Rozplenica Japońska uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Rozplenica japońska to trawa ozdobna tworząca kopce, jej pielęgnacja jest łatwa.

Kaskadowe liście tej rośliny mają wygląd przypominający fontannę. Trawy tworzące kępy rosną w kopcach lub kępach, dzięki czemu doskonale nadają się do wielu miejsc, nie stając się inwazyjne.

 

Może być stosowana samodzielnie jako roślina ozdobna lub w obwódce obok innych bylin.

Kwiaty przypominające ogonek liściowy kwitną zazwyczaj od późnego lata do jesieni. Drobne kwiaty trawy mają kolor brązowy, różowy lub fioletowy.

 

Okres sadzenia rozplenica japońska.

Idealnym okresem na sadzenie jest czas od lutego do października, czasami w listopadzie.

W każdym razie nie powinno być jeszcze mróz przy gleby. Jeśli krzew zostanie posadzony wiosną, latem będzie mógł cieszyć się pięknymi kwiatami.

Roślinę można zasilić niewielką ilością kompostu, ale tylko podczas sadzenia, ponieważ daje on roślinie niewielki impuls do wzrostu.

 

Kiedy kwitnie rozplenica japońska?

Sezon kwitnienia rozpoczyna się już wczesnym latem lub późną jesienią, gdy liście pokrywają się miękkimi i puszystymi, czerwonofioletowymi lub miedzianymi kwiatami przypominającymi duże lisie ogony na łukowato wygiętych łodygach.

Są to doskonałe kwiaty cięte do świeżych i suszonych kompozycji.

rozplenica japońska kwitnienie

Uprawa rozplenicy japońskiej.

Rośnie w ciepłych miejscach o suchej glebie. Może być ona lekko piaszczysta lub mieć luźną strukturę. Ważne jest jednak, aby roślina nie była podmokła

. Rośliny nie powinny być sadzone w ogrodach o dużym nachyleniu.

Preferuje gleby równe, bez cienia drzew lub wysokich krzewów. Jeśli szukamy rośliny do bardzo słonecznego miejsca, rozplenica japońska jest dobrym wyborem.

 

Zobacz też:Sukulenty ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

 

Podlewanie rozplenicy japońskiej.

Zazwyczaj nie trzeba często podlewać rozplenicy. Należy tego unikać. Zarówno trwającej suszy, jak i podmokłości. Roślina nie ma nic przeciwko jednemu lub dwóm dniom całkowitej suszy.

Ale wtedy należy ją szybko podlać. Najlepiej używać wody deszczowej lub zużytej.

Podlewać umiarkowanie. Woda nie powinna być też zbyt zimna.

 

Test palca jest najlepszym sposobem sprawdzenia, czy roślina potrzebuje wody.

Jeśli rozplenica japońska jest posadzone w doniczce z tworzywa sztucznego, woda wyparowuje szybciej niż w przypadku doniczki z terakoty.

Dlatego też rośliny w plastikowych doniczkach wymagają częstszego podlewania niż te na grządkach.

 

Wymagane nasłonecznienie dla rozplenicy japońskiej.

Najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Toleruje półcień, ale najlepsze kwitnienie uzyskuje w pełnym słońcu. Chociaż preferuje dość suche gleby i jest odporna na suszę, gdy już się zadomowi, rośnie także na glebach wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych.

rozplenica japońska trawa

Sadzenie w rabatach rozplenicy japońskiej.

Przed posadzeniem rozplenicy japońskiej należy przygotować podłoże zgodnie z lokalnymi warunkami. Jeśli krzewinka ma być posadzona pomiędzy innymi kwiatami, należy upewnić się, że rośliny mają takie same wymagania co do gleby i miejsca.

Nie należy więc nigdy umieszczać rozplenicy japońskiej obok roślin, które potrzebują gleby bogatej w składniki odżywcze.

Zobacz też:Bergenia uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Nawożenie rozplenicy japońskiej.

Generalnie rozplenica japońska nie wymaga nawożenia. Po kilku latach uprawy w tym samym miejscu może się jednak okazać, że konieczne jest dostarczenie roślinie niewielkiej dawki składników odżywczych. Gleba, która i tak jest uboga w składniki odżywcze, jest zdrenowana.

Dlatego sensowne jest lekkie nawożenie rośliny. Z naciskiem na trochę!

 

Sadzenie w doniczkach rozplenicy japońskiej.

Wiadro nadaje się również dla rozplenicy japońskiej. Elegancka roślina selektywnie dekoruje taras lub wejście do domu.

Wsadzanie do doniczki lub przesadzanie powinno być wykonywane wiosną do wczesnej jesieni, ale wiosna – zanim roślina zakwitnie – jest korzystniejsza.

Można użyć zwykłej ziemi kwiatowej lub ogrodowej i upewnić się, że woda deszczowa lub woda z nawadniania może spływać.

Spienioną glinę można dodać jako dolną warstwę wewnątrz wiadra. Pochłania ona nadmiar wody i oddaje ją korzeniom w okresach suszy.

Po posadzeniu roślin należy dokładnie podlać je wodą deszczową lub zużytą wodą z kranu.

 

Rozplenica japońska

Podlewanie rozplenicy japońskiej w doniczkach.

Trawy wieczne rosnące w pojemnikach będą wymagały większej uwagi na wilgotność gleby.

Sprawdzaj wilgotność gleby regularnie i dostarczaj wody, jeśli górny 2 cm lub 5 cm gleby.

W chłodniejszych miesiącach trawy rosnące w pojemnikach nie będą wymagały tak dużo wody.

 

Przycinanie rozplenicy japońskiej.

W klimacie bezmroźnym trawy wiechowate nie wymagają zbyt częstego przycinania, jeśli w ogóle wymagają przycinania.

 

W zimnym klimacie, gdzie trawa wieczna zamiera zimą, liście można przyciąć tuż nad ziemią lub ziemią w doniczkach w dowolnym momencie po całkowitym przejściu rośliny w stan spoczynku, aż do późnej zimy, przed pojawieniem się nowych wiosennych przyrostów.

 

Niezależnie od klimatu, uszkodzone lub połamane liście, lub pędy kwiatowe można usuwać w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego.

Zobacz też:Kaktusy uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Przesadzanie rozplenicy japońskiej.

Przesadzanie rozplenicy japońskiej nie zawsze jest konieczne, można ją jednak wykopać i podzielić w miejscach, w których może wystąpić przepełnienie lub jeśli po prostu pożądana jest większa liczba roślin. Podział zależy zazwyczaj od rozstawy lub wyglądu.

 

Na przykład rośliny, których środek obumiera, można podzielić, aby poprawić ich wygląd. Podziału można dokonać wczesną wiosną przed pojawieniem się nowych przyrostów lub po zakończeniu sezonu wegetacyjnego, późnym latem lub jesienią.

 

Pielęgnacja rozplenicy japońskiej jest satysfakcjonującym przedsięwzięciem dla ogrodnika. Uprawiając trawę, dodajesz do swojego ogrodu opcję niewymagającą dużych nakładów na utrzymanie.

rozplenica japońska w ogrodku

Rodzaje rozplenicy japońskiej.

Istnieją różne rodzaje rozplenicy japońskiej do wyboru, w zakresie wielkości od 30 cm do 90 cm. Jedną z najczęściej spotykanych odmian jest karłowa trawa p. alopecuroides hameln.

 

Jej jasnobrązowe kwiaty przebarwiają się jesienią na różowo

 

. Ta trawa kwitnie wcześniej niż pozostałe, dzięki czemu jest doskonałym wyborem do ogrodów o krótszym okresie wegetacji. Purpurowa trawa wiechowata p. setaceum ma zarówno purpurowe liście, jak i kwiaty.

 

Ze względu na czerwonawe liście i efektowne kwiaty stosuje się czerwoną trawę p. setaceum rubrum, która osiąga wysokość od 0,9 m do 1,2 metra. Inne odmiany trawy rozplenicy japońskiej to cassian.

Rozmnażanie rozplenicy japońskiej.

Rozmnażanie nie może być łatwiejsze. Po kilku latach, gdy rośliny osiągną znaczną wysokość, ostrożnie wyciąga się je z ziemi i dzieli. Bele korzeniowe odcina się nożem.

Z jednej dużej rośliny może rozwinąć się kilka małych roślin i można je umieścić w nowych miejscach.

Ten sposób rozmnażania jest szczególnie dobrym pomysłem na stymulację wzrostu korzeni.

Przezimowanie rozplenicy japońskiej.

Przygotowania do zimowania rozplenicy japońskiej rozpoczynamy przed pierwszymi przymrozkami. W żadnym wypadku nie należy kosić wysokiej trawy jesienią.

Dodatkowa wilgoć pochodząca z deszczu lub śniegu może spowodować gnicie lub uszkodzenia mrozowe. Dopóki roślina nie stoi w miejscu osłoniętym od wiatru, potrzebuje zimą izolacji ochronnej.

 

Można to osiągnąć poprzez dodanie ściółki lub kilku warstw chrustu i liści. Krzewy można również owinąć materiałami tekstylnymi, takimi jak włóknina.

Mniej więcej połowa wysokich traw powinna być przykryta. Dzięki temu nie będą się one rozpadać podczas opadów śniegu.

 

Jeśli rozplenicy japońskiej jest sadzone w wiadrze, wystarczy wstawić wiadro do szklarni lub suchego pomieszczenia w piwnicy.

W okresie zimnego spoczynku piękna trawa nie jest podlewana ani nawożona.

Zobacz też:Kalanchoe ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

Choroby rozplenicy japońskiej.

Generalnie rozplenica japońska nie jest bardzo podatna na choroby. W idealnych warunkach rośnie bardzo dobrze i zachwyca odwiedzających swoim pięknem.

Jedynym zagrożeniem jest zgnilizna, która może występować również jako tzw. rdza.

Długotrwałe leczenie polega na wymianie gleby, ponieważ gnicie może rozwijać się tylko w stale wilgotnych warunkach.

Podczas wymiany ziemi należy upewnić się, że wszystkie uszkodzone części zostały usunięte i zastąpione luźną ziemią.

 

Rozplenica nie powinno być przycinane jesienią, aby uniknąć gnicia.

Szkodniki rozplenicy japońskiej.

Przędziorki mogą być nieprzyjemne. W nagłych przypadkach można użyć powszechnie dostępnych produktów.

Ewentualnie wystarczy spryskać rośliny wodą.

Wtedy małe gąsienice często już znikają.

Poza tym rozplenica japońska jest bardzo odporne na szkodniki.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!