Sansewiera pielęgnacja

Sansewiera charakteryzują się sztywnymi, wyprostowanymi, przypominającymi miecze liśćmi. Ich architektoniczny charakter sprawia, że są naturalnym wyborem dla nowoczesnych i współczesnych projektów wnętrz.

 

Szukasz łatwej w pielęgnacji rośliny domowej, Sansewiera jest rośliną dla Ciebie. Te wytrzymałe rośliny cieszą się popularnością ze względu na ich zdolność do przystosowania się do szerokiego zakresu warunków uprawy. Mogą wytrzymać pełne słońce i radzą sobie z niskim oświetleniem, choć najlepiej radzą sobie w pośrednim świetle słonecznym. A ponieważ sansewierie pochodzą z jałowych pustyń Afryki Zachodniej, nie wymagają dużo wody, zwłaszcza zimą.

 

 

Jak mogę sprawdzić, czy nie przesadzam z podlewaniem moich sansewierii?

Nadmierne podlewanie powoduje, że łodygi stają się brązowe i mięsiste. Wstrzymaj się z podlewaniem i przycinaj roślinę. Dopiero gdy ziemia w doniczce będzie całkowicie sucha, roślina będzie gotowa do picia.

 

 

Jak mogę sprawdzić, czy nie podlewam mojej sansewierii?

Choć jest to trudne do wykonania, podlewanie sansewierii nie jest niemożliwe, a jego efektem są suche, chrupiące końcówki liści rośliny. W takim przypadku należy przyciąć roślinę i zwiększyć częstotliwość podlewania.

Zobacz też:Smagliczka

 

Czy moja sansewieria może tolerować naprawdę słabe oświetlenie?

Może to spowodować zahamowanie wzrostu rośliny. Zwiększa się także ryzyko podlewania, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas umieszczania rośliny w warunkach słabego oświetlenia.

 

Sansewieria

Jak często powinienem nawozić moją roślinę?

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny domowe będą się dobrze rozwijać, gdy są nawożone od wiosny do jesieni.

 

Zobacz też:Pielęgnacja kwiatu Orlika jak uprawiać w ogrodzie?

Jak często moja roślina musi być przesadzana?

Dla mniejszych roślin stacjonarnych sugerujemy przesadzanie raz na 12-18 miesięcy. Zazwyczaj należy wybrać doniczkę o średnicy większej o 2,5 cm do 5 cm, aby umożliwić wzrost rośliny. Nie należy wybierać doniczki dużo większej niż poprzednia, gdyż może to spowodować zagłuszenie korzeni rośliny. Jeśli wolisz zachować obecny rozmiar rośliny, przesadź ją do tego samego naczynia, zapewniając nową ziemię i przycinając korzenie i liście. Wiosna lub lato to idealny czas na przesadzanie, ponieważ roślina jest wtedy najsilniejsza.

 

Dla większych roślin podłogowych sugerujemy przesadzanie co 18-24 miesięcy. Zazwyczaj należy wybrać doniczkę o średnicy większej o 5 cm do 10 cm, aby umożliwić wzrost rośliny. Nie należy wybierać doniczki dużo większej niż poprzednia, gdyż może to spowodować utopienie korzeni rośliny. Jeśli wolisz zachować obecny rozmiar rośliny, przesadź ją do tego samego naczynia, dostarczając nową ziemię i przycinając korzenie i liście. Wiosna lub lato to idealny czas na przesadzanie, ponieważ roślina jest wtedy najsilniejsza.

 

 

Oświetlenie dla sansewierii

Wszystkie sansewierie łatwo dostępne do uprawy jako rośliny domowe lub tropikalne w naszej okolicy mają kilka kluczowych cech. Chociaż nie są one odporne na zimę tutaj, sprawiają, że wspaniałe rośliny domowe, które mogą tolerować różne warunki oświetleniowe.

 

Jeśli szukać w Internecie, można znaleźć różne zalecenia oświetlenia, od niskiego do jasnego światła. Powód? Mogą tolerować prawie każdy poziom światła, w tym światła sztucznego, choć zbyt dużo bezpośredniego słońca może spowodować spalanie liści. Z tego powodu należy unikać umieszczania ich w bezpośrednim popołudniowym słońcu na zewnątrz lub w oknach wychodzących na południe, lub zachód. Zbyt mało światła może osłabić żywość ciekawych kolorów liści.

 

 

Podlewanie

Jeśli jest jedna słabość, która może przekreślić sukces Sansewiera, to jest nią nadmierne podlewanie. Większość roślin domowych lubi okres wysychania między kolejnymi podlewaniami, a sansewieria nie jest tu wyjątkiem. W rzeczywistości, w przeciwieństwie do wielu odmian roślin domowych, mogą one tolerować kilka okresów suszy, gdy zapomnisz o podlewaniu przez kilka dni.

 

Jednak zbyt częste podlewanie może spowodować chorobę zwaną zgnilizną podstawy, która powoduje gnicie korzeni i żółknięcie liści, które z czasem powoli obumierają. Zalecam podlewanie raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od tego, jak suchy jest dom. W miesiącach zimowych zalecam podlewanie tylko jeden do dwóch razy w miesiącu. Najlepiej jest też podlewać glebę wokół krawędzi łodyg liści, unikając zwilżania serca rośliny, gdzie może ona zostać uwięziona i powodować problemy z gniciem.

 

Sansewieria doniczka

Światło

Sansewiera poradzi sobie w każdych warunkach oświetleniowych. Idealnie byłoby umieścić go w jasno oświetlonym pokoju bez bezpośredniego światła słonecznego, może rozwijać się bez pośredniego światła słonecznego lub nawet głęboko zacienionym pokoju, jeśli to wszystko, co masz dostępne.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Smagliczki Nadmorskiej.

Przesadzanie

Przesadzanie Sansewiera jest rzadko wymagane. Przesadzanie jest prawdopodobnie konieczne tylko wtedy, gdy korzenie rośliny uszkadzają istniejącą doniczkę. Jeśli umieścisz ją w nowym pojemniku, upewnij się, że używasz luźnej, dobrze przepuszczalnej gleby. Bogate gleby będzie trzymać więcej wilgoci, które nie chcesz z większości roślin domowych.

 

 

Cyrkulacja powietrza

Rośliny te nie mają nic przeciwko suchemu lub stęchłemu powietrzu w naszych domach i biurach. Dobrze radzą sobie także w łazienkach, gdzie wilgotność powietrza jest znacznie wyższa.

 

 

Szkodniki

Są bardzo odporne na szkodniki, ale w złych warunkach mogą dostać mączniaka lub przędziorki.

Najlepiej jest podjąć działania, jak tylko zobaczysz jakiegoś szkodnika, ponieważ rozmnażają się one jak szalone. Szkodniki mogą podróżować od rośliny domowej do rośliny domowej.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!