Świdośliwa uprawa, wymagania, odmiany i rozmnażanie.

Świdośliwa jest wspólną nazwą dla gatunków z rodziny Amelanchier ovalis Medikus. Świdośliwa to drzewo liściaste, dorastające do 9 metrów wysokości, lub krzew.

Charakteryzują się owalnymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na czerwono, gronami białych wiosennych kwiatów i czarnymi lub czerwonymi owocami. Wymagania i czas uprawy zależą w pewnym stopniu od poszczególnych gatunków.

Sadzenie Świdośliwa.

Świdośliwa sadzi się obojętnie jesienią lub wiosną, wybierając miejsce dobrze nasłonecznione dla pięknego kwitnienia.

  1. Świdośliwa preferuje raczej bogatą, głęboką i dobrze zdrenowaną glebę, ale każdy rodzaj gleby ogrodowej może się nadać. Nie jest to bardzo wybredne drzewo.
  2. Lubi pełne słońce, a nawet półcień.
  3. Jeśli ma stanowić część żywopłotu, należy zachować między krzewami odległość około 2 metrów.
  4. Rozmnażaj przez sadzonki pod koniec lata.
  5. Jeśli sadzisz krzewy wiosną, pamiętaj o regularnym podlewaniu w pierwszym roku po posadzeniu.

 

Wysiew nasion.

Owoce należy zbierać, gdy są dojrzałe – wczesnym latem, gdy są już w pełni wybarwione. Nasiona muszą być oddzielone od owoców, co można zrobić wirując owoce, krótko w blenderze, najlepiej takim z tępym ostrzem, i usuwając nasiona z powstałej pulpy.

Suszyć przez kilka dni na arkuszu gazety. W razie potrzeby przechowywać w szczelnych pojemnikach.

Zobacz też:Dereń jadalny odmiany i uprawa, owoce

Czy jagody Świdośliwa są jadalne?

Jagody Świdośliwa są również bardzo duże i pojawiają się nawet na 60-centymetrowych sadzonkach. Biorąc pod uwagę ich popularność jako roślin jadalnych w ich ojczystej Kanadzie, gdzie znane są pod rodzimą nazwą „saskatoons”, jestem zaskoczony, jak mało wspomina się o nich w dziale owoców w książkach ogrodniczych.

 

Jak duże są krzewy Świdośliwa?

Dojrzała wielkość. Świdośliwa puchata osiąga wysokość 38 cm na 60 cm i rozłożystość 38 cm na 60 cm w wieku dojrzałym.

Świdośliwa tempo wzrostu

Czy Świdośliwa to drzewo, czy krzew?

Świdośliwa to odporne, małe drzewo lub krzew, pochodzące głównie z Ameryki Północnej, nazywane czasem krzewem cieniolubnym, jagodą czerwcową lub śnieżnym mespilusem. Nazwa śnieżny mespilus odnosi się do białych, gwiaździstych kwiatów, które pojawiają się późną wiosną – najczęściej na gołym drewnie.

 

Gdzie należy sadzić Świdośliwy?

Dobrze znosi stanowiska wilgotne i łatwo się przesadza. Świdośliwa najlepiej kwitnie i owocuje w pełnym słońcu, ale toleruje też trochę cienia. Rośliny należy rozstawiać w odległości 3 m do 5 metrów od siebie lub grupować drzewa bliżej siebie, aby utworzyć gąszcz. Należy uprawiać Świdośliwy w miejscach o wilgotnej glebie.

 

Odmiany świdośliwy:

  • Świdośliwa lamarckii – jarzębina.
  • Świdośliwa ovalis – śnieżna mespilus.
  • Świdośliwa sanguinea – kosaciec czerwony lub jarząb brekinia.
  • Świdośliwa sinica – chińska malina moroszka.
  • Świdośliwa stolonifera – jeżyna rozłogowa.

Jest ich o wiele więcej znajdziesz wszystkie gatunki tutaj.

 

Czy Świdośliwa jest drzewem nieporządnym?

Świdośliwa może być pielęgnowana jako drzewo wielopniowe lub przycinana jako drzewo jednopienne. Ze względu na małe liście i jagody, które są usuwane przez ptaki lub po prostu wysychają na gałęziach, nie jest to drzewo niepożądane w krajobrazie domowym lub gospodarczym.

owoce Świdośliwa

Jak szybko rosną Świdośliwy?

Tempo wzrostu jest średnie, od 2 m do 3 metrów w ciągu 5 do 8 lat. Świdośliwy mają dużą zdolność przystosowywania się do różnych miejsc i gleb. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu do lekkiego cienia i na wilgotnych, dobrze zdrenowanych, kwaśnych glebach.

 

Czy ptaki jedzą Świdośliwy?

Woskownice cedrowe lubią ucztować w grupach i nie tylko one uwielbiają Świdośliwy – owoce jeżyn zjada co najmniej 35 gatunków ptaków, w tym: Kwokacze, Robiny, Kotki, Wilgi Baltimore, Gębacze, Drozdy i inne. Dodatkowy bonus owoce Świdośliwy są jadalne dla ludzi i mają wysoką wartość odżywczą.

 

Świdośliwa - uprawa w Polsce
 

Skąd mam wiedzieć, że mam Świdośliwa?

Owoce Świdośliwy są okrągłe i w zależności od gatunku rośliny mają średnicę od około 0,6 cm do 1 centymetra. U większości gatunków Świdośliwa owoce są czerwone, gdy są niedojrzałe, ale w miarę dojrzewania ciemnieją do głębokiego niebieskiego lub fioletowego koloru.

Podobnie jak w przypadku borówki amerykańskiej, każdy owoc Świdośliwy ma koronę z frędzlami, która znajduje się naprzeciwko szypułki.

Zobacz też:Jak i kiedy sadzić Truskawki.Uprawa, przesadzanie i owoce.

Jak wygląda Świdośliwa popielica?

Świdośliwa popielica (Świdośliwa spp.) to niewielkie drzewo liściaste lub krzew o atrakcyjnych białych kwiatach wiosennych, które zapewnia całoroczne zainteresowanie w krajobrazie, a także wytwarza jadalne owoce. Po kwiatach następują 0,6 cm do 1 cm fioletowe owoce ziarnkowe z woskowym nalotem, które smakują jak dojrzałe borówki.

 

Czy Świdośliwa może rosnąć w cieniu?

Świdośliwa jest bardzo łatwo przystosowująca się do różnych stanowisk i gleb. Najlepiej rosną w pełnym słońcu do lekkiego cienia oraz na wilgotnych, dobrze zdrenowanych, kwaśnych glebach.

 

Czy Świdośliwa jest rośliną samopylną?

Kwiaty są obupłciowe posiadają zarówno organy męskie jak i żeńskie i są zapylane przez pszczoły. Są samopłodne i nie wymagają rośliny partnerskiej, choć dodanie drugiego gatunku powinno poprawić produkcję owoców.

 

Jak nawozić Świdośliwy?

Krzewy Świdośliwy należy zasilać organicznym nawozem 5-3-3 w odstępach sześciotygodniowych, od początku kwietnia do końca października. Nawóz należy rozsypać równomiernie wokół linii krzewów, czyli w miejscu na glebie, gdzie deszcz spływa z ich najbardziej zewnętrznych liści.

 

Nawóz należy podawać w ilości 1 filiżanki na każde 30 cm rozłożystości rośliny.

 

Jak rozmnażać Świdośliwy?

Można ją rozmnażać przez sadzonki pobierane z korzeni. Należy szukać odcinków korzeni z dołączonymi mniejszymi korzeniami. Nie należy dopuścić do przesuszenia przed lub po posadzeniu. Sadzić natychmiast w świeżej ziemi doniczkowej i traktować jak sadzonki doniczkowe.

Zobacz też:Świdośliwa uprawa, wymagania, odmiany i rozmnażanie.

Dlaczego moje drzewo Świdośliwa umiera?

W sumie najczęstszym powodem umierania Świdośliwa jest choroba – Zaraza ogniowa. Jeśli oprócz innych problemów, takich jak obumarłe kwiaty, uschnięte owoce i kłykciny kończyste, na Twoim drzewie pojawiają się przypalone liście, to prawdopodobnie jest to choroba zakaźna o podłożu bakteryjnym, zwana zarazą ogniową.

Świdośliwa krzew

Kiedy można przesadzać Świdośliwy?

Najlepszą porą na przesadzanie Świdośliwa jest zima, gdy rośliny są w stanie spoczynku. Daje to drzewom czas na dostosowanie się do nowego miejsca, zanim zaczną kwitnąć wczesną wiosną.

 

Dlaczego moje Świdośliwy są żółte?

Ogólnie rzecz biorąc, żółknące liście wskazują na rodzaj stresu, takiego jak susza, zbyt głębokie sadzenie, zbyt duża wilgotność, zbyt dużo ściółki itp.

Wszystko, co można zrobić, to utrzymywać drzewo dobrze nawodnione w okresach suszy. Upewnij się, że mulcz nie jest grubszy niż kilka centymetrów i znajduje się z dala od podstawy pnia.

 

Czy można jeść owoce ze Świdośliwy?

Chociaż wszystkie owoce Świdośliwy są jadalne, najsmaczniejsze są owoce odmiany Saskatoon. Należące do rodzaju Amelanchier nagradzają właścicieli domów spektakularnym pokazem efektownych białych kwiatów, które wiosną wyglądają jak bzy, atrakcyjnym ulistnieniem jesienią i piękną szarą korą.

Zobacz też:Jak pozbyć się grzybów z trawnika

Co można posadzić pod Świdośliwy?

Pod drzewem Świdośliwy sadzimy: bukszpan, pelargonie, paprocie, świerk pospolity, lilie.

 

Czy drzewa Świdośliwy zrzucają owoce?

Jest uważana za doskonałe drzewo miejskie, z wyjątkiem jednego faktu: jej owoce plamią chodniki. Kwitną wczesną wiosną, a w czerwcu wydają małe, okrągłe, czerwone jagody, dlatego nazywane są również czerwcami.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!