Tawuła japońska uprawa

Tawułę japońską należy przycinać wierzchołkowo późną zimą lub wczesną wiosną, przed nabrzmieniem pąków i przed wypuszczeniem liści. W tym czasie należy także usunąć wszystkie martwe, uszkodzone lub chore pędy oraz te, które się krzyżują. Aby zachować doskonały wygląd i zapewnić kwitnienie, należy przycinać rośliny co najmniej dwa razy w roku.

 

 

Kiedy sadzić:

Wiosna lub jesień.

 

 

Gdzie sadzić:

Upewnij się, że wybrałeś miejsce, które dobrze odprowadza wodę i otrzymuje co najmniej 6 godzin słońca każdego dnia.

 

 

Jak sadzić:

Wykop dół, który jest dwa razy szerszy niż pojemnik i tak samo głęboki. Wyjmij roślinę z pojemnika i delikatnie poluzuj mocno zwinięte korzenie. Umieść roślinę w otworze i zasyp wykopaną ziemią. Podlej dokładnie, aby osiadła gleba. Przykryć 5 – 7 cm warstwą mulczu, trzymając go z dala od łodyg.

Zobacz też:Pielęgnacja Palmy Areka

 

Rozstawa:

Rozstawa roślin Tawuły od 60 cm do 4,5 m od siebie, w zależności od oczekiwanej szerokości dojrzałej rośliny i zastosowania. Aby stworzyć gęsty, pełny żywopłot z iglicy, można rozstawić rośliny bliżej siebie, pod warunkiem, że da się im trochę miejsca na łokcie.

Tawuła japońska kwiat

 

Jak nawozić Tawuły japońska?

  • W gruncie: tawułę japońską rosnącą w gruncie należy nawozić późną zimą lub wczesną wiosną nawozem o spowolnionym działaniu, przeznaczonym do krzewów i drzew lub naturalnym, organicznym pokarmem dla roślin. Przed zastosowaniem nawozu należy zawsze dokładnie przeczytać i przestrzegać instrukcji podanych na etykiecie produktu.
  • W pojemnikach: tawułę japońską rosnącą w doniczkach i innych pojemnikach nawozimy wczesną wiosną i ponownie wczesnym latem granulowanym nawozem do roślin o powolnym uwalnianiu lub rozpuszczalnym w wodzie nawozem płynnym przeznaczonym do stosowania w pojemnikach.

 

 

Jak podlewać Tawuły japońska?

W czasie sadzenia

Natychmiast po posadzeniu należy głęboko namoczyć glebę w miejscu sadzenia na głębokość równą wysokości bryły korzeniowej rośliny. Aby dodatkowo pobudzić rozwój korzeni, można także podlać nowo posadzoną iglicę japońską roztworem preparatu ukorzeniającego, który zmniejsza szok po przesadzeniu i sprawia, że rośliny są bardziej zielone i żywotne.

 

W przypadku sadzenia w zimowym okresie spoczynku rośliny będą potrzebowały mniej wody. Należy więc zachować szczególną ostrożność, aby nie przesadzić z podlewaniem w zimie!

 

Zobacz też:Pielęgnacja i utrzymanie Bakopy

Podczas pierwszego sezonu wegetacyjnego

W przeciętnej glebie ogrodowej nie powinno się codziennie podlewać nowo posadzonej tawuła japońskiej. Najczęściej powoduje to zamulenie gleby, które może prowadzić do gnicia korzeni i innych szkodliwych chorób roślin.

 

W przypadku braku wystarczających opadów deszczu należy podlewać tylko tyle, ile potrzeba, aby utrzymać bryłę korzeniową i otaczającą ją glebę w stanie wilgotnym. Należy pamiętać, że głębokie moczenie rzadziej, i pozwalając gleby do wyschnięcia nieco przed podlewania ponownie, jest o wiele lepiej niż rozpryskiwanie tylko trochę wody na rośliny codziennie.

 

Tawuły japońska jest rośliną średnio odporną na suszę, która wymaga uzupełniania wody tylko w dłuższych okresach letniej suszy. Jeśli widzisz liście więdnące lub zwijające się, lub końcówki łodyg opadające, jest to wskaźnik, że rośliny mogą korzystać z głębokiego moczenia.

 

 

W pojemnikach

Tawuły japońska rosnąca w pojemnikach będzie wymagała częstszego podlewania, zwłaszcza w gorących letnich miesiącach. Należy często sprawdzać wilgotność gleby palcami lub za pomocą wilgotnościomierza. Podlewaj, gdy wierzchnia warstwa gleby na wysokości 5 cm i stanie się sucha.

Tawuła japońska w ogrodzie

 

pH gleby

Tawuły japońska najlepiej rośnie w glebie o odczynie od kwaśnego do lekko zasadowego, w zakresie od 5,5 do 8,0 w skali pH. Większość przeciętnych gleb ogrodowych mieści się w przedziale pH od 6,0 do 7,0.

 

 

Preferencje świetlne

Aby uzyskać najlepsze plony i gęstość liści, sugeruję sadzenie tawuła japońskiej w pełnym lub pełnym słońcu, jednak rośliny tolerują miejsca częściowo zacienione.

 

 

Instrukcja sadzenia

  1. Sadzić wiosną lub wczesną jesienią, aby zapewnić roślinom jak najlepszy start.
  2. Wybierz miejsce, które pozwoli korzeniom się rozprzestrzeniać, a gałęziom swobodnie rosnąć. Rozmieść rośliny wystarczająco daleko od fundamentów budynków, ścian i pokładów, aby rosnące liście nie zagłuszały konstrukcji. Zastanów się, czy wysokie drzewa lub krzewy nie będą zasłaniać okien, kolidować z dachem lub liniami energetycznymi.
  3. Aby przygotować miejsce do sadzenia, wykop dołek o głębokości równej bryle korzeniowej i trzykrotnie większej szerokości. Po usunięciu gleby wymieszaj ją z kompostem lub mchem torfowym. Wzbogaca to glebę i rozluźnia istniejące zabrudzenia, dzięki czemu nowe korzenie mogą się łatwo rozprzestrzeniać.
  4. Aby wyjąć roślinę z pojemnika, należy delikatnie usztywnić podstawę rośliny, przechylić ją na bok i postukać w zewnętrzną część doniczki, aby ją rozluźnić. Obróć pojemnik i kontynuuj stukanie, rozluźniając ziemię, aż roślina gładko wysunie się z doniczki. Pojemnik może być również usunięty przez ostrożne cięcie w dół z boku.
  5. Umieść roślinę w dołku. Jeśli bryła korzeniowa jest owinięta w tkaninę to musi być teraz usunięty wraz z wszelkich sznurka lub drutu zabezpieczającego. Jeśli korzenie są ciasno upakowane, delikatnie rozgarnij je palcami.
  6. Przywróć glebę do obszaru sadzenia pakując ją mocno wokół bryły korzeniowej. Wypełnij otwór, aż linia gleby jest tuż przy podstawie rośliny, gdzie korzenie zaczynają się wysuwać z głównej łodygi.
  7. Podlej roślinę dobrze, a następnie dodaj 5 cm warstwę ściółki, np. rozdrobnionej kory, wokół obszaru sadzenia. Trzymaj mulcz co najmniej 10 cm z dala od pnia rośliny, ponieważ może to utrzymywać korę zbyt wilgotną i powodować jej gnicie.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Aglaonema

Instrukcja podlewania

W zależności od opadów deszczu, nowe rośliny muszą być podlewane co tydzień przez pierwszy sezon wegetacyjny. Powolny, jednogodzinny strumień wody powinien załatwić sprawę. Podczas gorących okresów lepsze jest dokładne moczenie ziemi do 20 cm co kilka dni niż codzienne podlewanie po trochu. Głębokie podlewanie sprawia, że korzenie wrastają głębiej w ziemię, dzięki czemu roślina jest bardziej wytrzymała i odporna na suszę.

 

Aby sprawdzić wilgotność gleby, wykop palcem lub ręczną packą mały dołek i zbadaj glebę. Jeśli pierwsze 5 cm – 10 cm gleby jest sucha, to czas na podlewanie.

 

Monitoruj nowe rośliny przez pierwsze dwa lata, aby upewnić się, że otrzymują potrzebną im wilgoć. Po tym czasie powinny być wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać na własną rękę.

 

 

Instrukcje dotyczące nawożenia

Ustabilizowane drzewa powinny być nawożone co 2-3 lata. Nawozić należy wczesną wiosną, gdy rośliny zaczynają rosnąć.

 

Nawozy są dostępne w wielu formach: granulowane, o spowolnionym uwalnianiu, płynne, organiczne lub syntetyczne. Należy ustalić, która metoda stosowania jest najlepsza w danej sytuacji i wybrać produkt przeznaczony do drzew i krzewów lub wybrać zrównoważony pod względem odżywczym nawóz uniwersalny.

 

Należy zawsze przestrzegać zaleceń podanych na opakowaniu nawozu dotyczących dawek i harmonogramu stosowania. Nadmierne nawożenie roślin lub stosowanie nawozów w niewłaściwym momencie sezonu wegetacyjnego może spowodować uszkodzenie roślin.

 

 

Instrukcje dotyczące przycinania

Przycinanie może być konieczne w celu usunięcia martwych gałęzi, pobudzenia do bujniejszego wzrostu, zwiększenia ilości kwiatów lub utrzymania określonego rozmiaru, lub kształtu.

Martwe gałęzie powinny być usuwane blisko pnia, równo z korą. Podczas przycinania w celu kontroli wielkości lub kształtu rośliny, cięcia powinny być wykonane tuż nad pąkiem liści i pod lekkim kątem. Pąk ten będzie miejscem, w którym wykiełkuje nowy wzrost.

 

 

Wiele krzewów można regularnie przycinać, aby utrzymać ich kształt jako żywopłotu, obrzeża lub formalnej rośliny fundamentowej.

Do przycinania należy zawsze używać ostrych, czystych narzędzi. W zależności od rodzaju pracy dostępnych jest wiele narzędzi. Do większości krzewów doskonale nadają się nożyce ręczne, sekatory i nożyce do gałęzi. W przypadku dużych, dojrzałych krzewów lub drzew lepiej sprawdzają się sekatory tyczkowe i piły do drzew.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!