Słonecznik uprawa

Pochodzący z obu Ameryk słonecznik jest byliną, często uprawianą jako roślina jednoroczna. Jest to zdecydowanie najbardziej znany przedstawiciel rodzaju Słonecznik. Należy również do najwyższych, ponieważ może osiągać wysokość do 3 metrów. Niezależnie od gatunku, prawie wszystkie mają wspólny żółty kolor, który odbija światło słoneczne.

 

Słoneczniki są szczególnie miododajne i pomagają pszczołom, dostarczając im pyłku, a tym samym wspierają ekosystem. Ich uprawa jest bardzo łatwa, a kwitnienie jest łatwym źródłem pokojowej dumy.

 

 

Ekspozycja na słońce:

Słonecznik najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, choć poradzi sobie w półcieniu. Bez co najmniej pięć godzin słońca dziennie, rośliny będą miały tendencję do opadania.

 

Zobacz też:Gdzie sadzić Stewie?

Wielkość:

Wysokość zależy od gatunku i warunków uprawy. Istnieją Słonecznik, które osiągają tylko 60 cm do 90 cm wysokości i innych, które mają 3 m. Większość z nich tworzy kępy, rozprzestrzeniając się na szerokość około 90 cm do 120 cm. Niektóre jednak rozprzestrzeniają się przez kłącza i mogą stać się agresywne w ogrodzie.

 

 

Okres kwitnienia:

Są to kwiaty późno sezonowe, kwitnące pod koniec lata i powtarzające kwitnienie do jesieni. Można łatwo uzyskać osiem do 12 tygodni kwiatów z roślin.

 

Słonecznik rozwoj

Gleba:

Słonecznik jest bardzo tolerancyjny na większość rodzajów gleby i zakres pH gleby. Potrzebują dość bogatej gleby z dużą ilością materii organicznej. Mimo że potrzebują dobrze zdrenowanej gleby, nie tolerują dobrze suszy, więc należy je stale podlewać.

 

 

Sadzenie:

Trudno jest znaleźć nasiona słoneczników wieloletnich, ponieważ większość powszechnie uprawianych odmian to hybrydy. Ponieważ jednak szybko rosną, najłatwiejszym sposobem ich rozmnażania jest dzielenie istniejących roślin co dwa, trzy lata. Słonecznik można sadzić wiosną lub jesienią, ale wiosenne sadzenie wynagrodzi nam kwitnienie pod koniec sezonu.

Słonecznik rozprzestrzenia się za pomocą kłączy. Rozstaw rośliny w odległości co najmniej 60 cm – 90 cm od siebie, aby miały przestrzeń do wzrostu.

 

 

Pielęgnacja:

Słonecznik są stosunkowo mało wymagające. Wiosną trzeba je przycinać, a wyższe odmiany wymagają palikowania, bo inaczej się przewrócą. Rośliny potrzebują regularnego podlewania, aby mogły osiągnąć dojrzałą wysokość i zakwitnąć. Jeśli w glebie nie ma wystarczającej ilości materii organicznej, należy zasilić je zrównoważonym nawozem wiosną i ewentualnie ponownie w połowie lata.

 

 

Karmienie

Słoneczniki karłowe nie potrzebują dużej ilości nawozów, jeśli gleba w ich pojemniku jest bogata w składniki odżywcze. W sezonie wegetacyjnym należy jednak przynajmniej raz zasilić je zbilansowanym, uniwersalnym nawozem. Comiesięczne podawanie nawozu pomoże zapewnić roślinom maksymalny wzrost. Postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu, aby nie spalić roślin zbyt dużą ilością nawozu.

 

 

Szkodniki i choroby

Słoneczniki karłowe mogą być uszkadzane przez wiele owadów i chorób. W przypadku plam grzyba na liściach lub mączniaka rzekomego, rośliny należy potraktować komercyjnym, naturalnym produktem zaprojektowanym tak, aby zminimalizować szkody dla środowiska, i stosować go dokładnie tak, jak podano na opakowaniach. Gąsienicę i chrząszcze żerujące na liściach słonecznika należy zwalczać, zbierając je ręcznie lub spryskując rośliny komercyjnym preparatem, zgodnie z zaleceniami.

Słonecznik kwiat

Zobacz też:Jak uprawiać skalnicę?

Cięcie kwiatów

Słoneczniki karłowe dobrze sprawdzają się jako kwiaty cięte do wnętrz, ponieważ ich jasne kolory i zwarte kwiaty nie opadają, jak to się dzieje w przypadku większych słoneczników. Kwiaty należy ścinać rano, gdy rośliny są najświeższe, i natychmiast umieszczać je w pojemniku z wodą.

 

Po wejściu do środka ponownie przytnij łodygi w razie potrzeby, najlepiej pod bieżącą wodą, i od razu umieść je w wazonie. Zmieniaj wodę co kilka dni i ponownie przycinaj łodygi, aby przedłużyć żywotność kwiatów. Słoneczniki karłowe nie wymagają przycinania. Jednak pojemniki będą wyglądały najlepiej, jeśli zetnie się zużyte liście, które stały się brązowe lub żółte, oraz jeśli usunie się wszystkie obumierające rośliny.

 

 

Sadzenie i uprawa bylin Słonecznik

Te wytrzymałe, łatwe w uprawie i niewymagające byliny są idealnymi roślinami późno kwitnącymi do każdego ogrodu. Dobrze znoszą suszę, gdy już się zadomowią. Idealne na tylną część słonecznej obwódki.

Sadzić jesienią lub w połowie wiosny w dobrze zdrenowanej glebie ogrodowej, w słonecznym miejscu.

Kwiaty przyciągają wiele pożytecznych owadów, takich jak pszczoły i motyle.

Słonecznik jest dobrym, długotrwałym kwiatem ciętym, może być także z powodzeniem suszony do dekoracji na zimę.

 

Zobacz też:Rukola uprawa

Pielęgnacja bylin Słonecznik

Podlewaj rośliny do czasu ich zadomowienia. Wyższe odmiany należy podpierać palikami lub mocnymi łodygami.

 

Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów pozwala utrzymać roślinę w porządku i zachęca do dalszego kwitnienia. Co trzy lub cztery lata należy je dzielić i przesadzać w celu odmłodzenia i utrzymania wigoru.

 

 

Zbiór nasion słonecznika

Jeśli potrzebujesz nasion słonecznika do celów kulinarnych, to należy je chronić przed ptakami podczas dojrzewania nasion, można to zrobić umieszczając płótno lub ściereczkę nad głową słonecznika.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!