Uprawa Fasoli Szparagowej Sadzenie i Zbiór

Spis Treści

Fasola jest podstawą wielu ogrodów warzywnych, ponieważ jest tak łatwa w uprawie nawet w ograniczonej przestrzeni i niezwykle wydajna! Oto jak sadzić, uprawiać i zbierać fasolkę szparagową. Dowiesz się więcej o uprawie fasoli, czytając ten artykuł.

 

 

Kiedy sadzić fasolę?

Nasiona najlepiej wysiewać na zewnątrz po ostatnich wiosennych przymrozkach, gdy gleba ogrzeje się do temperatury co najmniej 9°C. Nie należy sadzić nasion zbyt wcześnie, gdyż zimna i wilgotna gleba opóźni kiełkowanie i może spowodować gnicie nasion. Nie należy wysiewać nasion fasoli w pomieszczeniach zamkniętych.

 

 

Zbiór fasoli kiedy zbierać plony?

 • Fasola zwykła będzie gotowa do zbiorów po 50-60 latach od wysiewu.
 • Fasola tyczna będzie gotowa do zbioru po 60-90 dniach od zbioru.
 • Zbieraj zieloną fasolę, gdy strąki są młode i delikatne, mają około 7 cm długości lub tuż przed tym, jak nasiona zaczną się wybrzuszać i rosnąć.

 

 

Gdzie sadzić fasolę stanowisko?

Fasolę należy uprawiać w pełnym słońcu, na bogatej, żyznej i dobrze utrzymanej glebie. Należy wybrać miejsce osłonięte od silnych wiatrów. Jeśli gleba jest bardzo wilgotna lub gliniasta, rośliny bobu należy sadzić w doniczkach, aby zapobiec gniciu nasion w ziemi.

 

fasolki

Odpowiednia Gleba dla Fasoli.

Fasola najlepiej rośnie w luźnej, dobrze urobionej, dobrze zdrenowanej glebie bogatej w substancje organiczne. Fasola będzie jednak rosła na glebie piaszczystej, kamienistej, a nawet gliniastej. Przed sadzeniem należy przekopać glebę na głębokość od 15 cm do 20 cm i dodać do niej kompostu.

 

Fasola najlepiej rośnie w glebie o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego, o pH pomiędzy 6 a 7. Gleby gliniaste lub mułowe są lepsze do produkcji fasoli niż gleby piaszczyste, choć ważny jest dobry drenaż.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Komarzycy- niezbędne informacje

Wymagania świetlne fasoli.

Rośliny fasoli muszą znajdować się w miejscu, które jest w pełni nasłonecznione, co oznacza osiem do dziesięciu godzin światła słonecznego dziennie. Sadzenie fasoli na obszarze, który otrzymuje sześć do siedmiu godzin pełnego światła słonecznego dziennie, może zmniejszyć oczekiwany plon roślin. Do kiełkowania fasola nie potrzebuje światła słonecznego, ale potrzebuje ciepła.

 

 

Czy fasola może rosnąć w cieniu?

Sadzenie ich w chłodnym, zacienionym miejscu wydłuży okres wegetacji. Fasola zwykła jest lepszym wyborem do uprawy w cieniu niż Fasola tyczna. Odmiany zaczynają produkować fasolę później w sezonie i potrzebują słońca, aby rozwinąć pnącza, które ostatecznie utrzymają fasolę.

 

 

Czy fasola może być zbyt mocno nasłoneczniona?

Podczas gdy rośliny fasoli cierpią z powodu braku światła, mogą również cierpieć z powodu zbyt dużej jego ilości. Szczególnie podczas gorącego i suchego lata, rośliny fasoli mogą usychać z powodu zbyt dużej ilości bezpośredniego słońca, zwłaszcza jeśli nie są wystarczająco często podlewane.

fasola zbior

 

Odpowiednia temperatura dla fasoli.

Fasola jest rośliną ciepłolubną, którą można sadzić, gdy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków na wiosnę. Fasola rośnie najlepiej, gdy temperatura powietrza wynosi od 18°C do 29°C. Temperatura gleby powinna wynosić co najmniej 13℃, aby zapewnić dobre kiełkowanie nasion.

 

 

Jakie temperatury toleruje fasola?

Fasola jest rośliną ciepłolubną, która najlepiej rośnie, gdy wiosną temperatura powietrza wzrasta. Temperatura gleby nie powinna być niższa niż 10℃ stopni, a najlepiej zbliżona do 21℃, aby uzyskać najlepsze rezultaty w kiełkowaniu. Fasola nie wykiełkuje, jeśli temperatury są zbyt niskie.

 

Zobacz też:Jak uprawiać Eustoma

Jaka temperatura zabije zieloną fasolkę?

Fasola lubi ciepłą pogodę, ale nie rośnie dobrze, gdy temperatura wzrasta powyżej 26℃ i przestaje wytwarzać strąki.

 

 

Jak podlewać Fasole?

Fasola potrzebuje około 2,5 cm wody tygodniowo dla dobrego wzrostu. Jeśli w twoim ogrodzie nie ma wystarczającej ilości deszczu, musisz podlewać. Podlewanie jest prawdopodobnie najważniejszym zadaniem ogrodniczym w okresie letnim dla wielu osób i jest to zadanie, które najczęściej wykonuje się źle. Unikaj częstego, lekkiego podlewania.

 

 

Nadmierne podlewanie Fasoli.

Nie przesadzaj z podlewaniem. Gleba działa również jak gąbka. Może zatrzymać tylko tyle wody, ile jest w stanie. Dowiedz się, jaką zdolność zatrzymywania wody ma Twoja gleba, aby nie marnować cennej wody i nie dusić korzeni roślin w wodzie.

 

 

Jak nawozić fasolę?

7,5 cm warstwa kompostu może być wszystkim, co jest potrzebne do wzrostu roślin fasoli. Jeśli jednak test wykaże, że w glebie brakuje fosforu, należy zastosować nawóz 5-10-10 lub dodać 0,45 kg mączki kostnej na 9 metrów kwadratowych, aby zapewnić lekkie odżywianie tym składnikiem.

 

fasola uprawa

Czy fasola może przetrwać mróz?

Uprawy takie jak fasola jadalna, soja i kukurydza mogą zostać uszkodzone w temperaturze poniżej -1℃. Fasola szparagowa i wszystkie fasole są bardzo wrażliwe na mróz zakres od -1℃ do 0℃ stopni. Wierzchołki fasoli są łatwo zabijane i zmieniają kolor z ciemnozielonego na czarny w ciągu jednego dnia mrozu.

 

 

Fasolka szparagowa "Golden Teepee" ( żółta, karłowa ).

Jak chronić fasolę przed mrozem?

Zapewnienie roślinom ozimym ochrony przed największym mrozem i wiatrem może w znacznym stopniu przyczynić się do ich przetrwania, a nawet umożliwić niewielkie zbiory. W ten sposób można chronić bób, pietruszkę, sałaty, groch, liście sałaty, szpinak i boćwinę.

 

 

Jak długo trwa uprawa fasoli?

Dojrzewanie fasoli zwykłej trwa około 50-55 dni, natomiast fasola tyczna na około 50-60 dni. Większość roślin fasoli potrzebuje średnio nieco mniej niż dwa miesiące, aby w pełni dojrzeć i wyprodukować fasolę, ale różne odmiany mają różne tempo wzrostu i dojrzewania.

 

 

Czy fasola jest łatwa w uprawie?

Niezawodna i łatwa w uprawie fasola daje satysfakcjonujące plony w ogrodach w całym kraju. Fasola najlepiej rośnie w pełnym słońcu, posadzona w dobrze zdrenowanej i ciepłej glebie. Podczas gdy Fasola tyczna wymaga podwiązania, Fasola zwykła może rosnąć bez podpór.

 

 

Ile ziaren wyprodukuje jedna roślina?

Średnio około 120 fasoli na roślinę. Dotyczy to tylko tych, które mają przyzwoitą glebę i miejsce na wzrost oraz odpowiednie warunki klimatyczne.

 

Zobacz też:Funkia jak dbać o roślinę?

 

Czy można uprawiać fasolę w doniczkach?

Idealne są grządki, ale fasolę można również uprawiać w doniczkach i sadzarkach. W przypadku fasoli należy wybrać dużą skrzynkę okienną lub donicę o średnicy co najmniej 38 cm. W przypadku fasoli tycznej pojemnik powinien mieć co najmniej 45 cm średnicy. Donice należy wypełnić mieszanką wysokiej jakości mieszanki doniczkowej i kompostu.

 

 

Ile razy można zbierać zieloną fasolkę?

Fasolka często pojawia się w jednym miejscu, dlatego należy rozłożyć nasadzenia co dwa tygodnie, aby uzyskać ciągłe zbiory. Fasola tyczna potrzebuje pnączy do wzrostu i będzie produkować przez miesiąc lub dwa, jeśli będziesz kontynuować zbiory.

 

 

Czy zielona fasolka odrasta po zebraniu?

Bądź ostrożny i używaj dwóch rąk, aby nie uszkodzić rośliny podczas zbiorów. Zbieranie co kilka dni sprawi, że będą pojawiać się nowe kwiaty i fasolka, więc uważnie obserwuj swoje rośliny.

 

 

Czy należy przycinać rośliny zielonej fasoli?

Ściółkuj glebę, aby zatrzymać wilgoć, zminimalizować zachwaszczenie i utrzymać niską temperaturę gleby wiosną i latem. Przycinanie liści i łodyg. Aby zmaksymalizować plony, nie zalecam przycinania ani usuwania liści i łodyg fasoli tycznej.

 

stara fasola

Jak długo żyją rośliny fasoli szparagowej?

Cykl życiowy rośliny fasoli trwa jeden rok i jest aktywny od późnej wiosny do momentu, gdy temperatury zaczynają spadać jesienią. Cykl życia fasoli przechodzi przez pięć etapów, od nasion do końca sezonu wegetacyjnego, kiedy to nasiona są ponownie zbierane.

 

 

Jak zbiera się fasolę?

Suchą fasolę zbiera się, gdy w strąku słychać grzechotanie. Należy podnieść roślinę ręcznie i zawiesić na korzeniach. Rośliny fasoli są przywiązywane do słupa o wysokości od 1 metra do 2 metrów.

 

 

Dlaczego fasola tak brzydko pachnie?

Jest to całkowicie normalne. Zapach pochodzi od uwolnionych gazów z fasoli uwięzionych w pojemniku, kiedy go przykryłeś.

 

 

Rozmnażanie Fasoli.

Nasiona fasoli krzaczastej należy wysiewać w odstępach od 5 cm do 10 cm w rzędach oddalonych od siebie o od 61 cm do 91 cm, natomiast nasiona fasoli tycznej należy wysiewać w rzędach lub na wzgórzach w odstępach od 15 cm do 25 cm w rzędach oddalonych od siebie od około 1 metra.

 

 

Czy można uprawiać fasolę ze świeżych ziaren?

Pozwolenie świeżej fasoli na dojrzewanie na winorośli jest pierwszym krokiem w zbieraniu nasion do ponownego zasadzenia. Oznacza to, że należy pozwolić, aby strąk fasoli całkowicie się wypełnił przed zebraniem go. Ponieważ małe ziarenka wewnątrz strąka nadal rosną, osiągną swój dojrzały rozmiar w ciągu jednego do dwóch tygodni.

 

Zobacz też:Uprawa bukszpanu: porady dotyczące pielęgnacji roślin bukszpanu

 

Ile czasu potrzeba, aby fasola wykiełkowała?

Nasiona kiełkują w ciągu 4 do 10 dni. Przesadzaj fasolę do ogrodu, gdy gleba ogrzeje się do temperatury co najmniej do 21°C.

 

 

Dlaczego moja fasola nie kiełkuje?

Jeśli w glebie było zbyt dużo wilgoci, nasiona mogły zgnić. Jeśli w glebie nie było wystarczająco dużo wilgoci, nasiona mogły zacząć kiełkować, ale potem obumarły z powodu braku wody.

 

 

Cięcie fasoli.

Ustaw wszystkie końce wzdłuż krawędzi noża. Następnie chwyć je w jedną rękę i odetnij końce nożem. Szybko odwróć fasolę w drugą stronę, a następnie przesuń ją w kierunku ostrza noża, tak aby pozostałe końce się wyrównały. Następnie chwyć kupkę i odetnij pozostałe końce.

 

 

Jak często należy podlewać nasiona fasoli?

Fasola ma płytkie korzenie, więc ściółka utrzymuje je w chłodzie. Podlewaj regularnie, około 5 cm tygodniowo. Jeśli fasola nie będzie dobrze nawodniona, przestanie kwitnąć. Podlewaj w słoneczne dni, aby liście nie pozostały przemoczone, co może sprzyjać rozwojowi chorób.

 

 

Jak sklonować roślinę fasoli?

Klonowanie roślin jest prostym procesem, który pozwala na replikację rośliny przez przycinanie łodygi i przesadzanie go. Aby rozpocząć, należy zebrać odpowiedni pojemnik, glebę i hormony korzeniowe dla rośliny. Następnie należy przyciąć, przesadzić i przykryć roślinę.

 

 

Czy fasola rośnie z nasion?

Fasola jest rośliną ciepłolubną, która szybko rośnie z nasion wysiewanych bezpośrednio do ogrodu.

 

 

Co to są nasiona fasoli?

Fasola, nasiona lub strąki niektórych roślin strączkowych z rodziny bobowatych. Bogata w białko i dostarczająca umiarkowanych ilości żelaza, tiaminy i ryboflawiny, fasola jest używana na całym świecie do gotowania w postaci świeżej lub suszonej.

 

 

Czy fasolę należy namoczyć przed sadzeniem?

Zaleca się, aby większość nasion moczyć tylko przez 12 do 24 godzin i nie dłużej niż 48 godzin. Po namoczeniu nasion można je zasadzić zgodnie z zaleceniami. Korzyścią z namaczania nasion przed sadzeniem jest skrócenie czasu kiełkowania, co oznacza, że szybciej uzyskasz szczęśliwe, rosnące rośliny.

 

 

Ile nasion powinienem zasadzić?

Ogólnie rzecz biorąc, w jednym dołku powinno się umieścić dwa lub trzy nasiona. Nasiona nie mają 100% zdolności kiełkowania, więc nie każde nasiono wykiełkuje. Przesadzanie nasion do dołków, komórek lub doniczek pomoże zapewnić wzrost pożądanej liczby roślin.

 

 

Jaki jest najlepszy sposób na rozpoczęcie uprawy nasion w pomieszczeniach?

 • Kupuj nasiona z zaufanego źródła.
 • Doniczka z mieszanką do wzrostu nasion.
 • Upewnij się, że pojemniki mają otwory drenażowe.
 • Posadź nasiona na odpowiedniej głębokości.
 • Po wysianiu ustaw pojemniki w ciepłym miejscu.
 • Utrzymuj mieszankę startową nasion w stanie wilgotnym.
 • Gdy tylko pojawią się siewki, umieść doniczki w jasnym miejscu.

 

 

Dlaczego moja fasola umiera?

Pierwszą oznaką problemu jest plamistość lub suche, brązowe brzegi liści. Z czasem choroba obejmuje cały liść, powodując jego obumieranie i opadanie. Bakterie wywołujące tę chorobę żyją w glebie lub są wprowadzane do zakażonych nasion.

 

Zobacz też:Jak wyhodować szalone, kolorowe kwiaty celozji ?

Jak uratować umierającą roślinę fasoli?

Spróbuj wykonać te sześć kroków, aby ożywić roślinę.

 • Przesadź roślinę. Aby ożywić roślinę, użyj wysokiej jakości mieszanki do roślin doniczkowych i wybierz doniczkę, która jest szersza niż poprzednia.
 • Przycinaj roślinę. Jeśli korzenie są uszkodzone, przytnij liście.
 • Przenieś roślinę.
 • Podlej roślinę.
 • Nawóź roślinę.
 • Obserwuj

 

Dlaczego moje fasolki brązowieją?

Kilka brązowych plamek tu i tam na pęczku zielonej fasolki oznacza, że fasolka trochę się zestarzała i nie będzie najświeższą fasolką, jaką zjesz. Nie oznacza to jednak, że nie możesz lub nie powinieneś ich jeść. Nie chodzi o to, że w przeciwnym razie nie będą smakować, ale o to, że nie doświadczysz nieskazitelnie czystej fasolki.

 

 

Czy można przywrócić do życia martwą roślinę?

Przede wszystkim, korzenie umierającej rośliny muszą być żywe, aby mieć jakąkolwiek szansę na powrót do życia. Jeszcze lepiej jest, jeśli łodygi rośliny nadal wykazują oznaki zieleni. Na początek przytnij wszystkie martwe liście i niektóre liście, zwłaszcza jeśli większość korzeni jest uszkodzona.

Jak można rozpoznać, że roślina jest w szoku?

Oznaką szoku są żółknące lub brązowe, zwiędłe liście, które drastycznie opadają. Często zestresowana roślina staje się bardzo delikatna, a liście łatwo opadają, jeśli się je dotknie lub uderzy.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!