Sundaville wszystko co musisz wiedzieć

Spis Treści

Sundaville wyróżnia się wśród innych hybryd sundaville jaskrawym, gorącym różowym odcieniem kwiatów. Jeśli będzie uprawiana w pełnym słońcu i na glebie o kwaśnym odczynie.

 

Sundaville wymaga umiarkowanej opieki przez cały rok, ale jej olśniewający kolor i silny, pnący pokrój sprawiają, że jest warta tego wysiłku.

 

Kiedy kwitnie sundaville?

Zwykle kwitnie przez całe lato  od wiosny do późnego lata. Ta odmiana jest kwiatem, który zazwyczaj rośnie jako wiecznie zielony, co jest definiowane jako roślina, która zachowuje liście przez cały rok. Sundaville Red osiąga wysokość około 1,80 m.

 

 

Kiedy sadzić sundaville?

Wiosną, gdy roślina zaczyna wypuszczać nowe przyrosty, potrzebuje więcej wody. Sundaville można wystawić na zewnątrz pod koniec kwietnia lub w maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

 

 

Czy sundaville to roślina jednoroczna, czy wieloletnia?

Sundaville to starsza nazwa sundaville, wiecznie zielonego tropikalnego pnącza znanego z dużych, kolorowych kwiatów. Roślina ta rośnie jako bylina. W chłodniejszych strefach można uprawiać ją jako roślinę jednoroczną lub w doniczce, którą można przenieść na zimę w osłonięte miejsce.

 

Sundaville kwiat

Czy sundaville może być uprawiana w pełnym słońcu?

Preferowane warunki uprawy to pełne słońce do półcienia, z preferencją dla pełnego słońca. sundaville jest uprawiana dla jej imponujących kwiatów. Jest to pnącze i popularny wybór do ciepłych ogrodów i doniczek.

 

 

Czy sundaville może rosnąć w cieniu?

Ogólnie rzecz biorąc, te, rośliny preferują miejsce w pełnym słońcu, powinny otrzymywać więcej niż 6 godzin bezpośredniego słońca dziennie.

 

 

Jak dużo słońca potrzebuje sundaville?

Najlepiej kupować je jako rośliny doniczkowe. Poczekaj, aż temperatury będą niezawodnie w zakresie 15℃ stopni w ciągu dnia 10℃ stopni w nocy, zanim posadzisz je na zewnątrz. Znajdź miejsce dla sundaville z co najmniej sześć godzin słońca każdego dnia, choć w gorącym klimacie, trochę popołudniowego cienia jest pomocne.

 

Zobacz też:Goździk wszystko co musisz wiedzieć o uprawie tej rośliny.

Pielęgnacja roślin sundaville.

Podobnie jak większość hybryd sundaville, jest rośliną o umiarkowanych wymaganiach pokarmowych i wymaga cotygodniowego nawożenia w okresie letnim. W tym celu należy rozpuścić 1/2 łyżeczki nawozu 15-15-15 w 4 litrach wody i zastąpić tym roztworem jedno podlewanie w tygodniu. Nie należy nawozić rośliny jesienią i zimą.

 

 

Jak dbać o sundaville doniczkową?

Sundaville lubi jasne, pośrednie światło lub przefiltrowane światło słoneczne, ale może ulec poparzeniu w bezpośrednim, pełnym słońcu. Aby uzyskać najlepsze kwiaty sundaville przez całe lato, należy raz na dwa tygodnie zasilić roślinę sundaville nawozem o wysokiej zawartości fosforu, rozpuszczalnym w wodzie.

 

 

Sundaville, Mandevilla, Dipladenia - Poradnik Ogrodowy #193

Odpowiednia gleba dla sundaville.

Kwiaty sundaville potrzebują piaszczystej, dobrze przepuszczalnej gleby z dużą ilością domieszki substancji organicznych. Dobra mieszanka glebowa dla roślin sundaville zawiera dwie części mchu torfowego lub ziemi doniczkowej do jednej części piasku budowlanego. Ważną częścią pielęgnacji sundaville jest rodzaj światła, które otrzymują. sundaville winorośli potrzebują trochę cienia.

 

 

Preferowany zakres pH dla sundaville to około 6,6 do 7,8. Dobry drenaż gleby jest bardzo ważny, a sundaville będzie generalnie rosnąć najlepiej w miejscu z piaszczystej glebie.

 

 

Czy sundaville może rosnąć w glebie gliniastej?

Sundaville toleruje niewielki cień, ale nie kwitnie tak dobrze. Potrzebują wilgotnej, dobrze zdrenowanej gleby. Spróbuj dodać trochę piasku, zwłaszcza jeśli masz glebę gliniastą. Twoje winorośle będą rosły lepiej, jeśli będziesz je nawoził.

 

Zobacz też:Uprawa Lobelii | Porady dotyczące pielęgnacji Lobelii

Podlewanie sundaville.

Sundaville preferuje stale wilgotną glebę podczas aktywnego wzrostu. W ciepłym klimacie może wymagać podlewania trzy razy w tygodniu wiosną, latem i jesienią. Uprawiane w doniczkach pnącza szybko wysychają, dlatego należy uważnie obserwować poziom wilgotności. Zimą, gdy roślina wchodzi w stan spoczynku, należy ograniczyć podlewanie do jednego razu w tygodniu.

 

 

Jak często należy podlewać sundavillę?

Sundaville winorośli lubi mieć glebę utrzymywane w wilgoci, więc podlewać roślinę co najmniej raz w tygodniu, dążąc do około 2,5 cm wody. W zimie można ograniczyć podlewanie.

 

 

Kwitnące sundavillę potrzebują wilgotnej gleby, która dobrze odprowadza wodę, aby zapobiec stojącej wodzie. Zbyt dużo wody może zdusić korzenie, przez co nie będą one odpowiednio odżywiać rośliny. I odwrotnie, zbyt mała ilość wody może być zabójcza, zaczynając od żółtych liści, które stają się brązowe i opadają z rośliny.

 

 

Jak wygląda sundaville?

Sundaville rożowa

Liście sundaville są drobne i spiczaste, głęboko zielone i lekko błyszczące. Kwiaty są w kształcie trąbki i pełne w odcieniach różu, bieli, żółci i czerwieni. Rośliny dobrze reagują na uszczykiwanie w miarę wzrostu, co wymusza nowy, bardziej krzaczasty wzrost.

 

 

Czy sundaville może rosnąć w doniczkach?

Sundaville uprawiane w doniczkach mogą być cięte i wniesiona do wewnątrz jako roślina domowa, Uprawiać sundaville w słonecznym oknie przez całą zimę w pomieszczeniach zamkniętych. Nawet jeśli nie będzie kwitnąć w pomieszczeniu w zimie, może przetrwać do przeniesienia z powrotem na zewnątrz następnego lata.

 

Zobacz też:Agrest uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Kiedy należy przesadzać sundavillę?

Sundaville powinna być przesadzana co rok lub dwa, najlepiej wczesną wiosną. Jeśli jednak nie zdążyłeś przyciąć sundaville w zeszłym roku, najlepiej poczekać do jesieni, a następnie przyciąć i przesadzić w tym samym czasie.

 

 

Korzenie sundaville.

Sundaville bulwy roślin to są zgrubiałe korzenie. Chociaż przypominają one kłącza, są zazwyczaj krótsze i bardziej puszyste. Bulwy sundaville roślin przechowują składniki odżywcze, które zapewniają energię dla rośliny podczas uśpienia w miesiącach zimowych.

 

 

Kiedy należy przesadzać sundavillę?

Sundaville powinna być przesadzana co rok lub dwa, najlepiej wczesną wiosną. Jeśli jednak nie zdążyłeś przyciąć sundaville w zeszłym roku, najlepiej poczekać do jesieni, a następnie przyciąć i przesadzić w tym samym czasie.

Sundaville i owad

 

Jak przetrzymać sundavillę przez zimę?

Przezimowanie sundaville jest umożliwienie jej przejścia w stan spoczynku. Trzymaj winorośl na zewnątrz, aż zrobi się trochę chłodno, a następnie przenieść ją do chłodnego garażu lub piwnicy, która utrzymuje temperaturę zimą powyżej zera, około 10℃ jest idealną temperaturą.

 

 

Jaka jest najniższa temperatura, którą sundaville może tolerować?

Od 7 ℃ do 10℃ to minimalna temperatura, którą może tolerować sundaville, rośliny powinny być przeniesione do domu na zimę. Przed przeniesieniem do środka należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma szkodników.

 

 

Czy można przenieść sundavillę na zimę do środka?

Rośliny tropikalne, zarówno kopczące jak i pnące odmiany sundaville, rozwijają się w temperaturach powyżej 10℃. Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas poniżej 10℃, najlepiej będzie, jeśli rozważysz sundavillę jako roślinę jednoroczną lub przeniesiesz ją do domu na zimę.

Zobacz też:Mirt wszystko co musisz wiedzieć o uprawie.

 

Kiedy należy przycinać sundavillę?

Przycinanie sundaville najlepiej przeprowadzać późną zimą lub wczesną wiosną, zanim roślina zacznie wypuszczać nowe pędy. Pnącza sundaville wiernie i szybko wypuszczają nowe przyrosty, na których latem zakwitają wszystkie kwiaty.

 

 

Czy sundavillę trzeba przycinać?

Rośliny niewspinające się należy regularnie przycinać, aby uzyskać efekt rozkrzewienia. Przycinaj dokładnie późną zimą lub wiosną, gdy kwitnienie jest najlżejsze. Nawet sundaville uprawiana jako roślina pnąca najlepiej radzi sobie z corocznym przycinaniem.

 

 

Jak mocno należy przycinać sundavillę?

W tym przypadku należy mocno przyciąć roślinę, do około 30 cm. Od czasu do czasu podlewaj ją, aby nie wyschła, ale zasadniczo zostaw ją w spokoju. Wprowadź ją do środka, gdy wiosna jest tuż za rogiem i pozwól jej zacząć rosnąć.

 

 

Czy sundavillę należy przycinać?

Usuwanie główek nie jest konieczne, aby sundaville nadal produkowała kwiaty, ale poprawia wygląd rośliny. W warunkach słabego oświetlenia sundaville może stać się garbata. W takim przypadku należy przycinać rośliny, aby zachować ich krzaczasty pokrój.

 

 

Kiedy mogę przesadzić sundavillę?

Sundaville powinny być przesadzane co roku lub dwa, najlepiej wczesną wiosną. Jeśli jednak nie zdążyłeś przyciąć sundaville winorośli w zeszłym roku, najlepiej poczekać do jesieni, a następnie przyciąć i przesadzić w tym samym czasie.

 

Zobacz też:Widliczka Uprawa i pielęgnacja

Jak podzielić sundavillę?

Sadzonki powinny być wykonane z końcówek lub pędów bocznych i mieć około 7,5 cm długości. Usuń wszystkie liście oprócz dwóch górnych. Jeśli chcesz, zanurz sadzonki sundaville w hormonie ukorzeniającym, a następnie umieść je w piaszczystej mieszance torfu.

 

 

Czy sadzonki sundaville ukorzenią się w wodzie?

Ukorzeniają się one bardzo łatwo i ukorzeniają się nawet w szklance wody. Wolę brać od 7,5 cm do 10 cm, twarde kawałki z końcówek łodyg i umieszczać je w dobrym podłożu do ukorzeniania.

 

 

Czy można uprawiać sundavillę z sadzonki?

Sundaville jest bardzo łatwa do rozmnażania z sadzonek. W razie potrzeby zanurz sadzonki sundaville w hormonie ukorzeniającym, a następnie umieść je w piaszczystej mieszance torfu. Umieść sadzonki sundaville w nieco zacienionym miejscu i utrzymuj je w cieple, wilgoci i wilgotności.

 

 

Jak mogę sprawić, aby moja sundaville się rozkrzewiła?

Przycinanie nie jest konieczne, aby sundaville nadal produkowała kwiaty, ale poprawia wygląd rośliny. W warunkach słabego oświetlenia sundaville może stać się rozrośnięta. W takim przypadku należy przycinać rośliny, aby zachować ich krzaczasty pokrój.

 

 

Jaki jest najlepszy nawóz dla sundaville?

Dobry 20-20-20 stosunek żywności jest przydatne dla wielu rodzajów roślin, jak również do nawożenia sundaville. Wybierz formułę organiczną jako część zrównoważonego. Aby uzyskać więcej kwiatów, można stosować nawóz o wysokiej zawartości fosforu co dwa do trzech tygodni na początku sezonu kwitnienia.

 

 

Czy można uprawiać sundavillę z nasion?

Rozmnażanie sundaville z nasion nie jest trudne, choć najlepiej jest to robić ze świeżych nasion. Należy pozwolić nasionom pozostać na roślinie do wyschnięcia przed ich usunięciem. Nasiona sundaville wymagają płytkiego sadzenia, jedynie lekko przykrywając je ziemią. Przechowuj je w wilgotnym i ciepłym miejscu od 18℃ do 24 ℃.

 

 

Jak długo zachowują się rośliny sundaville?

Pierwsze kwiaty sundaville pojawiają się zazwyczaj wczesnym latem, a okres kwitnienia sundaville trwa do pierwszych przymrozków jesienią. To piękne pnącze jest bardziej wytrzymałe, niż się wydaje, ale w strefach, w których panuje duża mrozoodporność, ginie od mrozu.

 

 

Jak przywrócić sundavillę do życia?

Użyj ostrych, czystych sekatorów lub nożyc do cięcia pod kątem w żywej, zielonej tkance tuż nad pąkiem. Jeśli wydaje się, że łodygi sundaville zostały całkowicie zabite, a nad ziemią nie widać zielonej tkanki, należy przyciąć łodygi na wysokości około 15 cm nad ziemią.

 

 

Co jest nie tak z moją sundaville?

Antraknoza jest powszechna na wielu roślinach ozdobnych, w tym na sundaville. Objawami choroby są plamy na liściach i zamieranie liści. Na zainfekowanych liściach pojawiają się brązowe plamy lub zmiany, które są zwykle związane z żyłkami liści. W ciężkich przypadkach może dojść do opadania liści.

 

 

Co zabija moją sundavillę?

Mączliki pozostawiają małe stosy woskowych resztek na gałęziach pnączy sundaville, żerując w pobliżu lub na spodniej stronie liści. Szkodniki te produkują duże ilości spadzi, żywiąc się sokami roślinnymi, co powoduje, że liście poniżej miejsc żerowania stają się lepkie lub błyszczące.

 

 

Żółte liście na sundaville.

Niewłaściwe podlewanie może być przyczyną żółknięcia liści sundaville. Zbyt dużo lub zbyt mało wody może być powodem żółtych liści sundaville Przemoczone korzenie są częstym powodem żółknięcia sundaville, podobnie jak wyschnięta gleba. Jeśli roślina dostaje zbyt mało wody, liście będą się zwijać jak żółte.

 

 

Dlaczego liście na sundaville są brązowe?

Zgnilizna fuzaryjn a to kolejna choroba grzybowa, która może powodować poważne problemy dla sundaville i jest bardzo trudna do zwalczenia, gdy już się rozprzestrzeni, dlatego należy zwracać uwagę na wczesne objawy, takie jak nagłe żółknięcie lub brązowienie liści ograniczone do części winorośli.

 

Szkodniki i choroby.

Pomimo dobrej pielęgnacji, na roślinach Sundaville mogą pojawić się mszyce, wełnowce i przędziorki. Jeśli zostaną one wcześnie wykryte, rzadko są poważne, ale mogą powodować drobne uszkodzenia kosmetyczne. Silnie zaatakowane pędy należy obcinać świeżo wyczyszczonymi sekatorami. Sundaville nie ma wielu problemów z chorobami, o ile nie dopuści się do zalania gleby wokół korzeni.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!