Skrzydłokwiat pielęgnacja

Skrzydłokwiat to popularna kwitnąca roślina domowa o wspaniałych białych, spatkowatych kwiatach. Ta łatwa w pielęgnacji roślina pokojowa ma duże, błyszczące, zielone liście i długie pędy kwiatowe. Skrzydłokwiaty rosną w różnych warunkach oświetleniowych, w tym w słabym świetle i w cieniu.

 

Zdolność rośliny do usuwania toksyn z powietrza w pomieszczeniach sprawia, że skrzydłokwiat jest doskonałą rośliną do każdego pomieszczenia w domu. Chociaż skrzydłokwiat zawiera substancje toksyczne, rośliny są generalnie bezpieczne w użyciu. Najlepiej jednak trzymać rośliny skrzydłokwiat z dala od zwierząt domowych i dzieci, na wypadek gdyby żuły one liście.

 

 

Temperatura:

Regularne temperatury w domu do lekko na ciepłej stronie 18°c-30°c. Unikać gorących lub zimnych przeciągów

 

 

Światło:

Skrzydłokwiat toleruje bardzo słabe światło, bez jasnego światła z okna lub lampy nie zakwitną zbyt obficie, jeśli w ogóle. Mogą tolerować wszystko z wyjątkiem bezpośredniego, i kwitną więcej, tym więcej światła otrzymują.

 

 

Podlewanie:

Idealnie, utrzymać glebę równomiernie wilgotne niemokre! W przeciwnym razie dokładnie podlewać, gdy gleba po prostu staje się sucha, ale nie pozwól roślinie siedzieć w wodzie. Nie dopuszczaj do więdnięcia roślin, chociaż skrzydłokwiat doskonale radzi sobie z bardzo złym więdnięciem, jeśli zdarza się to zbyt często, możesz zobaczyć wiele żółtych liści.

 

Podobnie jak w przypadku słabego oświetlenia, skrzydłokwiat może przetrwać niski poziom wody, ale nigdy nie będzie się rozwijać tak dobrze, jak w przypadku prawidłowego podlewania. Raz na jakiś czas włóż roślinę pod prysznic i podlej liście, aby zmyć nagromadzony kurz.

Zobacz też:Strelicja królewska uprawa

 

Nawożenie:

Nawozić rozcieńczonym nawozem miesięcznie, gdy roślina rośnie lub kwitnie- zwykle wiosną i latem.

 

Skrzydłokwiat kwiat

Przesadzanie:

Skrzydłokwiat ma tendencję do kwitnienia lepiej, gdy lekko związany w doniczce. Przesadzić, gdy trudno jest utrzymać roślinę wystarczająco podlewania.

 

 

Problemy:

 • Roślina nigdy nie kwitnie — sprawdź, czy roślina otrzymuje wystarczającą ilość światła, wody i okazjonalnego nawozu i czy jest lekko związana korzeniami w doniczce.
 • Roślina jest stal opadłą z powrotem po podlewaniu, może to mieć choroby korzeni z nadmiernego podlewania. Przesadzić w świeżej ziemi i czystej nowej doniczce, usuwając wszystkie czarne / uszkodzone korzenie. Należy uważać z podlewaniem po przesadzeniu.
 • Końcówki liści są brązowe — najczęściej z powodu nadmiernego lub niedostatecznego podlewania, rzadziej z powodu przenawożenia. Nie należy używać zbyt dużo nawozów i nie nawozić w zimie

Rozmnażanie skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat jest zazwyczaj rozmnażana przez podział kęp podczas przesadzania, które może być wykonane w każdym sezonie. Sprawdź roślinę dla małych koron odrostów znajdujących się w sąsiedztwie głównej rośliny macierzystej, jest to znak, że roślina jest gotowa do rozmnażania. Oto jak:

 1. Wyjmij całą roślinę z pojemnika, a następnie oderwij lub odetnij przylegające korony. Można też po prostu odciąć część głównej bryły korzeniowej.
 2. Każdy kawałek, który ma dwa lub więcej liści i przyczepione korzenie, prawdopodobnie wyrośnie z powodzeniem.
 3. Wypełnij 15 cm doniczkę świeżą ziemią, która jest wilgotna, ale nie mokra.
 4. Natychmiast posadzić kępy w pojemniku i dokładnie podlać.
 5. Trzymaj roślinę w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu. Korzenie powinny odrodzić się w mniej niż miesiąc.

 

 

Doniczkowanie i przesadzanie skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiatu są najszczęśliwsze, gdy są nieco związane z korzeniami. Jeśli jednak roślina wyraźnie przekroczy pojemność doniczki, wczesną wiosną można ją przesadzić do większego pojemnika. Zawsze używaj wysokiej jakości ziemi doniczkowej i doniczki z dobrym drenażem.

 

Zobacz też:Słonecznik uprawa

Jak sprawić, aby skrzydłokwiat zakwitł?

Skrzydłokwiatu są notorycznie trudne, jeśli chodzi o kwitnienie — czasami nawet najszczęśliwsze i najzdrowsze rośliny nie zakwitają poza swoim naturalnym środowiskiem lasów deszczowych. Jednakże, jeśli masz nadzieję, że twój wewnętrzny skrzydłokwiat zakwitnienie, najlepiej jest zapewnić bardzo spójne idealne warunki, zwłaszcza jeśli chodzi o wilgotność, rozproszone światło i nawozu konsekwentnego.

 

Skrzydłokwiat lisc

Czy skrzydłokwiatu są trudne w pielęgnacji?

Choć nie są super trudne w pielęgnacji, skrzydłokwiatu wymagają nieco więcej uwagi niż przeciętna roślina domowa. Pomiędzy częstym karmieniem, upewnianiem się, że nie dostają zbyt dużo światła lub zbyt mało i podlewaniem ich tylko tyle ile trzeba.

 

 

Jak szybko rosną skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiaty rosną w umiarkowanym tempie, osiągając dojrzałość w ciągu trzech do pięciu lat.

 

 

Czy skrzydłokwiatu mogą rosnąć w pomieszczeniach zamkniętych?

W rzeczywistości to jest bardzo rzadko, aby znaleźć tropikalne środowisko, gdzie mogą rozwijać się na zewnątrz przez cały rok, więc są one przede wszystkim uważane za wewnątrz roślin domowych.

 

 

Czy skrzydłokwiat jest trujący?

Wszystkie części rośliny skrzydłokwiatu zawierają szczawian wapnia — substancję, która może powodować podrażnienie żołądka i dróg oddechowych, jeśli zostanie spożyta w dużych ilościach. Przechowuj skrzydłokwiatu w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt domowych. Inne popularne rośliny, które zawierają szczawian wapnia to filodendrony, żonkile, prawdziwe lilie i hiacynty.

 

 

Jak sadzić, przesadzać i dzielić skrzydłokwiat?

Użyj dobrze odsączającej, uniwersalnej ziemi doniczkowej. Przesadzanie corocznie na wiosnę jest dobre dla skrzydłokwiatu, ponieważ roślina doceni odświeżoną glebę.

 

W końcu skrzydłokwiat może stać się zbyt duża dla swojej doniczki, w którym to momencie można ją podzielić. Usuń roślinę z doniczki i podziel ją na mniejsze rośliny, pamiętając o pozostawieniu kilku liści w kępie. Skrzydłokwiat rośnie z kłącza, więc może tolerować trochę trudne traktowanie podczas dzielenia.

 

Skrzydłokwiat

Czy skrzydłokwiatu można uprawiać w wodzie?

Skrzydłokwiaty mogą rosnąć w samej wodzie, często są sprzedawane w wazonach bez ziemi. Idealnie byłoby, gdyby podstawa rośliny była zawieszona ponad linią wody, albo przez specjalnie wykonaną wkładkę, albo przez warstwę małych kamieni rzecznych. Dzięki temu korzenie mogą wrastać do wody, ale podstawa rośliny i jej liście nie są stale mokre, co może powodować gnicie.

 

 

Jak dbać o skrzydłokwiat?

Jeśli chodzi o podlewanie, kluczowa jest konsekwencja. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie przesadzaj z podlewaniem. Skrzydłokwiatu tolerują krótkie okresy suchej gleby, ale ich liście zaczną brązowieć, jeśli będą zbyt długo zaniedbywane.

 • Skrzydłokwiatu są wrażliwe na substancje chemiczne powszechnie występujące w wodzie z kranu, takie jak fluorki, które mogą powodować brązowe końcówki liści. W miarę możliwości należy używać przefiltrowanej wody o temperaturze pokojowej.
 • Skrzydłokwiatu lubią wysoką wilgotność powietrza. Zamgławianie ich liści lub umieszczenie doniczki na zwilżonej tacy ze żwirem może pomóc zwiększyć wilgotność wokół rośliny.
 • Skrzydłokwiatu nie są ciężko duchami, dlatego nawożenie należy przeprowadzać sporadycznie. Aby zachęcić wiosnę i lato wzrostu, nawozić co 6 tygodni lub tak ze zrównoważonego nawozu roślin domowych począwszy od późnej zimy.
 • Skrzydłokwiatu są roślinami tropikalnymi, więc należy je trzymać w temperaturze powyżej 16°c i z dala od zimnych, wietrznych okien. Najlepiej radzą sobie w temperaturze do 21°c.
 • Trzymaj te rośliny z dala od bezpośredniego popołudniowego światła słonecznego, ale w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu. Okno wychodzące na wschód jest idealne, ponieważ będą one wystawione na działanie jasnego, porannego słońca, ale nie będą narażone na intensywne promienie południowe.

 

 

Jak sprawić, aby skrzydłokwiatu zakwitły?

Najczęściej, jeśli nie pojawiają się kwiaty, oznacza to, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Skrzydłokwiatu są bardzo tolerancyjne na słabe światło, ale słabe światło nie oznacza braku światła! Aby zachęcić roślinę do kwitnienia, należy przenieść ją w jaśniejsze miejsce, gdzie będzie otrzymywała jasne, pośrednie światło.

 

Zielone kwiaty, słabo wyglądające kwiaty lub ogólny brak kwiatów może być spowodowany niewłaściwym nawożeniem. W przypadku zielonych kwiatów należy ograniczyć nawożenie. W przypadku słabo wyglądających kwiatów lub ich braku spróbuj przejść na nawóz do roślin kwitnących. Tego typu nawóz będzie miał większą ilość fosforu, który jest potrzebny roślinom do kwitnienia.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Skrętnik

Choroby i szkodniki

Brązowe końcówki liści są powszechnie spowodowane przez nadmierne światło, nadmierne nawożenie lub brak wody, lub niskiej wilgotności. Trzymanie rośliny na tacy ze zwilżonym żwirem lub zamgławianie liści może pomóc zwiększyć wilgotność.

 

Żółte liście mogą być spowodowane przez nadmierne podlewanie, podlewanie lub starość liści.

 

Skalary i mączniaki chętnie zamieszkają na roślinie, jeśli mają taką możliwość. Dokładne wytarcie liści wodą z mydłem lub mydłem owadobójczym może być skuteczne w ich powstrzymaniu, choć konieczne będzie wielokrotne stosowanie.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!