Tytoń ozdobny pielęgnacja

Ogrodnicy, którzy lubią uprawiać tytoń ozdobny, cieszą się wspaniałymi, pachnącymi perfumami. Jest to kwiat, który jest uprawiany dla jego zapachu. Rośliny pochodzą z ciepłych tropikalnych i subtropikalnych obszarów Ameryki Północnej i Południowej. Tytoń należy do rodziny tytoniowatych.

 

Rośliny Tytoniu są łatwe w uprawie. Kwiaty zaczynają się pojawiać i kwitnąć na początku lata. Roślina będzie kwitła przez cały sezon. Kwiaty otwierają się późnym popołudniem. Są w kształcie trąbki, z czerwonymi, białymi, różowymi, żółtymi i lawendowymi kolorami. Różne odmiany dorastają od 30 cm do 90 cm wysokości i wytwarzają kwiaty na smukłych łodygach.

 

 

Tytoń ozdobny pielęgnacja

Pielęgnacja rośliny Tytoniu polega głównie na podlewaniu i usuwaniu zbędnych kwiatów, aby zachęcić do powrotu bardziej okazałych kwiatów. Roślina ta toleruje suszę, ale optymalne kwitnienie występuje w wilgotnej glebie.

 

 

Jak uprawiać kwitnący tytoń?

Rośliny te wymagają ciepłej pogody i ciepłej gleby, aby dobrze się rozwijać. Zimna, wilgotna gleba wiosenna może sprzyjać gniciu korzeni i innym chorobom. Dlatego z sadzeniem należy poczekać co najmniej dwa tygodnie od daty ostatnich przymrozków i wybrać miejsce, w którym jest dużo słońca.

 

W przypadku kwitnącego tytoniu jedynym koniecznym zabiegiem przycinania jest usuwanie zbędnych kwiatów, co stymuluje dodatkowe kwitnienie. Należy ograniczyć przycinanie główek pod koniec sezonu, jeśli roślina ma się samosiewne rozsiewać w następnym roku.

 

 

Światło

Tytoń kwitnący należy sadzić w pełnym słońcu lub półcieniu. Idealne jest co najmniej sześć godzin światła słonecznego przez większość dni.

 

 

Wielkość i wzrost

Oryginalne gatunki osiągają wysokość 7 cm do 12 cm i są rozstawione w odległości około 30 cm od siebie podczas sadzenia. Karłowe odmiany mogą osiągnąć tylko 20 cm wysokości i wymagają tylko 15 cm odstępu między roślinami.

 

Tabak 9290019

Kwiat i zapach

Kwiaty pojawiają się wczesnym latem i kwitną nieprzerwanie do jesieni, przestając dopiero po pojawieniu się pierwszych przymrozków. Kwiaty są zazwyczaj zamknięte rano i otwierają się późnym popołudniem.

 

Zobacz też:Starzec Zwyczajny

Liście i liście tytoniu jaśminowego

Tytoń ma duże, atrakcyjne liście. Są one szorstkie, łopatkowate i mogą osiągać długość nawet 38 cm.

Liście Tytoniu nieco mniejsze, mają około 30 cm długości. W miejscu, gdzie liście przyczepiają się do łodygi, można znaleźć skrzydlate ogonki liściowe.

 

 

Liście w górnej części rośliny są nieco mniejsze niż te w dolnej części.

Wszystkie rośliny z rodzaju Tytoniu mają bardzo lepkie liście. Należy zachować ostrożność podczas koszenia w pobliżu, stosowania mulczu lub w inny sposób podrzucając kawałki gruzu wokół.

 

 

Gleba

Tytoń kwitnący toleruje kilka rodzajów gleby, o ile ma dobry drenaż. Preferuje glebę bogatą w substancje organiczne.

 

 

Woda

Roślina ta lubi stale wilgotną glebę, dlatego należy ją podlewać, gdy tylko górny centymetr wydaje się suchy. Uznane rośliny mogą tolerować suszę przez krótki czas.

 

 

Temperatura i wilgotność

Tytoń kwitnący lubi umiarkowane temperatury i nie jest zbyt wybredny w kwestii wilgotności. Z trudem radzi sobie w ekstremalnych upałach i poddaje się niskim temperaturom. W większości miejsc jest uprawiany jako roślina jednoroczna obumiera po jednym sezonie wegetacyjnym.

 

W przypadku uprawy bylin poza strefami mrozoodporności należy pamiętać o przykryciu roślin ściółką przed nastaniem chłodów. W bardzo gorącym klimacie należy zapewnić roślinom cień przed gorącym popołudniowym słońcem.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Werben Cytrynowych

Nawożenie

Tytoń kwitnący preferuje bogatą glebę, która pozwala mu na uzyskanie najlepszego pokazu kwiatów. Bezpośrednio po posadzeniu rośliny należy zasilić ją zrównoważonym nawozem organicznym. Następnie należy kontynuować nawożenie co miesiąc przez cały sezon wegetacyjny, który trwa od wczesnego lata do pierwszych przymrozków jesienią.

 

Nicotiana alata1By Carl E Lewis

Rozmnażanie tytoniu kwitnącego

Tytoń kwitnący jest zazwyczaj rozmnażany z nasion, można też pozwolić mu na samosiew w ogrodzie. Jeśli zdecydujesz się zachować nasiona, zacznij je wysiewać późną zimą lub wczesną wiosną w małych doniczkach wypełnionych mieszanką startową. Przykryj je 30 mm warstwą ziemi i trzymaj w cieple aż do wykiełkowania, co trwa zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni. Przed wysadzeniem sadzonek na zewnątrz należy upewnić się, że minęło już całe niebezpieczeństwo przymrozków.

 

 

Przycinanie

W połowie lata rośliny Tytoń zaczynają wyglądać na poszarpane i zniszczone. Przycięcie ich pomaga je ożywić i pobudzić do kwitnienia. Dotyczy to zwłaszcza wysokich, staromodnych odmian, ale odmiany kompaktowe także skorzystają na letnim przycinaniu.

 

Rośliny należy przyciąć o około jedną trzecią. Jeśli po przycięciu rośliny zostaną nawożone, w ciągu kilku tygodni szybko odrosną i pojawią się świeże kwiaty.

 

 

Powszechne szkodniki i choroby

Najpoważniejszymi szkodnikami kwitnących roślin tytoniu są pchełki i rogacze tytoniu. Uszkodzenia spowodowane przez pchełki można rozpoznać po niezliczonej ilości małych otworów w liściach. Pływające osłony rzędów specjalny materiał umieszczany nad roślinami mogą chronić młode rośliny; rośliny o ustalonej pozycji rzadko są uszkadzane w stopniu powodującym utratę roślin. Ponadto, ziemia okrzemkowa może być skutecznym organicznym środkiem odstraszającym pchełki.

 

Jeśli kwitnąca roślina tytoniu wydaje się stracić połowę swoich liści w ciągu nocy, szukać rogowca tytoniowego. Zielone gąsienice wielkości kciuka mają zadziorki na ogonie. Szkodnik ten stanowi paradoks dla ogrodnika: Gąsienice dojrzewają do kolibrów ćmy, które mogą chcieć przyciągnąć do swoich kwiatów. Jeśli jednak uszkodzenia gąsienic są uciążliwe, można je ręcznie zbierać w rękawiczkach z roślin lub zastosować środek chemiczny.

 

Co więcej, rośliny te nie mają wielu poważnych problemów z chorobami, ale są podatne na wirusa mozaiki tytoniu. Choroba ta może powodować zahamowanie wzrostu i żółknięcie liści. Zainfekowane rośliny należy wykopać i spalić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!