Sukulenty ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

Spis Treści

Sukulenty to rośliny o mięsistych, zgrubiałych liściach i spuchniętych łodygach, które magazynują wodę. Słowo „sukulent” pochodzi od łacińskiego słowa sucus, oznaczającego sok lub soki.

 

Sukulenty są w stanie przetrwać dzięki ograniczonym zasobom wody, takim jak rosa i mgła, dzięki czemu są odporne na suszę. Istnieje wiele różnych gatunków i odmian sukulentów należących do kilku rodzin roślin.

 

 

Jak często należy podlewać sukulenty?

Podlewaj tylko wtedy, gdy gleba w pojemniku do uprawy sukulentów jest sucha jak kamień. Między kolejnymi podlewaniami gleba powinna całkowicie wyschnąć. Jeśli gleba nie jest krucha i sucha, nie należy jej podlewać.

 

 

Jak podlewać sukulenty w pomieszczeniach?

Najlepszym sposobem podlewania sukulentów jest metoda moczyć i suszyć. Namocz glebę całkowicie, a następnie pozwól jej całkowicie wyschnąć przed ponownym podlaniem. I upewnij się, że sukulenty są w dobrze odsączającej glebie w doniczce z otworem drenażowym.

 

Gleba dla Sukulentów.

Sukulenty potrzebują gleby, która odprowadza wodę, więc zwykła ziemia doniczkowa lub ziemia z podwórka nie będzie odpowiednia. Wybierz ziemię do kaktusów lub zmieszaj ziemię doniczkową z piaskiem, pumeksem lub perlitem. Korzenie sukulentów są bardzo delikatne, dlatego przy przesadzaniu należy zachować ostrożność.

 

sukulenty jak dbac

Zobacz też:Bergenia uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jak przygotować glebę dla sukulentów?

Stwórz szybkoschnącą, przyjazną sukulentom glebę, łącząc w równych częściach ostry piasek budowlany, większy, gruboziarnisty materiał, taki jak żwir lub pumeks, oraz istniejącą glebę ogrodową lub mieszankę doniczkową. Wsyp materiały do ogrodu i wymieszaj za pomocą łopaty. Wyrównaj powierzchnię, ale nie ugniataj.

 

 

Jak dbać o sukulenty ?

 • Upewnij się, że sukulenty mają wystarczająco dużo światła.
 • Często zmieniaj sukulenty.
 • Podlewaj w zależności od pory roku.
 • Podlewaj glebę bezpośrednio.
 • Sukulenty należy utrzymywać w czystości.
 • Wybierz doniczkę z odpływem wody.
 • Sadzić sukulenty w odpowiedniej glebie.
 • Pozbądź się insektów.

 

Sukulenty nasłonecznienie.

Sukulenty uwielbiają światło i potrzebują około sześciu godzin słońca dziennie, w zależności od rodzaju sukulentów. Nowo posadzone sukulenty mogą się przypalać w bezpośrednim świetle słonecznym, dlatego konieczne może być stopniowe wprowadzanie ich do pełnego nasłonecznienia lub zapewnienie im cienia za pomocą prześwitującej zasłony.

 

Czy sukulenty mogą być zbyt mocno nasłonecznione?

Choć rośliny potrzebują światła słonecznego do przeprowadzania fotosyntezy, niektóre z nich mogą być zbyt mocno nasłonecznione.

 

Niektóre sukulenty mogą być sadzone w pełnym słońcu, ale nie wszystkie radzą sobie w pełnym słońcu 6+ godzin bezpośredniego nasłonecznienia dziennie mogą sprawić, że roślina będzie cierpieć z powodu zbyt silnego nasłonecznienia.

 

 

Czy sukulenty mogą przetrwać bez światła słonecznego?

Rośliny, w tym sukulenty, nie potrzebują naturalnego światła słonecznego, aby rosnąć. One po prostu potrzebują światła, aby rosnąć. Nie ma znaczenia, skąd to światło pochodzi.

 

 

Skąd wiadomo, kiedy sukulent potrzebuje słońca?

Kiedy sukulenty otrzymują odpowiednią ilość słońca, często rumienią się lub zmieniają kolory. To taka piękna przemiana, którą warto zobaczyć! Jednak zbyt dużo ilość słońca to wtedy liście będą rzeczywiście się parzyć i spalać. Możesz zacząć zauważać białe lub blade plamy na liściach sukulentów.

 

 

Jak wygląda umierający sukulent?

Podczas gdy martwe liście na dole sukulenta są całkowicie zdrowe, martwe liście na górnych partiach nowego wzrostu są oznaką problemu – zazwyczaj nadmiernego lub niedostatecznego podlewania. Jeśli liście twojej rośliny zaczynają wyglądać żółto i przezroczyście, a w dotyku są wilgotne lub mięsiste, prawdopodobnie ucierpiały z powodu nadmiernego podlewania.

 

 

Jak wyglądają nadmiernie podlewane sukulenty?

Nadmiernie podlewana roślina będzie miała mięsiste liście, które w dotyku będą miękkie i gąbczaste. Kolor liści wydaje się jaśniejszy niż w przypadku zdrowej rośliny, lub zamienia się w półprzezroczysty kolor. Roślina będzie miała ogólny zwiędły, suchy wygląd. Zdrowy sukulent roślina powinna mieć pulchne, jędrne liście, które nie są mięsiste lub odwodnione.

 

 

Jak długo sukulenty mogą przetrwać w ciemności?

Aby nie stresować sukulentów zbytnio, ważne jest ograniczenie czasu przebywania bez światła do mniej niż 10 dni. Jak wspomniano powyżej, po 10 dniach sukulenty zaczną się powoli psuć. Rośliny powinny być również utrzymywane w stanie suchym. Podlewanie sukulentów, gdy są w ciemności, nigdy nie jest dobrym pomysłem.

 

 

Dlaczego moje sukulenty w pomieszczeniach ciągle umierają?

Jednym z najszybszych sposobów zniszczenia sukulentów w pomieszczeniach zamkniętych jest ich nieprawidłowe podlewanie. Sukulenty używają swoich grubych, mięsistych liści do magazynowania wody.

 

Wykorzystują te zapasy wody, aby przetrwać w suchych warunkach, ale nadal wymagają regularnego podlewania, aby dobrze się rozwijać. Zbyt duża ilość wody jest jednak zabójcza dla tych roślin.

 

 

Czy sukulenty dobrze rosną w doniczkach?

Korzenie sukulentów mogą dobrze rozwijać się w płytkiej, szerokiej doniczce. Upewnij się tylko, że doniczka ma dobry odpływ wody, co może oznaczać konieczność wywiercenia otworów w dnie. Stojąca woda w pojemniku może zabić sukulenta.

Zobacz też:Kaktusy uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Czy sukulenty są dobre dla ogrodu?

W regionach dotkniętych suszą lub w regionach, w których stosuje się oszczędne gospodarowanie wodą, sukulenty są pięknym i prostym dodatkiem do ogrodu. Dobrze rozwijają się także na tarasach, pokładach i balkonach, a także stanowią mądry wybór do aranżacji terenów przy basenie.

Czy sukulenty mogą przetrwać na zewnątrz?

Wytrzymałe sukulenty znoszą mróz i mogą pozostać na zewnątrz w temperaturach poniżej zera. Są idealne do całorocznej uprawy na zewnątrz. W rzeczywistości odporne sukulenty rosną lepiej na zewnątrz niż w domu!

 

 

Skąd mam wiedzieć, kiedy przesadzić moje sukulenty?

Przesadzanie sukulentów w okresie letniego spoczynku jesienią, a sukulentów w okresie zimowego spoczynku wiosną daje im czas na przyzwyczajenie się do nowej doniczki i gleby przed sezonem wzrostu.

 

Średnio sukulenty należy przesadzać co dwa lata, aby mieć pewność, że gleba jest świeża i żyzna, a roślina ma wystarczająco dużo miejsca do wzrostu.

 

 

Czy podlewać sukulenty po przesadzeniu?

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się jednak, aby odczekać co najmniej tydzień po przesadzeniu, aby podlać sukulenta.

 

Upewnij się, że ziemia jest sucha, a następnie dokładnie ją zwilż, nie topiąc jej. Gdy gleba jest sucha, czas na podlewanie. Jeśli nadal jest wilgotna, pozostaw ją do wyschnięcia.

sukulenty pielegnacja

 

Dlaczego mój sukulent umiera po przesadzeniu?

Nie zapominaj, że sukulenty są bardzo podobne do kaktusów w tym sensie, że uwielbiają suche powietrze, suchą glebę i prowadzą suche życie.

 

Jasne, że chcesz, aby twoje maleństwa szybko rosły, ale nie możesz ich utopić. Odłóż konewkę i odsuń się od rośliny. Jest to często jeden z głównych powodów, dla których twoje sukulenty umierają.

 

 

Jaki jest najlepszy sposób sadzenia sukulentów?

Sadząc sukulenty, należy umieścić je w przygotowanej glebie, w przypadku kolczastych gatunków należy używać rękawiczek i przesiać ziemię wokół ich podstaw, delikatnie ją ubijając.

 

Przykryj powierzchnię gleby gruboziarnistym piaskiem, żwirem lub inną nieorganiczną ściółką i bardzo delikatnie podlej, aby osiadła gleba wokół korzeni i podstaw roślin.

 

 

Jak sadzić nowe sukulenty?

 1. Usunąć kilka liści lub zetnij głowę rośliny. Losowo usunąć kilka liści z sukulentów, skręcając delikatnie, aby usunąć cały liść bez rozdarcia.
 2. Usuwanie odrostów. Odłóż sadzonki na bok w dowolnym pojemniku lub na tacy.
 3. Wyrastanie korzeni. Obserwuj wzrost korzeni w ciągu następnych kilku tygodni.
 4. Podlewaj i karm.

 

Czy można sadzić sukulenty w doniczkach bez otworów?

Sukulenty zdecydowanie mogą przetrwać, a nawet rozwijać się w doniczkach bez otworów. Wszystko zależy od tego, jak dbać o rośliny.

 

Największym problemem, jaki napotykają ludzie, jest podlewanie. Ludzie mają tendencję do nadmiernego podlewania swoich sukulentów, co może być szkodliwe dla tych roślin.

sukulenty

 

Jak długo trzeba rozmnażać sukulenty?

Ogólnie rzecz biorąc, potrzeba około 2 tygodni, aby wyhodować korzenie przez rozmnażanie liści.

 

Po około 8 tygodniach uformują się nowe liście, które można w razie potrzeby przesadzić do małej doniczki. Rozmnażanie z pędów generalnie potrzeba około 4 tygodni na uformowanie się korzeni, czasami dłużej.

Zobacz też:Rozplenica Japońska uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

 

Czy sadzonki sukulentów mogą ukorzeniać się w wodzie?

Większość sukulentów może być rozmnażana w wodzie. Można wyhodować korzenie ze zdrowych pojedynczych liści lub, jeśli mamy rozrośniętego sukulenta, można pobrać sadzonki łodygowe i je ukorzenić. Sukulenty, które mają pulchne, mięsiste liście.

 

 

Czy lepiej rozmnażać sukulenty w wodzie, czy w glebie?

Sukulenty siedzące w mokrej glebie są narażone na działanie grzybów i patogenów znajdujących się w glebie, które wprowadzają choroby do rośliny, powodując gnicie korzeni.

 

W przypadku rozmnażania w wodzie rośliny nie są narażone na patogeny normalnie obecne w podłożu glebowym i dlatego nie cierpią z powodu gnicia.

 

 

Jak długo żyją sukulenty?

Niektóre sukulenty nie żyją długo, ale wyrastają im odrosty, które się zastępują. Główna roślina żyje tylko około 3-4 lat, ale wysyła mnóstwo odrostów w ciągu swojego życia.

 

 

Czy należy usuwać martwe liście z sukulentów?

Choć większość sukulentów potrafi odizolować uszkodzone części, zawsze warto szybko usunąć połamane, chore lub martwe liście, łodygi i łodygi kwiatów.

 

Ponieważ nowy przyrost zwykle kiełkuje w pobliżu odciętych końcówek, wystarczy przyciąć łodygi w miejscu, w którym chcemy, aby pojawił się nowy przyrost.

 

 

Zimowanie Sukulentów.

Przezimuj sukulenty w stanie pół śpiączki. Choć sukulenty nie przechodzą w całkowity stan spoczynku, można je do niego zmusić, całkowicie ograniczając im dostęp do wody, znacznie zmniejszając natężenie światła i trzymając je w miejscu, w którym temperatura jest nieco wyższa od zera.

 

 

Czy mogę uratować sukulenty, które przemarzły?

Jeśli odmrożenie dotarło do łodygi sukulenta, prawdopodobnie nie da się go uratować. Można jednak odciąć i oczyścić wszystkie uszkodzone części rośliny, a sukulent ma większe szanse na przeżycie. Po odcięciu uszkodzonych części odczekaj jeszcze 2-3 dni, zanim zaczniesz podlewać.

 

 

Jak dbać o sukulenty w domu zimą?

Jeśli Twoje sukulenty mieszkają w domu, przestań je podlewać i pozwól ziemi wyschnąć. W zimie podlewaj je oszczędnie, tylko tyle, aby nie dopuścić do ich odwodnienia.

 

Upewnij się także, że temperatura zawsze wynosi od 10℃ do 15℃ stopni.

Zobacz też:Kalanchoe ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

 

Czy można od razu sadzić sadzonki sukulentów?

Musisz się upewnić, że masz wystarczająco dużo łodygi do sadzenia pod ziemią, aby utrzymać roślinę.

 

Na roślinach powinien pojawić się modzel, co oznacza, że dolna część rośliny wyschła. Tworzy się to kilka dni po ścięciu sukulenta, więc należy odczekać kilka dni przed posadzeniem świeżo ściętych sukulentów.

 

 

Nawożenie Sukulenty.

Sukulenty naziemne w zasadzie nie wymagają nawożenia, ale aby przyspieszyć ich bujny wzrost wiosną, należy zastosować nawóz. Następnie wiosną jeśli chcesz, nie jest to konieczne, zastosuj zrównoważony nawóz granulowany.

 

 

Czy lepiej lekko skropić, czy podlewać sukulenty?

W pełni rozwinięte sukulenty nie lubią być podlewane. Rozwijają się one w suchym klimacie, więc kiedy je zamgławiamy, zmieniamy wilgotność wokół rośliny.

 

Może to również prowadzić do gnicia roślin. Zamgławianie należy stosować w przypadku roślin rozmnażanych, aby lekko podlać ich delikatne, małe korzenie.

 

 

Dlaczego końcówki moich sukulentów stają się brązowe?

Najczęstszą przyczyną brązowych liści sukulentów jest oparzenie słoneczne lub uszkodzenie przez słońce. Jeśli niedawno przenieśliście roślinę w jasne miejsce lub jeśli niedawno mieliście falę upałów, lub intensywne upały i zauważyliście, że wasze rośliny mają brązowe plamy na liściach, plamy te są odpowiednikiem oparzeń słonecznych.

 

 

Dlaczego sukulenty nagle umierają?

Nagły spadek ich zdrowia jest zwykle spowodowany problemami z wodą, ale czasami może być spowodowany przez szkodniki lub choroby. Ratowanie umierających sukulentów zaczyna się od ustalenia, co zapoczątkowało ich degradację, aby można było rozwiązać problem.

 

 

Jak ożywić obumarłego sukulenta?

Wykop sukulenta z ziemi i usuń nadmiar ziemi przyklejonej do korzeni, odetnij wszystkie brązowe i czarne korzenie, ponieważ są one już zgniłe. Pozostaw roślinę na siatce lub jakimkolwiek sitku, aż korzenie wyschną na powietrzu od dwóch do trzech dni. Gdy korzenie są suche całkowicie, zasadź go z powrotem.

 

Zobacz też:Jodła Koreańska wszystko co musisz wiedzieć.

Jak długo trzeba czekać na wyhodowanie sukulenta z nasion?

W zależności od rodzaju sukulenta temperatury i nasłonecznienia, twoje rośliny mogą potrzebować od trzech dni do kilku tygodni, aby zacząć rosnąć. Niektóre mogą nawet potrzebować od kilku miesięcy do roku, aby wykiełkować, dlatego ważne jest, aby zrobić rozeznanie przy zakupie nasion, aby przewidzieć czas wzrostu.

 

 

Jak głęboko sadzić sukulenty?

Dno płytkiego naczynia wypełnijcie od 2,5 cm do 4 cm drobnego żwiru. Każdy płytki pojemnik o głębokości co najmniej 5 cm jest odpowiedni, pod warunkiem, że ma co najmniej jeden otwór drenażowy w dnie.

 

 

Czy można sadzić sukulenty w samych skałach?

Sukulenty potrzebują gleby, aby przetrwać, i nie mogą przetrwać na samych skałach i żwirze.

 

Naturalnie rosną na glebach piaszczystych, które szybko przesychają, a ich korzenie nigdy nie powinny być pozostawione w mokrej ziemi. Ponadto zastosowanie skał i kamyków na glebie może poprawić estetykę sukulentów.

 

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!