Uprawa Cebuli

Cebula jest jednym z najbardziej niezastąpionych i aromatycznych składników. Jeśli potrafisz wykopać dziurę w ziemi, możesz wyhodować cebulę z małej cebulki.

 

Każda roślina zacznie rosnąć w ciągu kilku dni po posadzeniu.

 

Jak Sadzić Cebulę?

Przy wysiewie cebul na cebulki, sadzić je na głębokość 60 mm w okresie od października do grudnia. Umieść nasiona w odległości 2,5 cm od siebie.

 

Kiedy rośliny osiągną wysokość około 15 cm, rozrzedź je do jednej rośliny co 5 cm do 7.5 cm.

 

Kiedy Sadzić Cebule?

Cebula może być sadzona zarówno wiosną, jak i jesienią, w zależności od miejsca zamieszkania. Ogólnie rzecz biorąc, cebule należy sadzić na zewnątrz, gdy pogoda jest chłodna, a nie zimna.

 

Cebula zasadzona jesienią potrzebuje co najmniej 4 do 6 tygodni ciepłych temperatur, aby zakorzenić się w ziemi.

cebula jak rosnie

Kiedy Zbierać Cebule?

W przypadku pełnowymiarowych cebul należy pozwolić cebuli rosnąć i dojrzewać. Cebule są gotowe do zbioru, gdy są duże, a wierzchołki zaczynają żółknąć i opadać.

 

Wyciągnij cebule, otrząśnij z ziemi i ułóż je na ziemi, tak aby się zabliźniły.

Zobacz też:Szałwia Omszona Uprawa i pielęgnacja.

Kiedy sadzić cebule z nasion?

Nasiona cebuli należy wysiać w pomieszczeniach zamkniętych na 8-10 tygodni przed wysadzeniem ich na zewnątrz, tuż przed średnią datą ostatnich przymrozków w danym regionie.

 

Nasiona powinny być wysiane na głębokość 60 mm. Cebula wymaga otwartego i słonecznego stanowiska, żyznej gleby i dobrego drenażu.

 

Jak długo trwa uprawa cebuli z nasion?

Uprawa cebuli z nasion może trwać nawet pięć miesięcy. Znajdziesz nasiona dla wielu odmian lub kultywarów cebuli. Sadzonki są łatwiejsze do sadzenia niż nasiona lub sadzonki.

 

Sadzonki dojrzewają już po dwóch miesiącach i są mniej podatne na choroby.

 

Czy można wyhodować cebulę z cebuli?

Odcinając dolną część cebuli i sadząc ją w glebie, możesz wyhodować własną cebulę z cebuli.

 

Z cierpliwością, czasem i dużą ilością wody, możesz wyhodować cebulę z cebuli w ciągu 90-120 dni.

 

dzika cebula

Łamanie Szczypioru Cebuli.

Szczypiorek należy przyciąć do wysokości ok. 10 cm i ostrożnie wyjąć z ziemi istniejącą roślinę. Rozbij kępę, zrzucając roślinę z niewielkiej wysokości, aby rozdzielić ją na osobne rośliny.

 

Jak Rośnie Cebula?

Ogólnie rzecz biorąc, cebula wyrasta na wierzchołkach przy chłodnej pogodzie i tworzy cebulki, gdy pogoda się ociepla.

Nasiona cebuli należy wysiać cztery do sześciu tygodni przed ostatnim przymrozkiem lub nawet wcześniej, w pomieszczeniach zamkniętych lub w chłodni.

 

Gdy siewki pod dachem osiągną wysokość od 5 cm do 7,5 cm, należy je zahartować, wystawiając na działanie ujemnych temperatur nocą.

Zobacz też:Jodła Koreańska wszystko co musisz wiedzieć.

Co się stanie, jeśli pozwolisz cebuli urosnąć?

Wielu domowych ogrodników nigdy nie pozwala swojej cebuli doczekać drugiego sezonu wegetacyjnego, więc większość z nich nie jest zaznajomiona z powstawaniem kwiatów i nasion tej rośliny.

Ale jeśli cebula nie jest zbierana i pozwala się jej przezimować w ziemi, następnej wiosny znów zaczyna rosnąć, aby wydać nasiona i zakończyć swój cykl życiowy.

 

Jaki jest najlepszy miesiąc na sadzenie cebuli?

W regionach, gdzie zima jest mroźna, najlepiej jest sadzić cebule wiosną, gdy tylko ziemia może być uprawiana – zazwyczaj w marcu lub kwietniu.

 

Najlepiej jest tak zaplanować sadzenie, aby temperatura na zewnątrz nie spadała poniżej -2°C po umieszczeniu cebuli w ziemi.

cebula kwiaty

Jak długo moczy się cebule przed sadzeniem?

Najlepiej namoczyć je w herbacie. Przed posadzeniem cebulę należy włożyć do herbaty kompostowej i pozostawić na 24 godziny.

 

Odsączyć i natychmiast zasadzić. Będą one dobrze nawodnione i trzeba je szybko zasadzić w ziemi ogrodowej.

 

Czy cebula potrzebuje pełnego słońca?

Cebula potrzebuje pełnego słońca. Wybierz miejsce, w którym cebula nie będzie zacieniona przez inne rośliny. Cebula potrzebuje dobrze zdrenowanej, luźnej i bogatej w azot gleby.

 

Skąd mam wiedzieć, kiedy moje cebule są gotowe do zbiorów?

Nie ma idealnego rozmiaru, po prostu zrywaj cebule, gdy są wystarczająco duże, aby Ci odpowiadały. Aby uzyskać pełnowymiarowe cebule, pozwól cebuli rosnąć i dojrzewać.

 

Cebule są gotowe do zbioru, gdy są duże, a ich wierzchołki zaczynają żółknąć i opadać.

 

Wyciągnij cebule, otrząśnij z ziemi i ułóż je na ziemi, tak aby się uleczyły ze wciąż przyczepionymi wierzchołkami.

Zobacz też:Jak sadzić Mieczyki, pielęgnacja, podlewanie, przycinanie

Czy cebula może być uprawiana w doniczkach?

W przypadku uprawy cebuli w doniczkach należy wybrać pojemnik w zależności od rodzaju cebuli.

 

Dla cebul, które planujesz zbierać jako wiosenne zielone cebule, 20 cm lub większa doniczka jest w porządku.

 

Do hodowli cebul cebulowych potrzebny jest pojemnik wystarczająco szeroki, aby każda cebula miała około 8 cm przestrzeni wokół siebie.

 

JAKOŚCIOWE ODMIANY CEBULI: do wyboru do koloru cz. 1

Jak wyhodować duży zestaw cebul?

Zestawy cebuli i rośliny cebuli wymagają luźnej gleby i powinny być sadzone wcześnie pod koniec lutego lub w marcu.

 

Należy wykopać płytki rów, dodając kompostu lub nawozu dla dużych cebul. Podobnie można zastosować podwyższone grządki.

 

Sadzić cebule na głębokość około 10-12,5 cm.

 

Czego nie sadzić z cebulą?

Wszystkie odmiany grochu i fasoli mogą być szkodliwe dla cebuli. To samo dotyczy szałwii i szparagów.

 

Kolejnym złym sąsiadem cebuli są inne rośliny cebulowe. Cebula często cierpi z powodu larw cebuli, które mogą łatwo przenosić się z rośliny na roślinę, jeśli są one rozmieszczone blisko siebie.

Zobacz też:Krzewuszka rozmnażanie,przycinanie i pielęgnacja.

Czy cebula potrzebuje dużo wody?

Rośliny cebuli wymagają odpowiedniej ilości wody, aby uzyskać wysokie plony, ale nie trzeba zbyt wiele podlewać, aby cebula nie zaczęła chorować i gnić w ziemi.

 

W typowym 12-tygodniowym okresie wegetacji zalecamy nawadnianie 2,5 cm wody raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od ilości otrzymanych opadów deszczu.

 

Jaką temperaturę toleruje cebula?

Cebula jest przystosowana do szerokiego zakresu temperatur i jest odporna na mróz. Rozwój liści, korzeni i cebul następuje w chłodnych temperaturach od 12°C do 23°C.

 

Optymalny wzrost liści cebuli następuje w temperaturze od 20°C do 25°C. Po rozpoczęciu bulw cebula łatwo toleruje temperatury wyższe niż 23°C.

 

Jak długo trwa kiełkowanie cebuli?

Nasiona cebuli kiełkują w ciągu około 8 dni.

 

Czy można posadzić cebulę zbyt głęboko?

Cebula powinna być posadzona tak, aby jej główka była ledwo przykryta ziemią. Jeśli posadzi się je głębiej, wyrosną z nich pędy, ale raczej nie wytworzą się cebulki.

 

Odmiany cebuli można sklasyfikować jako krótko-dniowe, długo-dniowe lub neutralne pod względem dnia.

 

Dlaczego moje cebule kwitną?

Cebula jest rośliną dwuletnią. Po przejściu pełnego cyklu wegetacyjnego cebula wypuszcza łodygi kwiatowe proces ten nazywany jest kwitnieniem i w drugim roku wytwarza nasiona.

 

Nawet jeśli uprawiasz cebulę tylko przez jeden sezon, duże wahania temperatury mogą sprawić, że cebula przedwcześnie zakończy swój cykl życiowy.

 

Czy można pozostawić cebulę w ziemi przez zimę?

To mało znany fakt, z którego nie zdaje sobie sprawy wielu doświadczonych ogrodników: cebulę można uprawiać zimą.

 

Te super wytrzymałe rośliny mogą przetrwać bardzo niskie temperatury przy niewielkiej ochronie i zapewnić wysokiej jakości cebule nawet po ich wiosennym kwitnieniu.

 

Jaki nawóz jest najlepszy dla cebuli?

Cebula potrzebuje stałego dopływu azotu, aby móc wykształcić duże cebule. Na początku i w połowie lata należy nawozić rosnące rośliny 1/2 szklanki nawozu azotowego.

 

Jeśli Twoja gleba jest zasadowa, użyj siarczanu amonu, ponieważ ten nawóz nieznacznie obniża pH.

 

Saletra amonowa dobrze sprawdza się w ogrodach o kwaśnym odczynie gleby.

 

Kiedy można przesadzać cebulę pęczkową?

Późną wiosną, gdy cebula osiągnie wysokość 20 cm do 45 cm i grubość ołówka, należy przesadzać ją na zewnątrz w odległości 15 cm od siebie, w rzędy oddalone od siebie o 60 cm, do dołków wykopanych na głębokość około 15 cm.

 

Tylko od 2,5 cm do 5 cm liście muszą wystawać ponad powierzchnię gleby.

 

Nie ujędrniaj gleby – pozwól, aby nawadnianie lub deszcz wypełniły otwór.

 

Czy cebula może kwitnąć?

Kiedy cebula zakwita, często nazywane jest to zakwitaniem, cebule są nadal jadalne, ale jakość cebuli jako jadalnej rośliny spożywczej spada.

Ogólny rozmiar cebuli kurczy się, zmniejsza się jej smak, a cebula jest trudniejsza do przechowywania. Jeśli cebula zakwitnie, wykop cebulki i zjedz je od razu.

 

Jaki jest cykl życiowy cebuli?

Z natury cebula jest rośliną dwuletnią. Ich naturalnym rytmem jest rozwój z nasiona, do rośliny, a następnie do uśpionej cebuli w pierwszym roku.

 

Następnej wiosny po wystawieniu na działanie niskich, ale nie zabójczych temperatur zimą cebula zaczyna ponownie rosnąć i wkrótce wytwarza pęd kwiatowy.

 

Co się stanie, jeśli nie zbierzesz cebuli?

Ciekawostką dotyczącą cebuli jest fakt, że jeśli zdecydujesz się pozostawić dojrzałą cebulę w ziemi przez zimę, zamiast zbierać ją, zacznie się ona rozmnażać.

 

Tworzy ona części, podobnie jak ząbki czosnku, które można wykopać, oddzielić i przesadzić każdej wiosny.

 

Rośliny cebuli również stworzą nasiona, jeśli pozostawione bez zbiorów.

 

Co można posadzić obok cebuli?

Brokuły, jarmuż, kalafior, rzepa, brukselka to warzywa kapustne, które dobrze radzą sobie posadzone obok cebuli, ponieważ cebula powstrzymuje większość szkodników, które nękają uprawy kapusty.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!