Strelicja królewska uprawa

Strelicja królewska jest uważany za królową świata roślin pokojowych. Ta duża, wyprostowana roślina nadaje przestrzeni tropikalny charakter, ponieważ jej błyszczące liście w kształcie bananów rozchodzą się wachlarzowato. Jest stosunkowo odporna i przystosowuje się do szerokiego spektrum warunków świetlnych, od bezpośredniego słońca do słabego, pośredniego światła, ale będzie kwitnąć w słonecznym miejscu.

 

 

Jak wygląda strelicja królewska?

Przy średniej wysokości ponad 1,8 metra, roślina ta ma wygląd głowy ptaka, gdy kwitnie. Gdy roślina osiągnie swoją pełną wysokość, produkuje twardą osłonę boczną. Tworzy ona dziób kwiatu i jest wystarczająco mocna, aby utrzymać ciężar kilku ptaków naraz.

 

 

Czas  kwitnienia?

Trzy pomarańczowe działki wystają z łuski, wraz z trzema niebieskimi płatkami, w których znajduje się nektar kwiatowy. Liście są krzaczaste i szerokie, dorastają do 60 cm długości i 30 cm szerokości. Liście są wiecznie zielone, a kwiaty pojawiają się i znikają.

 

Niektóre rośliny mają bordowe paski wzdłuż krawędzi liści. Ten czerwony rumieniec jest przypadkowy, czasami odbywa się na niektórych liściach rośliny, podczas gdy inne liście tej samej rośliny pozostają całkowicie zielone.

 

 

Kwitnienie

Po rozpoczęciu kwitnienia wczesną wiosną każda roślina wyprodukuje do sześciu kwiatów z rzędu, przy czym każdy kwiat jest długotrwały. Kwitnienie może być prawie ciągły od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni, pod warunkiem, że roślina jest pod opieką. Ta roślina wymaga niewiele zachęty do kwitnienia, szczęśliwy z wystarczającą ilością światła i wody dla swoich potrzeb.

 

Strelicja królewska

Sadzenie strelicja królewska

Aby uzyskać najlepszy wzrost i najwięcej kwiatów, strelicja królewska należy zapewnić miejsce w pełnym słońcu. Wyjątkiem są najgorętsze regiony, gdzie częściowy cień chroni rośliny przed silnym słońcem i upałem. Rośliny w pełnym słońcu są zwykle krótsze i mają mniejsze kwiaty, natomiast rośliny w półcieniu są wyższe i mają większe kwiaty.

 

Żyzne, bogate gleby z dobrym drenażem zapewniają najlepszy wzrost i kwitnienie. Przed sadzeniem należy dodać do gleby kompostu lub innych substancji organicznych. Unikaj sadzenia w miejscach o słabym drenażu. Rośliny mają tendencję do jak rosną, a więcej kwiatów tworzą wzdłuż zewnętrznych krawędzi kępy roślin. Rośliny należy rozstawić w odległości 10 cm do 15 cm od siebie, aby umożliwić im swobodne rozprzestrzenianie się i kwitnienie.

 

Zobacz też:Prymulka i Pierwiosnek uprawa i pielęgnacja roślin.

Jak dbać o strelicja królewska?

Skorzystaj z tych instrukcji, aby dbać o strelicja królewska. Ten przewodnik powie ci, jak podlewać strelicja królewska, jego światło, temperatura, wilgotność preferencje i wszelkie dodatkowe opieki może potrzebować, aby pomóc mu rosnąć.

 

 

Oświetlenie

Strelicja królewska preferuje jasne, bezpośrednie światło. Może dostosować się do średniego światła, ale wzrost może być powolny.

 

 

Woda

Podlewaj strelicja królewska, gdy górne 50% gleby jest suche. Podlewaj, aż ciecz wypłynie przez otwór drenażowy na dnie doniczki i wyrzuć wodę, która nagromadziła się w spodku.

 

 

Wilgotność

Strelicja królewska docenia okazjonalne zamgławianie, które pomaga również usunąć kurz z jego błyszczących, ciemnych liści.

 

 

Temperatura

Twój strelicja królewska preferuje średnią temperaturę w pomieszczeniach 18 – 20 stopni.

 

 

Pokarm

Wiosną i latem należy dokarmiać raz w miesiącu płynnym nawozem do roślin domowych.

 

 

Toksyczność

Łagodnie toksyczny dla ludzi i zwierząt domowych. Połknięcie może powodować podrażnienie jamy ustnej i żołądka.

 

Strelicja królewska kwiaty

Dodatkowa pielęgnacja

Jeśli liście rośliny zaczynają brązowieć wzdłuż krawędzi, może to być spowodowane chemikaliami zawartymi w wodzie wodociągowej. Użyj przefiltrowanej wody lub pozostaw wodę z kranu w otwartym pojemniku na noc przed podlewaniem, aby umożliwić odparowanie części chemikaliów.

 

Zobacz też:Zielistek uprawa i pielęgnacja tych wspaniałych roślin

Przycinanie Strelicja królewska.

Strelicja królewska utrzymują się przez około trzy tygodnie, zanim opadną płatki i obumrą. Należy usunąć stare lub uszkodzone części roślin. Jest to najlepszy sposób na przerzedzenie liści. Usuwaj liście, wyrywając je lub używając ostrych narzędzi tnących. Sterylizuj narzędzia pomiędzy kolejnymi roślinami. Jeśli liść wydaje się w większości zdrowy, pozostawcie go nietkniętego.

 

Jeśli roślina bardzo się rozrosła i trzeba ją znacznie przyciąć, wczesną wiosną użyj nożyc do gałęzi, sekatorów ręcznych lub pił do cięcia. Nie należy używać nożyc do żywopłotu, które pozostawiają poszarpane cięcia. Wszystkie liście i pędy można przyciąć tuż nad ziemią. Jeśli roślina jest zbyt stłoczona, należy użyć sekatorów z długimi rękami i usunąć wybrane pędy i liście.

 

 

Rozmnażanie strelicja królewska

Najlepszymi sposobami rozmnażania są podział i wysiew nasion. Podział jest łatwiejszy i szybszy niż uprawa z nasion. Najlepiej użyć dojrzałych roślin, które kwitły wcześniej przez co najmniej trzy lata. Oto jak podzielić strelicję.

 

 

Rozmnażanie przez podział:

  • W zależności od wielkości rośliny i jej kłącza lub podziemnej struktury korzeniowej będziesz potrzebował większych narzędzi, takich jak łopata i piła do roślin naziemnych lub dużych. W przypadku mniejszych roślin można użyć ostrego noża. W przypadku sadzenia w doniczce potrzebna będzie nowa doniczka i dobrze przepuszczalna mieszanka do uprawy roślin.
  • Można także usunąć nowe przyrosty lub odrosty u podstawy rośliny, które mają co najmniej trzy liście i podzielić kłącze pod ziemią za pomocą łopaty, piły lub noża.
  • Przesadzić do nowego pojemnika z dobrze drenażowej mieszanki doniczkowej.

 

 

Jak uprawiać strelicję z nasion?

Bądź cierpliwy przy uprawie strelicji z nasion. To może potrwać dwa miesiące dla nasion do kiełkowania.

  1. Namoczyć nasiona w wodzie o temperaturze pokojowej przez 24 do 48 godzin przed sadzeniem.
  2. Usuń wszystkie pomarańczowe nitki. Podcinanie nasiona nożem lub pilnikiem do paznokci.
  3. Zasadź nasiona w dobrze przepuszczającej wodę mieszance doniczkowej na głębokość około 1,27 cm do 2,5 cm i w odległości co najmniej 7,6 cm od innych nasion.
  4. Umieść pojemnik w ciepłym, pośrednio nasłonecznionym miejscu co najmniej 26 stopni.
  5. Przykryć folią plastikową, utrzymując glebę wilgotną, ale nie mokrą. Gdy siewka wykiełkuje i wypuści dwa do trzech liści, przesadź ją do doniczki o średnicy 15 cm.
  6. Gdy roślina osiągnie wysokość 15 cm, jest gotowa do zamieszkania na stałe.

 

 

Doniczkowanie i przesadzanie strelicji.

Strelicja królewska jest szybko rosnącą rośliną, która musi osiągnąć pewną wielkość, zanim zakwitnie. Strelicja królewska, który ma 90 cm do 1,20 cm wysokości, dobrze rośnie w 25 cm doniczce. Roślina o wysokości 1,5 m do 1,8 m zazwyczaj dobrze rośnie w doniczce 35 cm. Przesadzaj ją każdej wiosny do doniczki następnej wielkości.

 

Gdy roślina osiągnie dojrzałość, pozwól jej związać się z doniczką, aby zakwitła. Po osiągnięciu dojrzałości lub zakwitnięciu rośliny można ją podzielić, ale należy to robić rzadko, ponieważ stłoczone kępy dają najwięcej kwiatów. Przesadzanie zakłóca cykl kwitnienia.

 

 

Przezimowanie

Jeśli w twoim miejscu zamieszkania przez dłuższy czas panuje mróz, możesz zabić tę roślinę, jeśli nie przeniesiesz jej na zimę do środka.

Zobacz też:Gdzie sadzić Stewie?

 

Wspólne szkodniki i choroby roślin Strelicja królewska.

Monitoruj rośliny pod kątem występowania mszyc, skalniaków i mączlików. Jeśli je zauważysz, użyj mydła owadobójczego do ich zwalczania i nanieś je na spodnią stronę liści. Skuteczne są także pestycydy systemiczne. Jeśli użyjemy pestycydu systemicznego, roślina będzie rozprowadzać go od korzeni poprzez liście i kwiaty. Strelicja królewska jest także podatny na szarą pleśń na kwiatach i liściach z tą chorobą pojawią się ciemne plamy, a następnie warstwa szarej pleśni. Usuń dotknięte części rośliny i pozwól im się przewietrzyć.

 

 

Częste problemy ze strelicją królewską.

Strelicja jest stosunkowo łatwą rośliną, która ma bardzo mało problemów. Najbardziej podatna jest na gnicie korzeni i insekty, które żerują na roślinie, gdy nie ma ona optymalnych warunków. Ale jeśli nie jest nadmiernie podlewana, karmiona i ma wystarczającą ilość światła i cyrkulację powietrza, może utrzymać większość problemów na dystans.

 

 

Więdnięcie lub brązowienie liści.

Najczęstszą chorobą dotykającą strelicja jest gnicie korzeni. Gdy korzenie rośliny s ą w wodzie lub gleby staje się mokry przez dłuższy czas, grzyb, który powoduje gnicie korzeni może ogarnąć roślinę. Można tego uniknąć, pozwalając glebie wyschnąć między podlewaniami.

 

Innym znakiem, że masz zgniliznę korzeni obejmuje zapach gnicia. Niektóre rośliny można uratować, jeśli zostaną wcześnie zauważony problem. Aby naprawić zgniliznę korzeni, wyciągnij bryłę korzeniową, odcinając sczerniałe, spleśniałe części kłącza, zastosuj fungicyd zgodnie z instrukcją i przesadź do wysterylizowanego pojemnika ze świeżą, dobrze przepuszczalną glebą.

 

 

Kędzierzawość liści

Zwijające się liście są oznaką podtopienia. Można uniknąć tego problemu, podając więcej wody i upewniając się, że woda swobodnie spływa z dna doniczki. Takie dokładne podlewanie zapewnia, że wszystkie korzenie mają dostęp do wody, ale upewnij się, że roślina nie siedzi w tej wodzie. Mokra gleba może powodować inne problemy.

 

 

Żółknięcie liści Strelicja królewska.

Żółknące liście mogą oznaczać kilka rzeczy. Po pierwsze, jeśli liść okazji zamienia się w żółty, a roślina jest dojrzała, może to być normalny cykl życia liścia tej rośliny. Jednakże, jeśli wiele liści zaczynają żółknąć to może być znak, że roślina nie ma wystarczającej wilgotności, potrzebuje więcej składników odżywczych, lub jeśli pożółkłe liście są w kierunku na zewnątrz zakładu, to nie dostaje wystarczająco dużo wody. Zwiększyć każdy z tych czynników — jeden na raz, aby zobaczyć, czy to rozwiązuje problem.

 

 

Szczeliny lub pęknięcia w liściach?

Liście tej rośliny są duże. Jeśli twój strelicja rozwija szczeliny lub przerwy w liściach, zwłaszcza jeśli roślina żyje na zewnątrz przez część roku, jest to naturalne i normalne. Roślina rozwija szczeliny, aby umożliwić roślinie cyrkulacji powietrza wokół liści i korzeni. Wiatr i bryza przyczyniają się do powstawania szczelin. Cyrkulacja powietrza utrzymuje pleśń i inne szkodniki z dala od rośliny.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!