Uprawa Ogórków Sadzenie, Pielęgnacja i Zbiór. Uprawa na sznurku

Uprawa ogórków nie jest trudna, jeśli rozumie się ich potrzeby. Ogórki pochodzą z tropików i rozwijają się w wilgotnych, ciepłych warunkach. W zależności od klimatu najlepiej rosną od późnej wiosny do późnej jesieni. Ogórki potrzebują dużo miejsca w ogrodzie.

 

Ogórek to powszechnie uprawiane warzywo z rodziny dyniowatych. Jest to pełzające pnącze, które wytwarza owoce w kształcie ogórka. Ogórki są bogate w potas, flawonoidy i witaminę K. Ogórki są owocami i są łatwe do uprawy w szklarni czy foli.

Jak siać ogórki?

Ogórki należy wysiewać lub przesadzać na zewnątrz do gruntu nie wcześniej niż 2 tygodnie po wystąpieniu ostatnich przymrozków.

 

W sumie ogórki są bardzo podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem i zimnem; do kiełkowania gleba musi mieć temperaturę co najmniej 21°C. Jest to dla ogórków najlepsza temperatura, aby pełni się rozwinęły.

Kiedy sadzić ogórki?

Późną wiosną lub wczesnym latem ogórki są roślinami ciepłolubnymi, które nie tolerują mrozu.

 

W łagodnym klimacie o długim okresie wegetacji należy je sadzić na zewnątrz od kwietnia do czerwca. W bardzo ciepłym klimacie ogórki można sadzić już od lutego lub od marca do lipca.

kiedy i jak sadzić ogórki

Jak gęsto sadzić ogórki i na jaką głębokość?

Sadzić po 4-6 nasion w grupach oddalonych od siebie o 60 cm. Przykryć 2,50 cm warstwą gleby i utrzymywać w stanie równomiernej wilgotności. Siewki wschodzą po 7-14 dniach. Przerzedzić do 3-4 najsilniejszych siewek, gdy osiągną od 2,5 cm do 5 cm  wysokości.

 

Gdy siewki osiągną 10 cm wysokości, przerzedzić rośliny tak, że są one co najmniej 0,5 metra od siebie.

Uprawa Ogórków czego potrzebują – jakich warunków woda, słonce, ziemia, nawóz.

Głównym wymogiem pielęgnacyjnym dla ogórków jest konsekwentne podlewanie! Potrzebują one co najmniej 2,5 cm wody tygodniowo (lub więcej, jeśli temperatury są bardzo wysokie).

 

Gdy pojawią się siewki, zacznij często podlewać, a po wykształceniu się owoców zwiększ ilość wody do 4 litrów tygodniowo.

 

 • Podlewanie: Utrzymuj rośliny dobrze podlane, zwłaszcza podczas okresów suszy. Pomoże to utrzymać ogórki przed staniem się gorzkim w smaku. Ogórki mają płytki system korzeniowy, więc ściółkowanie pomoże w utrzymaniu wilgoci w glebie, utrzymaniu równomiernej temperatury gleby, a także utrzymaniu chwastów w dół. Ogórki potrzebują 2,5 – 5 cm deszczu tygodniowo.
 • Podlewaj powoli rano lub wczesnym popołudniem, omijając liście, aby nie wywoływać chorób liści, które mogą zniszczyć roślinę. Jeśli to możliwe, podlewaj ogórki za pomocą węża zraszającego lub nawadniania kropelkowego, aby utrzymać liście w stanie suchym.
 • Światło: Pełne słońce ogórek musi mieć dobre nasłonecznienie.
 • Gleba: Ogórki wolą żyzną, bogatą glebę, więc wrzuć do niej trochę materiału organicznego, takiego jak kompost lub obornik. Odpowiednie to pH 6,0-7,0
 • Nawożenie: Użyj nawozu o wysokiej zawartości potasu i fosforu, a niskiej azotu. Ogórki mają niskie zapotrzebowanie na azot, a zbyt duża ilość azotu spowoduje, że roślina będzie zużywała energię na produkcję większej ilości liści i pnączy, a mniej owoców.

kiedy zbierać ogórki

Zobacz też:Kiedy siać pomidory. Terminy, Uprawa w doniczce i szklarni.

Jak zbierać ogórki i kiedy?

Zbieraj ogórki, gdy są w pełni rozwinięte, ale wciąż młode i delikatne, zazwyczaj około 15-20 cm dla ogórków do krojenia lub 7-13 cm dla ogórków do kiszenia. Zbiór około 50-60 dni po wysianiu. Ogórki należy ścinać z pnączy, a nie wyrywać, bo może to uszkodzić pnącza.

 

Jeśli zbierasz ogórki do kiszenia  zbierz je, gdy mają około 5 cm długości.

 

Większość ogórków do krojenia na świeżo powinna być zbierana, gdy mają od od 17 cm do 20 cm długości i ciemnozielony kolor. Jeśli staną się dużo większe, będą gorzkie i nie będą miały przyjemnej konsystencji.

 

Przedłużanie sezonu ogórkowego co jest potrzebne?

Zbieranie ogórków, gdy tylko są gotowe, zachęca roślinę do dłuższej produkcji w sezonie. Aby przedłużyć sezon:

 

 • Wysiej nasiona w pomieszczeniach, aby mieć rośliny gotowe, gdy temperatura się ociepli.
 • Zasadź dwie lub trzy odmiany ogórków, które mają różną liczbę dni do okresu dojrzałości.
 • Usuwaj uszkodzone owoce z winorośli, aby roślina nie traciła na nie niepotrzebnie energii.
 • Ogórki można przechowywać w lodówce przez około tydzień, ale ich smak jest najlepszy zaraz po zebraniu. Ogórki do kiszenia wytrzymają nieco dłużej.
 • Powstrzymaj się od przechowywania ogórków w plastikowych torbach lub pojemnikach z przykrywką.
 • Przechowuj je w otwartym pojemniku z papierowym ręcznikiem, aby zebrać nadmiar wilgoci.

Choroby i pasożyty ogórków.

 

 1. Mało owoców lub ich brak. Mamy do czynienia z problemem zapylenia. Pierwsze kwiaty były wyłącznie męskie. Kwiaty żeńskie i męskie muszą kwitnąć w tym samym czasie. To może nie nastąpić we wczesnym okresie życia rośliny, więc bądź cierpliwy. (Kwiaty żeńskie to te z małym ogórkowatym zgrubieniem u podstawy, które stanie się owocem).
 2. Brak owoców może być również spowodowany słabym zapyleniem przez pszczoły, zwłaszcza z powodu deszczu lub niskich temperatur, lub środków owadobójczych. Spryskaj pnącza wodą z cukrem, aby przyciągnąć pszczoły aby wytworzyć więcej owoców lub zapyl je ręcznie.
 3. Pluskwiaki mogą atakować siewki.
 4. Mszyce są zawsze utrapieniem dla każdej rośliny warzywnej, ale są łatwe do opanowania.
 5. Mączniak grzyb może być problemem, jeśli liście się zmoczą podlewać ogórki tylko na poziomie gleby. Przy pierwszych oznakach jego obecności należy zastosować środki grzybobójcze.
 6. Chrząszcze mogą atakować winorośl i powodować choroby.

Kwiaty ogórka jak rozpoznać żeńskie od męskich.

Ogórki są zazwyczaj jednopienne. Na każdej roślinie znajdują się kwiaty męskie i żeńskie. Męskie kwiaty można łatwo rozpoznać, ponieważ mają gładką łodygę.

 

Kwiaty żeńskie wyglądają tak, jakby miały mały ogórek lub malutki, nierozwinięty kiełek owocu między podstawą kwiatu a łodygą.

Zobacz też:Jak i Kiedy Sadzić Czosnek. Uprawa, Nawożenie i Zbiory.

Jak długo trwa owocowanie kwiatu ogórka?

Po wykiełkowaniu pierwszy męski kwiat będzie widoczny w ciągu 35 do 55 dni, po czym w ciągu jednego lub dwóch tygodni tj. 42 do 62 dni rozwinie się kwiat żeński. Zapłodniony kwiat żeński będzie  od 10 do 12 dni, aby wytworzyć owoce ogórka.

 

Jak zrobić pyszne kiszone ogórki w słoikach :: Skutecznie.Tv

Jak sądzić ogórki w doniczkach?

Aby wysiać nasiona ogórka w pojemniku, należy zasadzić trzy nasiona w doniczce, wciskając je na głębokość około 1,3 cm.

 

Podlewaj dobrze i utrzymuj glebę stal wilgotną, aż nasiona wykiełkują. W zależności od odmiany ogórków i wielkości doniczki prawdopodobnie będziesz musiał usunąć wszystkie rośliny oprócz jednej, gdy będą dobrze rosły.

 

Ogórki z reguły nie lubią naruszania korzeni i mogą być trudne do przesadzenia. Z tego powodu często wysiewa się je bezpośrednio do pojemników i na grządki.

Rośliny towarzyszące i dlaczego monokultury to zły pomysł.

Rośliny towarzyszące dla ogórków tworzą różnorodność w ogrodzie. Ogólnie rzecz biorąc, mamy tendencję do sadzenia uporządkowanych rzędów tylko kilku gatunków roślin, co nie jest zgodne z założeniami natury i powoduję problemy z uprawą.

 

Takie grupy podobnych roślin nazywane są monokulturami. Monokultury są o wiele bardziej podatne na szkodniki i choroby.

 

Zwiększając różnorodność w ogrodzie, naśladujesz sposób, w jaki natura minimalizuje ataki chorób i szkodników.

 

Wykorzystanie roślin towarzyszących ogórkowi nie tylko zmniejszy potencjalne ataki, ale także zapewni schronienie pożytecznym owadom.

Zobacz też:Jak i kiedy sadzić Prusznik. Uprawa , Przycinanie i rozmnażanie.

Co sadzić przy ogórkach?

Rośliny, które dobrze rosną z ogórkami, obejmują rośliny strączkowe (takie jak groch, fasola i koniczyna):

 

 • Brokuły
 • Kapusta
 • Kalafior
 • Kukurydza
 • Sałata
 • Groch
 • Fasola
 • Rzodkiewka
 • Cebula
 • Słonecznik

 

Inne kwiaty, oprócz słonecznika, mogą być również korzystne posadzone w pobliżu cukinii. Nagietek odstrasza chrząszcze, a nasturcje udaremniają mszyce i inne insekty.

Czego nie sadzić przy ogórkach?

Dwie rośliny, których nie należy sadzić w pobliżu ogórków to melony i ziemniaki. Szałwia również nie jest zalecana jako roślina towarzysząca w pobliżu ogórków.

 

Podczas gdy szałwia nie powinna być sadzona w pobliżu ogórków, oregano jest popularnym ziołem zwalczającym szkodniki i dobrze sprawdzi się jako roślina towarzysząca.

Czy można uprawiać ogórki na gruncie?

 

Ogórki mogą rosnąć na ziemi przy odpowiedniej pielęgnacji. Chociaż kratka albo siatka pomaga zaoszczędzić miejsce i ułatwia odchwaszczanie, przy odpowiedniej pielęgnacji pnącza na ziemi nadal będą produkować wysokiej jakości ogórki.

Zobacz też:Jak pozbyć się grzybów z trawnika

Ile ogórków otrzymam z jednej rośliny?

Średnio zdrowe rośliny ogórków kiszonych produkują około 2 kilogramy ogórków z jednej rośliny.

 

Jeśli sadzisz ogórki do krojenia i jedzenia na świeżo, zaplanuj uprawę około 2 do 3 roślin na osobę w gospodarstwie domowym; zdrowe rośliny generalnie dają około 10 – 170 gramowych owoców ogórka na roślinę.

Jak uprawić ogórki w foli lub szklarni?

Nasiona ogórków wysiewamy w ostatnich trzech tygodniach przed terminem przymrozków, tak aby można je było przesadzić tydzień po ustąpieniu mrozu.

 

Jest to ważne, ponieważ ogórki są bardzo podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem. Ogrzewacze szklarniowe i wyższa temperatura w foli pomogą Ci uzyskać wymagane ciepło, którego ogórki potrzebują w tych mroźnych okresach. W ten sposób nie musisz myśleć o terminach przymrozków i możesz uprawiać je przez cały rok.

 

 

Upewnij się, że wysiewasz je w doniczkach torfowych lub małych doniczkach z torfu, w których roślina może być podniesiona i przesadzona bez konieczności wyciągania, ponieważ systemy korzeniowe nie powinny być naruszone.

 

Trzy tygodnie po rozpoczęciu wysiewu nasion należy przygotować w szklarni miejsce, do którego zostaną przesadzone sadzonki.

 

Alternatywnie, można przesadzić sadzonki do wiszących doniczek lub do worków do uprawy. Odpowiednia odległość między sadzonkami wynosi od 30 cm  do 38 cm, jeśli sadzonki są przesadzane na ziemię wewnątrz szklarni lub na podniesione grządki.

Wykorzystaj przestrzeń pionową na siatkach.

Uprawa ogórków na przestrzeni pionowej pozwala uzyskać więcej pędów bocznych i większe ogórki. Podeprzyj ogórki, aby się wspinały i generowały doskonałe plony.

 

Prowadź pędy główne do góry za pomocą sitaki. Gdy w końcu dotkną krawędzi kratki, wyjmij rozwijającą się część ku górze. Usuń koniec każdego pędu bocznego, gdy zacznie się rozwijać, pozostawiając dwa liście na każdy owoc.

uprawa ogórków

Uprawa ogórków na sznurkach.

Uprawa ogórków za pomocą sznurka odbywa się dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku pomidorów.

 

Wystarczy zawiesić sznurek od czegoś w kierunku ziemi i w miarę wzrostu ogórka mocno nawijać go wokół sznurka. Wspierają się one wzajemnie. Wycinaj wszystkie odrosty tak jak w przypadku uprawy na siatkach.

 

Jak wysokie mogą być rośliny ogórka?

Ogórki są roślinami pnącymi, które wymagają dużo miejsca. Pnącza mogą osiągnąć od 1.8 m do 2,4 metra długości lub więcej.

 

W dużych ogrodach ogórki mogą rozłożyć się na ziemi. Sadzimy je w rzędach na przygotowanych wcześniej redlinach.

Więdniecie ogórka – brązowe pędy.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się, że twoje pędy ogórków nagle zaczęły brązowieć i obumierać w ciągu zaledwie kilku dni – to właśnie jest więdnięcie ogórków.

 

Może dlatego, że mieliśmy tak niezwykle ciepłą zimę, może dlatego, że szkodniki pojawiają się cyklicznie. Przycinanie ogórków na sznurku oraz uprawa odpornych na choroby odmian ogórków również pomaga zwalczać ten problem.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!