Uprawa Malin, sadzenie, nawożenie i pielęgnacja.

Łatwo jest założyć, że rośliny, takie jak maliny, które tak łatwo rosną w naturze, będą łatwe do uprawy w ogrodzie. Przy takim założeniu kupuje się kilka krzewów malin i wsadza do ziemi, ale przez cały sezon zmagają się one z trudnościami i dają bardzo mało owoców.

 

Czasami problemy z krzewami malin mogą być spowodowane przez otaczające je rośliny lub to, co kiedyś mieściło się w glebie. Innym razem problemy z malinami można łatwo rozwiązać, stosując korzystne rośliny towarzyszące.

 

Jak uprawiać krzewy malin?

 • Wybierz miejsce w pełnym słońcu z bogatą, dobrze zdrenowaną glebą.
 • Wybierz rośliny, które będą dobrze rosły w Twojej strefie klimatycznej.
 • Popraw glebę.
 • Posadź krzewy malin w odległości 0,9 m do 1,2 metra od siebie i zainstaluj system słupków i drutu dla wsparcia.
 • Regularnie podlewaj krzewy malin latem.

 

Kiedy sadzić maliny?

Rośliny w stanie spoczynku należy sadzić wczesną wiosną, po ustąpieniu niebezpieczeństwa silnych mrozów. Podczas sadzenia rośliny powinny być utrzymywane w stanie wilgotnym. Dopuszczalne jest sadzenie jesienne, jeśli rośliny są dostępne. Maliny można sadzić we wzgórzach lub w rzędach.

czerwone owoce malin

Potrzeby nawożenia malin.

Nawóz do roślin malinowych powinny być ciężkie w azot, chociaż zrównoważony typ jest często preferowane. Na przykład, najlepszym nawozem dla krzewów malinowych jest nawóz rzeczywisty bogaty w azot w dawce od 1,8 do 2,3 kg. Na 30 metry rzędu.

Zobacz też:Kiedy sadzić tulipany

Kiedy przesadzać maliny?

Najlepszą porą roku do przesadzania roślin malin czerwonych jest wczesna wiosna, zanim zaczną kiełkować liście lub późna jesień tuż po opadnięciu liści, kiedy rośliny są w stanie spoczynku.

 

Sadzenie malin rozstaw.

Rzędy malin powinny być rozmieszczone w odległości od 2,5 metra do 3 metrów od siebie, a rośliny w odległości 0,6 metra wiecznie kwitnące do 0,76 metra kwitnące latem. Pomiędzy roślinami należy zachować wszystkie pędy pierwotne, które pojawiają się w rzędzie.

 

Kiedy należy przycinać maliny?

 1. Maliny owocujące jesienią. Przycinamy je późną zimą w lutym, ścinając wszystkie pędy do poziomu gruntu przed pojawieniem się nowych przyrostów. Rośliny będą owocować na nowych przyrostach.
 2. Maliny owocujące latem. Jesienią należy przyciąć do poziomu gruntu wszystkie pędy, które owocowały latem.

 

Kiedy należy przycinać maliny?

Młode pędy należy przycinać do wysokości około 1,2 metra do 1,5 metra. Zniechęci to do nadmiernego rozrastania się i zacieniania oraz poprawi produkcję i jakość owoców. Całkowicie przycinaj i usuwaj wszystkie chude, martwe, uszkodzone, chore lub słabe pędy.

 

Czy przycinać krzewy malin zimą?

Maliny owocujące późnym latem/wczesną jesienią na przyrostach z tego sezonu najlepiej przycinać około lutego późna zima.

Przycinanie w tym czasie pomoże zapewnić roślinom czas na zmagazynowanie dużej ilości węglowodanów w systemie korzeniowym podczas zimowego spoczynku.

 

Jak sadzić maliny, żeby się nie rozrastały?

Utrzymuj swoje krzewy malinowe w porządku, wykopując wszystkie odrosty lub pędy, które rosną daleko od rzędów; jeśli ich nie wykopiesz, będą one pobierać składniki odżywcze i w następnym roku będziesz mieć mniej jagód.

 

Jeśli chcesz, możesz przesadzić odrosty i będziesz miał nowe rośliny!

 

Co to jest bariera korzeniowa dla malin?

Odmiany zwisające często wytwarzają nowe rośliny z systemu korzeniowego. Aby ograniczyć ten typ wzrostu, należy ograniczyć korzenie.

 

Zasadzenie bariery o głębokości około 30 cm na obwodzie obszaru sadzenia uniemożliwi korzeniom rozprzestrzenianie się i wytwarzanie niepożądanego wzrostu.

Zobacz też:Storczyk podlewanie, uprawa, rozmnażanie

 

krzak maliny z owocami

Jak uprawiać krzewy malin?

 • Wybierz miejsce w pełnym słońcu z bogatą, dobrze zdrenowaną glebą.
 • Wybierz rośliny, które będą dobrze rosły w Twojej strefie klimatycznej.
 • Popraw glebę.
 • Posadź krzewy malin w odległości 0,9 metra do 1,2 metra od siebie i zainstaluj system słupków i drutu dla wsparcia.
 • Regularnie podlewaj krzewy malin latem.

 

Kiedy należy nawozić maliny?

Maliny dojrzewają przez okres 4-6 tygodni od lata do jesieni. Wczesną wiosną należy lekko posypać maliny kompletnym nawozem o proporcjach N: P: K wynoszących 12:5:15.

 

W okresie wzrostu i owocowania od października do marca należy podlewać dwa razy w tygodniu. Regularnie usuwać chwasty, aby ograniczyć konkurencję o wodę i składniki odżywcze.

 

Jak uprawiać maliny jesienne?

Maliny najlepiej rosną w dobrze zdrenowanej glebie gliniastej lub piaszczysto-gliniastej, bogatej w substancje organiczne.

Jeśli wymagana jest materia organiczna, należy wymieszać trochę dobrze dojrzałego kompostu lub obornika na kilka tygodni przed sadzeniem, lub jesienią przed sadzeniem

.

Uprawa malin w donicach.

Maliny należy sadzić w pojemniku o szerokości i głębokości co najmniej od 30 cm do 60 cm. Idealne rozmiary to półbeczki lub doniczki ponad 20 litrowych, które zapewniają wystarczająco dużo miejsca na nowe pędy, aby mogły rosnąć w kolejnych latach.

 

Zacznij od trzech do sześciu pędów, w zależności od wielkości pojemnika.

 

Jak sadzić maliny z gołym korzeniem w doniczkach?

Po umieszczeniu w pojemniku zmienionej mieszanki ziemi doniczkowej należy wykonać otwór na tyle duży, aby roślina z odkrytymi korzeniami mogła wygodnie się w nim usadowić, nie uciskając korzeni. Gleba powinna przykrywać roślinę na wysokości około od 2,5 cm do 7,5 cm nad korzeniami.

 

Delikatnie dociśnij glebę wokół korzeni i dobrze podlej.

 

Jak uprawiać maliny na działce?

Maliny najlepiej sadzić wiosną w postaci bezlistnych pędów, zwykle przyciętych do około 30-40 cm. Wszystkie chwasty powinny być usunięte przed sadzeniem.

 

Maliny dobrze się rozwijają, jeśli w dołku znajdzie się trochę dobrze zgniłego obornika lub kompostu, a także trochę rybiej krwi i ości posypanych na powierzchnię gleby wokół nich i lekko zgrabionych.

maliny

Uprawa malin z nasion.

Aby zasadzić maliny z nasion, należy wysiać je w plastikowej doniczce z torfem, zaczynając w połowie zimy.

 1. Wciśnij nasiona na głębokość około 2,5 cm w glebę i posadź je w odległości około 2,5 cm od siebie.
 2. Przykryj nasiona malin cienką warstwą piasku.
 3. Przechowuj w zaciemnionym i chłodnym miejscu w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak garaż.
 4. Utrzymuj nasiona w stanie wilgotnym, spryskując je w razie potrzeby butelką z rozpylaczem.
 5. Gdy temperatura osiągnie ponad 15℃, umieść doniczkę z malinami na zewnątrz.
 6. Po 4-6 tygodniach nasiona powinny zacząć kiełkować.
 7. Gdy zaczną wypuszczać liście i urosną na wysokość około 3 cm, przesadź je do dużej donicy lub do ogrodu.
 8. Po przesadzeniu przykryć podstawę wokół rośliny z mulczem. Pozwoli to utrzymać glebę wilgotną.
 9. Zaraz po posadzeniu, upewnij się, że podlewasz!

 

Gdzie nie należy sadzić malin?

Krzewy malin nie powinny być sadzone na terenach, na których w ciągu ostatnich pięciu lat rosły ziemniaki, pomidory, bakłażany lub truskawki.

 

Nie powinno się ich również sadzić w pobliżu tych rosnących roślin ze względu na zarazę i inne choroby grzybowe, takie jak więdnięcie verticillium, które mogą przenosić się z tych roślin na maliny.

 

Co można posadzić obok malin?

Czosnek i lawenda są również dobrymi towarzyszami malin. Nie należy uprawiać ich w pobliżu ziemniaków, ponieważ są one wtedy bardziej podatne na zarazę ziemniaczaną.

 

Jak przygotować glebę pod maliny?

Maliny najlepiej rosną w dobrze zdrenowanej glebie gliniastej lub piaszczysto-gliniastej, bogatej w substancje organiczne.

 

Jeśli potrzebna jest materia organiczna, na kilka tygodni przed sadzeniem lub jesienią przed sadzeniem należy wymieszać z glebą dobrze wysuszony kompost, lub obornik.

 

Ile sadzonek malin potrzebuję?

Przy odpowiedniej pielęgnacji maliny powinny dożyć 8-10 lat. Sugerowana liczba roślin dla pięcioosobowej rodziny: 20-25 roślin, czyli 4-5 roślin na osobę.

 

Jak długo zachowują się rośliny malin?

Same rośliny wytrzymają co najmniej 15 – 20 lat, jeśli będą corocznie przycinane. Podczas gdy maliny są rośliną wieloletnią, ich pędy są dwuletnie, co oznacza, że każdy z nich żyje przez 2 lata.

 

Pędy malin w pierwszym roku wytwarza tylko liście, a dopiero w drugim roku wytwarza owoce.

 

Jak głęboka powinna być gleba dla malin?

Maliny rozprzestrzeniają się poprzez rozległy podziemny system korzeniowy. Głębokość Twojej grządki z malinami powinna wynosić co najmniej od 45 cm do 50 cm, aby umożliwić ich wzrost.

 

Czy maliny należy przycinać co roku?

Pędy malin purpurowych, czarnych i czerwonych są wyłącznie wegetatywne podczas pierwszego sezonu wegetacyjnego.

 

W następnym roku te same pędy kwitną, wydają owoce, a następnie obumierają. Wszystkie maliny powinny być przycinane w marcu lub na początku kwietnia.

 

Czy maliny wymagają ochrony przed mrozem?

Maliny, jeżyny i maliny moroszki kwitną dość późno i są mniej narażone na uszkodzenia, chociaż mogą je złapać późne przymrozki.

 

Uprawiaj owoce w doniczkach, a w okresach zagrożenia mrozem przenieś je w osłonięte miejsce.

 

Jak chronić maliny przed zimą?

Po zbiorach usuń dwuletnie pędy, które wydały owoce w tym sezonie. Przycinaj jednoroczne pędy do wysokości 90 cm. Gdy nadejdzie późna jesień, należy delikatnie przygiąć młode pędy do ziemi i usypać nad nimi 7,5 cm kopczyk ziemi.

 

Gleba będzie izolować pędy i chronić je przed zimowymi uszkodzeniami.

 

Jak przezimować krzewy malin?

Pędy wyprostowane niestojące na kratce owijamy dwoma lub trzema warstwami siatki. Brzegi pędów owinąć nad nimi i zabezpieczyć sznurkiem.

 

Zdjąć pędy malin z podpór. Położyć je delikatnie na ziemi i przykryć 7,5 cm do 10 cm słomy.

 

Gdzie najlepiej sadzić krzewy malin?

Krzewy malin najlepiej rosną w pełnym słońcu co najmniej 6-8 godzin, w bogatej, dobrze zdrenowanej glebie.

 

Ogrodnicy od strefy 3 do strefy 10 mogą z powodzeniem uprawiać maliny, jeśli tylko dobiorą odpowiednią odmianę.

 

Czy maliny potrzebują dużo wody?

Podczas rozwoju owoców, maliny wymagają od 2,5 cm do 4 cm wody z deszczu lub z nawadniania na tydzień. Niedostateczna ilość wody w tym czasie może spowodować, że owoce będą małe i zjełczałe.

 

Podczas suchej pogody należy raz w tygodniu dokładnie podlać maliny. Podlewamy ziemię na głębokość od 25 cm do 30 cm.

 

Czy krzewy malin będą się rozprzestrzeniać?

Krzewy malin stają się duże, naprawdę duże, i rozrastają się gdy mają na to miejsce. Trzeba zapewnić im miejsce, aby mogły się trochę rozłożyć, bo inaczej nie będą się dobrze rozwijać. Trzeba też pamiętać, że będą tam rosły przez kilka lat.

 

Maliny lubią wodę i będą rosły w dowolnym kierunku, aby ją zdobyć.

 

Czy maliny owocują dwa razy?

Jeśli jednak potraktujecie je jak maliny owocujące latem, redukując tylko połowę pędów do poziomu gruntu, rośliny zaowocują dwoma owocami: raz jesienią, jak zwykle, z nowych przyrostów, ale także dużo wcześniej, z pędów, które dojrzewały poprzedniego lata.

 

Jak duży może być krzew malinowy?

Maliny zazwyczaj osiągają wysokość od 90 cm do 150 cm przy rozłożystości od 60 cm do 90 cm.

 

Jednakże przycinanie jest ważnym aspektem uprawy malin, a techniki przycinania mogą się różnić w zależności od odmiany malin. Można uprawiać wolnostojące rośliny lub używać podpór i przycinać je, aby utrzymać rozmiar i kształt.

Jakie odmiany malin uprawiać w tunelach

Jak utrzymać maliny w zdrowiu?

Uprawiając maliny, należy upewnić się, że ziemia jest wolna od chwastów. Upewnij się także, że krzewy są regularnie podlewane. Aby utrzymać chwasty pod kontrolą, można użyć słomianej ściółki.

 

Gdy dbasz o rośliny malin, chcesz je nawozić dwa razy w roku w pierwszym roku ich sadzenia.

Zobacz też:Klon Palmowy

Czy maliny lubią cień?

Sadzić w pełnym słońcu; maliny mogą tolerować częściowe zacienienie, ale może to zmniejszyć zbiory. W cieplejszym klimacie z silnym promieniowaniem UV może być potrzebny cień popołudniowy.

Czy maliny preferują kwaśną glebę?

Maliny preferują gleby kwaśne. pH 5,5-6,5 pomaga zapobiegać niedoborom żelaza i manganu, a coroczne poprawki w celu utrzymania odpowiedniej kwasowości mogą być potrzebne.

 

Dlaczego moje maliny są takie małe?

Kruchy owoc maliny jest wynikiem żerowania tego malutkiego owada. Wirus kędzierzawości liści malin to kolejny problem malin spowodowany przez owada.

 

Chorobę przenoszą mszyce malinowe, które żerują na jagodach. Ogólnym efektem jest zahamowanie wzrostu roślin, słaba zimotrwałość i małe, zniekształcone jagody.

 

Dlaczego moje maliny nie rosną?

Istnieje kilka czynników, które mogą powodować słabe owocowanie lub brak owoców na założonych plantacjach malin. Jednym z nich jest niewłaściwe przycinanie – coroczne usuwanie pędów u odmian letnich, które owocują na pędach dopiero w drugim roku życia.

 

Jak sprawić, by maliny były słodsze?

Wrzuć je do cukru, miodu lub syropu klonowego, wraz z odrobiną świeżego soku lub alkoholu świetny będzie likier ziołowy, np. spirytus z czarnego bzu.

 

Nie potrzebujesz dużo, aby maliny się rozkołysały; ćwierć do pół filiżanki soku lub alkoholu i mniej więcej podwójna ilość cukru to wszystko, czego potrzebujesz.

 

Czy potrzebujesz męskiego i żeńskiego krzewu malinowego?

Rośliny malin nie mają płci. Większość odmian malin czerwonych jest jesienna i owocuje na nowym drewnie, czyli na pędach, które wyrosły tego lata.

 

Po owocowaniu można je przyciąć tej samej jesieni lub następnej wiosny i jest to łatwe i nie stanowi problemu, ponieważ następnego lata pojawiają się nowe pędy.

Zobacz też:Uprawa Papryki

Dlaczego moje maliny są takie kwaśne?

Kiedy wkładają całą swoją energię w robienie owoców. Jeśli nie będziesz ich karmić, będą wyrzucać małe, kwaśne jagody, aby mogły wrócić do wzrostu w każdym kierunku, czyli do tego, co naprawdę chcą robić.

 

Dlaczego moje maliny mają zły smak?

Najbardziej oczywistym powodem jest to, że Twoje drugie zbieranie miało miejsce, gdy jagody nie były tak dojrzałe jak podczas pierwszego zbierania.

 

Zakładam, że na Twojej jagodowej łące nie ma różnych odmian malin, bo to też może być wytłumaczeniem. Podlewanie odgrywa bardzo ważną rolę w smaku jagód.

 

Jak zbierać maliny?

Maliny łatwo jest zerwać z rośliny pojedynczo, gdy są dojrzałe. Nieumyte jagody przechowuje się w lodówce przez 3-5 dni. Gdy owoce zaczną dojrzewać, musisz zbierać je codziennie.

 

Jak palikować krzewy malin?

Krzewy malin potrzebują solidnego wsparcia, aby rosnąć w nieco uporządkowany sposób. Najłatwiejszym sposobem jest ustawienie systemu słupków i drutu.

 

Zbuduj słupki w kształcie litery T z dwoma poprzeczkami – jedną na górze i jedną w środku słupka.

 

Umieść słupki T co 1,5 m lub co 2,5 m wzdłuż rzędu malin. Poprowadź druty między poprzeczkami, aby stworzyć system kratowy. To będzie trzymać rośliny w górę od ziemi, i lekko zawarte.

 

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!