Sadzenie Kamelia Japońskiej

Kamelie, królowe zimowych kwiatów, to atrakcyjne, wiecznie zielone krzewy cenione za piękno swoich wspaniałych kwiatów, wspaniałe, wiecznie zielone liście i zwarty, kształtny pokrój. Kwitnąc obficie przez wiele tygodni od jesieni do wiosny w zależności od klimatu i odmiany, gdy reszta ogrodu ma niewiele do zaoferowania, kamelie są zaliczane do najlepszych krzewów kwitnących.

 

Powszechnym mitem na temat kamelii jest to, że są one bardzo wybredne i trudne w uprawie. Nie jest to prawdą. Kamelie są roślinami wyjątkowo łatwymi w pielęgnacji, jeśli tylko zapewni się im dobrze dobrane stanowisko. Oto kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami.

 

 

Sadzenie Kamelia Japońskiej

Rośliny kamelii japońskiej nie lubią rosnąć w glebach o wysokim pH, na przykład o odczynie od obojętnego do zasadowego. Sadzić swoje dzieci w lekko kwaśnej glebie, która ma dobry drenaż, aby uniknąć stresu je. Należy również szukać gleby bogatej w składniki odżywcze i materię organiczną.

 

Zazwyczaj rosną one same, bez dodatkowego nawożenia, ale jeśli chcesz przyspieszyć ich wzrost, możesz podać im kilka nawozów. Po opadnięciu kwiatów wiosną należy zasilić kamelię japońską kwasotwórczym nawozem do kamelii lub azalii. Jeśli wzrost wydaje się leniwy lub liście są rzadkie i straciły kolor, należy ponownie zasilić roślinę w połowie lata.

 

Jak większość krzewów, Kamelia Japońskiej wymaga regularnego przycinania po zakończeniu okresu kwitnienia. Można przycinać słabe lub obumarłe gałęzie, a nawet przerzedzać wzrost, jeśli jest on zbyt gęsty, aby kwiaty mogły się prawidłowo otworzyć. Co więcej, można także usunąć zużyte kwiaty, aby zapewnić zdrowy wzrost nowych i prawidłowe kwitnienie w przyszłości.

 

Choć nie jest ich wiele, w uprawie Kamelia Japońskiej można napotkać pewne szkodniki i choroby grzybowe. Od czasu do czasu mogą je niepokoić owady łuskowate, mszyce i roztocza. Zainfekowane części można potraktować alkoholem lub odpowiednimi środkami owadobójczymi.

 

W lutym lub marcu może również wystąpić choroba kwiatów zwana zarazą płatków, którą można rozpoznać po brązowych plamach. Na tę chorobę nie ma lekarstwa, ale można usunąć niezdrowe kwiaty, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Kamelie mogą być również dotknięte zamieraniem, częstą chorobą, której można zapobiec, stosując sterylizowane sekatory, środki sanitarne i fungicydy.

Zobacz też:Rukola uprawa

Kamelia japońska kwiaty

Podlewanie Kamelia Japońskiej

Jak w przypadku większości krzewów, kamelia japońska wymaga dodatkowej uwagi tylko w okresie ekstremalnej suszy lub gdy jest świeżo posadzona. Utrzymuj glebę stale wilgotne, aż roślina jest ustalona w swoim podłożu. Po około trzech latach, gdy roślina dobrze się zadomowi, będzie mogła przetrwać przy niewielkiej ilości wody.

 

Upewnij się, że sprawdzasz glebę między podlewaniami, aby uniknąć nadmiernego podlewania tych roślin. Gdy gleba jest dobrze zdrenowana, kamelia japońska jest gotowa do ponownego, dobrego podlewania. Ogólna zasada mówi, że po każdym nawożeniu należy obficie podlać nawożone rośliny.

 

 

Przycinanie kamelii

Przycinanie w celu kształtowania kamelii w razie potrzeby; przycinać selektywnie zamiast ścinania, aby utrzymać naturalny kształt roślin. Usuń nie więcej niż jedną trzecią rośliny w jednym czasie. Przycinaj gęste gałęzie, gdy liście mogą ograniczać miejsce dla kwiatów, aby mogły się prawidłowo otworzyć. Skrócenie dolnych gałęzi będzie zachęcać bardziej pionowy wzór wzrostu.

 

Przyciąć nisko rosnące wierzchołki, aby uzyskać pełniejszą formę rośliny. Przycinanie należy przeprowadzić po wiosennych przymrozkach, gdy kwiaty już zwiędną. Kamelie wypuszczają pąki kwiatowe późnym latem, więc przycinanie o niewłaściwej porze roku znacznie ograniczy kwitnienie.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Brunera

Lokalizacja

Wielokrotnie rozgałęzione, wiecznie zielone kamelie są roślinami obficie kwitnącymi. Pod warunkiem, że ich wymagania co do stanowiska są spełnione prawidłowo. W naszych strefach klimatycznych wymaga to dużego wysiłku dla zapalonego ogrodnika amatora.

 

 • Latem starsze rośliny zgadzają się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 • Idealne jest jasne miejsce w lekkim półcieniu
 • Podczas mrozów w zimie promieniowanie UV może uszkodzić liście.
 • Należy wybrać ciepłe, osłonięte od wiatru miejsce.
 • Kamelie są wrażliwe na niskie temperatury. Długotrwałe temperatury poniżej zera mogą zaszkodzić roślinie. To właśnie zimno skłania roślinę do obfitego i długotrwałego kwitnienia. Z tego powodu ważne jest znalezienie odpowiedniego środka. W regionach o dużej mrozoodporności nie zaleca się zaszczepiania kamelii japońskiej na stałe na rabatach ozdobnych.
 • Jasny, chłodny ogród zimowy jest odpowiedni, aby kamelie mogły pokazać pełnię swojego kwitnienia. W temperaturze od 12° do 15°C okres kwitnienia może wynosić nieco ponad 5 tygodni.

 

 

Kwiat Kamelia Japońskiej z zamkniętymi pąkami

Niska wartość pH gleby wspomaga wzrost roślin ozdobnych z Azji. Rośliny te nie radzą sobie z zastojem wilgoci. W ogrodzie drobne kamyczki rozluźniają podłoże i zapobiegają zagęszczaniu gleby. W wannie drenaż sprawia, że zapasowa woda z podlewania i deszczu łatwo spływa. Gleba do azalii i rododendronów z wyspecjalizowanych sklepów spełnia potrzeby kamelii japońskiej. Opcjonalnie można samemu wymieszać podłoże z następujących składników.

 • Glina
 • Kompost
 • darń
 • Ziemia doniczkowa

Zamiast darni można użyć gleby iglastej. Można ją znaleźć, jak sama nazwa wskazuje, pod dużymi drzewami iglastymi lub w lasach iglastych.

 

Kamelia japońska rysunek

Przezimowanie

Pomimo hibernacyjnego okresu kwitnienia, kamelie są wrażliwe na mróz. Starsze rośliny znoszą temperaturę do -8°C. Młode rośliny znoszą znacznie mniej. Aby kamelia japońska nie stała się ofiarą zimnej pory roku, należy podjąć odpowiednie środki ostrożności. Ryzykowne jest liczenie na łagodną zimę i trzymanie roślin na zewnątrz.

 

Ciepłe stanowisko przy południowej ścianie domu i podłoże pokryte ściółką z kory lub chrustu nie wystarczą, gdy temperatury stale spadają poniżej -5°C. Do zimowania kamelii japońskiej nadaje się chroniona przed mrozem szklarnia.

 • Unikać przeciągów podczas zimowania
 • aktywne źródła ciepła nie powinny znajdować się w pobliżu
 • oszczędnie podlewać, unikać stagnacji wilgoci
 • nie nawozić
 • zapewnić wysoką wilgotność powietrza, np. za pomocą pojemników wypełnionych wodą
 • Opcjonalnie co 2-3 dni zwilżać rośliny za pomocą flakonu z rozpylaczem.
 • Przed rozpoczęciem okresu kwitnienia należy podnieść temperaturę otoczenia do 10° do 15°C. Gdy nie grożą już późne przymrozki, można przenieść kamelię na inne miejsce w ogrodzie. Pomimo długotrwałej hodowli i nowych gatunków mieszańcowych nie udało się wyhodować odpornej odmiany.

 

 

Nawożenie kamelii

Stosowanie nawozu dla roślin kwasolubnych, takich jak kamelie / azalie po kwitnieniu będzie zarówno dostarczyć niezbędnych składników odżywczych jak i pomóc gleby zachować właściwe pH. Sadzić w glebach o pH w zakresie od 5,5 do 6,5. Jeśli pH gleby jest nieprawidłowe, może to wpłynąć na zdolność kamelii do wchłaniania nawozu.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Cebula cukrowa

Twoja kamelia nie kwitnie lub traci pąki kwiatowe?

Tych powszechnych problemów można łatwo uniknąć zapewniając dobre warunki uprawy:

Podlewaj w czasie suszy późnym latem, gdy tworzą się pąki kwiatowe.

Pod koniec zimy lub wczesną wiosną ściółkuj glebę 7 do 10-centymetrową warstwą rozdrobnionej kory, lub pleśni z liści, aby zachować wodę wokół korzeni.

 

 

Późnym latem lub jesienią należy przenieść kamelie uprawiane w pojemnikach pod okap domu, aby mogły zbierać wodę z opadów.

Nie należy dokarmiać kamelii później niż pod koniec lipca, ponieważ nadmierne lub zbyt późne dokarmianie może prowadzić do opadania pąków. Naturalne opadanie pąków może wystąpić, gdy uformuje się ich zbyt wiele, zwłaszcza w przypadku odmian o podwójnych kwiatach. Nie powinno to być nadmierne i nie ma się czym przejmować.

W zimie należy chronić delikatne odmiany podwójną warstwą włókniny ogrodniczej, ponieważ niskie temperatury mogą prowadzić do opadania pąków.

 

 

Problemy z kamelią

Spalone lub pożółkłe miejsca w środku liści zwykle wskazują na oparzenia słoneczne. Spalone brzegi liści, nadmierne opadanie liści lub korkowate plamy na liściach wskazują zwykle na przenawożenie. Chloroza żółte liście z zielonymi żyłkami wynika z sadzenia w glebie o odczynie obojętnym lub zasadowym; aby ją skorygować, należy zasilić roślinę chelatem żelaza i uzupełnić glebę mchem torfowcowym i/lub siarką ogrodową w celu dostosowania pH.

 

Skalnik jest częstym szkodnikiem. Szkodniki te wyglądają jak małe brązowe lub białe plamki na spodniej stronie liści; na wydzielanej przez nie spadzi rośnie pleśń. Porażone liście żółkną i opadają. Do zwalczania zgorzeli liściowej należy stosować olej ogrodniczy lub systemiczny środek owadobójczy, zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie.

 

 

Często występują dwie choroby grzybowe.

Zaraza płatków kamelii powoduje, że kwiaty szybko brązowieją, a następnie opadają. Najlepszą metodą zwalczania jest sanityzacja: należy zebrać i zniszczyć wszystkie opadłe kwiaty, a także te zainfekowane, które nadal znajdują się na roślinie.

 

Należy usunąć i wyrzucić istniejącą ściółkę, a następnie zastąpić ją 10 cm do 12 cm warstwą świeżej ściółki. Żółć liści kamelii powoduje, że liście stają się zniekształcone, blade, grube i mięsiste; stopniowo stają się białe, potem brązowe, a następnie opadają z rośliny. Najlepszą metodą zwalczania jest zbieranie i niszczenie porażonych liści, zanim staną się białe.

 

 

Opadanie pąków jest częstym problemem.

W pewnym stopniu jest to zjawisko naturalne dla wszystkich kamelii wiele z nich wypuszcza więcej pąków niż jest w stanie otworzyć, ale może być także spowodowane nadmiernym podlewaniem, letnią suszą lub nagłymi mrozami. Więcej informacji na temat problemów, których należy unikać przy pielęgnacji kamelii, można znaleźć w artykule Największe błędy, których należy unikać przy uprawie kamelii.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!