Trzmielina

Uprawa krzewów trzmielina nadaje ogrodowi kolor i fakturę. Ta zimozielona odmiana o leśno-zielonych liściach, szeroko przyciętych w jaskrawo-złotym kolorze, doskonale nadaje się na żywopłoty lub rośliny akcentujące.

 

O tym, jak łatwa może być pielęgnacja trzmielina, przekonamy się, gdy dowiemy się, że jest to jeszcze jeden powód, aby rozpocząć uprawę.

 

Rozpoznawanie zgorzeli trzmielina.

Skalniak trzmielina pojawia się na łodygach i liściach porażonych roślin w postaci drobnych białych linii o długości około 15 mm lub nieco większych, brązowych grudek przypominających muszle ostryg.

 

Silnie porażone rośliny mogą być pokryte białymi liniami łusek ciągnącymi się wzdłuż łodyg i żyłek liści.

Zobacz też:Malino jeżyna uprawa

Jak wysoko rośnie trzmielina?

Ten wiecznie zielony krzew dorasta do 2,5 metra wysokości i tyle samo szerokości lub więcej, a niektóre niskie gałęzie ciągną się po ziemi i zakorzeniają. Liście są jasnozielone i mają od 5 cm do 7,5 cm długości. Kwiaty są zielonkawobiałe.

 

Jak rozmnażać trzmielinę?

Wbij sadzonkę pionowo w podłoże tak, aby najniższy zestaw liści znajdował się tuż przy powierzchni.

 

Sadzonkę należy dobrze podlać, a następnie delikatnie usztywnić podłoże wokół łodygi, aby pozbyć się wszelkich kieszeni powietrznych. Sadzonki trzmielina najlepiej ukorzeniają się w temperaturze od 23℃ do 26℃.

 

 

Czy można pobierać sadzonki z trzmielina?

Sadzonkę należy pobrać późną wiosną z rosnącego wierzchołka krzewu trzmielina za pomocą ręcznego narzędzia do przycinania. Sadzonka powinna dopiero zaczynać drewnieć.

 

Rozmnażanie krzewu trzmielina z rosnącej końcówki nazywane jest ukorzenianiem się. Można ukorzenić część krzewu trzmielina, aby stworzyć nową roślinę.

 

Kiedy sadzić sadzonki Trzmielina?

Jeśli chcesz pobrać sadzonkę z rośliny macierzystej, takiej jak, wczesna wiosna jest zazwyczaj najlepszym momentem, aby to zrobić. Jest to łatwy i satysfakcjonujący sposób na zwiększenie liczby roślin.

 

Sadzonki najlepiej pobierać wcześnie rano, gdy roślina macierzysta jest jeszcze napęczniała, czyli pełna wody.

 

Podlewanie trzmielina.

Wymagają one regularnego podlewania do dwóch razy w tygodniu do momentu, gdy system korzeniowy się rozwinie. Później zwykle wystarcza podlewanie raz w tygodniu. Wczesną wiosną należy podać zrównoważony nawóz.

 

Należy stosować nieco niższe dawki niż zalecane na etykiecie, aby uniknąć poparzenia korzeni.

Zobacz też:Zawilec Uprawa

Jak ukorzeniać sadzonki trzmielina w wodzie?

  • Określ miejsce, w którym chcesz odciąć sadzonkę od głównej rośliny.
  • Ostrożnie przytnij tuż pod węzłem za pomocą czystego, ostrego noża lub nożyczek.
  • Umieść sadzonkę w czystej szklance.
  • Wymieniaj wodę co 3-5 dni na świeżą wodę o temperaturze pokojowej.
  • Czekaj i obserwuj jak rosną korzenie!

 

Jak szybko rośnie trzmielina?

Przy średnim rocznym przyroście 10-20 cm, idealnym do żywopłotów o wysokości do jednego metra. Wymagają one jedynie szybkiego przycięcia późną wiosną, aby mogły się rozkrzewić.

 

Dlaczego moje liście trzmielina odpadają?

Porażenie trzmielina przez skale(pasożytniczy owad)). powoduje stres, niewielkie opadanie liści, a w poważnych przypadkach nawet poważne opadanie liści i śmierć.

Gdy skala zaatakuje, na liściach można zauważyć małe plamki.

W miarę postępu infekcji zaatakowane liście trzmielina żółkną i opadają.

 

Dlaczego mój trzmielina obumiera?

Phytophthora to grzyb glebowy, który atakuje krzewy trzmielina od podstaw. Infekcja powoduje zasychanie i zamieranie nowych pędów od czubka w dół, a także może zaatakować roślinę poniżej linii gleby.

 

Zarodniki grzyba przenoszą się w wodzie rozpryskiwanej przez obfite opady deszczu lub podlewanie z góry.

 

Dlaczego mój trzmielina nie rośnie?

Zbyt mokra gleba może spowolnić jego wzrost i spowodować gnicie korzeni. Gdy roślina zapuści nowe korzenie, jej wzrost w krótkim czasie podwoi się.

 

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz teraz nawozić go wolno uwalniającym się, dobrze zbilansowanym nawozem do krzewów i drzew.

Zobacz też:Kiedy przesadzać Piwonie

Ile słońca potrzebuje trzmielina?

Najlepsze jest pełne słońce, ale niektóre odmiany, takie jak niskie i variegated, tolerują cień. Wiele odmian krzewiastych i nisko-rosnących wymaga przycinania, aby zachować jak najlepszy wygląd.

trzmielina pąk

Jak długo trwa ukorzenianie się sadzonek?

Ukorzenienie się następuje zazwyczaj w ciągu 3-4 tygodni, ale niektórym roślinom może zająć więcej czasu. Kiedy korzenie mają 2,5 do 5 cm długości lub więcej, sadzonka jest gotowa do posadzenia w doniczce.

 

Ta roślina mocno się ukorzeniła i jest gotowa do przeniesienia do doniczki z ziemią doniczkową.

 

Jak pobudzić korzenie Trzmieliny do wzrostu z sadzonek?

Aby pobudzić wzrost korzeni, przygotuj roztwór do ukorzeniania się rozpuszczając aspirynę w wodzie. Daj nowej roślinie czas na aklimatyzację z wody do gleby.

 

Jeśli ukorzenisz swoją sadzonkę w wodzie, rozwinie ona korzenie, które są najlepiej przystosowane do pobierania potrzebnych im składników z wody, a nie z gleby.

 

Czy trzmielina ma głębokie korzenie?

Głównie włóknisty system korzeniowy, który jest gęsty i niezbyt głęboki. Stanowi to wyraźny kontrast z popularnymi krzewami krajobrazowymi, takimi jak cisy i jałowce, które mają grube, głębokie korzenie, trudne do bezpiecznego przesadzenia po ponad trzech latach przebywania w ziemi.

Zobacz też:Dynia uprawa

Jakie warunki lubią trzmielina?

Preferują dość dobrze zdrenowaną glebę i mogą rosnąć w słońcu lub półcieniu, choć odmiany variegated(Wariegacja) lepiej radzą sobie w bardziej słonecznym miejscu.

 

Jednak jako wytrzymała roślina zimozielona trzmielina toleruje gleby gorsze od idealnych, miejsca odsłonięte, wietrzne zakątki i dość dużo cienia.

 

Co można posadzić obok trzmielina?

Jaskrawe kwiaty to jeden ze sposobów na osiągnięcie tego kontrastu. Aby rozjaśnić ogród wiosną i latem, projektanci zalecają podsadzanie zimozielonych krzewów kwitnącymi roślinami cebulowymi.

trzmielina i pszczola

Czy trzmielina może rosnąć w cieniu?

Odmiany trzmieliny wymagają różnego nasłonecznienia. Wiele większych gatunków drzew i krzewów, zwłaszcza tych o jesiennych barwach, wymaga więcej słońca.

 

Choć najlepsze jest pełne słońce, niektóre odmiany, takie jak niskie i variegata, tolerują cień.

 

Czy trzmielina można mocno przycinać?

Mają mało znaczące wiosenne kwiaty. W przypadku odmian liściastych, które przez jakiś czas nie były pielęgnowane, korzystne może być silne przycinanie w celu odnowienia wzrostu.

 

Odmiany zimozielone najlepiej sprawdzają się przy corocznym przycinaniu w celu nadania kształtu i odnowienia wzrostu.

 

Dlaczego moje trzmielina obumierają?

Krzewy trzmielina mają płytki system korzeniowy i jeśli ziemia jest zamarznięta i szczególnie sucha, korzenie nie mogą pobrać wystarczającej ilości wilgoci, aby zastąpić to, co tracą przez liście.

 

Gryzące zimowe wiatry zabierają jeszcze więcej wilgoci, co powoduje wysychanie, brązowienie i zamieranie liści.

 

Czy można utrzymać trzmielina w małych rozmiarach?

Kontrola wielkości. Jeśli krzew trzmielina przerósł swoją powierzchnią, można go przyciąć, aby przywrócić mu odpowiednią wielkość.

 

🍀Szkapa w Ogrodzie: Test rozmnażania trzmieliny.

Kiedy należy przycinać trzmielina?

Żeby uzyskać mocne, odmładzające cięcie, krzewy trzmielina należy przyciąć późną zimą/wczesną wiosną, zanim zacznie rosnąć nowy pęd.

 

Żeby jeśli chcesz tylko poprawić ich kształt lub zmniejszyć ich rozmiar, powinieneś to zrobić późną wiosną lub wczesnym latem.

trzmielina zimowanie

Czy można dzielić trzmielina?

Jest krzewem i naprawdę nie można go dzielić, chyba że wokół głównej łodygi rośliny znajduje się kilka pędów rozmieszczonych w równych odstępach. Jeśli do każdego podziału dołączone są zarówno korzenie, jak i pędy, powinien z nich wyrosnąć krzew.

 

Jeśli trzmielina ma tylko jedną główną łodygę, nie można go dzielić.

 

Nawożenie Trzmielina.

Nawozy granulowane mogą być stosowane w glebie wokół rośliny w tempie 1 kg na 30 metrów kwadratowych wokół gleby.

 

Ta metoda nawożenia powinny być wykonywane tylko raz w roku, a najlepiej zrobić to późną jesienią po opadnięciu liści, lub wczesną wiosną przed pęknięciem pąków.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!