Tillandsia

Tillandsia powszechnie znane jako rośliny powietrzne, te botaniczne osobliwości można znaleźć w dżungli, lasach deszczowych lub na pustyniach — od poziomu morza do wysokich gór, a także coraz częściej w domach i biurach, gdzie ich niskie wymagania i intrygujące kształty są niezwykle atrakcyjne.

 

Choć są to rośliny wymagające niewielkiej opieki, to nie znaczy, że nie trzeba jej wcale. Zapewnij swoim tillandsiom odpowiednią ilość światła, wody i cyrkulacji powietrza, a z pewnością będą dobrze się rozwijać!

 

 

Światło

Jasne, przefiltrowane światło jest ogólną zasadą, a im wyższa wilgotność powietrza, tym wyższe światło będzie tolerowane. Na zewnątrz odmiany o srebrzystych liściach np. Xerographica, harissii mogą być zazwyczaj uprawiane w pełnym słońcu, ale w niezacienionej szklarni lub blisko niezacienionego szkła w słonecznym pokoju, lub ogrodzie zimowym ta sama roślina szybko się spali, ponieważ powietrze wysycha jak w piekarniku.

 

W bardzo nasłonecznionym miejscu w pomieszczeniu mogą potrzebować codziennego zamgławiania lub cotygodniowego moczenia, w zależności od tego, którą metodę preferujecie. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj nasz szczegółowy post o wpływie letniego słońca na rośliny powietrzne.

 

 

Sztuczne światło

Pełne spektrum sztucznego światła fluorescencyjne jest najlepsze. Roślina powinna być nie dalej niż 91 cm od świetlówek, a może być tak blisko jak 15 cm. Cztery rury 121 cm osprzęt działa dobrze. Żarówki mogą być dowolne pełne spektrum. Światło powinno być ustawione z timerem, 12 godzin na dobę.

Tillandsia na drzewie

 

Podlewanie roślin powietrznych

Podlewaj tillandsia 2-3 razy w tygodniu, częściej w gorącym, suchym środowisku, rzadziej w chłodnym, wilgotnym. W warunkach ekstremalnego wysuszenia, a w konsekwencji utraty wilgoci, tillandsia nie może uzyskać wody z korzeni jak rośliny lądowe, lub czerpać z wewnętrznych rezerw jak sukulenty. Możecie zauważyć, że wasze nowe rośliny powietrzne wydają się być rozmyte. Są to trichomy, powłoka specjalnych komórek, które pomagają roślinom powietrznym wchłaniać wodę i składniki odżywcze.

 

Zobacz też:Tawuła japońska uprawa

Rodzaj wody

Woda, której używasz jest bardzo ważna. Nigdy nie używaj wody destylowanej! Zmiękczona woda też nie jest dobra z powodu zawartości soli. Woda filtrowana, woda z kranu, która siedzi wystarczająco długo, aby chlor się rozproszył, i woda butelkowana są w porządku. Woda w stawie i woda w akwarium działa dobrze, o ile nie są one zbyt zatłoczone z rybami i lub gadów.

 

Wewnątrz, im gorętsze i bardziej suche powietrze, tym więcej trzeba podlewać. Rośliny powinny mieć zapewnioną wystarczającą ilość światła i cyrkulację powietrza, aby wyschły w czasie nie dłuższym niż 3 godziny po podlaniu. Wiatr może być szkodliwy, ponieważ roślina wysycha zbyt szybko. Pamiętaj, że wewnątrz z wentylatorem okna, jak również. Jeśli roślina wysycha w bardzo krótkim czasie, to nie jest nawadnianie w ogóle. Spray zamgławianie jest niewystarczające jako jedyny sposób podlewania, ale może być korzystne między regularnych podlewania w suchym klimacie, aby zwiększyć wilgotność.

 

Jeśli roślina jest w muszli, upewnij się, aby opróżnić wodę. tillandsia nie przetrwa w stojącej wodzie. O niedostatecznym podlewaniu świadczy wyolbrzymienie naturalnego, wklęsłego wygięcia każdego liścia. Po dokładnym zmoczeniu roślin odwróć je do góry nogami i delikatnie potrząśnij. Odkryłem, że woda, która zbiera się w pobliżu podstawy jest szkodliwe, jeśli pozostawione na długo. Jedna ostatnia rzecz o podlewanie roślin powietrza — to jest o wiele lepiej do wody w godzinach porannych niż w nocy. Rośliny powietrzne wchłaniają dwutlenek węgla z powietrza w nocy, a nie w dzień. Jeśli roślina jest mokra, nie oddycha, więc jeśli nie może szybko wyschnąć w nocy, zaplanuj poranne kąpiele. Dowiedz się nieco więcej o podlewaniu w tym wpisie na blogu.

Tillandsia uprawa

 

Cyrkulacja powietrza

Po każdym podlaniu tillandsia powinny mieć zapewnioną wystarczającą ilość światła i cyrkulację powietrza, aby wyschły w ciągu 4 godzin lub mniej. Nie należy utrzymywać roślin stale mokrych lub wilgotnych. Nie należy też dopuszczać do zbyt szybkiego wysychania. 1-3 godzin jest optymalne. Ponadto, jeśli powietrze jest gorące, bryza działa do chłodzenia roślin i utrzymać je od przegrzania.

 

 

Czy rośliny powietrzne Tillandsia kwitną?

Szczęśliwi miłośnicy roślin domowych, którzy nauczą się jak prawidłowo dbać o rośliny powietrzne, są często obdarowywani kwitnącymi roślinami powietrznymi. Większość gatunków tillandsia kwitnie tylko raz w życiu. Kłosy kwiatowe mogą być różowe, fioletowe, białe, pomarańczowe, czerwone lub żółte i zazwyczaj pojawiają się późną zimą, lub wiosną.

 

Mniej więcej w czasie kwitnienia, rośliny powietrza również produkować odrosty, lub młodych roślin córki. Oddziel te odrosty od rośliny macierzystej przez skręcenie lub odcięcie ich. Przenieś młode odrosty w nowe miejsce, gdy są o połowę mniejsze od rośliny macierzystej.

 

Jak widać, to, że rośliny powietrzne są mało wymagające, nie oznacza, że można je całkowicie zignorować. Właściwa pielęgnacja roślin powietrznych jest niezbędna, aby cieszyć się tymi wyjątkowymi małymi roślinami przez wiele lat.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Hebe Andersona

Temperatura

Optymalny zakres temperatur dla tillandsia jest 10℃ – 32℃. Trzymałem moje rośliny na zewnątrz podczas 4℃ pogoda, ale tylko na noc lub dwie wiedząc, że będzie ciepło w ciągu dnia. Większość tillandsia umrze z mrozem.

 

 

Nawóz

Jeśli używasz wody ze stawu lub wody z akwarium, nie używaj nawozu. Moczenie roślin w tych wodach jest naturalnym nawozem i może pomóc ożywić rośliny, które są w niebezpieczeństwie. Dowiedz się więcej o potrzebach żywieniowych roślin powietrznych i o tym, jak różnią się one w zależności od tego wyjątkowego rodzaju.

 

 

Przycinanie

Z czasem rośliny powietrzne wypuszczą nowe liście, a niektóre stracą. Zapraszamy do przycinania brązowe lub martwe liście z roślin z nożyczkami, przycinanie pod kątem, aby dać koniec liścia wygląd natury po przycięciu. Większość odmian roślin powietrza będą wysyłane z korzeniami nienaruszone, i może być usunięty, jeśli chcesz.

 

Istnieją trzy główne rzeczy, aby być świadomy, gdy dbasz o swoje rośliny powietrza, woda, powietrze i światło. W zależności od środowiska trzeba będzie dostosować te zmienne, aby zapewnić, że masz zdrową roślinę. Zwróć uwagę na stan rośliny, jak to powie ci, czy potrzebuje więcej wody, mniej światła, itp. Z czasem dbanie o rośliny powietrzne stanie się drugą naturą i będziesz miał wiele lat radości z tych pięknych i unikalnych roślin!

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!