Uprawa bukszpanu: porady dotyczące pielęgnacji roślin bukszpanu

Spis Treści

Bukszpany to gęste, wiecznie zielone krzewy często sadzone w eleganckich i formalnych krajobrazach. Istnieje wiele odmian i kultywarów bukszpanów. Bukszpany uprawia się dla liści, ponieważ ich kwiaty są mało znaczące.

 

Uprawa bukszpanu w przydomowym krajobrazie pozwala na stworzenie formalnego żywopłotu, dopasowanej granicy lub pary bukszpanów dla zrównoważenia wejścia. Przy wyborze miejsca sadzenia bukszpanów należy pamiętać, aby sadzić je w miejscu najbardziej odpowiednim dla ich potrzeb.

 

 

Bukszpan nawóz?

Bukszpan należy do rodziny wiecznie zielonych, ale jest jedna rzecz, która go od nich odróżnia. Większość roślin zimozielonych wymaga nawożenia, organicznym nawozem dla roślin kwasolubnych. Jednak bukszpan to krzew wiecznie zielony, który nie jest roślinom kwasolubną. Potrzebują więc uniwersalnego nawozu do roślin.

 

 

Bukszpan kiedy sadzić?

Bukszpan można sadzić jesienią, późną zimą lub wczesną wiosną. Najlepiej sadzić jesienią, aby korzenie zdążyły się zakorzenić przed nastaniem zimowych chłodów. Ale jeśli tylko unikniesz sadzenia w czasie letnich upałów lub zimowych chłodów, bukszpan powinien sobie poradzić jesienią lub wiosną.

 

 

Jak uratować suchy bukszpan?

  • To, czy suchy bukszpan da się uratować, zależy od tego, z jakiego powodu jest suchy.
  • Podlewaj bukszpan tylko tyle, aby gleba była wilgotna.
  • Dodaj 2,5 cm warstwę ściółki nad strefą korzeniową krzewu, aby pomóc zatrzymać wilgoć w glebie.
  • Obumarłe lub chore gałęzie usuń nożycami, przycinając je tuż za liśćmi.

bukszpan w doniczce

Jak ożywić obumierający krzew bukszpanu?

W przypadku obumierania bukszpanu należy zapewnić dostęp powietrza i światła do środka krzewu. Jeśli zauważysz przebarwione lub zwiędłe liście, usuń je, delikatnie potrząsając rośliną i wybierając obumarłe liście. Wycinaj martwe i obumierające gałęzie, co również przerzedzi środek rośliny.

 

 

Słonce czy cień dla bukszpanu?

Większość odmian będzie rosła w pełnym słońcu lub półcieniu. Wolą dobrze odsączone gleby, która jest neutralna do lekko zasadowy. Aby utrzymać niską temperaturę gleby, należy ściółkować ją około centymetrową warstwą posiekanych liści, ale nie należy układać ściółki przy łodygach. Po posadzeniu krzewy bukszpanu są bardzo odporne na suszę.

 

Zobacz też:Jak dbać o rośliny paproci w domu

Czy bukszpan toleruje pełne słońce?

Bukszpanom dobrze się powodzi w pełnym słońcu lub lekkim cieniu, ale nie lubią miejsc odsłoniętych, bardzo wietrznych, zwłaszcza zimą. Należy chronić bukszpany, utrzymując je w dobrej kondycji i zdrowiu, podlewając w razie potrzeby późną porą, a jesienią nakładając świeżą warstwę ściółki, aby zapobiec uszkodzeniom zimą.

 

 

Czy bukszpan będzie rósł w głębokim cieniu?

Chociaż bukszpan może rosnąć w pełnym słońcu, niektóre odmiany są podatne na utratę zielonego koloru. Większość bukszpanów woli rosnąć w półcieniu, na przykład w świetle rozproszonym prześwitującym przez zwisające liście lub kilka godzin bezpośredniego światła słonecznego rano, lub po południu. Niektóre odmiany tolerują silny cień.

 

bukszpan zima

Gleba dla bukszpanów.

Bukszpany nie są zbyt wybredne co do rodzaju gleby, ale dobrze zdrenowana gleba jest niezbędna. Preferują glebę piaszczysto-gliniastą. Podobnie jak w przypadku wielu innych gatunków roślin ozdobnych, stale wilgotna lub mokra gleba może powodować gnicie korzeni i inne szkodliwe choroby roślin.

 

Prawidłowe pH gleby jest absolutnie niezbędne, ponieważ bukszpany najlepiej rozwijają się w glebach neutralnych o pH od 6,5 lekko kwaśne do 7,5 lekko zasadowe. Upewnij się więc, że sadzisz je w dobrze odwodnionym miejscu!

 

 

Jak często trzeba podlewać bukszpany?

Ogólna zasada mówi, że w pierwszym roku życia rośliny wystarczy jedno lub dwa głębokie podlewania tygodniowo, a w drugim sezonie wzrostu krzewu raz w tygodniu. Od tego czasu bukszpan należy podlewać tylko w okresach gorącej i suchej pogody.

 

 

Jak podlewać nowo posadzone bukszpany?

Podlewaj rośliny powoli i głęboko tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W pierwszym roku nowo posadzone bukszpany wymagają regularnego podlewania co tydzień lub częściej w czasie gorącej, suchej pogody. Rośliny drugiego roku wciąż rozwijają zdrowy system korzeniowy i nadal będą wymagały podlewania, jeśli opady deszczu będą niewystarczające.

 

 

Czy można przesadzić z podlewaniem bukszpanu?

Jeśli nadmiernie podlewasz bukszpan, jego liście mogą zżółknąć lub zwiędnąć. Czasami liście mogą zblaknąć w porównaniu z tym, co zwykle. Pamiętaj, że utrzymanie warstwy ściółki organicznej wokół rośliny i jej linii kroplujących zapewni, że jej płytkie korzenie będą nawodnione, ale nie przemoczone.

 

Zobacz też:Bazylia: jak sadzić, uprawiać i zbierać bazylię?

Jak wysoko rośnie bukszpan?

Większość krzewów bukszpanu osiąga wysokość od 30 cm do 1,8 metra. Niektóre odmiany osiągają jednak wysokość do 6 metrów, gdy są już dojrzałe. Mogą rosnąć od półcienia do pełnego słońca. Rośliny te są bardzo wytrzymałe i odporne na choroby, a po posadzeniu nie wymagają dużych nakładów na pielęgnację.

 

 

Czy bukszpany można przycinać do tyłu?

Bukszpany można dość mocno przyciąć i ładnie odrosną. Ponieważ jednak bukszpany są bardzo podatne na uszkodzenia zimą, należy starannie zaplanować czas ich przycinania, zwłaszcza silnego przycinania. Najlepszy czas to ten okres, w którym koniec zimy spotyka się z początkiem wiosny, tuż przed pojawieniem się nowego wzrostu.

 

bukszpan

Kiedy należy przycinać bukszpany?

Bukszpany charakteryzują się strukturą, jaką nadają ogrodom, a przycinanie pomaga utrzymać ich czysty kształt. Najlepszą porą roku na przycinanie jest wczesna wiosna, zanim bukszpan zacznie się krzewić.

 

 

Jak przycinać przerośnięte bukszpany?

Usuwanie martwych lub uszkodzonych liści. W pierwszej kolejności usuń z krzewu martwe lub uszkodzone gałęzie. Gałęzie te powinny być łatwe do zauważenia, liście będą uschnięte i brązowe, a pędy łatwo się łamią. Użyj ostrych, czystych sekatorów, aby odciąć martwe części, wykonując cięcie u podstawy gałęzi.

 

 

Czy można przyciąć bukszpan do samej ziemi?

Jeśli usunięcie bukszpanu jest jedyną możliwością, to przycięcie go do ziemi prawdopodobnie go zabije. Bukszpan nie reaguje dobrze na silne przycinanie. Jednak po ścięciu do samej ziemi krzew może zacząć ponownie rosnąć z pniaka, co będzie wymagało regularnego usuwania nowych pędów.

 

 

Jak przyspieszyć wzrost bukszpanu?

Zawsze sadzę 5-7 pędów razem, aby uzyskać natychmiastowy efekt krzewu. I zanurz pędy bezpośrednio w ziemi. Usztywnij glebę wokół nich. Bukszpan będzie rósł w każdej przyzwoitej glebie, ale będzie rósł szybciej w ziemi, która została spulchniona i wzbogacona pleśnią z liści lub kompostem.

 

 

Kluczem do uprawy każdego bukszpanu jest unikanie zbyt głębokiego sadzenia. Bukszpan nie toleruje mokrej gleby, co prowadzi do gnicia korzeni, a to z kolei powoduje brązowienie i zamieranie liści. Sadzimy je na takiej głębokości, aby ich korona punkt, w którym korzenie rozchodzą się od pnia, znajdowała się około centymetra nad powierzchnią gleby.

 

Zobacz też:Pielęgnacja alokazji wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak szybko rośnie bukszpan?

Ogólnie rzecz biorąc, bukszpan ma bardzo wolne tempo wzrostu, zazwyczaj 15 cm lub mniej rocznie. Bukszpany można podzielić na te o wolnym, średnim i szybkim tempie wzrostu, choć należy pamiętać, że nawet szybkie tempo wzrostu odmian bukszpanu jest dość powolne w porównaniu z innymi krzewami krajobrazowymi.

 

 

Uprawa bukszpanu - podstawowe informacje

Co posadzić obok bukszpanu?

Dobrymi roślinami towarzyszącymi, które mogą mieć kontrakty strukturalne, są tymianek, hosta, dziewanna, rozmaryn i szałwia. Połącz bukszpan z nisko rosnącymi krzewami o żółtych lub ciemnych liściach. Doda to zarówno koloru, jak i tekstury. Jeśli krzewy te kwitną lub wydają jagody, jest to jeszcze bardziej interesujące.

 

 

Co jest dobrym zamiennikiem dla bukszpanu?

Dwa gatunki, które mają największy potencjał, aby być odpowiednimi substytutami bukszpanu to i ostrokrzew japoński i ostrokrzew indyjski. Oba gatunki mają małe, szerokie, zimozielone liście i gęste rozgałęzienia, które dobrze reagują na przycinanie w żywopłoty, kule i iglice.

 

 

Czy bukszpany można dobrze przesadzać?

Duże, dobrze ukorzenione bukszpany można przesadzać, jeśli uda się wykopać dostateczną część bryły korzeniowej. W przypadku dużych roślin jest to trudne do wykonania przez właściciela domu bez specjalnego sprzętu, który pozostawia dużą kulę ziemi wokół korzeni w stanie nienaruszonym.

 

 

Czy bukszpany mają głębokie korzenie?

Bukszpany nie mają głębokich korzeni.

 

 

Czy można podzielić bukszpan?

Bukszpan można podzielić wzdłuż środka, aby oddzielić swoje dwie łodygi za pomocą małej łopaty ogrodowej i noża.

 

 

Czy łatwo jest rozmnażać bukszpan?

Rozmnażanie bukszpanu za pomocą sadzonek jest bardzo proste, ale zajmuje trochę czasu. To może potrwać dobre trzy lata lub więcej, zanim rośliny bukszpanu urosną na tyle duże, aby utworzyć żywopłot w ogrodzie, ale oszczędność kosztów jest znaczna.

 

Zobacz też:Rododendrony i azalie: jak sadzić, uprawiać i pielęgnować

Jak długo trzeba czekać na ukorzenienie się sadzonek bukszpanu?

Twoje sadzonki powinny ukorzenić się w ciągu 3 miesięcy i powinny być gotowe do przesadzenia na zewnątrz następnej wiosny. Do tego czasu należy je przezimować w chłodnym, jasnym miejscu i uważać, aby nie wyschły.

 

 

Czy można wyhodować żywopłot pudełkowy z sadzonek?

Jeśli potrzebny jest nisko rosnący, formowany żywopłot do obramowania grządek w ozdobnym ogrodzie warzywnym lub krótki żywopłot do obramowania brzegów ścieżki, to pudełkowy kształt jest doskonałym wyborem. Sadzonki pobierane późnym latem lub wczesną jesienią szybko się ukorzeniają i są gotowe do sadzenia następnej wiosny.

 

 

Kiedy należy pobierać sadzonki bukszpanu?

Jeśli chcesz pobrać sadzonki z rośliny macierzystej, wczesna wiosna jest zazwyczaj najlepszym momentem, aby to zrobić. Jest to łatwy i satysfakcjonujący sposób na zwiększenie liczby roślin. Sadzonki najlepiej pobierać wcześnie rano, gdy roślina macierzysta jest jeszcze napęczniała, czyli pełna wody.

 

 

Jak długo sadzonki ukorzeniają się w wodzie?

Pamiętaj, aby dodawać świeżej wody w razie potrzeby, aż sadzonki będą w pełni ukorzenione. Ukorzenienie się następuje zazwyczaj w ciągu 3-4 tygodni, ale niektóre rośliny potrzebują więcej czasu. Kiedy korzenie mają od 2,5 cm do 5 cm długości lub więcej, sadzonka jest gotowa do posadzenia w doniczce.

 

Czy sadzonki bukszpanu potrzebują światła do ukorzenienia się?

Skuteczne ukorzenianie się sadzonek wymaga starannego zarządzania środowiskiem, zwłaszcza temperaturą powietrza i podłoża, wilgotnością i światłem. Zarządzanie światłem jest co najmniej tak samo ważne, ponieważ nieodpowiednie światło opóźnia ukorzenianie, podczas gdy zbyt dużo światła może nadmiernie podnieść temperaturę liści i spowodować stres rośliny.

 

 

Czy można wyhodować bukszpan z nasion?

Nasiona bukszpanu mogą dobrze rosnąć w każdym miejscu o umiarkowanej temperaturze. Jeśli chcesz uzyskać najlepsze rezultaty, zacznij sadzić nasiona pod koniec wiosny. Musisz poczekać od 30 do 190 dni na ich wykiełkowanie, w zależności od zakupionej odmiany.

 

 

Jak zbierać nasiona bukszpanu?

Latem należy zebrać brązowe strąki nasion i usunąć z nich czarne nasiona. Nasiona bukszpanu pozostają w stanie uśpienia, dopóki nie zostaną wystawione na działanie zimna przez dwa do trzech miesięcy. Umieść nasiona w szczelnie zamkniętej plastikowej torebce z garścią zwilżonego piasku lub mchu torfowego i przechowuj je w lodówce.

 

 

Jak sadzić nasiona żywopłotu?

Należy zwrócić uwagę na to, aby gleba była czysta od wszelkich chwastów i owadów. Teraz należy otworzyć paczkę z nasionami na białej kartce papieru, ponieważ podczas otwierania mogą wypaść nasiona, które nie są widoczne gołym okiem. Po przygotowaniu gleby należy włożyć nasiona do przygotowanego głębokości 1,25 cm.

 

 

Czy bukszpany chorują?

Zaraza bukszpanowa jest wywoływana przez nierodzimego grzyba calonectria pseudonaviculata. Bukszpan są najbardziej podatne na tę chorobę, podczas gdy wiele azjatyckich gatunków bukszpanu i mieszańców z azjatyckimi rodzicami są generalnie bardziej odporne, ale nadal mogą zostać zainfekowane.

 

 

Jak zwalczać choroby bukszpanu?

Należy zastosować świeżą ściółkę pod roślinami, aby zmniejszyć szanse ponownego zakażenia zarodnikami, które mogłyby rozprysnąć się z gleby na liście.

 

 

Bukszpany zimą.

Drzewa zimozielone, takie jak bukszpan, mogą zimą tracić wilgoć z liści szybciej, niż ich korzenie są w stanie zastąpić ją z zamarzniętej gleby. Są one szczególnie narażone na wysychanie przy ujemnych temperaturach i zimnych wiatrach. Zazwyczaj nie ma potrzeby chronienia bukszpanów za pomocą siatki, z wyjątkiem pewnych okoliczności.

 

 

Czy krzewy bukszpanu tracą liście zimą?

Liście bukszpanu mogą stracić zielony kolor zimą, jeśli rosną w pełnym słońcu. Jednak wiosną, gdy temperatura ponownie się ociepli, liście odzyskają swój normalny zielony kolor. Zasadzenie w pobliżu drzewa, które zacieni bukszpan, może zapobiec temu problemowi, ale zazwyczaj nie jest to szkodliwe dla zdrowia rośliny.

 

 

Jak dbać o bukszpany zimą?

Stosuj odpowiednie techniki sadzenia roślin, aby bukszpany nie były sadzone zbyt głęboko i nie były przykryte u podstawy ściółką. Jesienią wokół krzewów należy zastosować ściółkę, która pomoże zapewnić izolację wilgoci przez całą zimę. Zastosuj wapno w celu alkalizacji gleby wokół krzewów bukszpanu. Raz w roku wokół krzewów należy rozłożyć 3 cm warstwę kompostu.

 

 

Dlaczego bukszpany żółkną?

Nicienie pasożytnicze kradną składniki odżywcze z roślin bukszpanu, atakując korzenie, co powoduje żółknięcie lub brązowienie roślin. Zdrowe rośliny, które są dobrze nawodnione i nawożone, są bardziej skłonne tolerować uszkodzenia spowodowane przez nicienie niż rośliny, które są zestresowane z powodu suszy lub słabego drenażu gleby.

 

 

Dlaczego mój bukszpan staje się biały?

Jeśli pogoda jest wilgotna, spodnia strona liścia będzie miała biały, mroźny wygląd spowodowany tworzeniem się pionowych wiązek zarodników grzyba.

 

 

Dlaczego moje bukszpany stają się czerwone?

Jeśli liście bukszpanów w twoim otoczeniu stają się czerwono-brązowe, roślina prawdopodobnie ucierpiała w wyniku zimowego urazu. Najczęstszą przyczyną jest zaburzenie stresowe znane jako uraz zimowy. Bukszpany są bardzo odporne na zimno i nie umrą w wyniku tego urazu.

 

 

Czy bukszpan jest trujący dla psów?

Drzewo bukszpanowe pochodzi z rodziny roślin buxaceae i zawiera alkaloidy, które są toksyczne dla psów. Podczas gdy cała roślina jest toksyczna, liście są szczególnie trujące dla psów i innych małych zwierząt.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!