Uprawa Lobelii | Porady dotyczące pielęgnacji Lobelii

Lobelia jest atrakcyjną rośliną jednoroczną o wielu odmianach. Niektóre z nich obejmują nawet gatunki dwuletnie.

 

Lobelia to łatwa w uprawie, beztroska roślina, która lubi chłodną pogodę. Ta kwitnąca latem roślina będzie wydawać kwiaty aż do pierwszych przymrozków.

 

Uprawa lobelii to prawdziwy atut ogrodu. Te rośliny sprawiają, że świetne dodatki w granicach, wzdłuż strumieni lub stawów, jako pokrycia gruntu, lub w pojemnikach, zwłaszcza wiszące kosze.

 

 

Kiedy sadzić lobelie?

Chociaż gatunki jednoroczne są powszechnie dostępne w centrach ogrodniczych na wiosnę, można również rozpocząć uprawę własnych roślin z nasion, wysiewanych w pomieszczeniach na 8 do 10 tygodni przed ostatnim wiosennym przymrozkiem. Sadzonki należy przesadzać na zewnątrz dopiero po kilku tygodniach od ostatniego przymrozku.

 

 

Lobelia kiedy kwitnie?

Lobelia powinna zachwycać w ogrodzie pięknymi kwiatami mniej więcej od połowy lata, aż do pierwszych przymrozków.

 

 

Jak długo trwa kwitnienie lobelii?

Lobelia jest byliną krótkowieczną, dlatego należy ją co 2 lata wiosną przesadzać, aby zachować jej żywotność.

Lobelia pielegnacja

 

Czy Lobelia powraca co roku?

Lobelia jednoroczna może jednak w ogóle nie wrócić, nawet jeśli uformowała się z nasion. W kontrolowanych warunkach łatwo jest sadzić rośliny z nasion. Rośliny wieloletnie obumierają, ale przy odpowiedniej pielęgnacji powinny rozkwitnąć na nowo, gdy temperatura się ociepli. Lobelia erinus jest roczną odmianą rośliny i występuje w wielu gatunkach.

Zobacz też:Goździk wszystko co musisz wiedzieć o uprawie tej rośliny.

 

Jak sprawić, aby moja lobelia zakwitła?

Jeśli jednak chcesz, aby roślina zakwitła jesienią, przycinaj przekwitłe kwiaty i nadaj jej schludny kształt. Być może lobelia zakwitnie ponownie. Chociaż lobelia rośnie zarówno w półcieniu, jak i w pełnym słońcu, w gorących i wilgotnych miejscach lepszy jest półcień.

 

 

Czy Lobelia jest rośliną słoneczną, czy cienistą?

Rośliny te wymagają zazwyczaj miejsca w pełni nasłonecznionego, ale tolerują też częściowy cień. Preferują także wilgotną, bogatą glebę. Lobelia jednoroczna będzie rosła prawie wszędzie. Nasiona lobelii można wysiewać bezpośrednio w ogrodzie lub w domu w celu późniejszego przesadzenia.

 

 

Jak utrzymać kwitnienie lobelii przez całe lato?

Lobelia wymaga stałej wilgotności gleby, aby obficie kwitła. Podlewaj rośliny regularnie, gdy nie ma opadów, tak aby gleba była wilgotna, ale nie mokra. Aby utrzymać stałą wilgotność gleby wokół lobelii, należy ją ściółkować 5 cm warstwą mielonej kory lub pleśni z liści.

 

Lobelia kwiat

Gleba dla lobelii.

Lobelia jednoroczna i wieloletnia przystosowuje się do prawie każdego rodzaju wilgotnej, dobrze zdrenowanej gleby. Najlepiej jednak radzi sobie w glebie lekko kwaśnej, o stosunkowo niskim pH pomiędzy 5,5 a 6,5.

 

 

Czy lobelia lubi kwaśną glebę?

Lobelia sercowata występuje w stawach i na terenach podmokłych. Na podwórku będzie dobrym wyborem w pobliżu wodotrysków lub fontann. Preferuje ona wilgotną, kwaśną glebę.

 

 

Czy lobelia może rosnąć w doniczkach?

Zakupioną w doniczce lub w pojemniku lobelię można posadzić wiosną bezpośrednio do gruntu, pamiętając o regularnym podlewaniu na początku uprawy. Lobelia lubi dobrze zdrenowaną i zasobną glebę. Preferuje miejsca słoneczne lub lekko zacienione.

 

 

Jak podlewać lobelię?

Zarówno lobelia jednoroczna, jak i wieloletnia preferują wilgotną glebę i najlepiej radzą sobie z regularnym podlewaniem. Podlewaj rośliny na tyle głęboko, aby nasycić strefę korzeniową na głębokość od 6 do 8 centymetrów, a następnie pozwól, aby górna warstwa gleby o grubości od 1 do 2 centymetrów wyschła przed ponownym podlaniem.

 

 

Jak często należy podlewać lobelię?

Po zadomowieniu się lobelia nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W gorących, suchych okresach pielęgnacji lobelia wymaga jednak częstego podlewania, zwłaszcza w przypadku roślin rosnących w doniczkach. Raz w miesiącu lub co cztery do sześciu tygodni można zastosować uniwersalny nawóz w płynie.

 

Zobacz też:Sundaville wszystko co musisz wiedzieć

Czy można przesadzić z podlewaniem lobelii?

Podlewanie może być oczywistą przyczyną, ale nadmierne podlewanie może mieć mniejszy sens, dopóki nie uświadomimy sobie, że w takich warunkach rośliny narażone są na obumieranie korzeni, co zmniejsza ilość płynów i substancji odżywczych, które mogą dostarczyć do tkanek.

 

 

Nawożenie dla zapewnienia zdrowych kwiatów lobelii.

Roczne i wieloletnie odmiany lobelii dobrze jest nawozić suchym nawozem 5-10-10 lub 5-10-5 w czasie sadzenia. W przypadku odmian wieloletnich nawożenie należy powtarzać każdej wiosny.

 

 

Czy lobelię należy dokarmiać?

Wiosną i wczesnym latem co dwa tygodnie należy podawać zbilansowany płynny nawóz, a następnie co dwa tygodnie płynny nawóz z wysoką zawartością potasu. Po kwitnieniu rośliny należy przyciąć i pozbawić główek.

 

 

Lobelie kwiaty na balkon i taras

Czy lobelię trzeba przycinać?

Lobelia nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Lobelia powinna zachwycać pięknymi kwiatami mniej więcej od połowy lata, aż do pierwszych przymrozków. Choć nie jest to konieczne, lobelię można przycinać, aby zachować jej schludny wygląd.

 

 

Czy lobelię należy przycinać?

Przycinanie roślin lobelii poprawia ich wygląd i zdrowie. Zachęca także roślinę do wytwarzania większej ilości kwiatów przez dłuższy czas.

 

Gdy roślina wymaga uporządkowania, należy ją lekko przyciąć nożyczkami. Obejmuje to przycinanie w celu usunięcia opadłych kwiatów.

 

W przypadku odmian kolczastych, przed obcięciem pędów należy poczekać, aż cały kłos zwiędnie. Pod koniec okresu kwitnienia należy przyciąć roślinę o połowę lub więcej.

 

 

Jak rozmnażać lobelię?

Jeśli znajdziesz na lobelii kilka nowych pędów, wybierz od 10 cm do 12 cm, łodygę z trzema lub czterema węzłami są to pąki, z których wyrastają liście.

 

Włóż sadzonkę do mokrej ziemi, pozostawiając około połowy łodygi nad ziemią. Umieść sadzonki w chronionym, zacienionym miejscu.

Lobelia

 

Czy lobelia rośnie z sadzonek?

Rozmnażanie lobelii z sadzonek nie jest trudne, ponieważ rośliny te szybko się ukorzeniają. Należy uciąć 15 cm odcinek łodygi lobelii, który zawiera dwa liście.

 

Sadzonki pobiera się, gdy kwiaty są jeszcze w pąkach. Usuń dolny liść i przetnij górny liść na pół ostrymi nożyczkami.

 

Zobacz też:Szeflera pielęgnacja i uprawa

Kiedy należy pobierać sadzonki z lobelii?

W przypadku kolczastych odmian lobelii, przed wycięciem pędów należy poczekać, aż cały kłos zwiędnie. Pod koniec okresu kwitnienia należy przyciąć roślinę o połowę lub więcej.

 

Przycinanie roślin lobelii sprawia, że nie wyglądają one niechlujnie, a ponadto może zachęcić do ponownego kwitnienia.

 

 

Co można sadzić razem z lobelią?

Lobelię można łączyć z innymi roślinami o chłodnej pogodzie. Elektrycznie niebieski kolor niektórych odmian lobelii doskonale uzupełni bratki, altany, białe lucerny.

 

Lobelia może także tworzyć piękne, pełne, kopiaste pojemniki, gdy jest posadzona samodzielnie.

 

 

Nasiona lobelii.

Lobelię można uprawiać z nasion wysiewanych wcześnie w pomieszczeniach i przesadzanych na zewnątrz po przymrozkach.

 

Wysiew nasion wewnątrz; Lobelię wysiewa się wewnątrz pomieszczeń na 8-12 tygodni przed ostatnimi przymrozkami, używając zestawu do rozsady. Wysiewać cienko, wciskając tylko w formuły do sadzenia. Utrzymywać glebę wilgotną.

 

Czy lobelia jest trudna w uprawie?

Lobelia jest łatwą w uprawie, beztroską rośliną, która lubi chłodną pogodę. Ta kwitnąca latem roślina będzie produkować kwiaty aż do pierwszych przymrozków. Uprawa lobelii jest bardzo korzystna dla ogrodu.

 

 

Lobelia jest rośliną jednoroczną czy wieloletnią?

Lobelia to rodzaj obejmujący około 370 gatunków roślin jednorocznych, wieloletnich nawet niektóre wodne i krzewów.

 

Zasadniczo wszystkie są bylinami, ale niektóre traktuje się jak rośliny jednoroczne. W ich rodzimym środowisku można je znaleźć na brzegach rzek, wilgotnych łąkach, bagnach, w lasach, na zboczach gór i pustyniach.

 

Zobacz też:Mirt wszystko co musisz wiedzieć o uprawie.

Co zrobić z lobelią po przekwitnięciu?

Pod koniec okresu kwitnienia należy przyciąć roślinę o połowę lub więcej. Przycinanie roślin sprawia, że nie wyglądają one niechlujnie, a ponadto może zachęcić do ponownego kwitnienia.

 

 

Jakiego koloru jest kwiat lobelia?

Tradycyjnie lobelia była oferowana w każdym znanym odcieniu niebieskiego. Obecnie lobelia zaczęła wchodzić w zakres kolorów różowych, lawendowych i ciemnopurpurowych.

 

Innym tradycyjnym kolorem lobelii jest biały, ale zaczynają być dostępne dwukolorowe odmiany biało-niebieskie i biało-lawendowe.

 

 

Jak przezimować lobelię jednoroczną?

W cieplejszych strefach lobelia jednoroczna może pozostać na zewnątrz i będzie nadal kwitła, jeśli zostanie przycięta.

 

W końcu roślina obumrze, ale powinna się ponownie rozkrzewić. Ogrodnicy zw naszym klimacie będą musieli posadzić te lobelie w doniczki i przenieść je do domu przed nadejściem mrozów.

 

 

Czy lobelia może przezimować?

W przeciwieństwie do swoich wieloletnich kuzynów lobelia jednoroczna całkowicie zamiera zimą, choć niektóre jej odmiany mogą wyrosnąć z nasion na wiosnę.

 

Wiele lobelii jednorocznych jest odpornych na zimno i przetrwa do późnej jesieni lub wczesnej zimy dłużej niż inne kwiaty jednoroczne, ale mróz może je zabić.

 

 

Czy mróz zabije lobelię?

Istnieje niebezpieczeństwo, że mróz może zabić tę delikatną roślinę jednoroczną jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

 

Dlaczego moja lobelia obumiera?

Podczas ciepłej pogody liście i kwiaty lobelii mogą wysychać. Jeśli przesuszenie jest zbyt silne, roślina może obumrzeć. Podlewaj lobelię w doniczkach konsekwentnie, aby gleba pozostała wilgotna i nie odrywała się od ścianek pojemnika.

 

 

Jak przywrócić lobelię do życia?

Należy ją przyciąć, aby usunąć opadłe kwiaty. W przypadku odmian kolczastych należy poczekać, aż cały kłos zwiędnie, zanim obetnie się pędy. Pod koniec okresu kwitnienia należy przyciąć roślinę o połowę lub więcej.

 

 

Purpurowe liście na lobelii co robić?

Jeśli zauważysz, że roślina ma purpurowe liście zamiast normalnego zielonego koloru, najprawdopodobniej jest to spowodowane niedoborem fosforu.

 

Wszystkie rośliny potrzebują fosforu (P), aby wytworzyć energię, cukry i kwasy nukleinowe. Jeśli gleba jest chłodna na początku sezonu wegetacyjnego, u niektórych roślin może wystąpić niedobór fosforu.

 

 

Dlaczego liście mojej lobelii brązowieją?

Lobelie nie lubią upałów i suszy. Ich tkanki transportowe nie są przystosowane do funkcjonowania w ekstremalnie wysokich temperaturach, dlatego liście często brązowieją i zwijają się od zewnętrznej krawędzi do środka, gdy jest zbyt gorąco.

 

Lobelia o brązowych liściach, ale zdrowych łodygach mogła być wystawiona na zbyt silne działanie słońca lub po prostu nie była wystarczająco podlewana.

 

 

Dlaczego moja lobelia staje się żółta?

Jeśli niektóre z twoich lobelii wyglądają jakby miały obumierające łodygi, a kwiaty w tym roku żółkną. Może to być problem z niedostatecznym lub nadmiernym podlewaniem.

 

 

Dlaczego liście na mojej roślinie stają się białe?

Poniższa roślina osiągnęła stadium, w którym niektóre łodygi stały się całkowicie białe. Stan ten nazywany jest chlorozą i oznacza, że roślina nie produkuje wystarczającej ilości chlorofilu, aby wyglądać na zieloną. Ponieważ chlorofil wykorzystuje światło słoneczne do produkcji żywności dla rośliny, jest to znak, że roślina jest w niebezpieczeństwie.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!