Szałwia Omszona Uprawa i pielęgnacja.

Szałwie omszona pojawiają się w postaci kolorowych kłosów gęsto upakowanych kwiatów o rurkowatych kwiatach na szczycie kwadratowych łodyg i aksamitnych liści.

Te aromatyczne rośliny, sadzone wiosną, doskonale nadają się do cięcia i są uwielbiane przez pszczoły i motyle, a ponadto są odporne na suszę! Zobacz, jak sadzić, uprawiać i pielęgnować szałwię.

 

Szałwia omszona uprawa.

Chociaż te tolerancyjne na suszę rośliny mogą przetrwać w suchej glebie, preferuje wilgotne gleby z dobrym drenażem.

W celu zapewnienia doskonałego drenażu należy wybrać glebę neutralną o średniej wilgotności i żwirowatej lub piaszczystej strukturze.

Późna wiosna lub późne lato to optymalny czas na podział i przesadzanie wieloletnich roślin szałwia omszona.

 

Szałwia omszona przycinanie na jesieni?

Gdy nadejdzie pora jesienna i zima, należy przyciąć szałwie do wysokości od 5 cm do 7,5 cm nad ziemią i dla ochrony rozłożyć wokół rośliny trochę ściółki.

Dzięki regularnej pielęgnacji roślin można cieszyć się kwiatami przez cały sezon.

 

Czy mogę uprawiać szałwia omszona z nasion?

Szałwia omszona może być uprawiana z nasion wysiewanych wcześnie w pomieszczeniach i przesadzanych na zewnątrz po przymrozkach, wysiewanych latem bezpośrednio do ogrodu lub z roślin doniczkowych.

Szałwia Omszona kolor kwiatow

Czy szałwia omszona jest łatwa w uprawie z nasion?

Szałwia omszona jest łatwą w uprawie rośliną, która nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ma długi okres wegetacji i jest jednym z niewielu ziół, które nie tracą intensywności smaku po kwitnieniu.

Zobacz też:Krzewuszka rozmnażanie,przycinanie i pielęgnacja.

Ile godzin światła słonecznego potrzebuje szałwia omszona?

Pełne słońce, 6 godzin światła słonecznego dziennie jest potrzebne do dobrego kwitnienia. Istnieją odmiany, które będą również tolerować częściowego cienia.

 

Jak dbać o szałwia omszona?

Szałwia omszona jest rośliną niewymagającą i wymaga bardzo niewiele zabiegów pielęgnacyjnych, poza utrzymaniem terenu wokół niej w stanie wolnym od chwastów.

 

 • Mimo że rośliny te dobrze znoszą suszę, gdy są już zadomowione, ściółka z materii organicznej wokół nich na wiosnę pozwoli zachować wodę i zapewni niewielką podaż składników odżywczych przez cały rok. Ściółka jest szczególnie ważna, gdy rośliny są świeżo posadzone, a system korzeniowy nie jest w pełni rozwinięty.
 • Wiosną, gdy szałwia omszona zaczyna wykazywać oznaki wzrostu, najlepiej jest przyciąć zeszłoroczne łodygi i wszelkie martwe kwiaty do nowego wzrostu. Dla ułatwienia można przyciąć roślinę do wysokości 25 cm.
 • Można także przedłużyć okres kwitnienia, usuwając martwe kwiaty w miarę ich obumierania.

 

Czy szałwia omszona się rozprzestrzeniają?

Chociaż różne gatunki szałwii różnią się pod względem wysokości i rozłożystości, rośliny te osiągają zazwyczaj wysokość od 0,6 metra do 1,2 metra i mogą mieć rozpiętość od 30 cm do 1,2 metra.

 

Ich szybki wzrost sprawi, że szybko zapewnią w ogrodzie trochę koloru i zieleni.

Szałwia Omszona i pszczola

Podlewanie szałwia omszona.

Szałwia omszona są stosunkowo odporne na upały i suszę, choć regularne podlewanie sprzyja ciągłemu kwitnieniu od wczesnego lata do mrozów, w zależności od odmiany.

 

Dodanie 2,5 cm wody lub 22 litrów na każde 3 metry kwadratowych gleby tygodniowo jest wystarczające dla dojrzałych szałwii wieloletnich w gorących miesiącach letnich.

Zobacz też:Malino jeżyna uprawa

Jak często należy podlewać szałwię omszoną?

Podlewaj dokładnie co najmniej raz w tygodniu, aby pomóc nowym korzeniom głęboko rosnąć. Gleba powinna być wilgotna na głębokości około 2,5 cm pod powierzchnią.

 

Można to sprawdzić wbijając palec w glebę. Podlewaj wcześnie rano, aby dać liściom czas na wyschnięcie.

 

Czy szałwia omszona mogą przetrwać zimę?

Zazwyczaj ludzie sadzą je wiosną, kompostują późną jesienią i przesadzają następnej wiosny.

 

Jak przechowywać szałwia omszona przez zimę?

Półmiękkie szałwia omszona wieloletnie można pozostawić w ziemi, w której rosły, jeśli gleba nie jest zbyt zimna lub mokra w zimie. Należy przyciąć wierzchołki wzrostu do 15 cm i zabezpieczyć korzenie oraz pąki podstawowe grubą warstwą obornika lub okruchów kory

 

. Rośliny należy odkryć wczesną wiosną, gdy miną największe mrozy.

 

Szałwia omszona # Nasz Ogródek

Przygotowanie miejsca sadzenia Szałwii.

 1. Rozluźnij glebę do głębokości 30 cm, usuwając duże kamienie i korzenie.
 2. Wymieszaj 7,5 cm warstwę kompostu, aby zapewnić składniki odżywcze.
 3. W przypadku sadzenia w doniczce należy dodać do kompostu trochę żwiru, aby poprawić drenaż i zasilić roślinę wiosną.
 4. Rośliny uprawiane w glebie ogrodowej nie wymagają dokarmiania.

Zobacz też:Uprawa Cebuli

Jak sadzić szałwię omszona?

 1. Wykop dołek o średnicy dwa razy większej niż średnica pojemnika, w którym znajduje się roślina.
 2. Wyjmij roślinę z pojemnika i umieść ją w dołku tak, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się na równi z powierzchnią gleby.
 3. Rozstaw rośliny w odległości od 30 cm do 90 cm od siebie, w zależności od odmiany.
 4. Ostrożnie wypełnić wokół rośliny i firm gleby delikatnie.
 5. Podlej dokładnie.

Szałwia Omszona

Rozmnażanie szałwii omszona.

Dla odważnych ogrodników, sadzonki szałwii mogą być pobierane wiosną lub wczesną jesienią.

 

 • Niektóre szałwia omszona często rozmnażają się same, więc być może znajdziesz sadzonki, które będziesz mógł wykorzystać w innych częściach swojego krajobrazu!
 • Zanim rozwiną się pąki kwiatowe, należy pobrać sadzonki i usunąć łodygi z gałęzi wegetatywnych niekwitnących o długości około 7,5 cm. Usuń dolne liście i przytnij każdą sadzonkę tuż poniżej węzła.
 • Włóż sadzonki do doniczki z uprzednio podlanym kompostem. Przykryj doniczkę przezroczystą plastikową torbą postaraj się, aby torba nie dotykała liści.
 • Umieścić sadzonki w chłodnej szklarni i umieścić w cieniu, aby zapobiec przypalaniu przez silne światło słoneczne. Po trzech tygodniach sadzonki powinny być gotowe do umieszczenia w doniczce.

Zobacz też:Kiedy przesadzać Piwonie

Uprawa szałwia omszona w doniczkach.

Rośliny szałwia omszona, doskonale nadają się do uprawy w doniczkach. Kwitną dłużej niż wiele innych roślin i krzewów.

Ze względu na ich preferencje dotyczące dobrze zdrenowanej, ale wilgotnej gleby, należy je regularnie podlewać, a w doniczce lub pojemniku koniecznie należy wykonać dobre otwory drenażowe.

 

Najmniejszym zalecaną doniczką jest ta o szerokości 45 cm. Im większy pojemnik, tym szczęśliwsza będzie roślina, będzie wymagała rzadszego podlewania. Pojemnik o głębokości 30 cm jest w porządku, ale ponownie, im głębszy, tym rzadziej będzie wymagał podlewania.

 

 

Wiosną i jesienią karm roślinę dobrą garścią rybiej krwi i ości. Korzystne będzie także zasilanie raz w miesiącu płynnym pokarmem roślinnym.

 

Jednym z ciekawych pomysłów na obsadzenie pojemnika jest obsadzenie go żonkilami. Zanim szałwia omszona obudzi się z zimowego spoczynku, żonkile zdążą obumrzeć.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!