Spis Treści
Ubiorek wiecznie zielony to, bylina przylegająca do podłoża, często stosowana jako obwódka ścieżek, to późno kwitnąca roślina, która rozjaśnia ogrody w kwietniu lub maju. Najlepiej sadzić ją wczesną jesienią. Jest to roślina wolno rosnąca, która będzie rozjaśniać ogrody przez wiele lat. Jej białe lub różowe kwiaty są obfite i efektowne.
Masy oślepiająco białych kwiatów pokrywają łodygi. Kolor kwiatów ładnie wyróżnia się na tle ciemnozielonych liści i sprawia, że rośliny te dobrze sprawdzają się w ogrodach księżycowych.
Wielkość i wzrost
Roślina osiąga wysokość 30 cm i szerokość 45 cm. Ta rozłożysta, wiecznie zielona roślina ma atrakcyjne, grube, skórzaste, ciemnozielone i wąskie liście. Liście mają około 2,5 cm – 3,8 cm długości.
Kwitnienie i zapach
- Kępy czysto białych kwiatów pojawiają się wczesną wiosną, a kwitnienie kończy się w czerwcu.
- Kwiaty mogą pojawiać się sporadycznie przez całe lato.
- Niektóre gatunki kwitną wielokrotnie.
- Czteropłatkowe kwiaty są małe i białe.
- Z wiekiem mogą przybierać kolor bardzo bladoróżowy.
- Kwiaty rosną w spłaszczonych gronach już wczesną wiosną.
- W przypadku uprawy w bardzo słonecznym miejscu kwiaty mogą być tak gęste, że całkowicie zakrywają liście.
- Aby uzyskać najlepsze kwitnienie, należy zapewnić sześć lub więcej godzin światła słonecznego dziennie. Najlepsze jest słońce poranne.
- Efektowne kwiaty przyciągają motyle i inne zapylacze.
Woda i wilgotność
W swoim naturalnym klimacie e można znaleźć w skalistych, piaszczystych regionach. Z czasem wykształciły one w sobie nienawiść do mokrych stóp. Dlatego absolutnie konieczne jest, aby nie podlewać ich zbyt obficie!
Dla większości roślin, 2 cm do 2,5 cm wody na tydzień jest w porządku. Woda, gdy gleba jest sucha w górnych kilku cm. To może być częstsze w okresie letnim. Młode rośliny będą potrzebować bardziej konsekwentnego podlewania, jak stają się one ustalone.
Niestety, ich naturalne środowisko ma tendencję do suchszych warunków powietrznych. Mogą one być tolerancyjne na brak wilgoci w glebie. Rośliny mogą więdnąć, jeśli wilgotność powietrza wzrośnie.
Zobacz też:Jak pielęgnować Chamedora?
Gleba
Żwirowa lub piaszczysta gleba jest idealna dla rośliny, ponieważ naśladuje ich naturalne środowisko. Staraj się unikać bogatych w glinę gleb, które nie mają drenażu, ponieważ może to oznaczać zgubę dla korzeni rośliny.
Gleba o niskiej żyzności nie stanowi dla rośliny większego wyzwania, podobnie jak gleba zasadowa. W rzeczywistości ten bylinowy preferuje gleby o odczynie lekko zasadowym. Może rosnąć także w glebie obojętnej. Starajmy się unikać kwaśnych warunków.
Gleba i przesadzanie
Roślina toleruje słabe gleby i dobrze radzi sobie w bardzo piaszczystej glebie, glinie lub iłach.
Ubiorek preferuje glebę wilgotną i dobrze zdrenowaną.
Ubiorek toleruje także szeroki zakres wartości pH gleby i dobrze radzi sobie w pH 5,52 pH 8.
Pielęgnacja i utrzymanie.
- Po zakończeniu kwitnienia należy przyciąć rośliny o około jedną trzecią.
- Spowoduje to wzrost nowych, krzaczastych roślin w zwartej formie.
- Jeśli mieszkasz w surowym klimacie, pamiętaj o ściółkowaniu roślin przed zimą.
- Pomoże to zapobiec uszkodzeniu korzeni przez zimno.
Zobacz też:Strelicja królewska uprawa
Nawożenie
Wczesną wiosną należy zapewnić roślinie nawożenie. Najlepszy jest granulowany nawóz organiczny o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych. Wsyp go do gleby w formie pierścienia wokół podstawy rośliny, starając się, aby znajdował się bezpośrednio nad korzeniami.
W sezonie wegetacyjnym w razie potrzeby można zastosować nawóz o niskiej zawartości azotu i wysokiej zawartości fosforu. Spowoduje to obfite kwitnienie. Należy jednak rozłożyć nawożenie w czasie. Rośliny te często nie otrzymują w ogóle nawozów, a mimo to dobrze się rozwijają.
Rozmnażanie
Do rozmnażania tej rośliny stosuje się trzy metody: nasiona, sadzonki lub podział korzeni. Nasiona potrzebują około dwóch tygodni, aby wykiełkować. Nie wykiełkują, jeśli temperatura gleby nie jest ciepła, pomiędzy 23- 30 stopni. Powinna być ona również wystarczająco wilgotna, aby pobudzić kiełkowanie. Gdy wiosenne kwiaty zwiędną, rośliny z radością się rozsieją i latem pojawią się nowe.
Sadzonki są nieco bardziej skomplikowane. Należy wybierać zielone i zdrowe pędy, które stają się nieco dłuższe. Sadzonki ukorzeniają się z węzłów liściowych wzdłuż łodyg i mogą być pokryte warstwą powietrza. Rozwinięcie się korzeni zajmuje trochę czasu, więc należy uzbroić się w cierpliwość przy tej metodzie.
Podział korzeni jest najlepiej zrobić jesienią, jak zaczyna iść w stan spoczynku na zimę. Podczas dzielenia rośliny należy uważać, aby nie odłamać długich łodyg. Upewnij się, że masz zarówno łodygi jak i korzenie w każdej kępie, a nie podzielić go na małe segmenty. Jedna duża roślina może być podzielona na 2-3 mniejsze.
Przycinanie
Te rośliny są dość samoregulujące w odniesieniu do ich wysokości. W pewnym momencie, łodygi będzie po prostu zginać z powrotem do ziemi. Jeśli węzeł liściowy jest przykryty, rośliny same się ukorzeniają, co umożliwia im powolne rozprzestrzenianie się. Jeśli chcesz uniknąć rozprzestrzeniania się, przycinaj dłuższe łodygi za pomocą czystych nożyc do przycinania.
Jesienią, po wygaśnięciu kwiatów, można przyciąć roślinę o jedną trzecią, aby uregulować jej wielkość. Zmniejszy to również szanse na to, że roślina stanie się niskopienna.
Zobacz też:Jak pielęgnować imbir?
Problemy z uprawą i choroby Ubiorka.
Największym czynnikiem ryzyka podczas uprawy Ubiorka wiecznie zielonego jest zgnilizna korzeni. Spowodowana zbyt dużą wilgotnością gleby, grzybowa zgnilizna korzeni spowoduje żółknięcie roślin. Wzrost zostanie ograniczony, a jeśli wilgoć nie zostanie zmniejszona, roślina może obumrzeć. Możesz być w stanie ostrożnie usunąć roślinę z gleby i przyciąć uszkodzone korzenie, a następnie przesadzić.
Plamistość liści to kolejny stosunkowo częsty problem. W dużej mierze spowodowane przez grzyby lub bakterie, te plamy na liściach są uleczalne.
Z tych problemów chorobowych, zdecydowanie najgorsze będzie zgnilizna korzeni. Większość innych chorób można leczyć za pomocą ciekłego miedzianego sprayu grzybobójczego. W przypadku problemów bakteryjnych można użyć organicznego środka do zwalczania grzybów.
Szkodniki Ubiorka.
Większość szkodników ma tendencję do pozostawiania Ubiorek w spokoju. W niektórych regionach mogą pojawić się uporczywe mszyce, ale nie wyrządzają one większych szkód. Przędziorki mogą pojawić się także na roślinach doniczkowych lub hodowanych w doniczkach.
Ogólnie rzecz biorąc, jest bardzo mało prawdopodobne, aby wasze rośliny były narażone na większość ataków szkodników. W rzadkich przypadkach, gdy się pojawią, należy je zwalczać w zależności od rodzaju szkodnika. Większość z nich dobrze reaguje na podstawowe metody zwalczania tego typu szkodników. Zachęcanie pożytecznych owadów poradzi sobie z większością problemów.
Dzikie zwierzęta, takie jak jelenie i króliki, nie uważają Ubiorek za atrakcyjne. Częściowo może to wynikać z faktu, że kwiaty nie mają słodkiego zapachu. Ale niezależnie od powodu, są one świetne w ogrodnictwie odpornym na jelenie i króliki!
Czy roślina Ubiorka jest toksyczna lub trująca?
Kontakt z sokiem Ubiorek może powodować podrażnienie skóry i wysypkę. Podczas pracy z rośliną należy nosić odzież ochronną, a po zakończeniu pracy należy dokładnie umyć się i zmienić odzież.
Czy roślina jest inwazyjna?
Ubiorek rozprzestrzenia się swobodnie, gdy jest dobrze umiejscowiona w strefach mrozoodporności.
To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową. Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!