Uprawa Papryki

Spis Treści

Papryka jest delikatną, ciepłolubną rośliną, spokrewnioną z pomidorem. Oto jak sadzić i uprawiać paprykę w swoim ogrodzie!

 

Papryka jest odporna na większość szkodników ogrodowych i każdy znajdzie coś dla siebie pikantną, słodką lub ostrą, w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach.

 

Kiedy siejemy paprykę?

Papryka potrzebuje ciepła i słońca, aby dobrze się rozwijać.

Ciepło jest szczególnie ważne dla kiełkowania, a następnie dla silnego wzrostu sadzonek, dlatego w większości klimatów należy je wysiewać w pomieszczeniach lub pod przykryciem.

Nasiona należy wysiewać późną zimą lub wczesną wiosną, nie później niż dwa miesiące przed terminem ostatnich przymrozków.

 

Jak siejemy paprykę?

Sadzimy je w odległości 45 cm do 60 cm od siebie w słonecznym, dobrze nasłonecznionym miejscu.

Rośliny papryki potrzebują co najmniej 6-8 godzin światła słonecznego dziennie.

Podczas sadzenia należy dodać do gleby kompost lub inne substancje organiczne. Podlewaj natychmiast po posadzeniu, a następnie regularnie przez cały sezon.

 

Czy należy namoczyć nasiona papryki przed wysadzeniem?

Namaczanie nasion papryki przyspiesza kiełkowanie. Spróbuj namoczyć je na dwie do ośmiu godzin, aż nasiona opadną na dno kubka. Papryka uwielbia ciepło i wydaje się, że najlepiej kiełkuje w temperaturze około 26℃.

 

Większość nasion papryki nadal będzie kiełkować w chłodniejszych temperaturach, ale zajmie im to więcej czasu.

Zobacz też:Klon Palmowy

Co się stanie, jeśli posadzisz nasiona zbyt późno?

Zbyt późne rozpoczęcie uprawy może spowodować, że rośliny nie będą miały szansy zakwitnąć lub zaowocować przed końcem sezonu.

Nasiona wysiane zbyt późno mogą nigdy nie urosnąć na tyle duże, by można je było przesadzić na zewnątrz, aż będzie za późno.

 

Stąd wystarczy odliczyć wstecz liczbę tygodni potrzebnych do tego, aby nasiona były gotowe do przesadzenia.

 

Czy papryka dobrze rośnie w doniczkach?

Małe papryki poniżej jednej 30 cm wysokości dobrze rosną w dużych doniczkach kilku litrowych.

 

Paprykę można uprawiać w każdym pojemniku, pod warunkiem, że jest on wystarczająco duży i ma dobry drenaż. Zakryj otwory drenażowe siatką, aby utrzymać glebę w i szkodniki z dala.

nasiona papryki

Jakiej wielkości doniczki potrzebujesz dla papryki?

Papryki potrzebują miejsca, aby ich korzenie mogły się rozrastać, dlatego należy wybrać donicę o średnicy co najmniej 30 cm.

 

Młoda roślina papryki może początkowo wydawać się mała w tak dużym naczyniu, ale po osiągnięciu pełnych rozmiarów wypełni cały pojemnik.

 

Kup doniczkę z otworami w dnie lub wywierć własne, aby zapewnić odpowiedni drenaż.

 

Zobacz też:Fikus

Wysiew papryki.

Nie ma żadnego sekretu w uprawie papryki. Lubi dobrze zdrenowaną, żyzną glebę w słonecznym miejscu.

Pod warunkiem, że mieszkasz w ciepłym klimacie, możesz rozpocząć uprawę papryki na zewnątrz z nasion w strefach 6 i wyższych.

 

Jak uprawiać chilli z nasion?

 1. Zacznij od nasion w pomieszczeniu – potrzebują one dużo ciepła, aby wykiełkować.
 2. Wypełnij tackę na nasiona lub kilka 10-centymetrowych doniczek wilgotnym kompostem i spłaszcz.
 3. Zasiej kilka nasion na wierzchu i przykryj drobną posypką z wermikulitu lub kompostu.
 4. Umieść w propagatorze w temperaturze od 18℃ do 25℃.

 

Czy papryczki chili są łatwe w uprawie?

Uprawa roślin papryki chili jest podobna do uprawy papryki. Wiele odmian papryki chili kiełkuje w ciągu 7 do 10 dni, ale ostre papryki mogą być trudniejsze do wykiełkowania niż papryki dzwonkowe.

 

Po wykiełkowaniu należy zapewnić dużo światła i utrzymywać równomierną wilgotność gleby.

 

Czy rośliny chili potrzebują dużo wody?

Rośliny chili lubią dobre podlewanie, po którym następuje okres bez wody, aż kompost będzie prawie suchy. Wybierz kompost z dobrym drenażem, aby pomóc utrzymać powietrze w glebie i staraj się unikać sytuacji, w której doniczka stoi w wodzie.

 

Unikaj długotrwałego przebywania rośliny w wodzie, gdyż może to uszkodzić dolne korzenie.

 

Uprawa papryki najważniejsze informacje:

 • Sadzić je w odległości 45 cm do 60 cm w słonecznym, dobrze nasłonecznionym miejscu.
 • Rośliny papryki potrzebują co najmniej 6-8 godzin światła słonecznego dziennie.
 • Podczas sadzenia należy dodać do gleby kompost lub inne substancje organiczne.
 • Podlewaj natychmiast po posadzeniu, a następnie regularnie przez cały sezon.

Czy można wysiewać nasiona papryki bezpośrednio do gruntu?

W sumie można sadzić nasiona papryki bezpośrednio w ziemi. Istnieją jednak pewne powody, aby tego nie robić.

 

Nie należy sadzić nasion papryki bezpośrednio w ziemi, ponieważ źle znoszą one zimno. Po pierwsze, siewki papryki nie tolerują mrozu, który je zabije lub zahamuje ich wzrost.

kwiat papryki

Kiedy należy sadzić paprykę do gruntu?

Papryka najlepiej rośnie przy ciepłej pogodzie. Sadzić ją należy dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo zimna. Paprykę jesienną należy sadzić na 12 do 16 tygodni przed pierwszym spodziewanym przymrozkiem.

Otwory do przesadzania należy wykonać na głębokość 7 cm do 10 cm i w odległości około 0,5 metra od siebie w rzędzie.

 

Jak wyhodować paprykę z nasion?

 1. Aby wykiełkować, należy utrzymywać nasiona papryki w stałej temperaturze i wilgotności, idealna temperatura to od 26℃ do 32℃.
 2. Bądź cierpliwy.
 3. Paprykę należy wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych na 6-8 tygodni przed ostatnim mrozem.
 4. Nie podlewać zbyt obficie sadzonek papryki!
 5. Obcinać pierwsze kwiaty papryki.

 

Papryka to owoc czy warzywo?

Każdy rodzaj papryki, od papryki do papryki chilli, pasuje jako owoc, a nie warzywo. Chociaż są to owoce botanicznie klasyfikowane jako jagody, są one powszechnie używane jako składnik warzyw lub dodatek do dań.

 

W supermarketach często klasyfikowane są jako warzywa i w przepisach.

 

Zobacz też:Nasturcja

Zbiór papryki jak i kiedy?

Łatwo jest określić, kiedy papryka jest gotowa do zbioru. Zacznij zbierać papryki, gdy osiągną długość od 7,6 do 10 cm, a owoce są jędrne i zielone. Jeśli są nieco cienkie, papryka nie jest jeszcze dojrzała. Jeśli jest wilgotna, oznacza to, że zbyt długo pozostawiono ją na roślinie.

 

Po zebraniu pierwszego plonu papryki nie krępuj się nawozić rośliny, aby dać im energię potrzebną do stworzenia kolejnego plonu.

 

Paprykę chilijską można zbierać w każdym stadium wzrostu, ale jej smak nie rozwija się w pełni aż do momentu osiągnięcia dojrzałości.

 

Co można sadzić w pobliżu papryki?

Marchew, ogórek, rzodkiewka, kabaczek i inne rośliny z rodziny Allium(Czosnek) dobrze znoszą uprawę w pobliżu papryki. Bakłażan, członek rodziny psiankowatych wraz z papryką, dobrze rozwija się obok papryki. Szpinak, sałata i boćwina są odpowiednimi towarzyszami papryki.

 

Czego nie należy sadzić w pobliżu papryki?

Nigdy nie należy sadzić ich obok fasoli, warzyw kapustnych lub kopru włoskiego.

papryka chill

Jak rozpoznać paprykę w moim ogrodzie?

Pierwszym krokiem w nauce identyfikacji roślin papryki jest zapoznanie się z nasionami. Jeśli wysiewasz mieszankę nasion, spróbuj rozdzielić je według koloru.

 

Często nasiona o bardzo jasnym lub bladym kolorze są słodkimi, lub mniej pikantnymi odmianami papryki, podczas gdy ciemniejsze nasiona mogą należeć do odmian ostrzejszych.

 

Papryka nawożenie.

Większa ilość fosforanu i potasu przyczynia się do zwiększenia produkcji owoców. Niższa ilość azotu pomaga roślinie rosnąć, ale nie odbywa się to kosztem produkcji owoców.

 

Etapy dojrzewania papryki.

Wierzcie lub nie, ale czerwona, zielona, żółta i pomarańczowa papryka to ten sam rodzaj papryki, ale w różnych fazach dojrzałości.

 

Zielone papryki są niedojrzałe, czerwone są w pełni dojrzałe, a żółte i pomarańczowe znajdują się pomiędzy nimi. Wraz z wiekiem i dojrzewaniem papryki zmienia się jej smak, a także korzyści zdrowotne.

 

10 korzyści zdrowotnych z jedzenia papryki [bell papper] 😋🔥

Jak wiele jest różnych odmian papryki?

Istnieje ponad 600 odmian papryki, ale niewiele z nich jest używanych jako przyprawa, często różnią się jedynie stopniem dojrzewania i rodzajem obróbki.

 

Czy rośliny papryki rosną wolno?

Papryka rośnie powoli w chłodnych temperaturach, jest rośliną tropikalną i najlepiej rośnie w temperaturze dziennej od 21 do 29 stopni Celsjusza.

 

Papryka będzie również rosła powoli z powodu niewłaściwego podlewania, problemów z glebą lub szoku po przesadzeniu.

 

Czy nasiona papryki potrzebują światła, czy ciemności, aby wykiełkować?

Trzymaj z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ale w jasnym, ciepłym miejscu. Nasiona papryki potrzebują lekkiej, dobrze przepuszczalnej gleby, aby wykiełkować, a następnie urosnąć do rozmiarów umożliwiających przesadzenie.

 

Upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie mokra. Kiełkowanie powinno nastąpić w ciągu 7-21 dni, ale kiełkowanie może trwać do 40 dni, więc bądź cierpliwy!

 

Zobacz też:Cyprysik

Jak nawozić rośliny papryki?

Po pierwsze, przed wsadzeniem roślin do ziemi należy rozsypać na glebę nawóz ogólny lub kompost. Następnie należy nawozić rośliny azotem, aby zapewnić im optymalny wzrost.

 

Dodanie odpowiedniej ilości azotu będzie stymulować wzrost łodygi i liści, dzięki czemu rośliny papryki będą rosły na tyle duże, aby utrzymać kilka owoców każdy.

 

Ile papryczek można uzyskać z jednej rośliny?

Średnio z jednej rośliny można uzyskać od pięciu do dziesięciu papryk, jednak niektóre odmiany mogą dać kilka razy więcej lub mniej.

 

Co wywołuje kwitnienie roślin papryki?

Rośliny papryki są zapylane przez wiatr. Jeśli uprawia się rośliny w miejscach chronionych przed wiatrem, kwiaty potrzebują niewielkiej pomocy w zapylaniu. Wystarczy raz na jakiś czas lekko potrząsnąć rośliną, aby zapylić niektóre kwiaty.

 

Jak długo po kwitnieniu pojawiają się papryki?

Rośliny papryki zazwyczaj produkują więcej kwiatów niż, są w stanie wydać owoców. Twoja papryka powinna poradzić sobie bez zapylania ręcznego. Owoce powinny być widoczne w ciągu 5-10 dni po zapyleniu.

 

Czy rośliny papryki kwitną przed owocowaniem?

Rośliny papryki potrzebują czasu, aby zakorzenić się w glebie, zanim zaczną kwitnąć i owocować. Zerwij kwiaty i owoce palcami lub obetnij je nożyczkami wysterylizowanymi w alkoholu.

 

Czy rośliny papryki odrastają co roku?

Większość ogrodników traktuje paprykę każdego rodzaju jako roślinę jednoroczną: wysiewa się ją, uprawia, zbiera, a na koniec sezonu skazuje na odpadki.

Jednak te pracowite rośliny są bylinami, które w odpowiednich warunkach z radością przezimują do następnego roku.

 

Dlaczego moje rośliny papryki nie rosną?

Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość wody może uniemożliwić prawidłowy wzrost roślin zielonej papryki. Sucha gleba powoduje więdnięcie roślin i słaby wzrost. Papryka nie zawiązuje pąków kwiatowych i w końcu obumiera.

 

Nadmiernie wilgotna gleba powoduje, że rośliny słabo rosną, a ich liście mogą opadać lub wydawać się zahamowane.

 

Czy można sadzić różne papryki razem?

Chociaż papryka jest rośliną samopylną i na ogół nie krzyżuje się ze sobą, papryka słodka i ostra należą do tego samego gatunku i mogą się ze sobą krzyżować.

 

Jeśli kwiat słodkiej papryki zostanie zapylony przez roślinę ostrej papryki, absolutnie, zdecydowanie nie spowoduje to, że słodka papryka stanie się ostra.

 

Jak skutecznie kiełkować nasiona ostrej papryki?

 • Użyj podłoża do kiełkowania nasion.
 • Umieść tackę z nasionami na słonecznym i ciepłym parapecie lub pod lampami do uprawy, lub lampami użytkowymi o pełnym spektrum.
 • Namocz swoje nasiona na noc w ciepłej wodzie, aby pomóc im szybciej wykiełkować.
 • Posadź nasiona na głębokość nie większą niż 2 cm.
 • Podkręć ogrzewanie.

 

Czy skórki bananów są dobre dla roślin pomidorów?

Skórki bananów są dobrym nawozem ze względu na to, czego nie zawierają. Oznacza to, że bogate w potas skórki bananów są doskonałym nawozem dla roślin takich jak pomidory, papryka czy kwiaty. Skórki bananów zawierają również wapń, który zapobiega gniciu końcówek kwiatowych pomidorów.

 

 

Jak głęboko sięgają korzenie papryki?

Korzeń palowy papryki może sięgać do 1 metra lub więcej głębokości, ale rośliny mogą również dobrze funkcjonować i obficie plonować dzięki sieci korzeni bocznych o głębokości od 45 cm do 61 cm.

 

Czy różnokolorowe papryki pochodzą z różnych roślin?

Co zaskakujące, zielona i czerwona papryka, którą często widzimy w supermarketach, to tak naprawdę ta sama papryka.

Czerwona papryka może po prostu dłużej dojrzewać na roślinie, co zmienia jej kolor i pozwala na uzyskanie większej zawartości witaminy C.

Dojrzałe papryki są również słodsze niż ich zielone odpowiedniki.

 

Istnieje jednak całkiem sporo odmian papryki, w tym fioletowe, żółte, pomarańczowe, białe i brązowe.

 

Czy istnieją papryki męskie i żeńskie?

Istnieje popularny mit, który mówi, że owoce papryki mogą być męskie lub żeńskie. Owoce papryki nie mają płci, a wszelkie widoczne różnice między owocami są po prostu wynikiem warunków uprawy lub odmiany.

 

Ile wody potrzebuje papryka?

Zapewnienie papryce odpowiedniej ilości wody jest niezbędne od momentu zakwitnięcia roślin aż do zbiorów.

Głęboko podlewaj rośliny 2,5 cm wody tygodniowo i dostosuj ilość lub częstotliwość w gorących, suchych okresach, po opadach deszczu lub jeśli gleba jest piaszczysta i szybko przesycha.

 

Jak długo żyją rośliny papryki?

Rośliny papryki w odpowiednich warunkach klimatycznych mogą żyć od 1,5 do 3 lat.

 

Jaka temperatura zabija rośliny papryki?

Papryki są wrażliwe i łatwo ulegają stresowi temperaturowemu. Temperatura na zewnątrz w nocy, która spada poniżej 12℃ stopni, może zahamować wzrost i produkcję owoców oraz spowodować usychanie liści.

W temperaturze 0℃ stopni rośliny papryki obumierają.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!