Starzec Zwyczajny

Rodzaj roślin starzec zwyczajny składa się z wielu przedstawicieli. Mogą to być na wpół mrozoodporne rośliny jednoroczne lub na wpół mrozoodporne byliny o wysokości od 30 do 90 cm. Wiele gatunków starzec zwyczajny ma atrakcyjne szare ulistnienie. Czas kwitnienia starzec zwyczajny zależy od gatunku od wczesnej wiosny do późnej zimy.

Jak się pozbyć starzec zwyczajny ?

W większości przypadków starzec pospolity jest łatwy do zwalczenia poprzez ręczne usuwanie lub odcinanie roślin u nasady przez motykę. Regularne monitorowanie terenu i usuwanie chwastów przez cały sezon wegetacyjny znacznie ograniczy ich wpływ w następnym roku.

Zobacz też:Tytoń ozdobny pielęgnacja

 

Zarządzanie roślinami starca zwyczajnego.

Koniczynę najlepiej zwalczać poprzez usuwanie jej przed kwitnieniem. Ponieważ nasiona mogą dojrzewać nawet po zabiciu samej rośliny, należy bezwzględnie usunąć roślinę z obszaru, na którym występują jakiekolwiek oznaki kwitnienia. Nasiona starca zwyczajnego nie są długowieczne, zazwyczaj pozostają żywotne przez około rok. Dlatego też zwalczanie tego chwastu przed kwitnieniem będzie miało ogromny wpływ na wielkość przyszłorocznej populacji.

 

Płytka orka lub okopywanie młodych roślin skutecznie zwalcza starca zwyczajnego. Monitorowanie siewek należy rozpocząć wczesną jesienią i jak najszybciej usunąć siewki i rośliny. Monitoring powinien być kontynuowany do wczesnego lata. Nawet jeśli wszystkie chwasty w ogrodzie są zwalczane, starca zwyczajnego może nadal porażać teren z nasion, które są nawiewane z pobliskich miejsc.

 

 

Zwalczanie kulturowe i mechaniczne

Ściółka jest bardzo skuteczna w zwalczaniu starca zwyczajnego. Siewki nie są w stanie przebić się przez warstwę ściółki o grubości 7 cm. Wdmuchane nasiona nie mogą się zadomowić na mulczu, jeśli pozwoli się, aby jego powierzchnia wyschła. Kluczem do kontroli przy stosowaniu mulczu jest wybór rozmiaru mulczu, który jest wystarczająco duży, aby umożliwić przepuszczanie wody i wysychanie powierzchni mulczu. Najlepiej jest to osiągnąć stosując mulcz gruboziarnisty, zwykle sprzedawany jako średniej wielkości.

 

Drobna ściółka, taka jak trociny czy kompost, wchłonie wodę i stanie się odpowiednim miejscem do rozwoju nasion starca zwyczajnego. Nie zaleca się również stosowania ściółki o dużych kawałkach, ponieważ takie rodzaje ściółki mają zbyt dużo miejsca między kawałkami. Nasiona mogą spaść na glebę pod spodem i wyrosnąć pomiędzy tymi przestrzeniami. Ściółki syntetyczne, takie jak tkaniny krajobrazowe, stanowią fizyczną barierę dla rozwoju siewek. Są one jednak skuteczne tylko w przypadku kontroli nasion, które są już w glebie. Nie będą one skuteczne w zwalczaniu nasion, które dostały się do gleby w trakcie bieżącego sezonu wegetacyjnego.

Zobacz też:Kwiat Maciejki Pielęgnacja i utrzymanie

Kontrola biologiczna

Najbardziej obiecującą metodą kontroli biologicznej jest wykorzystanie grzyba rdzy puccinia lagenophorae. W testach szklarniowych grzyb ten zapewniał około 30% kontroli. Prowadzone są badania mające na celu znalezienie sposobów zwiększenia jego skuteczności. Nie ma owadów, które byłyby skuteczne w zwalczaniu starca zwyczajnego.

 

 

Zwalczanie chemiczne

Koniczyna w ogrodzie przydomowym i na terenach zielonych jest najlepiej zwalczana metodami mechanicznymi i kulturowymi. Jeśli te metody nie mogą być zastosowane, herbicydy zawierające dikwat lub glifosat zwalczają rośliny rosnące na przydomowych rabatach. Tylko glifosat może być stosowany wokół roślin jadalnych i będzie poważnie ranić lub zabijać każdą roślinę, której dotknie.

 

Końcówka opryskiwacza powinna być osłonięta tak, aby spray nie stykał się z żadnymi pożądanymi roślinami, ponieważ każdy z tych herbicydów zrani wiele roślin ozdobnych. Nie ma żadnych przedwschodowych, zanim roślina wyłoni się z gleby chemicznych środków kontroli dostępnych do użytku domowego, które byłyby skuteczne w zwalczaniu starca zwyczajnego.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!