Tymianek uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Tymianek to nisko rosnąca, zdrewniała bylina, która szczególnie dobrze radzi sobie w nieco suchych, słonecznych warunkach. Drobne, różowe, lawendowe lub białe kwiaty rurkowe tymianku pojawiają się wiosną i latem i są lubiane przez pszczoły.

 

Drobne szaro-zielone listki pozostają wiecznie zielone, a większość odmian tymianku można zbierać nawet zimą w strefach, w których jest on byliną.

Czy tymianek jest wieloletni?

Większość ziół w większości to byliny. Oznacza to, że powracają one rok po roku i zazwyczaj z roku na rok stają się większe lub rozrastają się terytorialnie. Niektóre z naszych najczęściej używanych ziół kuchennych to byliny, w tym szałwia, oregano i tymianek.

 

 

Tymianek wymagania glebowe.

Tymianek należy sadzić w dobrze zdrenowanej glebie o optymalnym pH pomiędzy 6,0 a 8,0. Wczesną wiosną można nawozić substancjami organicznymi, takimi jak kompost.

 

 

Tymianek słonce czy cień?

Tymianek rozwija się w pełnym słońcu i uwielbia ciepło. Jeśli uprawiasz go w doniczce w domu, posadź w pobliżu słonecznego okna. Gleba powinna być dobrze zdrenowana. W ogrodzie sadzić z innymi bylinami odpornymi na suszę.

 

tymianek uprawa

Ile godzin słońca potrzebuje tymianek?

Dobrze ugruntowane rośliny tymianku dobrze rozwijają się w ogrodzie, gdy są posadzone w pełnym lub niepełnym słońcu. Rośliny muszą otrzymywać co najmniej sześć godzin częściowego słońca dziennie. Pełne słońce zmniejsza nadmierną wilgotność gleby i pomaga zapobiegać gniciu korzeni.

 

 

Czy tymianek może rosnąć w cieniu?

Większość odmian tymianku toleruje półcień.

 

Zobacz też:Bergenia uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Odpowiedni nawóz dla Tymianka.

Każdej wiosny zasilaj rośliny tymianku uniwersalnym nawozem. Stosuj go w połowie dawki, aby roślina nie wytwarzała zbyt dużo liści, co zmniejszy siłę działania olejków zapachowych tymianku. Po nawożeniu rośliny należy dokładnie podlać, aby rozprowadzić nawóz w glebie.

 

 

Jaki jest najlepszy nawóz do ziół?

Korzenie ziół uprawianych w pojemnikach są znacznie bardziej ograniczone. W związku z tym najlepiej jest lekko zasilać rośliny nawozem organicznym o spowolnionym uwalnianiu lub półsłodkim roztworem organicznego nawozu płynnego, takiego jak emulsja rybną lub herbata kompostowa.

 

 

Jak podlewać Tymianek?

Podlewaj rośliny tymianku na głębokość do 3 cm co 10-15 dni w miesiącach letnich. Zaprzestań podlewania wczesną jesienią, na kilka tygodni przed pierwszym deszczem. Zimą podlewaj rośliny tylko wtedy, gdy opady są bardzo skąpe, a okresy suszy trwają dłużej niż dwa-trzy tygodnie. W takim przypadku należy podlewać do wysokości 2,5 cm co 10-15 dni.

 

 

Czy można przesadzić z podlewaniem tymianku?

Bez względu na to, jakie zioła sadzisz, ważne jest, aby nie podlewać zbyt obficie swojego ogrodu ziołowego. Wiele ziół lubi półsuchą glebę, tak jest w przypadku lawendy, rozmarynu, tymianku i wielu ziół pochodzących z rejonu Morza Śródziemnego lub innych suchych klimatów. Zioło nie wydaje się rozkwitać po podlaniu.

 

 

Czy tymianek dobrze rośnie w doniczce?

Tymianek jest ziołem zarówno kulinarnym, jak i aromatycznym. Doskonałym pojemnikiem do uprawy tymianku jest gliniana doniczka. Inne rodzaje doniczek również będą wystarczające, ale gliniana doniczka pozwoli tymiankowi wyschnąć między kolejnymi podlewaniami i zapobiegnie nadmiernej wilgotności korzeni, ponieważ tymianek nie toleruje zbyt mokrej gleby.

 

tymianek pielegnacja

Dlaczego mój tymianek doniczkowy obumiera?

Najczęstsze przyczyny obumierania tymianku to Gnicie korzeni lub choroba grzybowa tymianku z powodu stale wilgotnej gleby. Tymianek opadający i żółknący z powodu wilgotnej gleby lub nadmiaru azotu w glebie spowodowanego dodatkowym nawozem. Tymianek, który staje się brązowy i suchy obumiera.

 

 

Jak wygląda tymianek?

Istnieją trzy rodzaje tymianku Tymianek angielski, Tymianek niemiecki i Tymianek francuski. Odmiany francuska i angielska mają zielone, spiczaste liście i łodygi o czerwonym zabarwieniu, natomiast odmiana niemiecka ma zaokrąglone liście i zielone łodygi.

 

 

Zima a Tymianek.

Na obszarach, na których występują mroźne zimy, tymianek jest uważany za roślinę pół zimozieloną, co oznacza, że zimą zachowuje część liści, ale nie wszystkie. Ponieważ tymianek jest ziołem śródziemnomorskim, preferuje pełne słońce i dobrze przepuszczalną glebę. Kluczem do udanego przezimowania jest dobry drenaż i ściółka na zimę.

Sadzenie tymianka z nasion.

Nasiona wysiewa się na wierzchu podłoża i przykrywa cienką warstwą mieszanki glebowej. Utrzymywać wilgotność do momentu kiełkowania. Przesadzać do pojedynczych pojemników, gdy rośliny mają 4 prawdziwe liście. Po ostatnich wiosennych przymrozkach przesadzać na zewnątrz, w odstępach od 15 cm do 20 cm, w rzędach od 30 cm do 45 cm.

 

 

Czy tymianek jest łatwy do przesadzania?

To małe, podobne do krzewu zioło można łatwo podzielić lub rozmnażać przez sadzonki w celu uzyskania dodatkowych roślin. Rozmnażaj przez podział korzeni w miesiącach wiosennych. Podziel mały krzew na mniejsze części i upewnij się, że do każdej z nich są przymocowane korzenie.

 

 

Czy tymianek może być uprawiany z sadzonek?

Tymianek może być uprawiany z sadzonek, znanych również jako rozmnażanie tymianku. Rozmnażanie oznacza po prostu wyprodukowanie rośliny identycznej pod względem genetycznym ze swoim rodzicem poprzez podział, sadzonki itp.

 

 

Czy tymianek może być ukorzeniony w wodzie?

W przypadku ziół zdrewniałych, takich jak rozmaryn, szałwia, oregano i tymianek, należy pobierać sadzonki z nowych, zielonych przyrostów; starsze, brązowe łodygi nie wypuszczają łatwo korzeni.

 

 

Czy można uprawiać tymianek z sadzonki?

Sadzonki z miękkiego drewna mogą być z powodzeniem pobierane od wiosny do lata. Najpierw przygotuj pojemniki – dobrze sprawdza się mieszanka kompostu i piasku w proporcji 50:50. Następnie wybierz pędy, z których chcesz pobrać sadzonki. Powinny one wyglądać zdrowo i być niekwitnące.

 

 

Jak rozmnażać tymianek?

Odetnij liście z każdej łodygi na dole do 5 cm. Zanurz łodygę w hormonie wzrostu i posadź w ziemi doniczkowej. Albo umieść łodygi w szklance wody na kilka tygodni, aż dojrzałe korzenie wzrosły przed sadzeniem. Przechowywać łodygi w wilgotnym klimacie i wodzie sporadycznie przez 6-8 tygodni.

 

tymianek

Jak długo trwa ukorzenianie się tymianku?

Korzenie pojawią się w ciągu około sześciu tygodni. Przenieś do małej doniczki, pozwól uformować się bryle korzeniowej, a następnie przenieś do dużej donicy lub bezpośrednio do ogrodu.

 

 

Jak dbać o tymianek zimą?

Zimą wilgoć zabija więcej ziół niż mróz, dlatego byliny uprawiane w pojemnikach, takie jak oregano, tymianek, szałwia i rozmaryn, należy umieścić w osłoniętym miejscu pod ścianą, z boku domu lub garażu. Zmniejszy to ilość opadów deszczu docierających do doniczki o około 25 procent.

 

Zobacz też:Kaktusy uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Czy tymianek należy przycinać zimą?

Tymianek można przycinać w dowolnym momencie wiosny i lata, aby zebrać plony. Dzięki temu delikatniejsze łodygi tymianku będą mogły się trochę zahartować przed nadejściem mrozów, co sprawi, że tymianek nie będzie obumierał przez zimę.

 

 

Czy mróz zabije tymianek?

Im zimniejszy jest Twój klimat, tym większe ryzyko, że Twoje rośliny nie przetrwają zimy. Niektóre odporne na zimno zioła mięta, tymianek, oregano, szałwia i szczypiorek są bardzo dobrze przystosowane. W rejonach, w których występują mrozy, rosną one jako byliny, przechodząc w stan spoczynku zimą i powracając z nowym wzrostem na wiosnę.

 

 

Jak długo będzie żyła roślina tymianku?

Choć tymianek jest byliną, może przetrwać tylko trzy lub cztery lata, zanim naturalnie zacznie brązowieć w środku.

 

 

Jak sadzić Tymianek?

 • Tymianek rozwija się w pełnym słońcu i lubi ciepło. Jeśli uprawiasz go w doniczce w domu, posadź w pobliżu słonecznego okna.
 • Gleba musi być dobrze zdrenowana. W ogrodzie sadzić z innymi bylinami odpornymi na suszę.
 • Wczesną wiosną można nawozić materią organiczną, np. kompostem, ale nie jest konieczna duża zmiana gleby.
 • Trudno jest uprawiać tymianek z nasion, ponieważ kiełkowanie jest powolne i nierównomierne. Łatwiej jest kupić rośliny w centrum ogrodniczym lub wziąć kilka sadzonek od przyjaciela. Z czasem będziesz mógł rozmnażać się z własnych sadzonek.
 • Sadzonki należy sadzić w pomieszczeniach zamkniętych na 6 do 10 tygodni przed ostatnimi wiosennymi przymrozkami. Sprawdź lokalne daty przymrozków.
 • Zwykle jest to 2-3 tygodnie przed ostatnimi wiosennymi przymrozkami, w dobrze zdrenowanej glebie, w odległości około 23 cm od siebie.
 • W zależności od odmiany młode rośliny należy rozstawić w odległości od 30 cm do 60 cm.
 • Rośliny powinny wyrosnąć na wysokość od 15 cm do 30 cm.
 • W ogrodzie tymianek należy sadzić w pobliżu kapusty lub pomidorów.
 • W przypadku uprawy tymianku w pojemnikach należy sadzić go razem z rozmarynem,
  który również lubi słońce i ma podobne potrzeby w zakresie podlewania.

 

 

Pielęgnacja Tymianka.

 1. Podlewać obficie tylko wtedy, gdy gleba jest całkowicie sucha.
 2. Wiosną i latem przycinaj rośliny, aby ograniczyć ich wzrost.
 3. Jeśli zimy są mroźne, należy pamiętać o lekkim ściółkowaniu roślin po zamarznięciu ziemi.
 4. Trzy do czterech lat stare rośliny muszą być podzielone lub zastąpione, ponieważ starsze rośliny są zdrewniałe, a liście mniej aromatyczne.
 5. Można wziąć kilka sadzonek i sadzić je w domu w doniczkach.

 

 

Dlaczego mój tymianek ciągle obumiera?

Najczęstsze przyczyny obumierania Tymianka to zgniliznę korzeni lub chorobę grzybiczą z powodu stale wilgotnej gleby. Tymianek opadający i żółknący z powodu wilgotnej gleby lub nadmiaru azotu w glebie spowodowanego dodatkowym nawozem.

 

 

Jak ożywić tymianek?

Wykop roślinę, wykop głębszy dół i przesadź ją tak, aby widoczne były tylko liście; zasadniczo zakopujesz zdrewniałe łodygi. Nie próbuj tego robić w gorący dzień lub jeśli roślina kwitnie. Gleba musi być ziarnista, w przeciwnym razie łodygi zgniją. Dobrze podlewane aż zobaczysz oznaki nowego wzrostu.

 

 

Kiedy należy przycinać tymianek?

Najlepszym momentem na przycinanie jest wczesna wiosna, ale teraz, po zakończeniu kwitnienia, jest druga szansa. Usuń zużyte kwiaty i przytnij łodygi do pary liści na nie więcej niż jednej trzeciej całej rośliny.

 

Zobacz też:Rozplenica Japońska uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jak przycinać tymianek, aby nie przestawał rosnąć?

Tak naprawdę im więcej przycinasz tymianek, tym bardziej on rośnie. Przycinaj świeże pędy rano, pozostawiając twarde, zdrewniałe części.

 

Pozostaw co najmniej pięć centymetrów odrostu, aby roślina mogła nadal kwitnąć. Regularne przycinanie nie tylko pobudza rośliny do wzrostu, ale także nadaje im bardziej zaokrąglony kształt.

 

 

Jak nie dopuścić do tego, by tymianek zdrewniał?

Przycinając tymianek w celu lekkiego odmłodzenia, dbasz o to, aby Twoja roślina nie stała się zbyt zdrewniała w przyszłości. Późnym latem, po przekwitnięciu tymianku, wybierz jedną trzecią najstarszych pędów rośliny. Używając ostrych, czystych nożyc, skróć je o dwie trzecie.

 

 

Dlaczego mój tymianek brązowieje?

Rośliny tymianku brązowieją z powodu zbyt wilgotnej gleby wokół korzeni. Wilgotna gleba zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych, takich jak zgnilizna korzeni, która powoduje, że liście i łodygi tymianku brązowieją na znak infekcji. Tymianek może brązowieć z powodu wieku, ponieważ często nie żyje dłużej niż 3 lub 4 lat.

 

 

Dlaczego mój tymianek żółknie?

Liście tymianku żółkną z powodu zgnilizny korzeni, zbyt dużej lub zbyt małej ilości azotu, lub z powodu inwazji przędziorków. Zgnilizna korzeni jest najczęstszą przyczyną żółknięcia liści tymianku. Jest ona spowodowana zbyt dużą ilością wilgoci wokół korzeni z powodu zbyt obfitego podlewania lub wolno opadającej gleby.

 

Zobacz też:Drzewko Bonsai uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Dlaczego mój tymianek staje się fioletowy?

Najczęstszą przyczyną purpurowych liści bardzo częstą o tej porze roku jest niedobór fosforu, ponieważ P. Jest potrzebny do wytwarzania ATP, a ATP jest potrzebny do przekształcania cukrów w skrobię oraz do ładowania cukru do łyka w celu transportu.

 

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!