiem, że najbardziej ekscytująca w uprawie Przylaszczka jest praca przy krzyżowaniu. Próbując rozwijać nowe odmiany, dowiedzieć się, jakie rośliny skrzyżować, z różnych właściwości, a następnie zobaczyć wyniki kilka lub trzy lata później, jest niezwykle ekscytujące.

 

Jeśli nie robi się nic, pszczoły w większości będą zapylać, a to może naprawdę dać bardzo ekscytujące rośliny. Ale jeśli będziesz próbował stworzyć pełne lub półpełne formy, musisz sam się postarać.

Zobacz też:Jak uprawiać kufliki?

 

Nasiona

Po tym jak roślina wyda nasiona, następnym zadaniem jest obserwowanie i dbanie o to, aby nie wyrzucać nasion, zanim się je zbierze. Nie należy spodziewać się, zebrać wszystkie nasiona Przylaszczka w jednym czasie. Nawet na tej samej roślinie nasiona nie dojrzewają jednocześnie. Może być trudno zauważyć, kiedy nasiona stają się dojrzałe, i nagle, spadły, więc to jest fart, jeśli jesteś obecny, kiedy to się dzieje.

 

Liczne są urządzenia, które są przeznaczone do wyłapywania nasion. Mogą to być na przykład małe pojemniki umieszczone pod łodygą, torebki lub cokolwiek, co przyjdzie ci do głowy. Ja sam zrobiłem małe torebki z resztek bardzo cienkiej i drobnej siatki gęstej, bo nasiona przez nią wpadną. Wkładam rozsadę do woreczka, jak tylko widzę, że roślina zawiązała nasiona. Zamykam torebkę zszywaczem, a potem przez cienką tkaninę widzę, kiedy nasiona wypadają, ewentualnie po lekkim dotknięciu. Myślę, że sprawdza się to również w ogrodzie, ponieważ substancja szybko wysycha po deszczu i unikam sytuacji, w której nasiona stają się spleśniałe.

 

Kiedy nasiona są zbierane, powinny być wysiewane tak szybko, jak to możliwe. Dłuższe przechowywanie powoduje gorsze kiełkowanie. Jeśli potrzebujesz przechowywania nasion na okres, a następnie umieścić je w lodówce. Mnie samemu udało się wykiełkować nasiona, które były przechowywane przez rok, ale jest to raczej wyjątek niż reguła. Ostatnio przeczytałem, że stare nasiona ładnie kiełkują, jeśli namoczy się je dzień lub dwa przed wysiewem.

 

Możecie mieć szczęście, że niektóre rośliny zakwitną w następnym roku po wykiełkowaniu, ale większość prawdopodobnie czeka do następnego roku. Tzn. że nasiona wysiane w 2021 roku, kwitną w 2023 lub 2024. Należy pamiętać, że kwiat jest zmienny, a pierwszy stały wygląd ma po trzecim roku kwitnienia.

 

 

Dzielenie

Inną metodą rozmnażania jest dzielenie. Może to nastąpić w sierpniu/wrześniu nie za gorąco, w styczniu przed kwitnieniem, kiedy kwitnie, lub zaraz po kwitnieniu. Próbowałem tego wszystkiego i chyba wolę sierpień. Wtedy rośliny mają czas, aby strzelać nowe korzenie przed zimą.

 

W tym czasie kwitnienie nie będzie zakłócony, ani nasion. Kiedy dzielenie bierze całą glebę z korzeni zmyć resztę gleby, i podzielić ostrożnie pąki starając się uzyskać jak największe korzenie, jak to możliwe.

Sprawdź rośliny — w tym korzenie — na szkodniki i choroby. Przycinać korzenie.

 

Jeśli wypadek jest na zewnątrz, a pąk odrywa się bez korzeni, a następnie puli go jak inne, i umieścić puli w plastikowej torbie. Zamknij torbę tak, że roślina jest hermetyczny, i umieścić go w cieniu, a to będzie tworzyć nowe korzenie.

 

 

Odcinanie korzeni

Czasami można zauważyć zgrubienie w dolnej części korzenia i wyrastający mały nowy pęd. Tę część kłącza można ostrożnie odciąć ostrym nożem lub rozerwać palcami, a nowy pęd sadzi się w taki sam sposób, jak inne podziały. Sadzonki korzeniowe mogą być również wykonane przez podział korzeni w części, każdy z uśpionym okiem. Tego ostatniego nie próbowałem osobiście, więc tylko o tym wspominam.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!