Storczyk podlewanie, uprawa, rozmnażanie

Storczyki nie mają sobie równych. Są piękne, delikatne, długo kwitnące, długowieczne, fascynujące w zapachu i formie, a także niezwykle różnorodne.

Niewiele jest przyjemności w ogrodnictwie, które przewyższają dreszczyk emocji związany z obserwowaniem kwitnących storczyków.

Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o uprawie i pielęgnacji storczyka

 

Jak podlewać storczyk?

Chociaż każde środowisko uprawy jest wyjątkowe, a nawyki podlewania różnią się w zależności od osoby, generalnie dobrym pomysłem jest podlewanie raz na 7-10 dni, gdy mieszanka staje się sucha.

Zbyt częste podlewanie prowadzi do gnicia korzeni, zgnilizny korony i innych problemów związanych z nadmiernym podlewaniem, takich jak infekcje gnatami.

 

Zbyt częste podlewanie.

Rośliny storczyków nigdy nie powinny siedzieć w stojącej wodzie. W wielu przypadkach roślina powinna całkowicie wyschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami.

 

Jakie nasłonecznię storczyka?

Rośliny te dobrze rozwijają się w silnym świetle, ale bezpośrednie światło słoneczne może poparzyć storczyki. Jasne, pośrednie światło ze wschodniego lub południowego okna jest idealne. Kolor liści jest dobrym wskaźnikiem ilości światła, jakie otrzymuje storczyk: Jasnozielone liście wskazują na szczęśliwą, zdrową roślinę.

Zobacz też:Pielęgnacja Róż i przycinanie

Storczyk nawożenie.

Storczyki wymagają regularnego dokarmiania. Hodowcy sugerują stosowanie nawozu zbilansowanego, takiego, który zawiera wszystkie niezbędne pierwiastki śladowe. Niezależnie od tego, jaki nawóz wybierzemy, powinien on zawierać mało mocznika lub nie zawierać go wcale.

 

Jak uprawiać storczyki?

Storczyki lądowe, takie jak paphiopedilum i niektóre cymbidium, rosną w glebie. Jednak większość tropikalnych storczyków to epifity, co oznacza, że rosną w powietrzu, a nie w glebie. Ich mięsiste korzenie pokryte są warstwą białych komórek zwanych welamenami, które działają jak gąbka wchłaniająca wodę.

storczyk kwiat

Jak najlepiej rosną storczyki?

Rośliny te rozwijają się w silnym świetle, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym późnego popołudnia. Potrzebują też wysokiej wilgotności i przepływu powietrza wokół korzeni.

Potrzebują regularnych okresów suszenia na przemian z obfitym podlewaniem. Storczyki najlepiej radzą sobie w temperaturach powyżej 10℃ stopni, ale poniżej 30℃ stopni.

 

Jak długo trwa kwitnienie storczyka?

Phalaenopsis są jednymi z niewielu storczyków, które zakwitną ponownie w warunkach domowych. Kłos powinien być obcięty pomiędzy blizną po pierwszym kwiatku a ostatnim węzłem to ten mały guzek na łodydze. Jeden z dolnych węzłów zapoczątkuje kwitnienie w ciągu 8-12 tygodni.

 

Reanimacja STORCZYKA krok po kroku

Rozmnażanie storczyka.

Podobnie jak większość roślin, storczyki są w stanie rozmnażać się na dwa różne sposoby, jeden sposób płciowo przez nasiona, a drugi bezpłciowo przez rozmnażanie wegetatywne.

Rozmnażanie wegetatywne może być realizowane na trzy sposoby, to znaczy przez podział, tylne cebulki i odrosty.

 

Rozmnażanie z nasion.

Aby rozmnażać storczyki z nasion, należy pracować w sterylnych warunkach. Nasiona muszą być hodowane w galaretowatej substancji, która zawiera składniki odżywcze i hormony wzrostu. Trzeba też być bardzo cierpliwym.

Potrzeba miesięcy, aby pierwsze liście się rozwinęły, a nawet wtedy będą widoczne tylko przez szkło powiększające.

storczyk kwitnienie

Sadzonki pędowe storczyka.

 • Po pierwsze, należy zidentyfikować łodygę do wycięcia. Powinna być gruba, zdrowa, wysoka na co najmniej 25 cm i mieć dobrze umocowany powietrzny system korzeniowy. Ucinamy łodygę w pobliżu podstawy storczyka, tuż nad węzłem lub stawem liściowym. Dzięki temu z przyciętej łodygi będzie mógł wyrosnąć nowy storczyk.
 • Następnie potnij łodygę na mniejsze kawałki, które zawierają co najmniej 2 węzły każdy. Ja lubię pokryć końce łodygi środkiem przeciwgrzybicznym, takim jak cynamon lub węgiel drzewny.
 • Umieść łodygi poziomo na tacy z wilgotnym mchem torfowym. Trzymaj tacę w przezroczystej plastikowej torbie, aby pomóc zawierać wilgoć w, a następnie umieścić w jasnym, ale nie bezpośrednim świetle słonecznym. Pamiętaj, aby wspierać wilgotność przez cały czas! Po kilku miesiącach powinieneś zobaczyć kilka nowych liści i korzeni zaczyna się tworzyć.

Dlaczego mój storczyk umiera?

Rośliny mogą więdnąć z wielu różnych powodów. Może to być brak wody, brak nawozu, brak światła lub inne czynniki.

Nadmierne podlewanie może powodować więdnięcie i obumieranie roślin. Posiadanie niewłaściwego podłoża do uprawy może spowodować więdnięcie i obumieranie storczyków.

 

Uprawa storczyka w doniczce.

Większość storczyków woli płytsze doniczki, ponieważ ich korzenie nie lubią wilgoci zatrzymywanej w głębokich doniczkach i nie potrzebują takiej głębokości, ponieważ ich korzenie rozchodzą się na zewnątrz, a nie w dół.

Jak rozmnażają się storczyki w naturze?

W naturze storczyki rozmnażają się w taki sam sposób, jak inne rośliny. Są zapylane, a pyłek i nasiona rozprzestrzeniają się na inne obszary. Gdy znajdą korzystne podłoże, zapuszczają słabe korzenie i rosną.

 

Nowy kolec kwiatowy storczyka jak uzyskać?

Żeby uzyskać nowy kolec kwiatowy storczyka, umieść roślinę w obszarze o niższej temperaturze pokojowej – około od 12℃ do 18℃ w nocy.

 

Umieszczenie storczyka w oknie z dala od grzejnika też może zadziałać. Nam najlepiej udaje się uzyskać nowe pędy kwiatowe zimą, kiedy nasze domy i ich okna nie są tak ciepłe.

 

Jak sprawić, aby storczyk ponownie zakwitł?

 

Wykonaj te proste kroki, aby pomóc w rozpoczęciu ponownego kwitnienia.

 

 • Kontynuuj podlewanie storczyka 3 kostkami lodu raz w tygodniu.
 • Nawozić storczyka raz lub dwa razy w miesiącu, używając zbilansowanego nawozu do roślin domowych w połowie dawki.
 • Pomóż storczykom rosnąć, zapewniając im dużo pośredniego światła słonecznego.
 • W nocy umieść storczyka w chłodniejszym miejscu.

 

Najlepsze warunki temperaturowe do uprawy storczyków.

Nie wszystkie odmiany storczyka preferują te same warunki temperaturowe, ale powszechne typy, które są sprzedawane komercyjnie, poradzą sobie dobrze w normalnym środowisku wewnątrz pomieszczeń.

 

Żeby kwitnąć, storczyki generalnie preferują temperaturę w ciągu dnia pomiędzy 21℃ do 24℃ stopni i temperaturę w nocy około 15℃ – 18℃ stopni.

 

Przesadzanie storczyków.

Większość storczyków woli być lekko stłoczona, w przeciwnym razie korzenie mogą być podatne na nadmierną wilgoć i gnicie. Głównym celem przesadzania storczyków jest umożliwienie dobrego drenażu i cyrkulacji powietrza. Przesadzaj storczyki lub podawaj im świeżą mieszankę doniczkową co dwa lata.

 

Znalezienie odpowiedniego środowiska, w którym storczyk będzie mógł produkować nowe kwiaty, wymaga to kilku prostych kroków. Jeśli warunki oświetlenia, temperatury i wilgotności są odpowiednie, zdrowy storczyk będzie produkował oszałamiające pokazy kwiatowe przez wiele lat.

 

Uprawa storczyka.

Na poziomie podstawowym, większość storczyków potrzebuje do przetrwania następujących warunków:

 1. Dobrze zdrenowane podłoże do uprawy.
 2. Co najmniej sześć godzin pośredniego światła słonecznego jasny cień dziennie.
 3. Wilgotna, ale nie podmokła gleba.
 4. Raz w miesiącu zasilanie nawozem o ćwierć mocy.
 5. Wilgotne środowisko.
 6. Przycinanie, w razie potrzeby.

 

Storczyk system korzeniowy.

Ogromna większość storczyków uprawianych w domu to epifity, co oznacza, że żyją one w naturze, czepiając się drzew lub nawet kamieni. Korzenie tych roślin są wysoce wyspecjalizowanymi organami, które różnią się drastycznie od normalnych korzeni roślin.

 

Dlaczego mój storczyk nie kwitnie?

Niewystarczająca ilość światła jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia w ponownym zakwitnięciu storczyka. Bujna, bogata, ciemna zieleń większości roślin domowych nie jest pożądana w liściach storczyka.

 

Trawiasty zielony kolor jasna lub średnia zieleń z żółtawymi tonami oznacza, że roślina otrzymuje wystarczającą ilość światła, aby zakwitnąć.

 

Dlaczego liście storczyka opadają?

Jeśli zauważysz, że liście Twojego storczyka są zwiędnięte i opadnięte, może to oznaczać, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wody lub wilgoci.

 

Pamiętaj, że naturalnym środowiskiem storczyków jest wilgotny klimat, więc roślina potrzebuje wilgoci.

 

Zalecamy podlewanie storczyka trzema kostkami lodu raz w tygodniu, aby uniknąć tego problemu.

storczyk uprawa

Jak długo żyje storczyk?

Przy dobrej opiece i regularnej konserwacji, roślina storczyka może żyć przez całe życie 100 lat lub więcej.

Zobacz też:Cyprysik

Czy mogę zabrać mojego storczyka na zewnątrz przy ładnej pogodzie?

Umieść je w miejscu, w którym nie są w bezpośrednim słońcu, pod drzewem, aby się nie przegrzały.

Na zewnątrz radzą sobie bardzo dobrze. W chłodnych miesiącach wprowadź je do środka.

 

Na zewnątrz wybierz miejsce chronione, gdzie wiatr nie będzie owiewał storczyka.

Jeśli nie masz cienia, kup tkaninę cieniującą, aby zrobić mały baldachim chroniący storczyka przed zbytnim nasłonecznieniem.

 

Jak przesadzić storczyk?

 1. Ostrożnie wyjmij storczyka z jego dotychczasowej doniczki. Nowe storczyki są zazwyczaj sprzedawane w cienkich plastikowych pojemnikach, które można odciąć.
 2. Wyrzuć stare podłoże, zwłaszcza jeśli wygląda, jakby się psuło lub gniło.
 3. Sprawdź korzenie storczyka i odetnij wszystkie, które są sczerniałe, puste, gąbczaste lub uszkodzone w inny sposób. Zdrowe korzenie wyglądają na białe lub zielone.
 4. Trzymaj roślinę pionowo w nowej doniczce i wypełnij ją nowym podłożem, delikatnie ubijając, do około 2,5 cm od góry doniczki.
 5. Podlej dobrze storczyka, aby osadzić go wokół jego korzeni. W razie potrzeby dodaj więcej podłoża.
 6. Jeśli roślina nie pozostanie na miejscu, rozważ wbicie palika, aż jej korzenie przytrzymają się nowego podłoża.

 

Cyrkulacja powietrza dla storczyka.

Storczyki muszą mieć także dostęp do świeżego, cyrkulującego powietrza. W naturze ciągłe delikatne powiewy są niezbędne dla ich przetrwania.

 

Powietrze w ruchu pomaga odparować stojącą wodę, która jest pożywką dla grzybów i bakterii uwięzionych podczas podlewania.

 

Wentylacja pomaga także storczykom tolerować intensywne światło, które w przeciwnym razie mogłoby poparzyć liście.

 

Zapewnij delikatne powiewy wiatru: Otwieraj okna, bo bez wentylacji storczyki mogą w końcu umrzeć z powodu gnicia, braku dwutlenku węgla lub choroby.

 

Zimowanie storczyka.

Wiele storczyków potrzebuje okresu spoczynku lub odpoczynku, zazwyczaj w zimie.

 

W tym czasie, kiedy należy ograniczyć lub zaprzestać nawożenia, rośliny wzmacniają system korzeniowy, wypuszczają liście i gromadzą zapasy energii na kolejny impuls wzrostowy i kwitnienie. Zazwyczaj storczyk może zakwitać co 8-12 miesięcy.

Zobacz też:Jarmuż uprawa, zbiory i szkodniki.

Uszkodzenia od mrozu Storczyka.

Jedną wspólną cechą wszystkich storczyków jest jednak niechęć do bardzo niskich temperatur. Uszkodzenia storczyków spowodowane mrozem nie tylko niszczą liście i kwiaty, ale także mogą prowadzić do bakteryjnej zgnilizny, która zabija rośliny.

 

Dzięki odpowiedniej profilaktyce i pielęgnacji możesz utrzymać swoje storczyki w zdrowiu i szczęściu nawet w chłodniejszych miesiącach.

Zapylanie storczyka.

Ale storczyki zazwyczaj mają wyłączne relacje z zapylaczami. Są to zazwyczaj pszczoły, osy i muchy, ale wiele storczyków wykorzystuje również ćmy, motyle lub ptaki do zapylania krzyżowego swoich kwiatów.

 

Chrobry i szkodniki storczyka.

Storczyki są stosunkowo wolnymi od szkodników roślinami, ale oto kilka możliwych szkodników. Wszystkie z nich można zwalczać w pierwszej kolejności za pomocą środków niechemicznych:

 

Zmyć ciepłą wodą i mydłem owadobójczym lub użyć wacika i alkoholu izopropenowego na następujące szkodniki:

 

 • Mszyce: Szukaj wyraźnych lepkich kropli w dowolnym miejscu na roślinie.
 • Skalnice: Sprawdź na spodniej stronie liści w pobliżu środkowej żyłki liścia lub na brzegach liścia. Uwaga, przy usuwaniu tych szkodników należy pamiętać, że mają one twarde łuski, które muszą być przebite lub złamane.
 • Mączliki: Szukaj białej masy na prawym górnym płatku i kolumnie. Wiele zabiegów insektycydów są zazwyczaj konieczne, aby się go pozbyć. Użyj naturalnych metod leczenia sugerowanych powyżej.
 • Pająki: Zmyj je silnym strumieniem ciepłej wody z mydłem. Następnie spryskaj mydłem owadobójczym.
 • Ślimaki wychodzą w nocy i zostawiają oślizgły ślad, więc jeśli podejrzewasz, że są, weź latarkę wieczorem, aby poszukać tych winowajców. Zajrzyj również pod donice.

 

Storczyki rzadko cierpią z powodu chorób, ale kilka często występujących to:

 

 • Gnicie korzeni może wystąpić, gdy korzenie są utrzymywane w zbyt wilgotnym środowisku. Zapewnij odpowiedni przepływ powietrza i wody zgodnie z powyższymi wskazówkami, a twój storczyk nie powinien mieć żadnych problemów.
 • Zgnilizna korony powoduje, że środkowa część rośliny staje się czarna lub gnije. Nie zostawiaj wody w koronie rośliny lub to zaproszenie choroby. Zazwyczaj nie jest to możliwe do uratowania.
 • Większość chorób grzybiczych i bakteryjnych pozostawia okrągłe lub podłużne plamy na liściach, lub kwiatów. Można usunąć chore liście przez wycięcie liści około do 2-3 cm do zdrowej tkanki liści, które nie wykazują oznak choroby. Uważaj, aby nie przeciąć chorej tkanki, a następnie zdrowej, bo rozprzestrzenisz chorobę.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!