Syngonium

Zroślicha lub syngonium jest bardzo ceniona ze względu na łatwość pielęgnacji i duże liście, które mogą przybierać różne odcienie, od jasnozielonych po uroczą mieszankę plam.

Roślina ta jest bardzo łatwa do uprawy w domu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o pielęgnacji roślin.

 

Pielęgnacja syngonium.

Jest stosunkowo łatwa roślina domowa do opieki — będzie rozwijać się w tych samych warunkach, jak jego bardzo popularny krewny, winorośli są pnącza w przyrodzie i ostatecznie rośnie z cienia do pełnego słońca w baldachimie drzew, z liści dojrzewania i zyskuje rozmiar jak rośliny zyskać wysokość. Jako roślina domowa, są one często używane jako rośliny wspinające. Alternatywnie można przycinać nowe przyrosty, aby utrzymać pionowe pędy młodej rośliny.

 

Tropikalne w naturze, syngonium są idealne do słonecznego pokoju lub szklarni konserwatorium, gdzie dużo ciepła, światła i wilgoci będzie zachęcać ich wzrostu.

 

 

Światło

Chociaż te rośliny są bardzo niskie tolerancji światła, będą rosnąć szybciej i utrzymać ich żywe kolory i oznaczenia, jeśli uprawiane w średnim do jasnego światła pośredniego. Bezpośrednie słońce będzie parzyć ich liści.

 

 

Woda

Pozwól te rośliny do wyschnięcia częściowo między podlewania. Jeśli pozostawione suche na zbyt długo, dolne liście wyschnie i brązowy. Jeśli tak się stanie, namocz glebę i pozwól roślinie ponownie się nawodnić.

 

 

Temperatura

Syngonium będzie rosnąć w większości temperatur domowych w zakresie od 15 do 25 stopni. Ta roślina nie lubi temperatury poniżej 10 stopni. Trzymaj je z dala od przeciągów i drzwi w miesiącach zimowych.

Syngonium lodyga

 

Wilgotność

Średnia wilgotność w gospodarstwie domowym 40-50% jest odpowiednia dla tych roślin wewnętrznych, ale większość roślin domowych korzystają z wilgotności powyżej 60%, jeśli można taką zapewnić.

 

Zobacz też:Jak uprawiać i pielęgnować Awokado?

Nawożenie

Zroślicha powinny być nawożone w sezonie wegetacyjnym z ½ siły nawozu o powolnym uwalnianiu lub z odlewów ślimakowych, lub kompostu wczesną wiosną.

 

 

Kwiaty:

To jest niezwykłe dla Zroślicha do produkcji kwiatów w pomieszczeniach. Kiedy kwiaty pojawiają się zielonkawe / białe kwiaty wyglądają coś jak kwiaty lilii. Z drobnych kwiatów rozwijają się brązowo-czarne lub czerwone jagody.

 

 

Ulistnienie:

Liście różnią się kolorem w zależności od odmiany rośliny. We wszystkich odmianach liście przekształcają się z małych owalnych liści w długie, klapowane liście. Kolor i oznaczenia również zmieniają się w ciągu całego życia liścia.

Gdy liście pojawiają się po raz pierwszy, mają kształt strzałki i często wykazują srebrzyste zabarwienie.

Gdy liście na roślinie Zroślicha starzeje się, osiągają strzałkowaty kształt liści, który daje im ich wspólną nazwę. W miarę dalszego dojrzewania liście rosną od około 12 cm długości do około 35 cm długości.

 

 

Przycinanie:

Jeśli chcesz zachować roślinę kompaktowy i krzaczasty, przycinać lub szczypta nowy wzrost na bieżąco. Należy nosić rękawice podczas szczypania, sok roślin może powodować podrażnienia skóry.

 

 

Rozmnażanie:

Łatwo jest ukorzenić syngonium z sadzonki w sezonie wegetacyjnym. Odcinamy fragmenty łodygi zawierające węzły korzeniowe i umieszczamy je w czystej wodzie, aby wyrosły korzenie. Jeśli zauważysz, że roślina ma rozwinięte korzenie powietrzne na łodydze, możesz być pewien, że ta sekcja łodygi będzie się łatwo ukorzeniać.

 

Zobacz też:Ubiorek Wiecznie Zielony Uprawa

Przesadzanie:

Generalnie należy odświeżyć ziemię doniczkową na wiosnę i przesadzać co drugi rok, jednak ze względu na szybki wzrost tych roślin może być konieczne przesadzanie raz w roku. Częste przesadzanie spowoduje jeszcze szybszy wzrost! Warto rozważyć uprawę na tyczce z mchu.

 

 

Wysokość i rozprzestrzenianie się:

Podobnie jak w przypadku wielu pnączy, należy zachować pewien poziom kontroli i autorytetu, przycinając obcinając końcówki zabłąkane pnącza, w przeciwnym razie otrzymamy niesforną i nieporządnie wyglądającą roślinę.

Dobrze wyszkolony, dojrzały syngonium rosnący w górę kija mchu przez kilka lat będzie, następujące maksymalne wymiary: 1,8 m w wysokości i rozpiętość 60 cm.

Rośliny uprawiane bez wsparcia wysokości nie urosną zbyt wysokie, choć nadal można oczekiwać krzaczastego wyglądu rośliny, jeśli będziesz podszczypywać końcówki.

Syngonium podophyllum02

 

Czy syngonium  jest trujące?

Syngonium jest uważany za nieco toksyczny dla większości zwierząt domowych w świetle szczawianów wapnia znalezionych w soku roślinnym. Spożycie liści może spowodować podrażnienie jamy ustnej, a jeśli zostaną całkowicie połknięte, częstym skutkiem ubocznym są wymioty.

 

Zobacz też:Owies uprawa

Powszechne szkodniki i choroby Zroślicha?

Jest stosunkowo odporny na szkodniki na własną rękę. Jednak mieszkanie w domu wśród innych roślin może narazić go na szkodniki, takie jak przędziorki, mączniki, mszyce i skalę. Jeśli zauważysz którąś z tych przypadłości, natychmiast potraktuj roślinę naturalnym środkiem ochronnym.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!